15/12/31 - 01:07
شماره مطلب : 2840
گزارش ویژه/ اختصاصی

آخرین عقب نشینی پس پرده امریکا درباره سوریه

در حالی که امریکایی ها تا پیش از این می گفتند حداکثر چیزی که می توانند بپذیرند این است که اسد طی دوره 18 ماهه انتقال سیاسی در قدرت بماند اکنون برخی منابع می گویند دولت امریکا پذیرفته است که وی می تواند در انتخابات آینده سوریه کاندیدا شود.

علی شاهدیان، ایران هسته ای- برخی گزارش ها نشان می دهد امریکا یک بار دیگر دیدگاه خود را درباره آینده سیاسی سوریه تغییر داده است.

در حالی که امریکایی ها تا پیش از این می گفتند حداکثر چیزی که می توانند بپذیرند این است که اسد طی دوره 18 ماهه انتقال سیاسی در قدرت بماند و سپس «باید حتما از قدرت کنار برود»، اکنون برخی منابع می گویند دولت امریکا پذیرفته است که اسد می تواند در انتخابات آینده سوریه کاندیدا شود.

این دومین بار است که دولت امریکا دیدگاه راهبردی خود را درباره آینده سیاسی سوریه تغییر می دهد

تغییر نخست زمانی رخ داد که امریکا از پیش شرط کنار رفتن اسد برای آغاز روند سیاسی صرف نظر کرد و پذیرفت که روند سیاسی در سوریه می تواند آغاز شود بی آنکه اسد از قدرت کنار رفته باشد.

اکنون در گام دوم امریکا دیدگاه خود را درباره حضور اسد در انتخابات آینده سوریه هم تعدیل کرده است.

منابع مطلع در تهران در گفت وگو با «ایران هسته ای» تایید کردند که موضع امریکا در این باره چرخش داشته است.

یک منبع در این باره گفت: «امریکایی ها به روش خودشان در حال عقب نشینی هستند».

پذیرش اینکه اسد می تواند در انتخابات آینده سوریه حضور داشته باشد گام بلند دیگری است در این جهت که امریکا دیدگاه کلاسیک خود را در این زمینه که «اسد در آینده سوریه هیچ جایگاهی ندارد» به طور کامل کنار گذاشته و مشروعیت وی را بپذیرد.

وب سایت بلومبرگ روز 9 دی (30 دسامبر) این خبر را تایید کرده است.

هنری مه یر در گزارشی برای بلومبرگ نوشته است که بنا به گفته دو مقام امریکایی پوتین روز 14 دسامبر در نشستی در مسکو به جان کری وزیر دفاع امریکا گفته است که هیچ کسی نمی تواند مانع از نامزدی اسد در انتخابات سال 2017 سوریه شود و اگر او در این انتخابات شرکت کند به پیروزی خواهد رسید.

ظاهرا علت این است که هنوز 80 درصد مردم سوریه در مناطق تحت کنترل اسد زندگی می کنند.

بلومبرگ می گوید کری با این موضوع به طور جدی محالفت نکرده است.

این وب سایت امریکایی در تبیین چرخش راهبردی امریکا می نویسد: «آمریکا در تلاش برای تعیین شرایط انتخابات سال 2017 به گونه ای است که سبب کاهش شانس اسد برای پیروزی می شود».

این بدان معناست که امریکا دریافته دیگر نمی تواند موضعش پیشین خود مبنی بر عدم حضور اسد در هر انتخاباتی در آینده سوریه را حفظ کند.

کارشناسان در تهران می گویند هنوز پایان کار فرانرسیده و موضع امریکا بیش از این هم می تواند تعدیل شود.

به گفته یک دیپلمات مرتبط با مسئله در تهران روزی خواهد رسید که امریکا با پیروزی و تداوم ریاست جمهوری اسد در سوریه هم موافقت خواهد کرد.

کارشناسان می گویند بویژه اگر اوضاع میدانی در سوریه پیچیده تر و گروه های تروریستی قدرتمندتر شوند، امریکا راهی جز کنار آمدن با اسد نخواهد داشت.

برخی گزارش ها نشان می دهد هم اکنون ارتباطات اطلاعاتی وسیعی میان کشورهای غربی و سرویس اطلاعاتی سوریه ایجاد شده است.

«ایران هسته ای» هفته گذشته در گزارشی خبر داد که استیون سیمون مسئول بخش خاورمیانه در شورای امنیت ملی امریکا سال گذشته حداقل یک بار مخفیانه با بشار اسد دیدار کرده است.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/