15/12/31 - 10:20
شماره مطلب : 2841
ارزیابی راهبردی

هدف واقعی شنود NSA چه کسانی بوده اند؟

جنبه مهم تر ماجرا ظاهرا به تلاش برای ایجاد دردسر برای دولت اوباما از این حیث باز می گردد که دولت وی از نمایندگان کنگره جاسوسی کرده است.

حامد علوی، ایران هسته ای- افشاگری روزنامه وال استریت ژورنال درباره جاسوسی آژانس امینت ملی امریکا از بنیامین نتانیاهو و مشاورانش در طول دوران مذاکرات هسته ای چندان تعجب آور نیست.

همانطور که ادوارد اسنودن با جزئیات فاش کرده امریکا منظما از رهبران همه کشورها جهان بویژه کشورهای رقیب یا دشمن جاسوسی می کند و بنابراین به طور طبیعی نتانیاهو نیز در فهرست کسانی قرار گرفته که دولت امریکا می خواسته بداند دقیقا چه در سر دارد.

تاکید وال استریت ژورنال در گزارش خود بر اینکه این جاسوسی از سوی NSA صورت گرفته یک معنای ظریف اطلاعاتی دارد و آن هم این است که درز دهندگان این خبر مراقب بوده اند به هیچ وجه پای CIA به میان کشیده نشود.

NSA نهاد ملی شنود در امریکاست و فقط از ابزارهای فنی استفاده می کند در حالی که CIA علاوه بر ابزارهای فنی، از عوامل انسانی نیز بهره می گیرد.

در واقع، کسانی که این اطلاعات را در اختیار وال استریت ژورنال قرار داده اند به هیچ وجه نمی خواسته اند این تلقی پدیدار شود که نتانیاهو سوژه اطلاعاتی سرویس های جاسوسی امریکاست.

اما کارشناسان اطلاعاتی بر این باورند که در افشاگری جدید وال استریت ژورنال اساسا مسئله شنود ارتباطات نتانیاهو جنبه فرعی بازی است.

دولت امریکا درحال رایزنی اطلاعاتی مستمر با سرویس های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی است و بنابراین برای اطلاع از اینکه «چه در سر آنها می گذرد» نیاز چندانی به شنود و تحلیل مکالمات دولتمردان اسراییل ندارد.

اساسا اختلاف امریکا و اسراییل درباره مذاکرات هسته ای نیز آنقدرها جدی نبوده که نیاز به یک کار وسیع اطلاعاتی در این حوزه باشد.

جنبه مهم تر ماجرا ظاهرا به تلاش برای ایجاد دردسر برای دولت اوباما از این حیث باز می گردد که دولت وی از نمایندگان کنگره جاسوسی کرده است.

مطابق قانون امنیت ملی امریکا آژانس های اطلاعاتی این کشور اجازه فعالیت داخل خاک امریکا را ندارند و درون خاک امریکا صرفا نهادهای مجری قانون مانند FBI فعال هستند.

وال استریت ژورنال که یک روزنامه دست راستی و نزدیک به جمهوری خواهان است احتمالا قصد داشته با انتشار این خبر در روز آخر سال 2015 و همچنین در استانه اجرای برجام، تنش میان دولت امریکا و کنگره را تشدید کند.

این احتمال وجود دارد که تلاش NSA برای شنود مکالمات نمایندگان کنگره بدل به یک بحران در روابط کنگره و دولت این کشور شود.

این بحران می تواند حتی دموکرات ها را در مقابل دولت اوباما قرار بدهد.

ظاهرا این موضوع برای جمهوری خواهان بسیار مهم تر از افشاگری درباره بازی شنود اطلاعاتی هاست.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/