16/2/10 - 15:46
شماره مطلب : 2878
متن کامل

مدیر اطلاعات ملی امریکا: اینکه چه کسی در ایران حکومت می کند از برنامه هسته ای ایران مهم تر است

مدیر اطلاعات ملی امریکا در نشست استماع سنا گفت ایران مشکل فنی عبورناپذیری برای ساخت سلاح هسته ای ندارد و بنابراین آنچه مهم است این است که کسی در ایران بر سر کار باشد که تصمیم سیاسی برای این اقدام نگیرد.

ایران هسته ای- جیمز کلاپر مدیر اطلاعات ملی امریکا در نشست استماع کمیته اطلاعاتی سنای امریکا گفت ایران مشکل فنی عبورناپذیری برای ساخت سلاح هسته ای ندارد و بنابراین آنچه مهم است این است که کسی در ایران بر سر کار باشد که تصمیم سیاسی برای این اقدام نگیرد.

متن کامل سخنان کلاپر که حاوی آخرین ارزیابی جامعه اطلاعاتی امریکا درباره موضوعات مختلف است در ادامه می آید.

متن اصلی را اینجا ببینید.

***

ایران در سال 2015 از جاسوسی سایبری، تبلیغات، و حملات در حمایت از اولویت های امنیتی خود و تأثیر گذاری بر رویدادها و مقابله با تهدیدها از جمله علیه هم پیمانان آمریکا در منطهه استفاده کرد.

آمریکا و هم پیمانانش در سال 2016 با شرایطی چالش زا مواجه هستند. افراط گرایی خشونت آمیز سنی ها از اواخر دهه 1970 روند رو به رشدی داشت و شمار گروه ها، اعضاء و پناه گاه های این افراط گرایان سنی در این مقطع بیش از هر زمان دیگری در تاریخ بوده است. در همین حال، افراط گرایان شیعه احتمالا تنش های فرقه گرایانه را در واکنش به تهدیدهای واقعی و فرضی ناشی از افراط گرایان خشونت آمیز سنی و همچنین با هدف افزایش و پیشبرد نفوذ ایران افزایش خواهند داد.

با آن که حضور القاعده در افغانستان و پاکستان با کاهش چشمگیری رو به شده است اما اعضای این گروه آرزوی حمله به آمریکا و هم پیمانان واشنگتن را در سر می پرورانند. در یمن، قابلیت اثبات شده القاعده در شبه جزیره عرب در انجام توطئه های خارجی طی دوره بی ثباتی نشان می دهد چالش های ناشی از شورش های حوثی تحت حمایت ایران سبب نمی شود اعضای این گروه از تلاش ها برای حمله به غرب دست بردارند.

ایران -مهمترین کشور حامی تروریسم در جهان- همچنان به اعمال نفوذ در بحران های منطقه ای در خاورمیانه از طریق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی قدس، شریک تروریستی خود یعنی حزب الله لبنان و همچنین گروه های نیابتی ادامه می دهد. ایران همچنین کمک های اقتصادی و نظامی در اختیار هم پیمانان خود در منطقه قرار می دهد. ایران و حزب الله همچنان یک تهدید تروریستی برای منافع آمریکا و شرکایش در سراسر جهان محسوب می شوند.

تسلیحات هسته ای و برنامه های موشکی کره شمالی در سال 2016 همچنان تهدیدی جدی برای منافع آمریکا و امنیت در منطقه شرق آسیا محسوب می شود. کره شمالی موشک های بالستیک و تجهیزات مرتبط به چندین کشور از جمله ایران و سوریه صادر می کند و کمک های پیونگ یانگ به ساخت یک رئاکتور هسته ای سوریه -که در سال 2007 نابود شد- نشان دهنده تمایل این کشور به اشاعه فن آوری های خطرناک است.

ایران احتمالا برنامه جامع اقدام مشترک را ابزاری برای برداشته شدن تحریم ها و در عین حال برای حفظ برخی از قابلیت های هسته ای اش و همچنین گزینه ای برای گسترش زیرساخت های هسته ای می داند. ما به ارزیابی این موضوع ادامه می دهیم که اهداف راهبردی گسترده ایران در پیشبرد امنیت، موقعیت و نفوذ منطقه ای اش این کشور را به سوی تلاش برای کسب توانمندی تولید انرژی و فن آوری هسته ای سوق داده است و همچنین موجب توانایی این کشور برای ساخت سلاح های هسته ای قابل نصب بر روی موشک شده است البته اگر تصمیم به چنین کاری بگیرد. تلاش ایران برای پیگیری این اهداف سطح پایبندی ایران را به مفاد برجام با گذشت زمان مشخص خواهد کرد. ما نمی دانیم آیا ایران در نهایت تصمیم به ساخت تسلیحات هسته ای خواهد گرفت یا خیر.

ما همچنین به ارزیابی این موضوع ادامه می دهیم که ایران با موانع فنی قابل توجهی برای تولید یک سلاح هسته ای مواجه نخواهد بود و بدین ترتیب، اداره سیاسی ایران یک موضوع محوری در این زمینه محسوب می شود. اما اجرای برنامه جامع اقدام مشترک از سوی ایران مدت زمان مورد نیاز ایران را برای تولید مواد شکاف پذیر برای تولید یک سلاح هسته ای از چند ماه به حدود یک سال افزایش داده است. برنامه جامع اقدام مشترک همچنین شفافیت در زمینه فعالیت های هسته ای ایران را اساسا از طریق بهبود دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی و مأموران تحقیق به تأسیسات هسته ای ایران بر اساس پروتکل الحاقی، افزایش داده است.

در نتیجه، جامعه بین المللی در موقعیتی قرار گرفته است تا سریعا بتواند تغییرات در تأسیسات اعلان شده ایران را -که برای کوتاه کردن مدت زمان مورد نیاز ایران برای تولید مواد شکافت پذیر لازم است- شناسایی کند. علاوه بر این، برجام ابزارهایی در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی به منظور انجام تحقیقات درباره هر گونه نقض احتمالی ممنوعیت ها در ارتباط با فعالیت های ابعاد احتمالا نظامی برنامه هسته ای ایران -که می توانند سبب توسعه یک سلاح هسته ای شوند- قرار می دهد.

ما بر این باوریم که تهران موشک های بالستیک را به عنوان روش ترجیحی برای شلیک سلاح هسته ای -در صورتی که این سلاح را تولید کند- بکار خواهد برد.

موشک های بالسیتک ایران اساسا قابلیت حمل سلاح های کشتار جمعی را دارند و تهران بزرگترین زرادخانه موشک های بالستیک را در خاورمیانه دارد. پیشرفت ایران در زمینه تولید ماهواره برها و -همچنین تمایل این کشور برای بازدارندگی در مقابل آمریکا و متحدانش ابزار و انگیزه لازم را برای ایران به منظور تولید موشک های دوربرد موشک های بالستیک قاره پیما ایجاد کرده است.

آمریکا همچنان با فضای تهدیدهای اطلاعاتی خارجی در سال 2016 مواجه خواهد بود. طبق ارزیابی ما مهمترین تهدیدهای اطلاعاتی علیه منافع آمریکا از سوی روسیه و چین و بر اساس توانمندی هایشان خواهد بود. دیگر کشورها در جنوب آسیا، خاور نزدیک، شرق آسیا و آمریکای لاتین تهدیدهای اطلاعاتی منطقه ای و بومی برای منافع آمریکا خواهند بود. به عنوان مثال سرویس های امنیتی و اطلاعاتی ایران و کوبا، آمریکا را همچنان تهدید اصلی خود می دانند.

ترکیه از افزایش همکاریهای روسیه با کردها و افزایش نفوذ روسیه در منطقه نگران است. مشارکت ایران و روسیه و تلاش های ایران برای گسترش نفوذ تشیع در منطقه از دیگر نگرانی های امنیتی ترکیه است. سنی های عراق هم نگران دولت شیعه در بغداد هستند و این نگرانی با توجه به نقش کلیدی شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران در باز پس گیری مناطق سنی نشین بیشتر هم شده است.

دمشق تا حد زیادی به کمک شبه نظامیان و حامیان خارجی مثل ایران و حزب الله لبنان متکی است.

نقش آفرینان منطقه ای در درگیری یمن از جمله ایران که همچنان از حوثی ها حمایت می کند، برای مشارکت در مذاکرات صلح ابراز تمایل می کنند.

از ژانویه تهران درخواست های مربوط به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک، برجام، را اجابت کرد و زندانیان را مبادله و ده ملوان آمریکایی را آزاد کرد. با وجود این تحولات، جمهوری اسلامی ایران به دلیل حمایت از تروریسم منطقه ای و گروههای شبه نظامی و رژیم بشار اسد و همچنین توسعه توانمندیهای پیشرفته نظامی اش تهدیدی پایدار برای منافع ملی آمریکا است. تهران خودش را در محور مقاومت که شامل رژیم بشار اسد و گروههای همسو با ایران مخصوصا حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه در عراق است، پیشرو می داند. قصد آنها جلوگیری از نفوذ آمریکا، عربستان سعودی و اسرائیل و همینطور تقویت متحدان و مقابله با توسعه طلبی گروه دولت اسلامی ( گروه تکفیری صهیونیستی داعش ) است. حتی ممکن است تهران از شهروندان آمریکایی بازداشت شده هنگام ورود به اراضی این کشور به عنوان ابزاری برای چانه زنی به منظور گرفتن امتیازات مالی و سیاسی همسو با اهداف استراتژیک خود استفاده کند. مداخله ایران در درگیریهای سوریه، عراق و یمن در سال 2015 بیشتر شد. ایران آشکارتر از همیشه به کشته شدن ایرانیان و افزایش نیروها در سوریه اذعان کرد و نقش بیشتری در خط مقدم برای مقابله با تروریستها داشت. در عراق هم نیروهای ایرانی علیه داعش از راکت، توپخانه و هواپیماهای بدون سرنشین استفاده کردند. ایران همچنین با ارسال کمک های مرگبار برای حوثی ها از شورشیان حوثی در یمن حمایت کرد. مطمئنا ایران برای حمایت از شرکای منطقه ای و گسترش نفوذ منطقه ای اش در سطح کشورهای خلیج فارس و خاور میانه در سال 2016 فعال خواهد ماند. مقامات ایرانی بر این باورند که اگر دشمنان آنها به دور از مرزهای ایران درگیر باشند این امر به جلوگیری از بی ثباتی و گسترش آن به ایران و کاهش تهدید داعش علیه ایران و شرکای منطقه ای اش کمک خواهد کرد. ایران همچنین همکاری اش را با روسیه در منطقه افزایش داده است. (آیت الله) خامنه ای رهبر معظم ایران همچنان آمریکا را تهدید اصلی ایران می داند و ارزیابی ما این است که دیدگاه او با وجود اجرای برجام تغییر نخواهد کرد. ( آیت الله ) خامنه ای در اکتبر 2015 ادعا کرد آمریکا از برجام برای نفوذ به ایران استفاده می کند. اظهارات او موجب شد تا سرویس های امنیتی تحت کنترل تندروها در ایران روزنامه نگاران و تجار مظنون به داشتن ارتباط با غرب را سرکوب کنند. هدف تندروها از این سرکوب این بود که به رئیس جمهور روحانی و واشنگتن نشان دهند که بعد از برجام تعامل بیشتر با غرب قابل تحمل نیست. ایران در ژانویه 2016 تعدادی از شهروندان آمریکایی را که در ایران زندانی بودند آزاد کرد، البته ممکن است این اقدام تلاشی برای گرفتن امتیاز باشد. سرویس های امنیتی و نظامی ایران مشتاق هستند تا نشان دهند جاه طلبی قدرت آنها در منطقه به واسطه برجام تغییر نکرده است. یک هفته قبل از روز پذیرش برجام ایران علنا موشک جدید دوربرد با نام عماد را آزمایش کرد. ایران همچنین توسعه سلاح، زیردریایی، تجهیزات توپخانه ای ساخت داخل را که برای مقابله با دشمنان احتمالی است و نفوذ و پرستیژ منطقه ای اش را تقویت می کند، علنی می کند. مداخله ایران در درگیریهای سوریه و عراق موجب شده تا نیروهای این کشور تجربه با ارزشی در عملیات مقابله با شورش و تروریسم به دست آورد.

سودان از سال 1993 در فهرست کشورهای حامی تروریسم بوده است. این کشور بعد از حمله ماه ژانویه به سفارت عربستان در تهران روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد. روابط سودان با ایران از سال 2014 به دلیل نزدیک تر شدن خارطوم به ریاض، سرد شده است.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/