16/1/22 - 14:12
شماره مطلب : 2866
گزارش ویژه

بهانه تراشی برای تداوم مذاکرات امنیتی و دیپلماتیک جدید با امریکا

کارشناسان امنیتی در تهران می گویند مسئله ربوده شدن 3 امریکایی در عراق نمی تواند سوژه جدید مذاکرات دیپلماتیک و امنیتی میان ایران و امریکا باشد.

علی شاهدیان، ایران هسته ای- کارشناسان امنیتی در تهران می گویند مسئله ربوده شدن 3  امریکایی در عراق نمی تواند سوژه جدید مذاکرات دیپلماتیک و امنیتی میان ایران و امریکا باشد.

رسانه های غربی روز پنج شنبه (اول بهمن) اعلام کردند 3 نظامی امریکایی در منطقه ای در نزدیکی بغداد ربوده شده اند.

این رسانه ها ادعا کردند 3 گروه عصائب اهل الحق، سازمان بدر و حزب الله عراق که نزدیک به ایران هستند در این کار دخیل بوده اند.

رسانه های غربی بر سازمان یافته بودن این عملیات تاکید دارند.

بلافاصله، این تحلیل به طور جدی از سوی تعداد قابل توجهی از رسانه های منطقه ای و امریکایی مطرح شد که این موضوع در دستورکار مذاکرات جان کری و محمد جواد ظریف در حاشیه اجلاس داووس قرار گرفته است.

برخی کارشاسان امنیتی در تهران می گویند با توجه به بی ارتباط بودن آشکار این مسئله به ایران، توجیهی برای مذاکره با امریکا در این مورد وجود ندارد.

به عقیده این کارشناسان، دولت امریکا با علم به علاقه و نیاز دولت حسن روحانی به ایجاد و حفظ زیرساخت های پایدار مذاکرات مستقیم با امریکا و توسعه حوزه های مذاکراتی، دائما تلاش می کند موضوعات جدیدی برای تداوم نشست و برخاست با مقام های وزارت خارجه ایران ایجاد کند.

امریکایی ها عقیده دارند حفظ ارتباط مستقیم رسمی و سطح بالا با ایران یک برگ برنده جدی برای آنها در مدیریت بحران های آینده خواهد بود.

توسعه زیرساخت مذاکره با امریکا از حوزه دیپلماتیک به حوزه امنیتی نیز در دستور کار دولت های روحانی و اوباما قرار دارد.

رسانه های غربی تایید کردند وزارت اطلاعات و سازمان های سی و اف بی آی بیش از 14 ماه در حال مذاکره درباره تبادل زندانیان بوده اند.

 منابع آگاه در تهران می گویند این مذاکرات با مجوز شورای عالی امنیت ملی بوده ولی توجیهی برای تکرار آن در موضوعات دیگر وجود ندارد.

مقام های دولت عراق به صراحت گفته اند مسئله ربوده شدن سربازان امریکایی در عراق ارتباطی به ایران ندارد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/