11/4/22 - 12:17
شماره مطلب : 846

متن اسناد ویکی لیکس-5/ اعترافات وزارت خارجه امریکا پس از شکست مذاکرات مبادله+ تحلیل

wiki6

ایران هسته ای- یکی از اسناد اخیرا منتشر شده ویکی لیکس درباره برنامه هسته ای ایران، سندی است که وزارت خارجه امریکا در اوج بحث و گفت وگوها درباره موضوع مبادله اورانیوم خطاب به نمایندگی های این کشور صادر کرده و در آن آخرین مواضع دولت امریکا درباره برنامه هسته ای ایران را مرور کرده است. این سند بویژه از این جهت حائز اهمیت است که اولا آخرین دیدگاه های دولت امریکا درباره برنامه هسته ای ایران و بویژه سیاست های اعلامی و غیر اعلامی آن را تشریح می کند، ثانیا نشان می دهد که دولت امریکا برای فراگیر کردن ادبیات مطلوب خود در مورد برنامه هسته ای ایران چگونه به استدلال سازی و اصطلاح پردازی می پردازد و ثالثا کلیشه ای بودن دیدگاه های دولت امریکا را آشکار می کند.

در بخش های متنوعی از این سند تاکید شده است که امریکا از پیشنهاد آژانس درباره مبادله حمایت می کند. این در حالی است که امریکا پس از مذاکرات اکتبر 2009 در وین با هر گونه پیشنهاد اصلاحی ایران مخالفت کرد چرا که تصور می کرد ایران باید آنچه 3 کشور پیشنها کرده اند را عینا بپذیرد. علت اصرار ایران بر دریافت تضمین های عینی در مورد مبادله این بود که اطلاعات مهمی وجود داشت مبنی بر اینکه غرب قصد دارد اورانیوم کم غنی شده را از ایران خارج کند و در عوض ارائه سوخت را به تعلیق غنی سازی مشروط نماید.

این سند در موارد متعدد تاکید می کند که فردو مخفی بوده است. در حالی که حقیقت این است که ایران دو هفته قبل از نطق اوباما در پیتسبورگ فردو را رسما به آژانس اظهار کرده بود و این اظهار 5/1 سال قبل از موعد انجام قانونی بوده است.

در پاراگراف 8 آمده است که ایران ایران با درخواست های مکرر مبنی بر مذاکره با 1+5 مخالفت کرده اما واقعیت این است که ایران همواره پی گیر گفت وگو با 1+5 درباره دستور کار توافق شده با سولانا یعنی مشترکات دو بسته بوده و این غرب بوده است که با اصرار بر منحصر شدن بحث به موضوع هسته ای مذاکرات را به بن بست کشاند. ایران در تمام این مدت، از قبل از بیانیه تهران مکررا پی گیر مذاکره بوده و از طریق واسطه های ترک و چینی این موضوع را به 1+5 منتقل کرد ولی هم ترک ها و هم چینی ها به ایران گفتند طرف غربی در انتظار تاثیر قطعنامه است و فعلا وارد مذاکرات نخواهد شد. ارزیابی ایران این است که وقتی غربی ها مذاکره ژنو 3 با ایران در دسامبر 2010 را پذیرفتند علت هیچ نبود جز اینکه بی تاثیر بودن فشارها و تحریم ها برای آنها قطعی شده بود.

این سند دارای اعتراف های جالبی هم هست.

اول اینکه در بخش پرسش و پاسخ اعتراف می کند که اورانیوم غنی شده ایران کاملا تحت نظارت آيانس است و توضیح نمی دهد که رد این صورت نگرانی از انحراف آن به معنایی می تواند داشته باشد.

دوم، وزارت خارجه امریکا رد این سند اذعان می کند که تامین سوخت راکتور تهران را که جان حدود یک میلیون بیمار در ایران به تولیدات آن وابسته است مشروط به یک مکانیسم بی پایه مانند مبادله کرده است و تازه خرو موادهسته ای از ایران هم ورود سوخت را ضمانت نمی کند!

«ایران هسته ای» ارزیابی های تفصیلی تری از این سند منتشر خواهد کرد.

 

***

 ‌09 STATE 120288

تاريخ ايجاد:‌21/11/2009

تاريخ انتشار: 28/11/2010

طبقه بندي: ‌محرمانه

منبع: وزارت خارجه

از: وزارت خارجه – واشنگتن دي سي

به: كليه اعضاي آژانس بين المللي انرژي اتمي – فوري

موضوع: موضع ايالات متحده در خصوص برنامه هسته اي ايران و گام بعدي

1- اين درخواست اقدام است. لطفا بندهاي 5 – 3 ملاحظه کنید.

خلاصه :‌

2- تداوم بي ميلي ايران در همكاري با تلاشهاي بين المللي براي ايجاد اعتماد و شفافيت در برنامه هسته اي اين كشور موجب نگراني فزاينده دستگاه ديپلماسي ايالات متحده در هفته هاي آينده خواهد بود.

نكته قابل توجه اينكه خودداري آشكار ايران تا بدين تاريخ براي توافق با پيشنهاد آژانس بين المللي انرژي اتمي در زمينه مبادله بخش عمده اي از اورانيوم با غناي پايين ذخيره شده خود براي سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران سؤالهاي بي پاسخ جدي در مورد نيات هسته اي ايران، ايجاد نموده است. وزارت خارجه از نمايندگي ها مي خواهد از اين متن كه توضيح دهنده و تأمين كننده حمايت از تلاش هاي اخير ايالات متحده و گروه 1 +‌ 5 در همكاري با ايران در خصوص برنامه هسته اي خود بويژه در زمان پيش رو براي برگزاري نشست شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي در 26 نوامبر مي باشد استفاده نمايند.

پايان خلاصه.

* اهداف

3- جهت كليه نمايندگي ها (به استثناي مسكو، پاريس ، پكن ، لندن و برلين)‌: خواهشمند است در اطلاع رساني به دولت هاي ميزبان از مطالب بند 7 و پرسش و پاسخ در بند 12 در خصوص موارد ذيل استفاده نماييد:

- تلاشهاي مستمر ايالات متحده براي همكاري با ايران در طول سال 2009

- پيگيري مأيوس كننده تعهدات توسط ايران در قبال گروه 1 +‌ 5 در ژنو در تاريخ يك اكتبر

- جزئيات پيشنهاد رآكتور تحقيقاتي تهران و انعطافي كه ايالات متحده، روسيه، فرانسه و آژانس در برخورد با نگراني هاي ايران به نمايش گذاشتند

- يافته هاي عمده گزارش 3 نوامبر دبيركل آژانس در مورد ايران و پيامدهاي آن

همچنين نمايندگي ها مي بايد بر مبناي اقدام احتمالي آينده در پاسخ به عدم همكاري ايران از جمله در نشست 26 نوامبر شوراي حكام آژانس و در صورت اخذ تصميم آمادگي محتاطانه براي اعمال فشار بيشتر در مورد ايران آغاز نمايند.

4- در خواست ويژه از مسكو، پاريس، پكن، لندن و برلين.

به دولت ميزبان اطلاع دهيد ما درحال تسليم اين پيام به اعضاي آژانس بر طبق رايزني هاي انجام گرفته در بين مديران سياسي در روند گروه 1 +‌ 5 هستيم. ممكن است مطالب ارسالي مفاد عمده پيام ما را در خود گنجانده باشد ولي نياز به استفاده از خود نكات در نزد دولت هاي ميزبان نيست.

5- نمايندگي ها نبايد هيچ بخشي از اين پيام كتبي به دولت هاي ميزبان را از قلم انداخته باشد.

* ضرب العجل

6- نمايندگي ها مي بايد نتايج تلاش هاي انجام گرفته تا نوامبر 25 را گزارش نمايند. اليسا كاتالانو و ريچارد نفيو افراد مسئول وزارت خانه در اين زمينه هستند.

* پيشينه و تاريخچه

7- از زمان نشست يك اكتبر 2009 مديران سياسي گروه 1 +‌ 5 با نمايندگان ايران، ايالات متحده از نزديك در حال همكاري با شركاي خود براي اجراي تعهدات توافق شده در ژنو و همكاري ايران براي اعماد سازي بين المللي در مورد ماهيت صلح آميز برنامه هسته اي اين كشور بوده است. ما بطور ويژه بر حمايت از پيشنهاد آژانس در خصوص سوخت گيري رآكتور تحقيقاتي تهران تمركز كرده ايم كه بازرسي آژانس از كارخانه سابقا مخفي غني سازي اورانيوم در قم را تسهيل نموده و براي نشست بعدي بين مديران سياسي گروه 1 +‌ 5 و نمايندگان ايران كه آشكارا در مورد برنامه هسته اي ايران مي باشد، تلاش مي نمايد.

* برنامه هسته اي ايران

8- نتايج از تاريخ يك اكتبر مأيوس كننده مي باشند. بطور فزاينده اي آشكار است كه ايران پيشنهاد آژانس در مورد رآكتور تحقيقاتي تهران را رد خواهد كرد هر چند پاسخ قطعي هنوز مشخص نيست. در زمان باقي مانده براي نشست شوراي حكام آژانس در 26 نوامبر ممكن است ايران شكست آشكار توافق نامه رآكتور تحقيقاتي تهران را به تقاضاي بازديد سرزده و تقاضاهاي غير انعطاف پذير قدرت هاي غربي نسبت دهد، بجاي اينكه به بي رغبتي و يا ناتواني خود در دستيابي به توافقي در زمينه پيشنهاد آژانس نسبت بدهد. پيشنهادي كه در پاسخ به درخواست مساعدت ايران و براساس تعهدات پذيرفته شده توسط اين كشور در ژنو ارائه شد. هر چند ايران اجازه دسترسي َآژانس به قم را داد ولي با كليه درخواست هاي آژانس براي دسترسي به اطلاعات و پرسنل موافقت و همكاري ننمود و در آنجا سوال هاي جدي در مورد نيات ايران از اين تأسيسات (قم) باقي مانده است. نهايتا  تا بحال ايران از برگزاري نشست هاي بيشتر با 1 +‌ 5 براي مذاكره در مورد برنامه هسته اي خود امتناع ورزيده است. اكنون ايالات متحده در حال مذاكره با 1 +‌ 5 و شركاي ديگر خود در مورد گام هاي بالقوه بعدي از جمله چگونگي مواجهه با اين موضوعات در نشست بعدي شوراي حكام مي باشد.

9- البرادعي مديركل آژانس آخرين گزارش خود درباره ايران به تاريخ 16 نوامبر را منتشر نمود. اين گزارش تداوم فقدان شفافيت و همكاري ايران با آژانس در زمينه برنامه هسته ا ي خود از جمله در ارزيابي بعدي احتمالي نظامي برنامه خود را آشكار مي سازد، همچنان كه انتظار آن مديريت تأسيسات غني سازي اورانيوم در قم (همچنين به عنوان سايت فوردو هم شناخته مي شود) موضوع اصلي اين گزارش مي باشد و آژانس اشعار مي دارد كه خودداري ايران در اعلام وجود اين تأسيسات در گذشته، برطبق توافقنامه پادمان با تعهدات اين كشور (ناسازگاز)‌مي باشد. گزارش آژانس تأكيد مي كند كه افشاي تأسيسات قم نگراني در مورد سايت هاي هسته اي مخفي بيشتر در ايران را باعث مي شود و از ايران خواسته است تا تائيد كند كه هيچ گونه تأسيسات هسته اي اظهار نشده ديگري در آنجا وجود ندارد؛‌ ايران هنوز به اين درخواست آژانس پاسخ نداده است. ايران به مقاومت در برابر قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل و قطعنامه هاي شوراي حكام آژانس ادامه مي دهد كه خواهان پذيرش پروتكل الحاقي و فراهم نمودن دسترسي لازم براي آژانس بمنظور كسب اطمينان از عدم وجود فعاليت هاي هسته اي اظهار نشده بيشتر مي باشد.

10-  سياست پيگيري دوگانه "Dual track" توسط گروه 1 +‌ 5 در قبال ايران هم شامل همكاري و هم فشار در صورتي كه اين كشور بطور سازنده اي مشاركت ننمايد مي باشد. رئيس جمهور اوباما، وزيرخارجه كلينتون و ديگران پايان سال جاري را بعنوان دوره كليدي براي ارزيابي مسئوليت پذيري ايران تعيين نموده اند. اگر ايران به خودداري از انجام گام هاي معني دار در جهت تحقق تعهدات بين المللي خود ادامه دهد جامعه بين المللي مي بايد آماده اقدام جمعي قدرتمندانه در راستاي پيگيري سياست فشار باشد.

* پيام هاي ديپلماتيك و خط مشي هاي عمده

11- نمايندگي ها مي بايد از پيامهاي كليدي و سياست ها و خط مشي هاي ذيل در ارائه اطلاعات به دولتهاي ميزبان استفاده نمايند.

* پيام هاي كليدي

- ما هماهنگ با شركاي بين المللي مان علاقمندي خود براي همكاري سازنده و محترمانه با ايران به منظور برطرف نمودن نگراني هاي ديرپاي بين المللي در زمينه برنامه هسته اي اين كشور به نمايش گذاشته ايم. رويكرد ما بطور آشكاري مطابق با استراتژي پي گيري دوگانه گروه 1 +‌ 5 مي باشد.

- تاكنون ايران از پذيرش پيشنهاد بسيار خوب و متعادل آژانس براي تسهيل سوخت گيري مجدد رآكتور تحقيقاتي تهران كه مي توانست تقاضاي ايران را عملي و نياز انسان دوستانه مردم اين كشور برآورده و بعنوان گامي اعتمادسازي براي ايجاد فرصت بيشتر باشد، سرباز زده است.

- ما مشتاقانه منتظر رايزني هاي نزديك در مورد بهترين روش براي ترغيب ايران به همكاري سازنده هستيم همچنان كه در حال نزديك شدن به نشست شوراي حكام آژانس در 21 نوامبر هستيم.

* اسلوب و خط مشي

- از زمان روي كار آمدن باراك اوباما، او علاقمندي ايالات متحده براي همكاري با ايران را علني نموده و خواهان روابطي جديد مبني بر احترام متقابل مي باشد.

- او اجازه شركت كامل ايالات متحده در مذاكرات بي قيد و شرط ديپلماتيك بين 5 عضو دائم شوراي امنيت و آلمان با ايران را داده است.

- ايالات متحده حمايت خود از حق كامل ايران در برنامه صلح آميز هسته اي درچهارچوب مقررات آژانس را ابراز نموده است بشرط اينكه تعهدات بين المللي خود را بجا آورد و به وظايف خود در چهارچوب NPT عمل نمايد.

-- بعنوان راهي در جهت اعتماد سازي، ايالات متحده به همراه روسيه و فرانسه همچنين از پيشنهاد آژانس براي پاسخ مثبت به درخواست ايران در زمينه سوخت هسته اي براي رآكتور تحقيقاتي تهران حمايت بعمل آورده است. عليرغم اين امر ايران به نقض قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل و عدم پايبندي به مقررات آژانس در برنامه هسته اي خود ادامه مي دهد.

- با وجود گذشت تقريبا يكسال از دولت اوباما ايران گام هاي عملي و واقعي براي شروع اعتمادسازي در نيات هسته اي خود برنداشته است. ايران:

عليرغم تقاضاي قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل در مورد به تعليق درآوردن يك چنين علمياتهايي، به غني سازي اورانيوم ادامه مي دهد

افشا كرد كه در حال ساخت تأسيسات مخفي غني سازي اورانيوم در يك پايگاه نظامي نزديك قم بوده است كه اين از نقض توافق نامه پادمان مي باشد

به خودداري از همكاري با آژانس در حل و پاسخگويي به سوالات متعدد آژانس در مورد توافق صلح آميز برنامه هسته اي خود ادامه مي دهد

پيشنهاد آژانس براي سوخت گيري مجدد رآكتور تحقيقاتي تهران را نپذيرفته است و

از زمان ملاقات با نمايندگان 5 عضو دائم شوراي امنيت و آلمان در ژنو در تاريخ يك اكتبر كليه تلاش هاي بعدي براي برنامه ريزي نشست ديگري براي بحث و مذاكره در مورد برنامه هسته اي خود را رد نموده است.

- خودداري ايران در بهره گيري از اين فرصت هاي متعدد سؤال هاي جدي در مورد اغراض برنامه هسته اي اين كشور ايجاد كرده است كه توجه فوري بين المللي را مي طلبد. ما خواهان همكاري نزديك با دولت شما در آستانه نزديك شدن به نشست شوراي حكام آژانس در تاريخ 26 نوامبر و بعد از آن هستيم تا بتوانيم پاسخ بين المللي سياسي براي موضوع فراهم نماييم.

 * رآكتور تحقيقاتي تهران

- آژانس بين المللي انرژي اتمي، روسيه، ‌فرانسه و ايالات متحده با يكديگر از نزديك و بطور انعطاف پذيري همكاري نمودند تا به درخواست ايران براي سوخت رآكتور هسته اي تهران پاسخ مثبت بدهند و اين رآكتور بتواند به فعاليت خود براي برآورده كردن نيازهاي اساسي و پزشكي براي دوره بعد از سال 2010 ادامه دهد.

- پيشنهاد سوخت گيري مجدد رآكتور تحقيقاتي تهران به ايران امكان تبديل اورانيوم  با غناي كم ذخيره شده خود را به سوخت باغناي بالاتر – با كمك روسيه و فرانسه – مي دهد. اين پيشنهاد داراي ويژگي هاي ساده اي است.

ايران قبل از پايان سال مقداري از اورانيوم با غناي كم خود را كه براي توليد سوخت ضروري مي باشد در يك دسته و تحت نظارت آژانس به خارج از كشور مي فرستد؛

روسيه اورانيوم با غناي پايين را غني سازي مي نمايد تا احتياجات سوخت ايران تأمين گردد؛ و

فرانسه قطعات سوخت توليد نموده و آنها را قبل از اينكه عرضه سوخت ايران تا پايان سال تمام شود به اين كشور باز مي گرداند.

- بعلاوه ايالات متحده تعهد خود را براي همكاري آژانس در بهبود مختصات ايمني و كنترل رآكتور تحقيقاتي ايران ابراز نمود.

- ايالات متحده ،‌فرانسه و روسيه ريسك بزرگي را در حمايت از اين مبادله متقبل شدند بويژه بخاطر اينكه ايران به نقض قطعنامه هاي پي در پي شوراي امنيت سازمان ملل و مقررات آژانس ادامه مي دهد،از جمله ساخت مخفيانه تأسيسات غني سازي اورانيوم در نزديكي قم و ادامه عمليات غني سازي

- ما اقدامات فوق را انجام داديم زيرا اين ترتيبات شروع اعتمادسازي بوده و به ايران و جامعه بين المللي زمان بيشتري براي دستيابي به راه حل جامع مورد توافق در مورد برنامه موشكي ايران خواهد داد و درعين حال نيازهاي انسان دوستانه ايران را تأمين خواهند كرد.

- هنگامي كه ايران نگراني خود در مورد قابل اعتماد بودن اين پيشنهاد ابراز نمود ايالات متحده و شركايش آمادگي خود را براي برطرف كردن نگراني هاي ايران به آژانس اعلام نمودند كه از جمله مي تواند از طرق ذيل صورت پذيرد:

پيشنهاد آمريكا براي الحاق رسمي ايران به اين توافقنامه بعنوان عضو

آمادگي 5 عضو دائم شوراي امنيت و آلمان براي تضمين تبادل سوخت از طريق يك بيانيه سياسي حمايت و

آمادگي براي كمك در زمينه تأمين مالي انتقال اورانيوم با غناي كم و سوخت

آمادگي و پذيرش انتقال اورانيوم به غناي كم به هر نقطه اي خارج از ايران

آمادگي براي حمايت از نگهداري مواد معادل سوخت در آژانس بشكل اماني در يك كشور ثالث بعنوان تضميني براي تحويل نهايي سوخت به ايران .

- پس از دستيابي به توافقي اصولي در مبادله سوخت و بدنبا ل مذكرات، گروه E3+3 در ژنو در تاريخ يك اكتبر و متعاقب مذاكرات فني بيشتر در تاريخ 21- 19 اكتبر ايران تاكنون از پذيرش اين توافق خودداري نموده است.

- خودداري ايران  سؤالاتي در زمينه نيات اين كشور مطرح مي كند. اگر ايران اورانيوم را براي برآورده كردن نياز غيرنظامي سوخت رآكتور خود نياز دارد چرا پيشنهاد بين المللي (همراه با ضمانت هاي مهم)‌براي فراهم كردن سوخت ( در قبال اورانيوم با غناي كم خود) براي تأمين سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران جهت برآورده كردن نيازهاي انساني را نمي پذيرد بويژه زمانيكه خودش توانايي توليد سوخت را ندارد.

- اين سؤال در چهارچوب فعاليت هاي مستمر غني سازي مغاير با قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل با ساخت مخفيانه تأسيسات غني سازي در يك پايگاه نظامي در نزديكي قم؛ خودداري اين كشور را همكاري با آژانس در پاسخگويي به ماهيت صلح آميز برنامه هسته اي خود؛ و خودداري از ملاقات با 5 عضو دائم شوراي امنيت مسئله برانگيز است.

* گروه 1 +‌ 5

- ايالات متحده  به همراره شركاي خود در گروه 1 +‌ 5 درتاريخ يك اكتبر در ژنو آمادگي خود را براي مذاكره با نمايندگان ايران پيرامون هرگونه موضوع مورد نگراني اين كشور بشكل دوجانبه و چندجانبه - دركنار طرح نگراني آنها كشورها درباره برنامه هسته اي ايران – ابراز نمود.

-- در يك اكتبر نمايندگان ايران متعهد شدند تا قبل از پايان ماه براساس دستور كاري كه برنامه هسته اي ايران را شامل مي شد مجددا به مذاكره بپردازند. ولي در آن زمان دولت ايران كليه دعوت ها را براي مذاكره در مورد اينكه آيا برنامه هسته اي آن كشور در دستور كار قرار خواهد گرفت يا نه رد نموده است.

--تداوم امتناع ايران از همكاري در زمينه برنامه هسته اي خود با گروه 1 +‌ 5 نگراني هاي ما در مورد نيات ايران از برنامه هسته اي خود را عميق تر نموده است.

* گزارش دبيركل آژانس در مورد ايران

- گزارش آژانس اشعار مي دارد كه ايران از همكاري كامل و شفاف با آژانس امتناع ورزيده است. نكات عمده اين گزارش شامل موارد ذيل مي باشد.

- تأسيسات سانتيريفوژ ايران در قم – كه مغاير با تعهدات ايران نسبت به شوراي امنيت سازمان ملل ساخته شد و آنطور كه لازم بود به آژانس اظهار نشد – مورد بازرسي قرار گرفت ولي هدف و منشأ آن نامعلوم است و ايران هنوز با كليه درخواستهاي آژانس براي دسترسي به اطلاعات و پرسنل همكاري ننموده است. خودداري ايران از ارائه اطلاعات طراحي اوليه به آژانس در رابطه با تأسيسات قم از نظر ترتيبات الحاقي توافق نامه پادمان اين كشور توسط آژانس مغاير با تعهدات ايران تلقي گرديده است. بعلاوه اندازه نسبتا كوچك تأسيسات قم با ادعاي ايران مبني براينكه آن تأسيسات تأمين كننده سوخت رآكتورهاي غيرنظامي ايران است مغايرت داشته و سؤال هايي در مورد استفاده برنامه ريزي شده از تأسيسات قم ايجاد مي نمايد.

- آژانس خاطرنشان كرد كه خودداري ايران از اعلام تأسيسات قم همچنين سطح اعتماد به عدم وجود ديگر تأسيسات هسته اي در حال ساخت را كاهش داده و سؤالاتي در مورد وجود تأسيسات هسته اي اظهار شده ديگري در ايران مطرح مي كند.

- اين نگراني ها با غني سازي مستمر ايران و خودداري سرسختانه اين كشور از تبعيت از تقاضاي حقوقي شوراي امنيت سازمان ملل مبني بر تعويق كليه اقدامات امنيتي توسط ايران همراه شده است. در عوض ايران به توليد اورانيوم با غناي كم ادامه مي دهد و ذخيره اورانيوم خود را در پايان ماه اكتبر 1767 كيلوگرم تخمين زده بود. باوجود كاهش تعداد سانتريفيوژ هاي غني سازي به تعداد تقريبي 600 عدد از ماه آگوست 2009 اين ميزان به منحني مشابه نرخ توليد آنچه ايران در سال گذشته بدست آورد مي باشد.

- ايران به نصب و آزمايش سانتريفيوژهاي بيشتر ادامه مي دهد و از آگوست 2009 بيش از 1000 سانتريفيوژ جديد اضافه نموده است.

- آژانس ذخيره آب سنگين را كه قبلا ناشناخته بود در انباري در اصفهان كشف كرده است و از ايران خواستار توضيح درباره منشأ آن شده است . ذكر اين موضوع اهميت دارد كه قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل شامل منع ارائه آب سنگين به ايران مي شود.

- آژانس همچنين از ايران خواستار اطلاعات بيشتري براي توضيح آزمايشگاه تحليلي كه ايران مي گويد در نظر دارد در زيرزميني در اصفهان نصب كند، شده است.

- عليرغم گذشت يك سال ازآغاز اين دور مذاكارت هيچ گونه پيشرفتي در برطرف كردن مسائل مربوط به تلاشهاي ايران در توسعه كلاهك هسته اي بدست نيامده است و سؤالات زيادي در اين زمينه مطرح مي باشد.

- اگر ايران خواهان شروع برطرف كردن نگراني هاي بين المللي مي باشد بايد از تعهدات بين المللي خود تبعيت نمايد، همكاري كاملي با آژانس داتشه باشد، دسترسي هاي خواسته شده را فراهم نمايد (از قبيل افراد و كارگاههاي مرتبط با تلاشهاي قبلي توليد سلاح و افراد مسؤول مديريت تأسيسات قم)‌ و به سؤالاتي كه مطرح شده است پاسخ بدهد.

ايران اين بي اعتمادي را ايجاد نموده است و اين وظيفه ايران است كه اعتماد جامعه بين المللي نسبت به خود را اعاده نمايد.

 

* گام هاي بعدي

- ايالات متحده و شركايش معتقدند سؤالهاي مسئله ساز حول برنامه هسته اي ايران شايسته توجه كامل و فوري جامعه بين المللي مي باشد.

- ما مشتاقانه خواهان همكاري با دولت شما بمنظور تقويت حضور فعالانه آژانس و جامعه بين المللي در حل اين موضوعات حل نشده هستيم.

- ما در روزهاي پيش رو با شما در ارتباط خواهيم بود تا در مورد چگونگي پيشبرد اين موضوع در نشست شوراي حكام كه در 26 نوامبر شروع خواهد شد به تبادل نظر بپردازيم.

- علاوه بر نشست شوراي حكام همچنين ما مايل به شدت بخشيدن به رايزني هاي خود در مورد گام هاي مناسب بعدي جامعه بين المللي براساس سياست پي گيري دوگانه (همكاري و فشار)‌هستيم تا ايران را وادار به تبعيت كامل از تعهدات بين المللي خود در برنامه هسته اي اش نماييم.

* پرسش و پاسخ هاي سخت

12- ما همچنين پرسش و پاسخ هاي ذيل را گردآوري نموده ايم تا نمايندگي ها در صورت نياز از آن استفاده نمايند.

در مورد پيشنهاد رآكتور تحقيقاتي تهران

- چرا بايد ايران كليه اورانيوم با غناي كم خود را در قالب يك بسته واگذار نمايد و چرا بايد اين واگذاري قبل از پايان سال باشد؟‌

پيشنهاد رآكتور تحقيقاتي تهران هم براي عرضه سوخت مورد نياز براي ادامه عمليات اين رآكتور و همچنين بعنوان اقدامي اعتمادساز در راستاي مقاصد صلح آميز ايران و جديتش براي مذاكره با گروهٍE3+3 مطرح گرديد. با موافقت براي انتقال 20 كليوگرم اورانيوم با غناي كم با آخرين توافقنامه عرضه سوخت ايران كه در اوايل دهه 1990 و براي رآكتور با آرژالنتين منعقد گرديد برابري مي كند. هدفمان كاهش نگراني هاي بين المللي از اين بابت بود كه ايران در حال تلاش براي ايجاد زرادخانه اورانيوم براي كمك به خروج تدريجي خود از NPT مي باشد. اين امر متعاقبا زمان بيشتري براي مذاكره E3+3 در مورد پرونده گسترده تر هسته اي بدست خواهد داد. انتقال اين اورانيوم تا پايان سال مورد نياز است تا تضمين نمايد كه ايران سوخت مورد نياز رآكتور خود را تا قبل ازدسامبر 2010 دريافت خواهد كرد يعني زمانيكه سوخت رآكتور تمام شده و مجبور به تعطيلي مي شود.

- اورانيوم با غناي كم ذخيره شده در ايران چه خطري را متوجه جامعه بين المللي مي كند؟ آيا اين اورانيوم تحت نظارت كامل آژانس بين المللي انرژي اتمي نمي باشد؟

 بله اين اورانيوم غني شده در حال حاضر تحت پادمان آژانس مي باشد. ولي با توجه به سابقه طولاني نقض پادمان آژانس و عدم تبعيت از NPT توسط ايران جامعه بين المللي نمي تواند اعتماد كند اين كشور در روند نظارت مداخله ننموده و از پادمان آژانس و يا NPT خارج نخواهد شد. اين پروژه منبع بلافصل نگراني را از بين برده و اعتماد در مورد نيت صلح آميز و آمادگي ايران براي تبعيت از تعهدات خود ايجاد خواهد كرد.

- ايران چگونه مي تواند كسب اطمينان نمايد كه قطعات سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران را در محيط كنوني بين المللي كه بسياري آشكار بدنبال از بين بردن ظرفيت و توان هسته اي ايران هستند، بدست خواهد آورد؟

- ما و شركاي E3+3 مان براي اجراي اين پروژه هر يك تعهدات سياسي در بالاترين سطح داده ايم. در صورتيكه ايران با اين پروژه موافقت كند سوخت مورد نياز را دريافت خواهد نمود. تمامي شركت كنندگان در اين پروژه ريسكي را متقبل مي شوند. ايران ناقض NPT توافقات پادماني خود با آژانس وقطعنامه هاي شوراي امنيت سامزان ملل بوده است. اين پروژه به ايران فرصت اعتمادسازي در مورد نيات صلح آميز خود را مي دهد اعتمادي كه بعلت عدم پايبندي مستمر ايران از بين رفته است.

- آيا آنچنان كه برخي در ايران ادعا نموده اند ايران مي تواند سوخت خود را از عرضه كنندگان بين المللي تهيه نمايد؟

قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل اين اجازه را به ايران مي دهند و ايران در صورت تمايل مي تواند سوخت با غناي كم را از عرضه كنندگان بين المللي تهيه نمايد. با اين وجود اطمینان داريم با توجه به نگراني هاي موجود در مورد برنامه هسته اي خود و تمرد مستمر اين كشور در مقابل جامعه بين المللي ايران نخواهند توانست عرضه كننده آماده اي را پيدا كند. خارج از چهارچوب پيشنهاد آژانس در قبال ايران ما مخالف يك چنين معامله اي هستيم.

- اگر ايران اعلام كند چاره اي غير از توليد سوخت خود براي رآكتور تحقيقاتي تهران ندارد پاسخ E3+3 چه خواهد بود؟

بموجب سه قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل ايران بايد كليه فعاليت هاي مربوط به غني سازي اورانيوم را متوقف نمايد. ما راهي پيش روي ايران قرار داده ايم تا سوخت مورد نياز رآكتور تحقيقاتي تهران را بدون نقض بيشتر اين تعهدات تأمين نمايد. فعاليت هاي مربوط به غني سازي ايران براي توليد سوخت خود بمنظور استفاده در رآكتور تحقيقاتي تهران نقض قطعنامه هاي جاري شوراي امنيت سازمان ملل خواهد بود. بعلاوه ايران در حال حاضر قادر به توليد سوخت نيست. سازماندهي سانتريفيوژهاي ايران براي توليد سطح مورد نياز غني سازي (% 75/ 19) نگراني جدي جامعه بين المللي را موجب شده و به ايران امكان توليد زرادخانه اي حتي بزرگتر متشكل اورانيم غني شده اي كه اين كشور در حال حاضر دارد خواهد داد (سطح غني سازي كنوني ايران % 5/3 مي باشد) اين امر خطر خروج قريب الوقوع ايران از NPT و سرعت توليد سلاحهاي هسته اي را افزايش خواهد داد.

* در خصوص درخواست تعليق غني سازي

- قبلا ايران در پاسخ به تقاضاهاي بين المللي يك بار غني سازي را تعليق نمود ولي هيچ سودي عايدش نشد. چرا بايد اكنون به جامعه بين المللي اعتماد كند؟

تعليق غني سازي اورانيوم و فعاليت هاي ديگر توسط ايران در گذشته بمنظور حمايت از يك روند ديپلماتيك بود. متأسفانه ايران با خارج شدن از تعليق در ماه آگوست 2005 به اين روند ديپلماتيك خاتمه داد. با اين وجود قبل از آن تاريخ تعليق موقت توسط ايران از گزارش شدن پرونده هسته اي اين كشور به شوراي امنيت سازمان ملل و تحريم هايي كه احتمالا بدنبال آن گزارش وضع مي شد جلوگيري نمود. ضرورت تعليق كه توسط شوراي امنيت سازمان ملل در قطعنامه 1737 اعمال شد با هدف اعاده آن روند ديپلماتيك انجام گرفت تا منجر به يافتن راه حلي نهايي براي نگراني هاي بين المللي از برنامه هسته اي ايران شود. اين امر در قطعنامه 1277 شوراي امنيت سازمان ملل تدوين شد، هنگامي كه شوراي امنيت ازانگيزه خود براي تعليق اجراي تدابير ايجاد شده سخن گفت مشروط براينكه ايران از طريق تعليق فعاليتهاي هسته اي و فعاليت هاي مربوط به آن بر روند مذاكرات برگردد. اعتماد امري دوطرفه است به همين خاطر است كه ما فرصت هاي متعددي براي گامهاي اعتمادساز متقابل به ايران داديم (بعنوان مثال برنامه تعليق در برابر تعليق و پيشنهاد رآكتور تحقيقاتي تهران)

- نظرتان راجع به گزارش هاي اخير مبني بر اينكه برنامه غني سازي ايران پيشرفتي حاصل نكرده است چيست؟ اهميت اين ركود در چيست؟

ايران از زماني كه پروژه اش در سال 2002 علني شد چندين بار برنامه غني سازي اش كند شده و يا به حالت قبلي بازگشته است . توضيحات احتمالي مختلفي براي ركود برنامه غني سازي ايران وجود دارد از جمله مسائل فني مربوط به سانتريفيوژ و تعمير كلي سيستم صرف نظر از فقدان پيشرفت در برنامه غني سازي ايران اين كشور به غني سازي و ذخيره اورانيوم با غناي پايين ادامه مي دهد. اين فعاليت نقض سه قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل مي باشد كه خواهان تعليق كامل فعاليت هاي هسته اي و فعاليت هاي مربوط به غني سازي است و خطر خروج قريب الوقوع ايران از NPT و تسريع توليد سلاحهاي هسته اي را افزايش مي دهد.

* برنامه هسته اي اسرائيل

- چرا توجه يكساني به وضعيت هسته اي اسرائيل نمي شود؟ آيا برنامه هسته اي اين كشور نيز منطقه را بي ثبات نمي كند؟

ايالات متحده از ديرباز از اقدام جهاني به پيمان NPT حمايت نموده و همچنان معتقد است كه تمامي كشورهايي كه تابحال عضو اين پيمان نشده اند مي بايد به آن پيوسته و پادمان هاي كامل آژانس مورد كليه فعاليت هاي هسته اي خود را بپذيرند. با اين وجود بسيار مشكل است كه اين مورد را به كشور كه عضو NPT نمي باشد قبولاند در حاليكه همسايگان آن كشور تعهدات NPT خود را نقض مي نمايند و همچنين درحاليكه جامعه بين المللي اراده سياسي لازم براي به اجرا گذاشتن پايبندي به اين پيمان را به نمايش نگذاشته است. امتناع ايران از پيروي از تعهدات خود در قبال NPT و آژانس اين نگراني ها را تشديد نموده و تلاشها براي تضمين پايبندي جهاني به NPT را تضعيف مي نمايد. اين كشور عضو اين پيمان گرديده و به نقض تعهدات خود نسبت به پيماني كه بمدت 20 سال عضو آن بوده پرداخت كه تهديدي اساسي براي كل رژيم عدم اشاعه مي باشد. بازگشت كشورهاي منقطه به پايبندي كامل به تعهدات NPT  خود گام مهمي بسوي پايبندي به NPT توسط كليه كشورهاي منطقه مي باشد. توانمندي سلاح هسته اي ايران همچنين بعنوان عامل بي ثبات كننده اي در منطقه عمل نموده و احتمالا باعث شروع اشاعه سلاحها در سرتاسر خليج فارس (در پاسخ به تهديد فزاينده از جانب ايران ) خواهد شد.اين امر نه تنها كل رژيم عدم اشاعه هسته اي را به مخاطره خواهد انداخت بلكه خطر افزايش بي ثباتي در منطقه را بهمراه دارد.

* تأسيسات قم

- چگونه شما مي توانيد بگوييد كه تأسيسات قم مخفي بوده است وقتي كه اين ايران بود كه وجود آن را اعلام و از بازرسان آژانس دعوت نمود تا از آن بازديد كنند؟

ايران موظف به اعلام وجود اين پايگاه به آژانس از زمان اخذ تصميم براي ساخت آن بود نه سالها پس از ساخت آن . اين از الزامات توافق نامه پادمان ايران در قبال آژانس مي باشد (شامل كد 1/3 ترتيبات كمكي توافق نامه پادماني ايران). اين كد پس از افشاگري ها در مورد برنامه هسته اي عراق كه در اوايل دهه 1990 انجام گرفت اصلاح گرديد.ايران آخرين كشوري بود كه با كد بازنگري شده موافقت نمود ولي اين كار را در ماه مارس 2003 انجام داد. ايران تلاش نمود در ماه مارس 2007 به شكل اوليه كد برگشت نمايد (كه صرفا 180 روز قبل از معرفي مواد هسته اي به تأسيسات ابلاغ را ضروري مي كند). آژانس مكررا انكار نموده است كه ايران امكان قانوني براي يك چنين تغييري را دارا مي باشد. ما همچنين اعتقاد داريم ايران براي تبعيت از تعهدات قانوني خود تصميم به اظهار تأسيسات قم نگرفت بلكه  متجوه شد كه كه جنبه مخفيانه اين تاسيسات مخدوش شده است.

- ايران ادعا مي كند كه نياز به تأسيسات مستحكمي از قبيل فوردو دارد زيرا به مدت سالها دو كشور آمريكا و اسرائيل تهديد به بمباران سايتهاي هسته اي اين كشور كردند. آيا تعجب برانگيز نيست كه ايران سعي كند موقعيت تأسيسات خود را مخفي و محرمانه نگه دارد تا يك تأسيسات پشتيباني فوريتي داشته باشد؟خودداري ايران از عمل نمودن به تعهداتش در خصوص شفافيت و نظارت آژانس بر تأسيسات حساس هسته اي اين كشور منبع نگراني هاي جامعه بين المللي مي باشد كه بر برنامه هسته اي اين كشور حاكم است.

- تصميم ايران براي ساخت سايت مخفي ديگر صرفا باعث تشديد اين نگراني ها مي شود.

* گروه 1 +‌ 5

- چرا بايد ايران برنامه هسته اي خود را با گروه خودخوانده 1 +‌ 5 به بحث و مذاكره بگذارد؟ آيا آژانس بين المللي انرژي اتمي محل مناسبي براي همكاري ايران در مورد برنامه هسته اي خود با جامعه بين المللي نيست؟

ما از همكاري ايران با آژانس استقبال مي كنيم. ولي علي رغم ادعاهاي اين كشور ، ايران با آژانس همكاري نداشته است. ايران براي سالها از پاسخگويي به سؤالات آژانس خودداري نموده است (حتي قبل از اينكه آژانس پرونده ايران را بخاطر بارها نقض تعهدات بين المللي خود به شوراي امنيت سازمان ملل گزارش بدهد). ساز و كار E3+3 بعنوان ابزاري براي مذاكره دقيق براي يافتن يك راهكار ايجاد شد، زيرا ايران از همكاري با آژانس در مورد نگراني مربوط به برنامه هسته اي اين كشور خودداري مي نمود.

wiki6

ایران هسته ای- یکی از اسناد اخیرا منتشر شده ویکی لیکس درباره برنامه هسته ای ایران، سندی است که وزارت خارجه امریکا در اوج بحث و گفت وگوها درباره موضوع مبادله اورانیوم خطاب به نمایندگی های این کشور صادر کرده و در آن آخرین مواضع دولت امریکا درباره برنامه هسته ای ایران را مرور کرده است. این سند بویژه از این جهت حائز اهمیت است که اولا آخرین دیدگاه های دولت امریکا درباره برنامه هسته ای ایران و بویژه سیاست های اعلامی و غیر اعلامی آن را تشریح می کند، ثانیا نشان می دهد که دولت امریکا برای فراگیر کردن ادبیات مطلوب خود در مورد برنامه هسته ای ایران چگونه به استدلال سازی و اصطلاح پردازی می پردازد و ثالثا کلیشه ای بودن دیدگاه های دولت امریکا را آشکار می کند.

در بخش های متنوعی از این سند تاکید شده است که امریکا از پیشنهاد آژانس درباره مبادله حمایت می کند. این در حالی است که امریکا پس از مذاکرات اکتبر 2009 در وین با هر گونه پیشنهاد اصلاحی ایران مخالفت کرد چرا که تصور می کرد ایران باید آنچه 3 کشور پیشنها کرده اند را عینا بپذیرد. علت اصرار ایران بر دریافت تضمین های عینی در مورد مبادله این بود که اطلاعات مهمی وجود داشت مبنی بر اینکه غرب قصد دارد اورانیوم کم غنی شده را از ایران خارج کند و در عوض ارائه سوخت را به تعلیق غنی سازی مشروط نماید.

این سند در موارد متعدد تاکید می کند که فردو مخفی بوده است. در حالی که حقیقت این است که ایران دو هفته قبل از نطق اوباما در پیتسبورگ فردو را رسما به آژانس اظهار کرده بود و این اظهار 5/1 سال قبل از موعد انجام قانونی بوده است.

در پاراگراف 8 آمده است که ایران ایران با درخواست های مکرر مبنی بر مذاکره با 1+5 مخالفت کرده اما واقعیت این است که ایران همواره پی گیر گفت وگو با 1+5 درباره دستور کار توافق شده با سولانا یعنی مشترکات دو بسته بوده و این غرب بوده است که با اصرار بر منحصر شدن بحث به موضوع هسته ای مذاکرات را به بن بست کشاند. ایران در تمام این مدت، از قبل از بیانیه تهران مکررا پی گیر مذاکره بوده و از طریق واسطه های ترک و چینی این موضوع را به 1+5 منتقل کرد ولی هم ترک ها و هم چینی ها به ایران گفتند طرف غربی در انتظار تاثیر قطعنامه است و فعلا وارد مذاکرات نخواهد شد. ارزیابی ایران این است که وقتی غربی ها مذاکره ژنو 3 با ایران در دسامبر 2010 را پذیرفتند علت هیچ نبود جز اینکه بی تاثیر بودن فشارها و تحریم ها برای آنها قطعی شده بود.

این سند دارای اعتراف های جالبی هم هست.

اول اینکه در بخش پرسش و پاسخ اعتراف می کند که اورانیوم غنی شده ایران کاملا تحت نظارت آيانس است و توضیح نمی دهد که رد این صورت نگرانی از انحراف آن به معنایی می تواند داشته باشد.

دوم، وزارت خارجه امریکا رد این سند اذعان می کند که تامین سوخت راکتور تهران را که جان حدود یک میلیون بیمار در ایران به تولیدات آن وابسته است مشروط به یک مکانیسم بی پایه مانند مبادله کرده است و تازه خرو موادهسته ای از ایران هم ورود سوخت را ضمانت نمی کند!

«ایران هسته ای» ارزیابی های تفصیلی تری از این سند منتشر خواهد کرد.

 

***

 ‌09 STATE 120288

تاريخ ايجاد:‌21/11/2009

تاريخ انتشار: 28/11/2010

طبقه بندي: ‌محرمانه

منبع: وزارت خارجه

از: وزارت خارجه – واشنگتن دي سي

به: كليه اعضاي آژانس بين المللي انرژي اتمي – فوري

موضوع: موضع ايالات متحده در خصوص برنامه هسته اي ايران و گام بعدي

1- اين درخواست اقدام است. لطفا بندهاي 5 – 3 ملاحظه کنید.

خلاصه :‌

2- تداوم بي ميلي ايران در همكاري با تلاشهاي بين المللي براي ايجاد اعتماد و شفافيت در برنامه هسته اي اين كشور موجب نگراني فزاينده دستگاه ديپلماسي ايالات متحده در هفته هاي آينده خواهد بود.

نكته قابل توجه اينكه خودداري آشكار ايران تا بدين تاريخ براي توافق با پيشنهاد آژانس بين المللي انرژي اتمي در زمينه مبادله بخش عمده اي از اورانيوم با غناي پايين ذخيره شده خود براي سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران سؤالهاي بي پاسخ جدي در مورد نيات هسته اي ايران، ايجاد نموده است. وزارت خارجه از نمايندگي ها مي خواهد از اين متن كه توضيح دهنده و تأمين كننده حمايت از تلاش هاي اخير ايالات متحده و گروه 1 +‌ 5 در همكاري با ايران در خصوص برنامه هسته اي خود بويژه در زمان پيش رو براي برگزاري نشست شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي اتمي در 26 نوامبر مي باشد استفاده نمايند.

پايان خلاصه.

* اهداف

3- جهت كليه نمايندگي ها (به استثناي مسكو، پاريس ، پكن ، لندن و برلين)‌: خواهشمند است در اطلاع رساني به دولت هاي ميزبان از مطالب بند 7 و پرسش و پاسخ در بند 12 در خصوص موارد ذيل استفاده نماييد:

- تلاشهاي مستمر ايالات متحده براي همكاري با ايران در طول سال 2009

- پيگيري مأيوس كننده تعهدات توسط ايران در قبال گروه 1 +‌ 5 در ژنو در تاريخ يك اكتبر

- جزئيات پيشنهاد رآكتور تحقيقاتي تهران و انعطافي كه ايالات متحده، روسيه، فرانسه و آژانس در برخورد با نگراني هاي ايران به نمايش گذاشتند

- يافته هاي عمده گزارش 3 نوامبر دبيركل آژانس در مورد ايران و پيامدهاي آن

همچنين نمايندگي ها مي بايد بر مبناي اقدام احتمالي آينده در پاسخ به عدم همكاري ايران از جمله در نشست 26 نوامبر شوراي حكام آژانس و در صورت اخذ تصميم آمادگي محتاطانه براي اعمال فشار بيشتر در مورد ايران آغاز نمايند.

4- در خواست ويژه از مسكو، پاريس، پكن، لندن و برلين.

به دولت ميزبان اطلاع دهيد ما درحال تسليم اين پيام به اعضاي آژانس بر طبق رايزني هاي انجام گرفته در بين مديران سياسي در روند گروه 1 +‌ 5 هستيم. ممكن است مطالب ارسالي مفاد عمده پيام ما را در خود گنجانده باشد ولي نياز به استفاده از خود نكات در نزد دولت هاي ميزبان نيست.

5- نمايندگي ها نبايد هيچ بخشي از اين پيام كتبي به دولت هاي ميزبان را از قلم انداخته باشد.

* ضرب العجل

6- نمايندگي ها مي بايد نتايج تلاش هاي انجام گرفته تا نوامبر 25 را گزارش نمايند. اليسا كاتالانو و ريچارد نفيو افراد مسئول وزارت خانه در اين زمينه هستند.

* پيشينه و تاريخچه

7- از زمان نشست يك اكتبر 2009 مديران سياسي گروه 1 +‌ 5 با نمايندگان ايران، ايالات متحده از نزديك در حال همكاري با شركاي خود براي اجراي تعهدات توافق شده در ژنو و همكاري ايران براي اعماد سازي بين المللي در مورد ماهيت صلح آميز برنامه هسته اي اين كشور بوده است. ما بطور ويژه بر حمايت از پيشنهاد آژانس در خصوص سوخت گيري رآكتور تحقيقاتي تهران تمركز كرده ايم كه بازرسي آژانس از كارخانه سابقا مخفي غني سازي اورانيوم در قم را تسهيل نموده و براي نشست بعدي بين مديران سياسي گروه 1 +‌ 5 و نمايندگان ايران كه آشكارا در مورد برنامه هسته اي ايران مي باشد، تلاش مي نمايد.

* برنامه هسته اي ايران

8- نتايج از تاريخ يك اكتبر مأيوس كننده مي باشند. بطور فزاينده اي آشكار است كه ايران پيشنهاد آژانس در مورد رآكتور تحقيقاتي تهران را رد خواهد كرد هر چند پاسخ قطعي هنوز مشخص نيست. در زمان باقي مانده براي نشست شوراي حكام آژانس در 26 نوامبر ممكن است ايران شكست آشكار توافق نامه رآكتور تحقيقاتي تهران را به تقاضاي بازديد سرزده و تقاضاهاي غير انعطاف پذير قدرت هاي غربي نسبت دهد، بجاي اينكه به بي رغبتي و يا ناتواني خود در دستيابي به توافقي در زمينه پيشنهاد آژانس نسبت بدهد. پيشنهادي كه در پاسخ به درخواست مساعدت ايران و براساس تعهدات پذيرفته شده توسط اين كشور در ژنو ارائه شد. هر چند ايران اجازه دسترسي َآژانس به قم را داد ولي با كليه درخواست هاي آژانس براي دسترسي به اطلاعات و پرسنل موافقت و همكاري ننمود و در آنجا سوال هاي جدي در مورد نيات ايران از اين تأسيسات (قم) باقي مانده است. نهايتا  تا بحال ايران از برگزاري نشست هاي بيشتر با 1 +‌ 5 براي مذاكره در مورد برنامه هسته اي خود امتناع ورزيده است. اكنون ايالات متحده در حال مذاكره با 1 +‌ 5 و شركاي ديگر خود در مورد گام هاي بالقوه بعدي از جمله چگونگي مواجهه با اين موضوعات در نشست بعدي شوراي حكام مي باشد.

9- البرادعي مديركل آژانس آخرين گزارش خود درباره ايران به تاريخ 16 نوامبر را منتشر نمود. اين گزارش تداوم فقدان شفافيت و همكاري ايران با آژانس در زمينه برنامه هسته ا ي خود از جمله در ارزيابي بعدي احتمالي نظامي برنامه خود را آشكار مي سازد، همچنان كه انتظار آن مديريت تأسيسات غني سازي اورانيوم در قم (همچنين به عنوان سايت فوردو هم شناخته مي شود) موضوع اصلي اين گزارش مي باشد و آژانس اشعار مي دارد كه خودداري ايران در اعلام وجود اين تأسيسات در گذشته، برطبق توافقنامه پادمان با تعهدات اين كشور (ناسازگاز)‌مي باشد. گزارش آژانس تأكيد مي كند كه افشاي تأسيسات قم نگراني در مورد سايت هاي هسته اي مخفي بيشتر در ايران را باعث مي شود و از ايران خواسته است تا تائيد كند كه هيچ گونه تأسيسات هسته اي اظهار نشده ديگري در آنجا وجود ندارد؛‌ ايران هنوز به اين درخواست آژانس پاسخ نداده است. ايران به مقاومت در برابر قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل و قطعنامه هاي شوراي حكام آژانس ادامه مي دهد كه خواهان پذيرش پروتكل الحاقي و فراهم نمودن دسترسي لازم براي آژانس بمنظور كسب اطمينان از عدم وجود فعاليت هاي هسته اي اظهار نشده بيشتر مي باشد.

10-  سياست پيگيري دوگانه "Dual track" توسط گروه 1 +‌ 5 در قبال ايران هم شامل همكاري و هم فشار در صورتي كه اين كشور بطور سازنده اي مشاركت ننمايد مي باشد. رئيس جمهور اوباما، وزيرخارجه كلينتون و ديگران پايان سال جاري را بعنوان دوره كليدي براي ارزيابي مسئوليت پذيري ايران تعيين نموده اند. اگر ايران به خودداري از انجام گام هاي معني دار در جهت تحقق تعهدات بين المللي خود ادامه دهد جامعه بين المللي مي بايد آماده اقدام جمعي قدرتمندانه در راستاي پيگيري سياست فشار باشد.

* پيام هاي ديپلماتيك و خط مشي هاي عمده

11- نمايندگي ها مي بايد از پيامهاي كليدي و سياست ها و خط مشي هاي ذيل در ارائه اطلاعات به دولتهاي ميزبان استفاده نمايند.

* پيام هاي كليدي

- ما هماهنگ با شركاي بين المللي مان علاقمندي خود براي همكاري سازنده و محترمانه با ايران به منظور برطرف نمودن نگراني هاي ديرپاي بين المللي در زمينه برنامه هسته اي اين كشور به نمايش گذاشته ايم. رويكرد ما بطور آشكاري مطابق با استراتژي پي گيري دوگانه گروه 1 +‌ 5 مي باشد.

- تاكنون ايران از پذيرش پيشنهاد بسيار خوب و متعادل آژانس براي تسهيل سوخت گيري مجدد رآكتور تحقيقاتي تهران كه مي توانست تقاضاي ايران را عملي و نياز انسان دوستانه مردم اين كشور برآورده و بعنوان گامي اعتمادسازي براي ايجاد فرصت بيشتر باشد، سرباز زده است.

- ما مشتاقانه منتظر رايزني هاي نزديك در مورد بهترين روش براي ترغيب ايران به همكاري سازنده هستيم همچنان كه در حال نزديك شدن به نشست شوراي حكام آژانس در 21 نوامبر هستيم.

* اسلوب و خط مشي

- از زمان روي كار آمدن باراك اوباما، او علاقمندي ايالات متحده براي همكاري با ايران را علني نموده و خواهان روابطي جديد مبني بر احترام متقابل مي باشد.

- او اجازه شركت كامل ايالات متحده در مذاكرات بي قيد و شرط ديپلماتيك بين 5 عضو دائم شوراي امنيت و آلمان با ايران را داده است.

- ايالات متحده حمايت خود از حق كامل ايران در برنامه صلح آميز هسته اي درچهارچوب مقررات آژانس را ابراز نموده است بشرط اينكه تعهدات بين المللي خود را بجا آورد و به وظايف خود در چهارچوب NPT عمل نمايد.

-- بعنوان راهي در جهت اعتماد سازي، ايالات متحده به همراه روسيه و فرانسه همچنين از پيشنهاد آژانس براي پاسخ مثبت به درخواست ايران در زمينه سوخت هسته اي براي رآكتور تحقيقاتي تهران حمايت بعمل آورده است. عليرغم اين امر ايران به نقض قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل و عدم پايبندي به مقررات آژانس در برنامه هسته اي خود ادامه مي دهد.

- با وجود گذشت تقريبا يكسال از دولت اوباما ايران گام هاي عملي و واقعي براي شروع اعتمادسازي در نيات هسته اي خود برنداشته است. ايران:

عليرغم تقاضاي قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل در مورد به تعليق درآوردن يك چنين علمياتهايي، به غني سازي اورانيوم ادامه مي دهد

افشا كرد كه در حال ساخت تأسيسات مخفي غني سازي اورانيوم در يك پايگاه نظامي نزديك قم بوده است كه اين از نقض توافق نامه پادمان مي باشد

به خودداري از همكاري با آژانس در حل و پاسخگويي به سوالات متعدد آژانس در مورد توافق صلح آميز برنامه هسته اي خود ادامه مي دهد

پيشنهاد آژانس براي سوخت گيري مجدد رآكتور تحقيقاتي تهران را نپذيرفته است و

از زمان ملاقات با نمايندگان 5 عضو دائم شوراي امنيت و آلمان در ژنو در تاريخ يك اكتبر كليه تلاش هاي بعدي براي برنامه ريزي نشست ديگري براي بحث و مذاكره در مورد برنامه هسته اي خود را رد نموده است.

- خودداري ايران در بهره گيري از اين فرصت هاي متعدد سؤال هاي جدي در مورد اغراض برنامه هسته اي اين كشور ايجاد كرده است كه توجه فوري بين المللي را مي طلبد. ما خواهان همكاري نزديك با دولت شما در آستانه نزديك شدن به نشست شوراي حكام آژانس در تاريخ 26 نوامبر و بعد از آن هستيم تا بتوانيم پاسخ بين المللي سياسي براي موضوع فراهم نماييم.

 * رآكتور تحقيقاتي تهران

- آژانس بين المللي انرژي اتمي، روسيه، ‌فرانسه و ايالات متحده با يكديگر از نزديك و بطور انعطاف پذيري همكاري نمودند تا به درخواست ايران براي سوخت رآكتور هسته اي تهران پاسخ مثبت بدهند و اين رآكتور بتواند به فعاليت خود براي برآورده كردن نيازهاي اساسي و پزشكي براي دوره بعد از سال 2010 ادامه دهد.

- پيشنهاد سوخت گيري مجدد رآكتور تحقيقاتي تهران به ايران امكان تبديل اورانيوم  با غناي كم ذخيره شده خود را به سوخت باغناي بالاتر – با كمك روسيه و فرانسه – مي دهد. اين پيشنهاد داراي ويژگي هاي ساده اي است.

ايران قبل از پايان سال مقداري از اورانيوم با غناي كم خود را كه براي توليد سوخت ضروري مي باشد در يك دسته و تحت نظارت آژانس به خارج از كشور مي فرستد؛

روسيه اورانيوم با غناي پايين را غني سازي مي نمايد تا احتياجات سوخت ايران تأمين گردد؛ و

فرانسه قطعات سوخت توليد نموده و آنها را قبل از اينكه عرضه سوخت ايران تا پايان سال تمام شود به اين كشور باز مي گرداند.

- بعلاوه ايالات متحده تعهد خود را براي همكاري آژانس در بهبود مختصات ايمني و كنترل رآكتور تحقيقاتي ايران ابراز نمود.

- ايالات متحده ،‌فرانسه و روسيه ريسك بزرگي را در حمايت از اين مبادله متقبل شدند بويژه بخاطر اينكه ايران به نقض قطعنامه هاي پي در پي شوراي امنيت سازمان ملل و مقررات آژانس ادامه مي دهد،از جمله ساخت مخفيانه تأسيسات غني سازي اورانيوم در نزديكي قم و ادامه عمليات غني سازي

- ما اقدامات فوق را انجام داديم زيرا اين ترتيبات شروع اعتمادسازي بوده و به ايران و جامعه بين المللي زمان بيشتري براي دستيابي به راه حل جامع مورد توافق در مورد برنامه موشكي ايران خواهد داد و درعين حال نيازهاي انسان دوستانه ايران را تأمين خواهند كرد.

- هنگامي كه ايران نگراني خود در مورد قابل اعتماد بودن اين پيشنهاد ابراز نمود ايالات متحده و شركايش آمادگي خود را براي برطرف كردن نگراني هاي ايران به آژانس اعلام نمودند كه از جمله مي تواند از طرق ذيل صورت پذيرد:

پيشنهاد آمريكا براي الحاق رسمي ايران به اين توافقنامه بعنوان عضو

آمادگي 5 عضو دائم شوراي امنيت و آلمان براي تضمين تبادل سوخت از طريق يك بيانيه سياسي حمايت و

آمادگي براي كمك در زمينه تأمين مالي انتقال اورانيوم با غناي كم و سوخت

آمادگي و پذيرش انتقال اورانيوم به غناي كم به هر نقطه اي خارج از ايران

آمادگي براي حمايت از نگهداري مواد معادل سوخت در آژانس بشكل اماني در يك كشور ثالث بعنوان تضميني براي تحويل نهايي سوخت به ايران .

- پس از دستيابي به توافقي اصولي در مبادله سوخت و بدنبا ل مذكرات، گروه E3+3 در ژنو در تاريخ يك اكتبر و متعاقب مذاكرات فني بيشتر در تاريخ 21- 19 اكتبر ايران تاكنون از پذيرش اين توافق خودداري نموده است.

- خودداري ايران  سؤالاتي در زمينه نيات اين كشور مطرح مي كند. اگر ايران اورانيوم را براي برآورده كردن نياز غيرنظامي سوخت رآكتور خود نياز دارد چرا پيشنهاد بين المللي (همراه با ضمانت هاي مهم)‌براي فراهم كردن سوخت ( در قبال اورانيوم با غناي كم خود) براي تأمين سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران جهت برآورده كردن نيازهاي انساني را نمي پذيرد بويژه زمانيكه خودش توانايي توليد سوخت را ندارد.

- اين سؤال در چهارچوب فعاليت هاي مستمر غني سازي مغاير با قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل با ساخت مخفيانه تأسيسات غني سازي در يك پايگاه نظامي در نزديكي قم؛ خودداري اين كشور را همكاري با آژانس در پاسخگويي به ماهيت صلح آميز برنامه هسته اي خود؛ و خودداري از ملاقات با 5 عضو دائم شوراي امنيت مسئله برانگيز است.

* گروه 1 +‌ 5

- ايالات متحده  به همراره شركاي خود در گروه 1 +‌ 5 درتاريخ يك اكتبر در ژنو آمادگي خود را براي مذاكره با نمايندگان ايران پيرامون هرگونه موضوع مورد نگراني اين كشور بشكل دوجانبه و چندجانبه - دركنار طرح نگراني آنها كشورها درباره برنامه هسته اي ايران – ابراز نمود.

-- در يك اكتبر نمايندگان ايران متعهد شدند تا قبل از پايان ماه براساس دستور كاري كه برنامه هسته اي ايران را شامل مي شد مجددا به مذاكره بپردازند. ولي در آن زمان دولت ايران كليه دعوت ها را براي مذاكره در مورد اينكه آيا برنامه هسته اي آن كشور در دستور كار قرار خواهد گرفت يا نه رد نموده است.

--تداوم امتناع ايران از همكاري در زمينه برنامه هسته اي خود با گروه 1 +‌ 5 نگراني هاي ما در مورد نيات ايران از برنامه هسته اي خود را عميق تر نموده است.

* گزارش دبيركل آژانس در مورد ايران

- گزارش آژانس اشعار مي دارد كه ايران از همكاري كامل و شفاف با آژانس امتناع ورزيده است. نكات عمده اين گزارش شامل موارد ذيل مي باشد.

- تأسيسات سانتيريفوژ ايران در قم – كه مغاير با تعهدات ايران نسبت به شوراي امنيت سازمان ملل ساخته شد و آنطور كه لازم بود به آژانس اظهار نشد – مورد بازرسي قرار گرفت ولي هدف و منشأ آن نامعلوم است و ايران هنوز با كليه درخواستهاي آژانس براي دسترسي به اطلاعات و پرسنل همكاري ننموده است. خودداري ايران از ارائه اطلاعات طراحي اوليه به آژانس در رابطه با تأسيسات قم از نظر ترتيبات الحاقي توافق نامه پادمان اين كشور توسط آژانس مغاير با تعهدات ايران تلقي گرديده است. بعلاوه اندازه نسبتا كوچك تأسيسات قم با ادعاي ايران مبني براينكه آن تأسيسات تأمين كننده سوخت رآكتورهاي غيرنظامي ايران است مغايرت داشته و سؤال هايي در مورد استفاده برنامه ريزي شده از تأسيسات قم ايجاد مي نمايد.

- آژانس خاطرنشان كرد كه خودداري ايران از اعلام تأسيسات قم همچنين سطح اعتماد به عدم وجود ديگر تأسيسات هسته اي در حال ساخت را كاهش داده و سؤالاتي در مورد وجود تأسيسات هسته اي اظهار شده ديگري در ايران مطرح مي كند.

- اين نگراني ها با غني سازي مستمر ايران و خودداري سرسختانه اين كشور از تبعيت از تقاضاي حقوقي شوراي امنيت سازمان ملل مبني بر تعويق كليه اقدامات امنيتي توسط ايران همراه شده است. در عوض ايران به توليد اورانيوم با غناي كم ادامه مي دهد و ذخيره اورانيوم خود را در پايان ماه اكتبر 1767 كيلوگرم تخمين زده بود. باوجود كاهش تعداد سانتريفيوژ هاي غني سازي به تعداد تقريبي 600 عدد از ماه آگوست 2009 اين ميزان به منحني مشابه نرخ توليد آنچه ايران در سال گذشته بدست آورد مي باشد.

- ايران به نصب و آزمايش سانتريفيوژهاي بيشتر ادامه مي دهد و از آگوست 2009 بيش از 1000 سانتريفيوژ جديد اضافه نموده است.

- آژانس ذخيره آب سنگين را كه قبلا ناشناخته بود در انباري در اصفهان كشف كرده است و از ايران خواستار توضيح درباره منشأ آن شده است . ذكر اين موضوع اهميت دارد كه قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل شامل منع ارائه آب سنگين به ايران مي شود.

- آژانس همچنين از ايران خواستار اطلاعات بيشتري براي توضيح آزمايشگاه تحليلي كه ايران مي گويد در نظر دارد در زيرزميني در اصفهان نصب كند، شده است.

- عليرغم گذشت يك سال ازآغاز اين دور مذاكارت هيچ گونه پيشرفتي در برطرف كردن مسائل مربوط به تلاشهاي ايران در توسعه كلاهك هسته اي بدست نيامده است و سؤالات زيادي در اين زمينه مطرح مي باشد.

- اگر ايران خواهان شروع برطرف كردن نگراني هاي بين المللي مي باشد بايد از تعهدات بين المللي خود تبعيت نمايد، همكاري كاملي با آژانس داتشه باشد، دسترسي هاي خواسته شده را فراهم نمايد (از قبيل افراد و كارگاههاي مرتبط با تلاشهاي قبلي توليد سلاح و افراد مسؤول مديريت تأسيسات قم)‌ و به سؤالاتي كه مطرح شده است پاسخ بدهد.

ايران اين بي اعتمادي را ايجاد نموده است و اين وظيفه ايران است كه اعتماد جامعه بين المللي نسبت به خود را اعاده نمايد.

 

* گام هاي بعدي

- ايالات متحده و شركايش معتقدند سؤالهاي مسئله ساز حول برنامه هسته اي ايران شايسته توجه كامل و فوري جامعه بين المللي مي باشد.

- ما مشتاقانه خواهان همكاري با دولت شما بمنظور تقويت حضور فعالانه آژانس و جامعه بين المللي در حل اين موضوعات حل نشده هستيم.

- ما در روزهاي پيش رو با شما در ارتباط خواهيم بود تا در مورد چگونگي پيشبرد اين موضوع در نشست شوراي حكام كه در 26 نوامبر شروع خواهد شد به تبادل نظر بپردازيم.

- علاوه بر نشست شوراي حكام همچنين ما مايل به شدت بخشيدن به رايزني هاي خود در مورد گام هاي مناسب بعدي جامعه بين المللي براساس سياست پي گيري دوگانه (همكاري و فشار)‌هستيم تا ايران را وادار به تبعيت كامل از تعهدات بين المللي خود در برنامه هسته اي اش نماييم.

* پرسش و پاسخ هاي سخت

12- ما همچنين پرسش و پاسخ هاي ذيل را گردآوري نموده ايم تا نمايندگي ها در صورت نياز از آن استفاده نمايند.

در مورد پيشنهاد رآكتور تحقيقاتي تهران

- چرا بايد ايران كليه اورانيوم با غناي كم خود را در قالب يك بسته واگذار نمايد و چرا بايد اين واگذاري قبل از پايان سال باشد؟‌

پيشنهاد رآكتور تحقيقاتي تهران هم براي عرضه سوخت مورد نياز براي ادامه عمليات اين رآكتور و همچنين بعنوان اقدامي اعتمادساز در راستاي مقاصد صلح آميز ايران و جديتش براي مذاكره با گروهٍE3+3 مطرح گرديد. با موافقت براي انتقال 20 كليوگرم اورانيوم با غناي كم با آخرين توافقنامه عرضه سوخت ايران كه در اوايل دهه 1990 و براي رآكتور با آرژالنتين منعقد گرديد برابري مي كند. هدفمان كاهش نگراني هاي بين المللي از اين بابت بود كه ايران در حال تلاش براي ايجاد زرادخانه اورانيوم براي كمك به خروج تدريجي خود از NPT مي باشد. اين امر متعاقبا زمان بيشتري براي مذاكره E3+3 در مورد پرونده گسترده تر هسته اي بدست خواهد داد. انتقال اين اورانيوم تا پايان سال مورد نياز است تا تضمين نمايد كه ايران سوخت مورد نياز رآكتور خود را تا قبل ازدسامبر 2010 دريافت خواهد كرد يعني زمانيكه سوخت رآكتور تمام شده و مجبور به تعطيلي مي شود.

- اورانيوم با غناي كم ذخيره شده در ايران چه خطري را متوجه جامعه بين المللي مي كند؟ آيا اين اورانيوم تحت نظارت كامل آژانس بين المللي انرژي اتمي نمي باشد؟

 بله اين اورانيوم غني شده در حال حاضر تحت پادمان آژانس مي باشد. ولي با توجه به سابقه طولاني نقض پادمان آژانس و عدم تبعيت از NPT توسط ايران جامعه بين المللي نمي تواند اعتماد كند اين كشور در روند نظارت مداخله ننموده و از پادمان آژانس و يا NPT خارج نخواهد شد. اين پروژه منبع بلافصل نگراني را از بين برده و اعتماد در مورد نيت صلح آميز و آمادگي ايران براي تبعيت از تعهدات خود ايجاد خواهد كرد.

- ايران چگونه مي تواند كسب اطمينان نمايد كه قطعات سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران را در محيط كنوني بين المللي كه بسياري آشكار بدنبال از بين بردن ظرفيت و توان هسته اي ايران هستند، بدست خواهد آورد؟

- ما و شركاي E3+3 مان براي اجراي اين پروژه هر يك تعهدات سياسي در بالاترين سطح داده ايم. در صورتيكه ايران با اين پروژه موافقت كند سوخت مورد نياز را دريافت خواهد نمود. تمامي شركت كنندگان در اين پروژه ريسكي را متقبل مي شوند. ايران ناقض NPT توافقات پادماني خود با آژانس وقطعنامه هاي شوراي امنيت سامزان ملل بوده است. اين پروژه به ايران فرصت اعتمادسازي در مورد نيات صلح آميز خود را مي دهد اعتمادي كه بعلت عدم پايبندي مستمر ايران از بين رفته است.

- آيا آنچنان كه برخي در ايران ادعا نموده اند ايران مي تواند سوخت خود را از عرضه كنندگان بين المللي تهيه نمايد؟

قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل اين اجازه را به ايران مي دهند و ايران در صورت تمايل مي تواند سوخت با غناي كم را از عرضه كنندگان بين المللي تهيه نمايد. با اين وجود اطمینان داريم با توجه به نگراني هاي موجود در مورد برنامه هسته اي خود و تمرد مستمر اين كشور در مقابل جامعه بين المللي ايران نخواهند توانست عرضه كننده آماده اي را پيدا كند. خارج از چهارچوب پيشنهاد آژانس در قبال ايران ما مخالف يك چنين معامله اي هستيم.

- اگر ايران اعلام كند چاره اي غير از توليد سوخت خود براي رآكتور تحقيقاتي تهران ندارد پاسخ E3+3 چه خواهد بود؟

بموجب سه قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل ايران بايد كليه فعاليت هاي مربوط به غني سازي اورانيوم را متوقف نمايد. ما راهي پيش روي ايران قرار داده ايم تا سوخت مورد نياز رآكتور تحقيقاتي تهران را بدون نقض بيشتر اين تعهدات تأمين نمايد. فعاليت هاي مربوط به غني سازي ايران براي توليد سوخت خود بمنظور استفاده در رآكتور تحقيقاتي تهران نقض قطعنامه هاي جاري شوراي امنيت سازمان ملل خواهد بود. بعلاوه ايران در حال حاضر قادر به توليد سوخت نيست. سازماندهي سانتريفيوژهاي ايران براي توليد سطح مورد نياز غني سازي (% 75/ 19) نگراني جدي جامعه بين المللي را موجب شده و به ايران امكان توليد زرادخانه اي حتي بزرگتر متشكل اورانيم غني شده اي كه اين كشور در حال حاضر دارد خواهد داد (سطح غني سازي كنوني ايران % 5/3 مي باشد) اين امر خطر خروج قريب الوقوع ايران از NPT و سرعت توليد سلاحهاي هسته اي را افزايش خواهد داد.

* در خصوص درخواست تعليق غني سازي

- قبلا ايران در پاسخ به تقاضاهاي بين المللي يك بار غني سازي را تعليق نمود ولي هيچ سودي عايدش نشد. چرا بايد اكنون به جامعه بين المللي اعتماد كند؟

تعليق غني سازي اورانيوم و فعاليت هاي ديگر توسط ايران در گذشته بمنظور حمايت از يك روند ديپلماتيك بود. متأسفانه ايران با خارج شدن از تعليق در ماه آگوست 2005 به اين روند ديپلماتيك خاتمه داد. با اين وجود قبل از آن تاريخ تعليق موقت توسط ايران از گزارش شدن پرونده هسته اي اين كشور به شوراي امنيت سازمان ملل و تحريم هايي كه احتمالا بدنبال آن گزارش وضع مي شد جلوگيري نمود. ضرورت تعليق كه توسط شوراي امنيت سازمان ملل در قطعنامه 1737 اعمال شد با هدف اعاده آن روند ديپلماتيك انجام گرفت تا منجر به يافتن راه حلي نهايي براي نگراني هاي بين المللي از برنامه هسته اي ايران شود. اين امر در قطعنامه 1277 شوراي امنيت سازمان ملل تدوين شد، هنگامي كه شوراي امنيت ازانگيزه خود براي تعليق اجراي تدابير ايجاد شده سخن گفت مشروط براينكه ايران از طريق تعليق فعاليتهاي هسته اي و فعاليت هاي مربوط به آن بر روند مذاكرات برگردد. اعتماد امري دوطرفه است به همين خاطر است كه ما فرصت هاي متعددي براي گامهاي اعتمادساز متقابل به ايران داديم (بعنوان مثال برنامه تعليق در برابر تعليق و پيشنهاد رآكتور تحقيقاتي تهران)

- نظرتان راجع به گزارش هاي اخير مبني بر اينكه برنامه غني سازي ايران پيشرفتي حاصل نكرده است چيست؟ اهميت اين ركود در چيست؟

ايران از زماني كه پروژه اش در سال 2002 علني شد چندين بار برنامه غني سازي اش كند شده و يا به حالت قبلي بازگشته است . توضيحات احتمالي مختلفي براي ركود برنامه غني سازي ايران وجود دارد از جمله مسائل فني مربوط به سانتريفيوژ و تعمير كلي سيستم صرف نظر از فقدان پيشرفت در برنامه غني سازي ايران اين كشور به غني سازي و ذخيره اورانيوم با غناي پايين ادامه مي دهد. اين فعاليت نقض سه قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل مي باشد كه خواهان تعليق كامل فعاليت هاي هسته اي و فعاليت هاي مربوط به غني سازي است و خطر خروج قريب الوقوع ايران از NPT و تسريع توليد سلاحهاي هسته اي را افزايش مي دهد.

* برنامه هسته اي اسرائيل

- چرا توجه يكساني به وضعيت هسته اي اسرائيل نمي شود؟ آيا برنامه هسته اي اين كشور نيز منطقه را بي ثبات نمي كند؟

ايالات متحده از ديرباز از اقدام جهاني به پيمان NPT حمايت نموده و همچنان معتقد است كه تمامي كشورهايي كه تابحال عضو اين پيمان نشده اند مي بايد به آن پيوسته و پادمان هاي كامل آژانس مورد كليه فعاليت هاي هسته اي خود را بپذيرند. با اين وجود بسيار مشكل است كه اين مورد را به كشور كه عضو NPT نمي باشد قبولاند در حاليكه همسايگان آن كشور تعهدات NPT خود را نقض مي نمايند و همچنين درحاليكه جامعه بين المللي اراده سياسي لازم براي به اجرا گذاشتن پايبندي به اين پيمان را به نمايش نگذاشته است. امتناع ايران از پيروي از تعهدات خود در قبال NPT و آژانس اين نگراني ها را تشديد نموده و تلاشها براي تضمين پايبندي جهاني به NPT را تضعيف مي نمايد. اين كشور عضو اين پيمان گرديده و به نقض تعهدات خود نسبت به پيماني كه بمدت 20 سال عضو آن بوده پرداخت كه تهديدي اساسي براي كل رژيم عدم اشاعه مي باشد. بازگشت كشورهاي منقطه به پايبندي كامل به تعهدات NPT  خود گام مهمي بسوي پايبندي به NPT توسط كليه كشورهاي منطقه مي باشد. توانمندي سلاح هسته اي ايران همچنين بعنوان عامل بي ثبات كننده اي در منطقه عمل نموده و احتمالا باعث شروع اشاعه سلاحها در سرتاسر خليج فارس (در پاسخ به تهديد فزاينده از جانب ايران ) خواهد شد.اين امر نه تنها كل رژيم عدم اشاعه هسته اي را به مخاطره خواهد انداخت بلكه خطر افزايش بي ثباتي در منطقه را بهمراه دارد.

* تأسيسات قم

- چگونه شما مي توانيد بگوييد كه تأسيسات قم مخفي بوده است وقتي كه اين ايران بود كه وجود آن را اعلام و از بازرسان آژانس دعوت نمود تا از آن بازديد كنند؟

ايران موظف به اعلام وجود اين پايگاه به آژانس از زمان اخذ تصميم براي ساخت آن بود نه سالها پس از ساخت آن . اين از الزامات توافق نامه پادمان ايران در قبال آژانس مي باشد (شامل كد 1/3 ترتيبات كمكي توافق نامه پادماني ايران). اين كد پس از افشاگري ها در مورد برنامه هسته اي عراق كه در اوايل دهه 1990 انجام گرفت اصلاح گرديد.ايران آخرين كشوري بود كه با كد بازنگري شده موافقت نمود ولي اين كار را در ماه مارس 2003 انجام داد. ايران تلاش نمود در ماه مارس 2007 به شكل اوليه كد برگشت نمايد (كه صرفا 180 روز قبل از معرفي مواد هسته اي به تأسيسات ابلاغ را ضروري مي كند). آژانس مكررا انكار نموده است كه ايران امكان قانوني براي يك چنين تغييري را دارا مي باشد. ما همچنين اعتقاد داريم ايران براي تبعيت از تعهدات قانوني خود تصميم به اظهار تأسيسات قم نگرفت بلكه  متجوه شد كه كه جنبه مخفيانه اين تاسيسات مخدوش شده است.

- ايران ادعا مي كند كه نياز به تأسيسات مستحكمي از قبيل فوردو دارد زيرا به مدت سالها دو كشور آمريكا و اسرائيل تهديد به بمباران سايتهاي هسته اي اين كشور كردند. آيا تعجب برانگيز نيست كه ايران سعي كند موقعيت تأسيسات خود را مخفي و محرمانه نگه دارد تا يك تأسيسات پشتيباني فوريتي داشته باشد؟خودداري ايران از عمل نمودن به تعهداتش در خصوص شفافيت و نظارت آژانس بر تأسيسات حساس هسته اي اين كشور منبع نگراني هاي جامعه بين المللي مي باشد كه بر برنامه هسته اي اين كشور حاكم است.

- تصميم ايران براي ساخت سايت مخفي ديگر صرفا باعث تشديد اين نگراني ها مي شود.

* گروه 1 +‌ 5

- چرا بايد ايران برنامه هسته اي خود را با گروه خودخوانده 1 +‌ 5 به بحث و مذاكره بگذارد؟ آيا آژانس بين المللي انرژي اتمي محل مناسبي براي همكاري ايران در مورد برنامه هسته اي خود با جامعه بين المللي نيست؟

ما از همكاري ايران با آژانس استقبال مي كنيم. ولي علي رغم ادعاهاي اين كشور ، ايران با آژانس همكاري نداشته است. ايران براي سالها از پاسخگويي به سؤالات آژانس خودداري نموده است (حتي قبل از اينكه آژانس پرونده ايران را بخاطر بارها نقض تعهدات بين المللي خود به شوراي امنيت سازمان ملل گزارش بدهد). ساز و كار E3+3 بعنوان ابزاري براي مذاكره دقيق براي يافتن يك راهكار ايجاد شد، زيرا ايران از همكاري با آژانس در مورد نگراني مربوط به برنامه هسته اي اين كشور خودداري مي نمود.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/