15/12/7 - 16:50
شماره مطلب : 2818
گزارش ویژه

وزیر جنگ اسراییل: باید از فرصت 15 ساله برجام برای تغییر در داخل ایران استفاده کرد

موشه یعلون وزیر جنگ رژیم صهیونیستی طی سخنانی در اجلاس سالانه مرکز سابان موسسه بروکینگز، آخرین دیدگاه های راهبردی این رژیم را درباره تحولات امنیتی خاورمیانه تشریح کرده است.

ایران هسته ای- موشه یعلون وزیر جنگ رژیم صهیونیستی طی سخنان در اجلاس سالانه مرکز سابان موسسه بروکینگز، آخرین دیدگاه های راهبردی این رژیم را درباره تحولات امنیتی مهم خاورمیانه تشریح کرده است.

بویژه در بخش پرسش و پاسخ، یعلون به نکاتی اشاره کرده است که دارای اهمیت راهبردی است و در تحلیل های عمومی مقام های صهونیست، کمتر نمونه مشابهی برای آن دیده می شود.

خصوصا در مورد ایران وی تصریح می کند که بای از فرصت 15 ساله توافق هسته ای بیشترین استفاده را برای تغییر در محیط داخلی ایران به عمل آورد.

به سبب اهمیت موضوع، «ایران هسته ای» بخش مهم سخنان وی را به صورت گزیده منتشر می کند.

این سخنرانی روز 14 آذر 1394 (5 دسامبر 2015) انجام شده و متن کامل آن در اینجا قابل مشاهده است.

***

* داعش

- داعش فقط یک گروه تروریستی صرف نیست و ایدئولوژی چگونگی داشتن یک خلافت سنی در سریعترین زمان است.

- داعش با القاعده فرق می کند. داعشی ها می گویند باید کشورها را یکی پس از دیگری تصرف کرد و سپس خلافت اسلامی را برقرار کرد. البته داعشی ها خواستار برقراری فوری و آنی خلافت هستند.این ایده از طریق شبکه های اجتماعی- به عنوان ابتکار عصر جدید- به سراسر جهان منتشر شده است.

- ما باید در همه جا با داعش مقابله کنیم. در سن برناردینو، در پاریس، در کانادا و البته در اسرائیل. البته ما توانسته ایم خطر داعش را در اسرائیل کنترل و مهار کنیم. هرچند که آنها گرداگرد ما را احاطه کرده اند ولی ترجیح می دهند با ما در آخرین مرحله مواجه شوند.

- من فکر می کنم که اگر قرار باشد نیروهای نظامی غربی در منطقه ما مستقر شوند، باید این کار به عنوان آخرین گزینه و راه چاره باشد. لذا بهتر است به جای این کار، از نیروهای محلی حمایت کرد، آنها را آموزش داد، کمک مالی به آنها داد و آنها را مسلح کرد تا برای خودشان مبارزه کنند. آنها به خاطر خودشان می جنگنده نه برای ما. مثلا به کردها نگاه کنید.  آنها ابتدا در کوبانی مقابل داعش شکست خوردند. ولی وقتی آمریکا تصمیم گرفت از آنها حمایت کند و غربی ها از آنها حمایت کردند، آنها شروع به پیشروی کردند و پیروز شدند. آنها داعش را در سرزمین های خودشان شکست دادند. همینطور در کردستان سوریه. در عراق هم همینطور بود. ما می دانیم عناصر دیگری وجود دارند که دوست دارند به خاطر خودشان و اهداف خودشان بجنگند نه برای ما و برای غرب. باید ابتدا به ساکن از این عناصر حمایت کرد.

- هزاران نیرو در حال حاضر از طریق فروش نفت تأمین مالی می شوند، باید مسیرهای انتقال نفت را هدف قرار داد. مهم است که تأسیسات نفتی را هدف قرار دهیم که منبع اصلی کسب درآمد و پول برای آنها محسوب می شود و به واقع آنها برای فعالیت در دیگر مناطق از جمله سینا به پول نیاز دارند. سینا تنها به سبب پولی که داعش در می آورد به سینای داعش تبدیل شده است.

 

* مسئله سوریه

- به طور کلی، ما در شرق سوریه داعش را داریم. بشار اسد را داریم، کردها را داریم، سنی های میانه رو را داریم. متاسفانه می بینیم که روسیه در سوریه نسبت به آمریکا نقش بسیار بارز و نفوذ بسیاری زیادی دارد. ما نمی خواهیم قبول کنیم که عبدالله پادشاه اردن به روسیه می رود، مصری ها و سعودی ها هم به روسیه می روند. ولی نباید اینطور می شد. به اعتقاد ما آمریکا نمی تواند به این موضوع بی تفاوت باشد.اگر شما بی تفاوت باشید به طور مثال در سوریه، خلاء موجود توسط ایران، محور شیعی مورد حمایت روسیه یا توسط داعش پر خواهد شد. ولی نباید این طور باشد. به همین علت هم ما تاکید می کنیم آمریکا باید نقش پررنگ تر و محوری تری ایفا کند.

- ما اخوان المسلمین را داریم که بسیار پیچیده است، ما با حماس در غزه روبرو هستیم، قطر هم بخشی از آن است، همینطور ترکیه برغم عضویت در ناتو نقش پیچیده ای در اخوان المسلمین دارد.

- به اعتقاد من بهترین راه، هدایت و رهبری طرفهای سنی در منطقه است درست مانند رهبر یک ارکستر. ما به این گفته اعتقاد نداریم که دو گزینه بد برای ما ایران در یکسو و دیگری داعش است. همه می دانند که ایران بدنبال برتری طلبی در منطقه است، در سوریه، در عراق، تا حتی در یمن. البته در یمن موفق نبوده است. به علت ائتلاف سنی ها، نکته بسیار جالب همینجاست یعنی مقابله متقابل. این پدیده ای جدید است. باید از این طرفهای سنی خود برای نزدیکتر شدن به قبایل و عناصر سنی استفاده کرد.درست مثل سوریه. این کار بسیار لازم و ضروری است. و برای اینکه گفته نشود، نیروهای نظامی پیاده غربی مداخله می کنند، بهتر است برای شکست دادن داعش، همین قبایل و عناصر محلی را به شکل نظامیان پیاده در آورد و مسلح کرد؛ به خصوص سنی ها را، حتی کردها را، چه بسا عناصر دیگری در سوریه وجود داشته باشند که اصلا نه ایران و رژیم بشار اسد را دوست دارند و نه به داعش علاقه ای دارند.این فرصتی است که به اعتقاد من نباید از دست داد و این اردوگاه را هدایت و رهبری کرد تا به نتیجه مورد نظر رسید.

- شما می دانید که ما در خصوص سوریه راهبرد بسیار واضحی داریم. ما مایل به مداخله در سوریه نیستیم. ما در موضع بسیار حساسی قرار داریم و نمی توانیم مداخله کنیم. هرچند که ما گزینه های خودمان را نیز داریم. ولی تنها حملات تروریستی که ما طی دو سال گذشته متحمل شده ایم، در بلندی های جولان و از جانب نیروهای سپاه پاسداران انقلاب ایران بوده است. آنها نماینده ای در دمشق دارند. این نماینده از سه جناح در تلاش است تا یک جبهه تروریستی مقابل ما باز کند. متاسفانه یکی از تاثیرات سوء توافقنامه هسته ای ایران این بود که این کشور با اطمینان بیشتر و به بهانه مبارزه با داعش درصدد برتری طلبی در همه جا است، در عراق، در سوریه. فکر نمی کنم که بشار اسد دوست داشته باشد جبهه ای تروریستی مقابل ما در بلندی های جولان باز کند. قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلابی ایران با نادیده گرفتن اسد سعی دارد یکچنین جبهه ای مقابل ما باز کند. حال اگر ما خود را گرفتار چنین وضعی بکنیم، دچار چالش خواهیم شد.

- یک گزینه سوم هم وجود دارد. اینکه از سنی ها، از کردها و از دروزی هایی که حاضرند با داعش بجگند، حمایت شود. البته بیشتر این افراد خواستار جنگ با اسد هستند. آنها دوست ندارند ایران در سوریه نفوذ داشته باشد. از سوی دیگری حضور روسیه در سوریه اوضاع را پیچیده تر کرده است. روسها با حملات خود می خواهند قلمرو رژیم اسد را گسترش بدهند. منافع ایران و روسیه ایجاب می کند که بشار اسد در راس قدرت باقی بماند. آنها حاضر نیستند بشنوند که اسد شکست بخورد. در مقابل ما منافع آمریکا و طرفهای دیگر را داریم. .... به اعتقاد من سوریه برای مدت زمان خیلی خیلی خیلی طولانی از بی ثباتی رنج خواهد برد.

 

* ایران

- در تقسیمات ژئوپولتیک جدید خاورمیانه ما محور شیعی را داریم که بسیار قدرتمند است، ایران را داریم ، رژیم بشار اسد را داریم، حزب الله لبنان را داریم، حوثی های یمن را داریم، دیگر عناصر شیعی در بحرین و عربستان سعودی را داریم که امروز روسیه از آنها حمایت می کند. این محور، محور بسیار مستحکمی است.

- صبر کنید تا بعد از اجرای این توافقنامه ببینید که ایران با به دست آوردن پول زیادتر، مطمئن تر گام بر می دارد. از این پول ها برای تولید سلاح های بیشتر، نه فقط موشک های اس 300 ، استفاده خواهد کرد. برای حمایت مالی و تسلیح و تجهیز حزب الله، برای حمایت مالی از حماس و جهاد اسلامی در غزه. به خاطر فعالیت های ما و مصری ها، حماس و جهاد اسلامی قادر به قاچاق سلاح نیستند. به همین علت ایرانی ها دانش فنی تولید موشک های دقیق تر و هواپیماهای بدون سرنشین را در اختیار آنها قرار می دهند. این ایران است که از حوثی ها در یمن حمایت می کند. مطمئن نیستم به سود آمریکا باشد که ایران از طریق عمان به یمن سلاح قاچاق کند یا اینکه از عناصر دیگری در منطقه برای تضعیف عربستان سعودی یا بحرین استفاده کند. اینها به سود آمریکا نیست. لذا باید بدانیم که با اجرایی شدن توافقنامه وین، ایران فرصت خواهد یافت قوی تر شود و برتری طلبی کند. این خیلی خطرناک است.

- قبول دارم که ما باید از این تاخیر زمانی نهایت استفاده را بکنیم. خواه این مدت 15 سال باشد یا کمتر. برخی می گویند باید در این مدت به دنبال یافتن راهی برای ایجاد تغییرات داخلی در ایران بود. ما به این موضوع فکر کرده ایم. حتی در دهه 1990 که من رئیس دستگاه اطلاعاتی اسرائیل بودم، می گفتم 70 درصد از ایرانی ها از آیت الله ها دل خوشی ندارند. ولی بعد از آن دیدیم که رژیم آخر الزمانی این کشور موفق شد قدرت حاکمیت خود را تقویت کند. من نگرانم که با آزاد شدن پولهای ایران و خروج این کشور از انزوای سیاسی، و نبود فشارهای خارجی و حتی داخلی، دیگر تغییری در این کشور رخ ندهد؛ ایدئولوژی آمریکا که شیطان بزرگ است عوض نشود؛ ما خیلی خوشحالیم که شیطان کوچک هستیم و باید از صحنه روزگار محو شویم. لذا این نگرش ها عوض نخواهد شد. فکر نمی کنم با باز شدن یک شعبه مک دونالد در تهران چیزی عوض شود. احتمالا باید دعا کنیم که تغییری در ایران رخ بدهد ولی مطمئن نیستم که این تغییر، تغییر سیاسی باشد. از این رو باید با دقت تاثیرات ناشی از اجرای توافقنامه هسته ای ایران را زیر نظر داشته باشیم.

- ما بر این باوریم که داعش در نهایت شکست خواهد خورد. اما موضوع ایران بسیار متفاوت است. ایران تقریبا یک ابرقدرت منطقه ای است. ایدئولوژی ایران به صورت قابل توجهی در صنعت دفاعی خلاصه شده است. به همین دلیل ما درباره این رژیم بسیار نگران هستیم و در حال حاضر آنها بخشی کلید شکست داعش هستند، زیرا آنها آماده مبارزه با داعش هستند، اما سپس آنها به یک قدرت برتری طلب در منطقه تبدیل می شوند و همان گونه که اشاره کردم، ایران خطرناک تر خواهد شد و به عنوان بخشی از راه حل سوریه در مرزهای ما حضور خواهد داشت. این امر بسیار خطرناک است.

- اگر به این نتیجه برسیم که این توافق باید به شکلی سخت گیرانه اجرا شود در آن صورت کارهای بسیاری با کمک یکدیگر می توانیم انجام دهیم. نه فقط آمریکا و اسرائیل. بر این باورم که دیگر طرف های غربی به عنوان بخشی از توافق هسته ای آماده به اشتراک گذاشتن اطلاعات با یکدیگر هستند تا بر روند اجرای این توافق با دقت نظارت صورت گیرد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/