11/2/22 - 14:45
شماره مطلب : 605

متن اسناد ویکی لیکس-1/ در ملاقات نیکلاس برنز با مئیر داگان چه گذشت؟

dagan3

ایران هسته ای- یکی از اسناد مهم منتشر شده توسط  ویکی لیکس، گزارشی از سفارت امریکا در تل آویو است که دیداری میان نیکلاس برنز معاون سیاسی وزیر خارجه وقت امریکا و مسئول پرونده ایران در دولت بوش و مئیر داگان رییس سابق موساد را روایت می کند. برنز در این جلسه که در روز 17 اوت 2007 برگزار شده بیشتر شنونده است و داگان هم بخش اعظم صحبت های خود را به بیان راهبرد اسراییل در مقابل ایران اختصاص داده است. «ایران هسته ای» متن کامل این سند را به سبب اهمیت مباحث مطرح شده در آن منتشر می کند. مسئله بسیار کلیدی در مورد این سند آن است که بخشی از سند که به تشریح اقدامات مخفی اسراییل و امریکا علیه ایران اختصاص دارد ویرایش شده است. علاوه بر این سطحی و غیردقیق بودن تحلیل های عرضه شده از جانب داگان و لحن کاملا دیپلماتیک و کلی برنز قابل تامل است. «ایران هسته ای» در یک روند طولانی مدت، متن کامل اسناد مرتبط با ایران در ویکی لیکس را منتشر خواهد کرد.

***

تاريخ تهيه: 31/8/2007

تاريخ انتشار: 28/11/2010

سفارت تل آويو

موضوع: جلسة 17 اوت  آقاي برنز با رئيس موساد آقاي مئير داگان

طبقه بندي شده توسط سفير ريچارد ايچ جونز

خلاصه :

1- در جلسة 17 اوت آقاي مئير داگان رئيس موساد از معاون وزيرخارجه آمريكا آقاي برنز به خاطر حمايت هاي آمريكا از اسرائيل به واسطة امضاء تفاهم نامة 30 ميليارد دلاري معاضدت امنيتي 2018 - 2008 قدرداني نمود.

در اين جلسه آقاي مئير داگان ضمن ارائه ارزيابي خود از منطقه خاورميانه، پاكستان و تركيه بر 3 نكته تأكيد ورزيد. 1) نگراني اسرائيل از وضعيت سلامتي آقاي پرويز مشرف 2) نگاه اسرائيل به ايران مبني بر امكان تغيير رفتار اين كشور با توسل به زور و 3) احساس اسرائيل نسبت به بي ثباتي و نامشخص بودن آينده پيش روي كشورهاي تركيه ، مصر، اردن، سوريه و لبنان.

داگان همچنين خواهان اطلاعات مفصل تري در خصوص كمك هاي نظامي آمريكا به كشورهاي حاشيه خليج (فارس) شد و در حالي كه موافقت خود را با رويكرد آمريكا در قبال كشورهاي خليج (فارس) در مقابله با ايران ابراز نمود هشدار داد كه شايد اين كشورها قادر نباشند اين حجم عظيم از كمك هاي نظامي را جذب نمايند. آقاي داگان ضمن تشريح راهبرد پنج ركني اسرائيل در قبال برنامة هسته اي ايران بر اين نكته تأكيد داشت كه ايران از نظر اقتصادي آسيب پذير بوده و خواهان كار بيشتر با اقليت هاي ايران به منظور تغيير رژيم در اين كشور شد. آقاي داگان بر هوشياري بيشتر آمريكا در ارائه كمك به دولت سينيوره در لبنان تأكيد نموده و توجه آمريكا را به تلاش هاي ايران و سوريه براي سرنگوني دولت لبنان جلب نمود.

2- آقاي برنز معاون وزيرخارجه آمريكا با اشاره به امضاء تفاهم نامة معاضدت نظامي ميان دو كشور آن را نشانة تعهد و پاي بندي دولت آمريكا به اسرائيل دانست و تأكيد نمود كه آمريكا از كليه دوستانش - از جمله دولت هايش عرب خاورميانه – حمايت خواهد كرد و در طولاني مدت در معادلات منطقه اي مشاركت خواهد داشت.

وي از تلاش هاي آمريكا در حمايت از دولت هاي پرويز مشرف و حامد كرزاي در مقابله با گروه هاي مخالف خود از جمله القاعده و طالبان سخن گفت و مشخص نمود كه گفت وگوهاي امنيتي خليج (فارس) به منظور تقويت دولت هاي خليج (فارس) در مقابله با تهديد ايران صورت مي پذيرد. معاون وزير خارجه امريكا ضمن مرور تلاش هاي اين كشور براي منزوي سازي ايران و افزايش فشار بر اين كشور بر اين نكته تأكيد ورزيد كه تمركز فعلي دولت آمريكا بر ادامة مسير ديپلماتيك گذارده شده است. وي در خصوص طرز تلقي دولت آمريكا در خصوص دولت سينيوره در لبنان نيز مطالبي را بيان نمود و بر رايزني هاي بيشتر آمريكا و اسرائيل در اين حوزه تأكيد نمود.

* تفاهمنامه معاضدت امنيتي

3- آقاي داگان با بيان اين نكته كه اين تفاهم نامه معاضدت امنيتي در بهترين زمان ممكن ميان دو كشور به امضاء رسيده است از حمايت هاي آمريكا از اسرائيل قدرداني نمود. معاون وزير امورخارجه آمريكا ضمن ابراز موافقت در مورد زمان امضاء تفاهم نامه بيان داشت كه آمريكا، اسرائيل و ديگر كشورهاي همفكر آنها با تهديدهاي چند گانه اي در سراسر جهان مواجه هستند كه خطرناك ترين آنها منطقه خاورميانه است. وي اظهار داشت كه اين تفاهم نامه ياد آور تعهد آمريكا برحفظ و تأمين امنيت بلند مدت دوستانش بوده و آمادگي اين كشور را در تأمين نيازهاي متحدانش نشان مي دهد. معاون وزير خارجه آمريكا بيان داشت كه خاورميانه هم اكنون در قلب منافع آمريكا قرار دارد، چرا كه امروز ما شاهد نقش آفريني حياتي مصر در منطقه هستيم و آمريكا نسبت به تعهدات امنيتي اش در قبال اين كشور نيز پاي بند است. روابط آمريكا با دولت هاي خليج (فارس) بسيار ديرينه بوده و آمريكا دوست اين كشورها همواره باقي خواهد ماند. معاون وزير خارجه آمريكا بر پاي بندي دولت آمريكا نسبت به QME اسرائيل تأكيد ورزيد. وي اين نكته را خاطر نشان ساخت كه اكثر سيستم ها و تجهيزاتي كه آمريكا به مصر و ديگر شركاء عربش خواهد فروخت، جايگزين اقلامي مي شوند كه در گذشته به اين كشورها فروخته شده است.

* آقاي داگان به مرور مسائل مرتبط با خاورميانه ، پاكستان و تركيه پرداخت

4- آقاي داگان ضمن ارزيابي منطقه گفت اسرائيل خود را در ميانة محيطي در حال تغيير و تحول سريع مي بيند كه در آن سرنوشت هر يك از كشورهاي خاورميانه به سرنوشت ديگري پيوند خورده است. داگان همچنين از ميزان مقاومت پرويز مشرف ابراز نگراني نموده و اطمينان ندارد كه وي تا چند وقت ديگر مي تواند دوام بياورد: «وي با ستيزه جويان دچار مشكل جدي شده است. توان هسته اي پاكستان ممكن است در نهايت در اختيار يك رژيم اسلامي قرار بگيرد». آقاي داگان در خصوص ايران هم اين چنين اظهار نظر نمود كه اين كشور در حال گذار  مي باشد. در حال حاضر ميان رهبري، رفسنجاني و احمدي نژاد و هواداران هر يك از آنها منازعه وجوددارد. بي ثباتي موجود در ايران، نتيجه تورم بالا و تنش ميان اقليت هاي قومي است كه اين خود نويد بخش اين فرصت بي نظير به ما آمريكائيان و اسرائيلي هاست كه شايد بتوانيم در طول زندگي خود شاهد تغيير در ايران باشيم.

در خصوص عراق نيز شايد دولت فدرال اين كشور تا پايان هفته آينده با مشاركت سه ايالت كه هر يك به يكي از گروه هاي شيعه، سني و كرد تعلق دارد تشكيل شود.

5- داگان افزود كه دولتهاي خليج (فارس) و عربستان سعودي همچنان نگران نقش روزافزون ايران و نفوذ آن در كشورهايشان هستند. به همين منظور آنها در حال اتخاذ اقدامات پيشگيرانه واحتياطي در جهت افزايش و تقويت توان دفاعي نظامي خود هستند. آقاي داگان با اشاره به گفت وگوهاي امنيتي خليج (فارس) هشدار داد كه اين كشورها قادربه استفاده مؤثراز حجم عظيم سيستم هاي تسليحاتي مد نظر خود نيستند.

6- داگان افزود كه كشور اردن با موفقيت بر تهديد اخوان المسلمين و حماس چيره شد. مصر نيز در حال دست و پنجه نرم كردن با مسئله جانشيني رئيس جمهور مبارك است. وي گفت كه هيچ اميدي براي فلسطينيان متصور نيست و اسرائيل در نگاه به سوريه و لبنان جز بي ثباتي چيزي نمي بيند. كمي دورتر از آن نيز در تركيه اسلامگرايان در حال قدرت گرفتن هستند. سؤالي كه در مورد تركيه مطرح است اين است كه تا چه زماني ارتش تركيه حاضر است به عنوان مدافع نظام سكولار اين كشور سكوت اختيار نمايد؟

7- آقاي داگان بيان داشت كه اگر همسايگان اسرائيل بي ثبات نبودند، روسيه مجال ايفاي نقش منفي در منطقه را نداشت. وي افزود به هريك از اين چالش ها  بايد در مقياس جهاني پرداخته شود و نه بطور مجزا. وي با اشاره به اردن به عنوان يك نمونه افزود مهاجرت و سكونت بيش از يك ميليون پناهنده عراقي در اردن سبب شده است كه جامعه اين كشور دستخوش تغييرات جدي شده و به سوي رابطه هاي جديد با عربستان سعودي سوق نمايد. شاهد اين موضوع نيز سفر اخير ملك عبدالله پادشاه عربستان سعودي به اردن است كه نشاندهندة درك بهتر اردني ها و سعودي ها از يكديگر است.

* مباحث مطرح در گفت وگوهاي امنيتي خليج (فارس)

8- آقاي داگان در خصوص گفت وگوهاي امنيتي خليج (فارس) بيان داشت كه تقويت توانمندي هاي كشورهاي خليج (فارس) اقدامي در مسير درست است كه بخصوص در فضاي مملو از ترس و وحشت از ايران صورت می پذيرد. تعهدات آمريكا در اين حوزه عامل ثبات در منطقه است. داگان افزود كه وي مخالف كمك هاي امنيتي آمريكا به شركاء عربش نيست. هر چند وي از سياست هاي جاري اين كشورها ابراز نگراني نمود... بخصوص در خصوص ايران و سوريه. در صورتي كه قرار باشد اين كشورها براي تأمين و خريد سيستم هاي دفاعي مورد نياز خود از ميان آمريكا و فرانسه يكي را انتخاب نمايند، براي نزديك تر شدن به آمريكا بايد ما يحتاج خود را از اين كشور تأمين نمايند.

9- آقاي داگان مهمترين چالش پيش روي آمريكا را متحد سازي دولت هاي خليج (فارس) تحت لواي يك سياست واحد معرفي نمود و افزود قطر در اين زنجيره ضعيف ترين حلقه مي باشد چرا كه اين كشور قصد دارد همه طرف ها را با خود داشته باشد. معاون وزير خارجه آمريكا آقاي برنز در پاسخ اظهار داشت : ايالات متحدة آمريكا سعي مي نمايد قطر و همسايگانش را وادار نمايد به موضوعات و مسائل از منظر منطقه اي نگاه بيندازند و با تهديدات پيش رو برخورد نمايند.

آقاي برنز ضمن درك يأس اسرائيل در خصوص منطقه بيان داشت كه اگر آمريكا دولتهاي خليج (فارس)را به مشاركت و حضور در گفت وگوهاي امنیتی خليج (فارس) فرا نمي خواند، وضعيت بسيار وخيم تر از آنچه كه هست مي بود. اين مسئله بسيار حياتي است كه دولتهاي خليج (فارس) را بر روي تهديد ايران متمركز نمود تا از اين طريق بتوان رويكردي منطقه اي در برخورد با اين كشور اتخاذ نمود. تشويق حمايت از تلاش هاي آنها عليه اشاعه و گسترش افكار تندروانه بسيار حياتي است. داگان نيز ضمن ابراز موافقت بااين رويكرد ، بر واقعي بودن تهديد اسلام راديكال تأكيد نمود.

* داگان راهبرد پنج ركني اسرائيل را در قبال ايران تشريح نمود

10- آقاي داگان با اشارة مجدد به ايران اظهار داشت كه آمريكا و اسرائيل در خصوص زمان احتمالي دستيابي ايران به توان هسته اي دچار اختلاف نظر هستند.

وي با تبيين جدول هاي زمان بندي ارائه شده توسط كميسيون انرژي اتمي اسرائيل بيان داشت كه اين برآورد كاملا فني است. البته موساد در اين خصوص ملاحظاتي دارد و عوامل ديگري نظير عزم و اراده رژيم را نيز در آن دخيل مي داند. با اين وجود داگان معتقد است كه هنوز زمان براي حل بحران هسته اي ايران وجود دارد هر چند كه اين كشور مجدانه در تلاش براي دستيابي به توانمندي هسته اي است. وي مي گويد:« حتي با وجود زمان بندي هاي متفاوت، تهديد بسيار آشكار است. در صورتي كه ما بخواهيم دستيابي آنها را به توانمندي هسته اي به تعويق بيندازيم بايد قدر زمان را بدانيم و نهايت تلاشمان را بكار گيريم».

11- داگان اركان پنج گانه راهبرد اسرائيل در قبال ايران را تشريح نمود:

الف) رويكرد سياسي: داگان از كليه تلاش هايي كه با هدف ارجاع پروندة ايران به شوراي امنيت سازمان ملل متحد صورت مي پذيرد تجليل به عمل آورد و خواهان دور سوم قطعنامه هاي تحريمي عليه ايران شد. وي اذعان نمود كه اعمال فشار عليه ايران در حال افزايش است اما بيان داشت كه اين رويكرد به تنهايي قادر به حل بحران هسته اي ايران نخواهد بود. وي بر مغايرت موجود ميان جدول زمان بندي اقدامات سياسي و جدول زمان بندي پروژه هسته اي ايران تأكيد ورزيد.

ب) اقدامات مخفيانه: آقاي داگان و آقاي برنز معاون وزير خارجه آمريكا موافقت نمودند تا اين رويكرد را در فضايي خصوصي تر مورد بحث قرار دهند.

ج) منع اشاعه: آقاي داگان بر ضرورت جلوگيري از دستيابي ايران به دانش فني و فناوري هسته اي تأكيد ورزيد و افزود در اين حوزه كارهاي زيادي مي توان انجام داد.

د) تحريم ها: داگان گفت كه بيشترين و بزرگترين موفقيت ها تاكنون در اين حوزه بدست آمده است. از اين رهگذر تاكنون 3 بانك ايراني در ورطة سقوط قرار گرفته اند. تحريم هاي اقتصادي و مالي در كل جامعه ايراني تأثير گذار بوده است. رژيم ايران ديگر قادر نخواهد بود با خود بانكداران معامله نمايد.

ر) تغيير اجباري رژيم: داگان افزود بيشترين فعاليت و كار بايد در اين راستا در ايران صورت پذيرد، نظير حمايت از جنبش هاي دموكراسي خواه دانشجويي يا اقليت هاي قومي (نظير آذري ها، كردها و بلوچ ها) كه با رژيم حاكم مخالف هستند.

12- داگان با اشاره به اركان 5 گانه فوق افزود آمريكا، اسرائيل و كشورهاي همفكر و همسو با ما بايد هم زمان روي اين موارد كار نمايند كه در حال حاضر شاهد به بار نشستن بعضي از آنها هستيم. ديگر اركان نيز در زمان خاص خود به بار خواهند نشست، بخصوص اگر توجه كافي و لازم به آنها شود. داگان خواهان توجه بيشتر به مسئله تغيير رژيم شد و افزود جهت هويت بخشي هر چه بيشتر به اقليت هاي قومي در ايران كارهاي زيادي مي توان انجام داد. وي از توان آمريكا و اسرائيل در تغيير رژيم حاكم بر ايران اظهار اطمينان نمود و افزود ما در تغيير رويكرد اين كشور در حمايت و پشتيباني از رژيم هاي تروريست موفق خواهيم بود. ما همچنين مي توانيم پروژه هسته اي آنها را با تأخير مواجه ساخته و ايران را تبديل به يك كشور عادي نمائيم.

13- داگان افزود ايران داراي نقاط ضعفي است كه مي توان از آنها بهره برد. طبق اخبار و گزارشات، نرخ بي كاري در سراسر كشور از 30% فراتر رفته و حتي اين نرخ در بعضي مناطق خاص شهري و روستايي به 50% نيز رسيده است. اين رقم بخصوص در ميان جوانان 17 تا 30 سال بسيار چشمگير است. متوسط نرخ تورم نيز از 40% فراتر رفته و دولت در اين شرايط به سبب حمايت از حماس و سرمايه گذاري روي آن مورد نقد جدي مردم قرار گرفته است كه مي گويند دولت بجاي آن مي بايست درون كشور سرمايه گذاري نمايد. اقتصاد ايران بسيار آسيب پذير است و اين مسئله موجب ايجاد و روند بحران داخلي ميان رهبران ايران شده است. اقليت هاي قومي ايران نيز در حال عرض اندام و سربلند كردن هستند و مترصد توسل به خشونت عليه رژيم هستند.

14- داگان پيشنهاد داد بايد اروپائيان را ترغيب به اتخاذ موضعي شديدتر در قبال ايران نمود. آقاي برنز معاون وزير خارجه آمريكا، نيز ضمن اظهار موافقت با اين مسئله پيشنهاد نمود اسرائيل در همين راستا با اروپائيان رايزني نمايد. آقاي داگان نيز با بيان اين مطلب كه اسرائيل در حال حاضر مشغول همين كار است افزود كه اين رويكرد در آينده نيز ادامه خواهد داد.

داگان بر اين نكته تأكيد ورزيد كه بايد با جلب حمايت مردم ايران و تعامل مستقيم با آنها به قلب ايران حمله نمود. در اين راستا برنامة تلويزيوني صداي آمريكا (VOA) از اهميت ويژه اي برخوردار است. اما اين شبكه به تنهايي كافي نيست و نياز به شبكه هاي فارسي زبان زيادتري هست. همكاري وهماهنگي با كشورهاي خليج (فارس) نيز داراي اهميت مي باشد. اما آمريكا علاوه بر آنها بايد با كشورهاي شمالي ايران نظير آذربايجان نيز هماهنگي هاي لازم را صورت دهد تا فشار بيشتري بر ايران بتوان اعمال نمود. روسيه ممكن است كمي رنجيده خاطر شود اما جاي نگراني نيست چرا كه روس ها مايلند به آمريكا نشان دهند كه اين كشور نمي تواند بدون در نظر گرفتن روسيه در سطح جهاني اقدام نمايد.

15- آقاي برنز معاون وزير خارجه آمريكا تأكيد نمود تمركز دولت آمريكا بر ايران تنها به دليل برنامة هسته اي اين كشور نيست بلكه حمايت اين كشور از تروريسم و ستيزه جويان شيعه در عراق نيز از ديگرعوامل محسوب مي شوند. رويكرد فعلي آمريكا در قبال ايران تمركز بر مسير ديپلماتيك و افزايش فشار از طريق اعمال تحريم هاست. كار بر روي پرونده هسته اي ايران در شوراي امنيت سازمان ملل متحد مي تواند كمك نمايد تا تهديد هسته اي ايران را به عنوان عامل تهديد كنندة امنيت بين المللي مطرح نمائيم و نه تنها تهديدي براي اسرائيل. در حالي كه برخي اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد نظير روسيه، چين و قطر تلاش مي نمايند از شدت و غلظت اين فشارها روي ايران بكاهند باز هم ارزش دارد تا روي دور سوم قطعنامه هاي تحريمي عليه اين كشور كار بيشتري انجام شود. در عين حال آمريكا همواره اروپائيان، ژاپن و كرة جنوبي را ترغيب نموده است تا تحريم هايي يكجانبه عليه ايران اعمال نمايند كه خارج از چهارچوب قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد بوده است. آمريكا همچنان به تشويق و ترغيب بانك ها و مؤسسات عالي به منظور كاهش سطح عمليات هاي خود در ايران ادامه مي دهد تا اين كشور را از لحاظ مالي منزوي تر سازد. از نظر فشار نظامي نيز ايالات متحدة آمريكا طي 6 ماه گذشته يكي دو ناو هواپيمابر نظامي را در خليج (فارس) مستقر نموده است تا همانگونه كه رئيس جمهور بوش گفته مانع از فعاليت هاي ايران در عراق شود. در خصوص تماس مستقيم با مردم ايران هم شبكه صداي آمريكا (VOA) در حال حاضر مشغول پخش برنامه هاي خود به زبان فارسي مي باشد و دولت آمريكا نيز سعي مي نمايد اجازة ورود دانشجويان بيشتري را از ايران به آمريكا دهد تا روابط ميان مردم دو كشور با يكديگر افزايش يابد.

* پاكستان: اسرائيل نگران پرويز مشرف است

16- آقاي داگان در خصوص پاكستان افزود آقاي پرويز مشرف دارد كنترل را از دست مي دهد و بعضي از شركای ائتلافش نيز مي توانند در آينده براي وي تهديد محسوب شوند. سؤال اصلي در اينجا اين است كه آيا مشرف قادر خواهد بود همزمان با ايفاي نقش رئيس جمهوري نقش فرماندهي كل قوا را نيز ايفا نمايد يا خير؟ در صورت منفي بودن پاسخ اين پرسش وي در آينده با مشكلات جدي روبرو خواهد شد. در اين مدت شاهد افزايش سوء قصدها به جان مشرف بوده ايم كه اين سؤال را مطرح مي نمايد كه آيا وي خواهد توانست تا چند سال آينده جان سالم بدر برد يا خير؟ آقاي برنز در پاسخ گفت كه منطقه جنوب آسيا پس از حوادث 11 سپتامبر در سياست خارجي آمريكا جايگاه ويژه اي يافت. آمريكا خود را متعهد ساخته است تا افغانستان را كه به مأمن امن فعاليت هاي القاعده و طالبان تبديل شده است از چنگ آنها بدرآورد. دولت آمريكا به حمايت هاي خود از آقاي مشرف ادامه خواهد داد و قصد دارد توانمندي هاي دفاعي وي را ارتقاء بخشد. همزمان با آن آمريكا در حال تشويق و ترغيب پاكستان و افغانستان براي انجام همكاري هاي نظامي با يكديگر است. در خصوص هند نيز همكاري هاي اقتصادي دو كشور آمريكا و هند در حال افزايش است و دولت آمريكا بصورت مؤثر در حال فعاليت براي كاهش تنش ميان دو همسايه هند و پاكستان است.

* هشدار داگان در خصوص دولت لبنان

17- آقاي داگان ضمن اشاره به لبنان بيان داشت كه نتيجه تلاش ها براي تقويت دولت سينيوره بر روي سوريه و افغانستان نيز تأثير گذار خواهد بود. آمريكا و اسرائيل در آيندة نزديك در لبنان دستاوردهايي خواهند داشت. به همين دليل نبايد بازي را به حريف وانهند. آنچه كه در شرايط فعلي ضرورت دارد اين است كه راه درست حمايت از نخست وزير سينيوره را بيابيم. سينيوره مردي بسيار شجاع است كه سوريه ، ايران و حزب الله شديدا عليه وي مشغول فعاليت هستند. مهمترين مسئله اي كه سبب غلبه رهبري لبنان بر سوريه مي شود، مسئله پرسنل است. براي مثال حريري، جنبلاط و بسياري ديگر از لبناني هاي فعال در عرصه سياسي از جمله كساني هستند كه والدين و بستگان خود را در نتيجة اقدامات تروريستي سوريه از دست داده و از اين كشور تنفر دارند. اين احساسات ضد سوري سبب تشكيل ائتلافي ملي و شخصي شده است. سينيوره توانسته است بخوبي از اين وضعيت استفاده نمايد اما شانس موفقيت وي چندان زياد نيست و شرايط عليه وي مي باشد. آقاي برنز در پاسخ اظهار نمودند كه آمريكا تا جايي كه ممكن باشد از آقاي سينيوره حمايت به عمل مي آورد و در خصوص لبنان به رايزني هاي نزديك خود با اسرائيل نيز ادامه مي دهد. وي وعده داد كه در اكتبر آينده به اسرائيل باز خواهد گشت.

dagan3

ایران هسته ای- یکی از اسناد مهم منتشر شده توسط  ویکی لیکس، گزارشی از سفارت امریکا در تل آویو است که دیداری میان نیکلاس برنز معاون سیاسی وزیر خارجه وقت امریکا و مسئول پرونده ایران در دولت بوش و مئیر داگان رییس سابق موساد را روایت می کند. برنز در این جلسه که در روز 17 اوت 2007 برگزار شده بیشتر شنونده است و داگان هم بخش اعظم صحبت های خود را به بیان راهبرد اسراییل در مقابل ایران اختصاص داده است. «ایران هسته ای» متن کامل این سند را به سبب اهمیت مباحث مطرح شده در آن منتشر می کند. مسئله بسیار کلیدی در مورد این سند آن است که بخشی از سند که به تشریح اقدامات مخفی اسراییل و امریکا علیه ایران اختصاص دارد ویرایش شده است. علاوه بر این سطحی و غیردقیق بودن تحلیل های عرضه شده از جانب داگان و لحن کاملا دیپلماتیک و کلی برنز قابل تامل است. «ایران هسته ای» در یک روند طولانی مدت، متن کامل اسناد مرتبط با ایران در ویکی لیکس را منتشر خواهد کرد.

***

تاريخ تهيه: 31/8/2007

تاريخ انتشار: 28/11/2010

سفارت تل آويو

موضوع: جلسة 17 اوت  آقاي برنز با رئيس موساد آقاي مئير داگان

طبقه بندي شده توسط سفير ريچارد ايچ جونز

خلاصه :

1- در جلسة 17 اوت آقاي مئير داگان رئيس موساد از معاون وزيرخارجه آمريكا آقاي برنز به خاطر حمايت هاي آمريكا از اسرائيل به واسطة امضاء تفاهم نامة 30 ميليارد دلاري معاضدت امنيتي 2018 - 2008 قدرداني نمود.

در اين جلسه آقاي مئير داگان ضمن ارائه ارزيابي خود از منطقه خاورميانه، پاكستان و تركيه بر 3 نكته تأكيد ورزيد. 1) نگراني اسرائيل از وضعيت سلامتي آقاي پرويز مشرف 2) نگاه اسرائيل به ايران مبني بر امكان تغيير رفتار اين كشور با توسل به زور و 3) احساس اسرائيل نسبت به بي ثباتي و نامشخص بودن آينده پيش روي كشورهاي تركيه ، مصر، اردن، سوريه و لبنان.

داگان همچنين خواهان اطلاعات مفصل تري در خصوص كمك هاي نظامي آمريكا به كشورهاي حاشيه خليج (فارس) شد و در حالي كه موافقت خود را با رويكرد آمريكا در قبال كشورهاي خليج (فارس) در مقابله با ايران ابراز نمود هشدار داد كه شايد اين كشورها قادر نباشند اين حجم عظيم از كمك هاي نظامي را جذب نمايند. آقاي داگان ضمن تشريح راهبرد پنج ركني اسرائيل در قبال برنامة هسته اي ايران بر اين نكته تأكيد داشت كه ايران از نظر اقتصادي آسيب پذير بوده و خواهان كار بيشتر با اقليت هاي ايران به منظور تغيير رژيم در اين كشور شد. آقاي داگان بر هوشياري بيشتر آمريكا در ارائه كمك به دولت سينيوره در لبنان تأكيد نموده و توجه آمريكا را به تلاش هاي ايران و سوريه براي سرنگوني دولت لبنان جلب نمود.

2- آقاي برنز معاون وزيرخارجه آمريكا با اشاره به امضاء تفاهم نامة معاضدت نظامي ميان دو كشور آن را نشانة تعهد و پاي بندي دولت آمريكا به اسرائيل دانست و تأكيد نمود كه آمريكا از كليه دوستانش - از جمله دولت هايش عرب خاورميانه – حمايت خواهد كرد و در طولاني مدت در معادلات منطقه اي مشاركت خواهد داشت.

وي از تلاش هاي آمريكا در حمايت از دولت هاي پرويز مشرف و حامد كرزاي در مقابله با گروه هاي مخالف خود از جمله القاعده و طالبان سخن گفت و مشخص نمود كه گفت وگوهاي امنيتي خليج (فارس) به منظور تقويت دولت هاي خليج (فارس) در مقابله با تهديد ايران صورت مي پذيرد. معاون وزير خارجه امريكا ضمن مرور تلاش هاي اين كشور براي منزوي سازي ايران و افزايش فشار بر اين كشور بر اين نكته تأكيد ورزيد كه تمركز فعلي دولت آمريكا بر ادامة مسير ديپلماتيك گذارده شده است. وي در خصوص طرز تلقي دولت آمريكا در خصوص دولت سينيوره در لبنان نيز مطالبي را بيان نمود و بر رايزني هاي بيشتر آمريكا و اسرائيل در اين حوزه تأكيد نمود.

* تفاهمنامه معاضدت امنيتي

3- آقاي داگان با بيان اين نكته كه اين تفاهم نامه معاضدت امنيتي در بهترين زمان ممكن ميان دو كشور به امضاء رسيده است از حمايت هاي آمريكا از اسرائيل قدرداني نمود. معاون وزير امورخارجه آمريكا ضمن ابراز موافقت در مورد زمان امضاء تفاهم نامه بيان داشت كه آمريكا، اسرائيل و ديگر كشورهاي همفكر آنها با تهديدهاي چند گانه اي در سراسر جهان مواجه هستند كه خطرناك ترين آنها منطقه خاورميانه است. وي اظهار داشت كه اين تفاهم نامه ياد آور تعهد آمريكا برحفظ و تأمين امنيت بلند مدت دوستانش بوده و آمادگي اين كشور را در تأمين نيازهاي متحدانش نشان مي دهد. معاون وزير خارجه آمريكا بيان داشت كه خاورميانه هم اكنون در قلب منافع آمريكا قرار دارد، چرا كه امروز ما شاهد نقش آفريني حياتي مصر در منطقه هستيم و آمريكا نسبت به تعهدات امنيتي اش در قبال اين كشور نيز پاي بند است. روابط آمريكا با دولت هاي خليج (فارس) بسيار ديرينه بوده و آمريكا دوست اين كشورها همواره باقي خواهد ماند. معاون وزير خارجه آمريكا بر پاي بندي دولت آمريكا نسبت به QME اسرائيل تأكيد ورزيد. وي اين نكته را خاطر نشان ساخت كه اكثر سيستم ها و تجهيزاتي كه آمريكا به مصر و ديگر شركاء عربش خواهد فروخت، جايگزين اقلامي مي شوند كه در گذشته به اين كشورها فروخته شده است.

* آقاي داگان به مرور مسائل مرتبط با خاورميانه ، پاكستان و تركيه پرداخت

4- آقاي داگان ضمن ارزيابي منطقه گفت اسرائيل خود را در ميانة محيطي در حال تغيير و تحول سريع مي بيند كه در آن سرنوشت هر يك از كشورهاي خاورميانه به سرنوشت ديگري پيوند خورده است. داگان همچنين از ميزان مقاومت پرويز مشرف ابراز نگراني نموده و اطمينان ندارد كه وي تا چند وقت ديگر مي تواند دوام بياورد: «وي با ستيزه جويان دچار مشكل جدي شده است. توان هسته اي پاكستان ممكن است در نهايت در اختيار يك رژيم اسلامي قرار بگيرد». آقاي داگان در خصوص ايران هم اين چنين اظهار نظر نمود كه اين كشور در حال گذار  مي باشد. در حال حاضر ميان رهبري، رفسنجاني و احمدي نژاد و هواداران هر يك از آنها منازعه وجوددارد. بي ثباتي موجود در ايران، نتيجه تورم بالا و تنش ميان اقليت هاي قومي است كه اين خود نويد بخش اين فرصت بي نظير به ما آمريكائيان و اسرائيلي هاست كه شايد بتوانيم در طول زندگي خود شاهد تغيير در ايران باشيم.

در خصوص عراق نيز شايد دولت فدرال اين كشور تا پايان هفته آينده با مشاركت سه ايالت كه هر يك به يكي از گروه هاي شيعه، سني و كرد تعلق دارد تشكيل شود.

5- داگان افزود كه دولتهاي خليج (فارس) و عربستان سعودي همچنان نگران نقش روزافزون ايران و نفوذ آن در كشورهايشان هستند. به همين منظور آنها در حال اتخاذ اقدامات پيشگيرانه واحتياطي در جهت افزايش و تقويت توان دفاعي نظامي خود هستند. آقاي داگان با اشاره به گفت وگوهاي امنيتي خليج (فارس) هشدار داد كه اين كشورها قادربه استفاده مؤثراز حجم عظيم سيستم هاي تسليحاتي مد نظر خود نيستند.

6- داگان افزود كه كشور اردن با موفقيت بر تهديد اخوان المسلمين و حماس چيره شد. مصر نيز در حال دست و پنجه نرم كردن با مسئله جانشيني رئيس جمهور مبارك است. وي گفت كه هيچ اميدي براي فلسطينيان متصور نيست و اسرائيل در نگاه به سوريه و لبنان جز بي ثباتي چيزي نمي بيند. كمي دورتر از آن نيز در تركيه اسلامگرايان در حال قدرت گرفتن هستند. سؤالي كه در مورد تركيه مطرح است اين است كه تا چه زماني ارتش تركيه حاضر است به عنوان مدافع نظام سكولار اين كشور سكوت اختيار نمايد؟

7- آقاي داگان بيان داشت كه اگر همسايگان اسرائيل بي ثبات نبودند، روسيه مجال ايفاي نقش منفي در منطقه را نداشت. وي افزود به هريك از اين چالش ها  بايد در مقياس جهاني پرداخته شود و نه بطور مجزا. وي با اشاره به اردن به عنوان يك نمونه افزود مهاجرت و سكونت بيش از يك ميليون پناهنده عراقي در اردن سبب شده است كه جامعه اين كشور دستخوش تغييرات جدي شده و به سوي رابطه هاي جديد با عربستان سعودي سوق نمايد. شاهد اين موضوع نيز سفر اخير ملك عبدالله پادشاه عربستان سعودي به اردن است كه نشاندهندة درك بهتر اردني ها و سعودي ها از يكديگر است.

* مباحث مطرح در گفت وگوهاي امنيتي خليج (فارس)

8- آقاي داگان در خصوص گفت وگوهاي امنيتي خليج (فارس) بيان داشت كه تقويت توانمندي هاي كشورهاي خليج (فارس) اقدامي در مسير درست است كه بخصوص در فضاي مملو از ترس و وحشت از ايران صورت می پذيرد. تعهدات آمريكا در اين حوزه عامل ثبات در منطقه است. داگان افزود كه وي مخالف كمك هاي امنيتي آمريكا به شركاء عربش نيست. هر چند وي از سياست هاي جاري اين كشورها ابراز نگراني نمود... بخصوص در خصوص ايران و سوريه. در صورتي كه قرار باشد اين كشورها براي تأمين و خريد سيستم هاي دفاعي مورد نياز خود از ميان آمريكا و فرانسه يكي را انتخاب نمايند، براي نزديك تر شدن به آمريكا بايد ما يحتاج خود را از اين كشور تأمين نمايند.

9- آقاي داگان مهمترين چالش پيش روي آمريكا را متحد سازي دولت هاي خليج (فارس) تحت لواي يك سياست واحد معرفي نمود و افزود قطر در اين زنجيره ضعيف ترين حلقه مي باشد چرا كه اين كشور قصد دارد همه طرف ها را با خود داشته باشد. معاون وزير خارجه آمريكا آقاي برنز در پاسخ اظهار داشت : ايالات متحدة آمريكا سعي مي نمايد قطر و همسايگانش را وادار نمايد به موضوعات و مسائل از منظر منطقه اي نگاه بيندازند و با تهديدات پيش رو برخورد نمايند.

آقاي برنز ضمن درك يأس اسرائيل در خصوص منطقه بيان داشت كه اگر آمريكا دولتهاي خليج (فارس)را به مشاركت و حضور در گفت وگوهاي امنیتی خليج (فارس) فرا نمي خواند، وضعيت بسيار وخيم تر از آنچه كه هست مي بود. اين مسئله بسيار حياتي است كه دولتهاي خليج (فارس) را بر روي تهديد ايران متمركز نمود تا از اين طريق بتوان رويكردي منطقه اي در برخورد با اين كشور اتخاذ نمود. تشويق حمايت از تلاش هاي آنها عليه اشاعه و گسترش افكار تندروانه بسيار حياتي است. داگان نيز ضمن ابراز موافقت بااين رويكرد ، بر واقعي بودن تهديد اسلام راديكال تأكيد نمود.

* داگان راهبرد پنج ركني اسرائيل را در قبال ايران تشريح نمود

10- آقاي داگان با اشارة مجدد به ايران اظهار داشت كه آمريكا و اسرائيل در خصوص زمان احتمالي دستيابي ايران به توان هسته اي دچار اختلاف نظر هستند.

وي با تبيين جدول هاي زمان بندي ارائه شده توسط كميسيون انرژي اتمي اسرائيل بيان داشت كه اين برآورد كاملا فني است. البته موساد در اين خصوص ملاحظاتي دارد و عوامل ديگري نظير عزم و اراده رژيم را نيز در آن دخيل مي داند. با اين وجود داگان معتقد است كه هنوز زمان براي حل بحران هسته اي ايران وجود دارد هر چند كه اين كشور مجدانه در تلاش براي دستيابي به توانمندي هسته اي است. وي مي گويد:« حتي با وجود زمان بندي هاي متفاوت، تهديد بسيار آشكار است. در صورتي كه ما بخواهيم دستيابي آنها را به توانمندي هسته اي به تعويق بيندازيم بايد قدر زمان را بدانيم و نهايت تلاشمان را بكار گيريم».

11- داگان اركان پنج گانه راهبرد اسرائيل در قبال ايران را تشريح نمود:

الف) رويكرد سياسي: داگان از كليه تلاش هايي كه با هدف ارجاع پروندة ايران به شوراي امنيت سازمان ملل متحد صورت مي پذيرد تجليل به عمل آورد و خواهان دور سوم قطعنامه هاي تحريمي عليه ايران شد. وي اذعان نمود كه اعمال فشار عليه ايران در حال افزايش است اما بيان داشت كه اين رويكرد به تنهايي قادر به حل بحران هسته اي ايران نخواهد بود. وي بر مغايرت موجود ميان جدول زمان بندي اقدامات سياسي و جدول زمان بندي پروژه هسته اي ايران تأكيد ورزيد.

ب) اقدامات مخفيانه: آقاي داگان و آقاي برنز معاون وزير خارجه آمريكا موافقت نمودند تا اين رويكرد را در فضايي خصوصي تر مورد بحث قرار دهند.

ج) منع اشاعه: آقاي داگان بر ضرورت جلوگيري از دستيابي ايران به دانش فني و فناوري هسته اي تأكيد ورزيد و افزود در اين حوزه كارهاي زيادي مي توان انجام داد.

د) تحريم ها: داگان گفت كه بيشترين و بزرگترين موفقيت ها تاكنون در اين حوزه بدست آمده است. از اين رهگذر تاكنون 3 بانك ايراني در ورطة سقوط قرار گرفته اند. تحريم هاي اقتصادي و مالي در كل جامعه ايراني تأثير گذار بوده است. رژيم ايران ديگر قادر نخواهد بود با خود بانكداران معامله نمايد.

ر) تغيير اجباري رژيم: داگان افزود بيشترين فعاليت و كار بايد در اين راستا در ايران صورت پذيرد، نظير حمايت از جنبش هاي دموكراسي خواه دانشجويي يا اقليت هاي قومي (نظير آذري ها، كردها و بلوچ ها) كه با رژيم حاكم مخالف هستند.

12- داگان با اشاره به اركان 5 گانه فوق افزود آمريكا، اسرائيل و كشورهاي همفكر و همسو با ما بايد هم زمان روي اين موارد كار نمايند كه در حال حاضر شاهد به بار نشستن بعضي از آنها هستيم. ديگر اركان نيز در زمان خاص خود به بار خواهند نشست، بخصوص اگر توجه كافي و لازم به آنها شود. داگان خواهان توجه بيشتر به مسئله تغيير رژيم شد و افزود جهت هويت بخشي هر چه بيشتر به اقليت هاي قومي در ايران كارهاي زيادي مي توان انجام داد. وي از توان آمريكا و اسرائيل در تغيير رژيم حاكم بر ايران اظهار اطمينان نمود و افزود ما در تغيير رويكرد اين كشور در حمايت و پشتيباني از رژيم هاي تروريست موفق خواهيم بود. ما همچنين مي توانيم پروژه هسته اي آنها را با تأخير مواجه ساخته و ايران را تبديل به يك كشور عادي نمائيم.

13- داگان افزود ايران داراي نقاط ضعفي است كه مي توان از آنها بهره برد. طبق اخبار و گزارشات، نرخ بي كاري در سراسر كشور از 30% فراتر رفته و حتي اين نرخ در بعضي مناطق خاص شهري و روستايي به 50% نيز رسيده است. اين رقم بخصوص در ميان جوانان 17 تا 30 سال بسيار چشمگير است. متوسط نرخ تورم نيز از 40% فراتر رفته و دولت در اين شرايط به سبب حمايت از حماس و سرمايه گذاري روي آن مورد نقد جدي مردم قرار گرفته است كه مي گويند دولت بجاي آن مي بايست درون كشور سرمايه گذاري نمايد. اقتصاد ايران بسيار آسيب پذير است و اين مسئله موجب ايجاد و روند بحران داخلي ميان رهبران ايران شده است. اقليت هاي قومي ايران نيز در حال عرض اندام و سربلند كردن هستند و مترصد توسل به خشونت عليه رژيم هستند.

14- داگان پيشنهاد داد بايد اروپائيان را ترغيب به اتخاذ موضعي شديدتر در قبال ايران نمود. آقاي برنز معاون وزير خارجه آمريكا، نيز ضمن اظهار موافقت با اين مسئله پيشنهاد نمود اسرائيل در همين راستا با اروپائيان رايزني نمايد. آقاي داگان نيز با بيان اين مطلب كه اسرائيل در حال حاضر مشغول همين كار است افزود كه اين رويكرد در آينده نيز ادامه خواهد داد.

داگان بر اين نكته تأكيد ورزيد كه بايد با جلب حمايت مردم ايران و تعامل مستقيم با آنها به قلب ايران حمله نمود. در اين راستا برنامة تلويزيوني صداي آمريكا (VOA) از اهميت ويژه اي برخوردار است. اما اين شبكه به تنهايي كافي نيست و نياز به شبكه هاي فارسي زبان زيادتري هست. همكاري وهماهنگي با كشورهاي خليج (فارس) نيز داراي اهميت مي باشد. اما آمريكا علاوه بر آنها بايد با كشورهاي شمالي ايران نظير آذربايجان نيز هماهنگي هاي لازم را صورت دهد تا فشار بيشتري بر ايران بتوان اعمال نمود. روسيه ممكن است كمي رنجيده خاطر شود اما جاي نگراني نيست چرا كه روس ها مايلند به آمريكا نشان دهند كه اين كشور نمي تواند بدون در نظر گرفتن روسيه در سطح جهاني اقدام نمايد.

15- آقاي برنز معاون وزير خارجه آمريكا تأكيد نمود تمركز دولت آمريكا بر ايران تنها به دليل برنامة هسته اي اين كشور نيست بلكه حمايت اين كشور از تروريسم و ستيزه جويان شيعه در عراق نيز از ديگرعوامل محسوب مي شوند. رويكرد فعلي آمريكا در قبال ايران تمركز بر مسير ديپلماتيك و افزايش فشار از طريق اعمال تحريم هاست. كار بر روي پرونده هسته اي ايران در شوراي امنيت سازمان ملل متحد مي تواند كمك نمايد تا تهديد هسته اي ايران را به عنوان عامل تهديد كنندة امنيت بين المللي مطرح نمائيم و نه تنها تهديدي براي اسرائيل. در حالي كه برخي اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد نظير روسيه، چين و قطر تلاش مي نمايند از شدت و غلظت اين فشارها روي ايران بكاهند باز هم ارزش دارد تا روي دور سوم قطعنامه هاي تحريمي عليه اين كشور كار بيشتري انجام شود. در عين حال آمريكا همواره اروپائيان، ژاپن و كرة جنوبي را ترغيب نموده است تا تحريم هايي يكجانبه عليه ايران اعمال نمايند كه خارج از چهارچوب قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد بوده است. آمريكا همچنان به تشويق و ترغيب بانك ها و مؤسسات عالي به منظور كاهش سطح عمليات هاي خود در ايران ادامه مي دهد تا اين كشور را از لحاظ مالي منزوي تر سازد. از نظر فشار نظامي نيز ايالات متحدة آمريكا طي 6 ماه گذشته يكي دو ناو هواپيمابر نظامي را در خليج (فارس) مستقر نموده است تا همانگونه كه رئيس جمهور بوش گفته مانع از فعاليت هاي ايران در عراق شود. در خصوص تماس مستقيم با مردم ايران هم شبكه صداي آمريكا (VOA) در حال حاضر مشغول پخش برنامه هاي خود به زبان فارسي مي باشد و دولت آمريكا نيز سعي مي نمايد اجازة ورود دانشجويان بيشتري را از ايران به آمريكا دهد تا روابط ميان مردم دو كشور با يكديگر افزايش يابد.

* پاكستان: اسرائيل نگران پرويز مشرف است

16- آقاي داگان در خصوص پاكستان افزود آقاي پرويز مشرف دارد كنترل را از دست مي دهد و بعضي از شركای ائتلافش نيز مي توانند در آينده براي وي تهديد محسوب شوند. سؤال اصلي در اينجا اين است كه آيا مشرف قادر خواهد بود همزمان با ايفاي نقش رئيس جمهوري نقش فرماندهي كل قوا را نيز ايفا نمايد يا خير؟ در صورت منفي بودن پاسخ اين پرسش وي در آينده با مشكلات جدي روبرو خواهد شد. در اين مدت شاهد افزايش سوء قصدها به جان مشرف بوده ايم كه اين سؤال را مطرح مي نمايد كه آيا وي خواهد توانست تا چند سال آينده جان سالم بدر برد يا خير؟ آقاي برنز در پاسخ گفت كه منطقه جنوب آسيا پس از حوادث 11 سپتامبر در سياست خارجي آمريكا جايگاه ويژه اي يافت. آمريكا خود را متعهد ساخته است تا افغانستان را كه به مأمن امن فعاليت هاي القاعده و طالبان تبديل شده است از چنگ آنها بدرآورد. دولت آمريكا به حمايت هاي خود از آقاي مشرف ادامه خواهد داد و قصد دارد توانمندي هاي دفاعي وي را ارتقاء بخشد. همزمان با آن آمريكا در حال تشويق و ترغيب پاكستان و افغانستان براي انجام همكاري هاي نظامي با يكديگر است. در خصوص هند نيز همكاري هاي اقتصادي دو كشور آمريكا و هند در حال افزايش است و دولت آمريكا بصورت مؤثر در حال فعاليت براي كاهش تنش ميان دو همسايه هند و پاكستان است.

* هشدار داگان در خصوص دولت لبنان

17- آقاي داگان ضمن اشاره به لبنان بيان داشت كه نتيجه تلاش ها براي تقويت دولت سينيوره بر روي سوريه و افغانستان نيز تأثير گذار خواهد بود. آمريكا و اسرائيل در آيندة نزديك در لبنان دستاوردهايي خواهند داشت. به همين دليل نبايد بازي را به حريف وانهند. آنچه كه در شرايط فعلي ضرورت دارد اين است كه راه درست حمايت از نخست وزير سينيوره را بيابيم. سينيوره مردي بسيار شجاع است كه سوريه ، ايران و حزب الله شديدا عليه وي مشغول فعاليت هستند. مهمترين مسئله اي كه سبب غلبه رهبري لبنان بر سوريه مي شود، مسئله پرسنل است. براي مثال حريري، جنبلاط و بسياري ديگر از لبناني هاي فعال در عرصه سياسي از جمله كساني هستند كه والدين و بستگان خود را در نتيجة اقدامات تروريستي سوريه از دست داده و از اين كشور تنفر دارند. اين احساسات ضد سوري سبب تشكيل ائتلافي ملي و شخصي شده است. سينيوره توانسته است بخوبي از اين وضعيت استفاده نمايد اما شانس موفقيت وي چندان زياد نيست و شرايط عليه وي مي باشد. آقاي برنز در پاسخ اظهار نمودند كه آمريكا تا جايي كه ممكن باشد از آقاي سينيوره حمايت به عمل مي آورد و در خصوص لبنان به رايزني هاي نزديك خود با اسرائيل نيز ادامه مي دهد. وي وعده داد كه در اكتبر آينده به اسرائيل باز خواهد گشت.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/