15/11/15 - 16:44
شماره مطلب : 2788
گزارش ویژه

رئيس سابق سيا: جرج بوش هشدارها درباره حملات 11 سپتامبر را ناديده گرفت

رئیس سابق سازمان سیا اعلام کرد دولت «جرج بوش» 2 ماه قبل از حملات یازده سپتامبر 2001 هشدارهایی در رابطه با احتمال وقوع چنین حملاتی دریافت کرده بود اما آنها را نادیده گرفت.

ایران هسته ای- جرج تِنِت رئیس  سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و کوفر بلک رئیس  سابق مرکز مبارزه با تروریسم سیا تایید کردند دولت جرج دبلیو بوش رئیس جمهور سابق آمریکا 2 ماه قبل از حوادث 11 سپتامبر اطلاعاتی دریافت کرده بود که نشان می داد القاعده در حال آمادگی برای حمله ای قریب الوقوع در این کشور است.

بنا به اظهارات رئیس پیشین سیا در تاریخ 10 ژوئیه 2001 کاندولیزا رایس که در آن زمان مشاور امنیت ملی بود در نشستی در واشنگتن هشدارهایی دریافت کرد که نشان می داد تهدیدی قریب الوقوع و در ابعاد «وسیع» در خاک آمریکا روی خواهد داد.

این مطلب را منابع امریکایی امروز منتشر کرده اند.

پیش از آن در ماه مه 2001، تنت و بلک، سندی موسوم به «آسمان آبی» را تدوین کرده بودند که به دنبال تلاش هایی مشترک برای پایان دادن به تهدیدهای القاعده از طریق «وارد شدن به مقر این گروه در افغانستان، شروع عملیاتی شبه نظامی و ایجاد یک پل با ازبکستان» بود.

به گفته تنت، کاخ سفید ترجیح داد «سر خود را زیر برف کند.»

 وی گفت: «در آن زمان گفتند ما آماده بررسی این امر نیستیم. ما نمی توانیم اجازه دهیم زمان شروع به سپری شدن کند، یعنی اینکه نمی خواستند این نکته مشخص شود که آنها از وقوع چیزی مطلع هستند».

کوفر بلک نیز معتقد است تیم امنیت ملی آمریکا در آن زمان تهدید را آنگونه که باید جدی نگرفت.

وی گفت:«به نظر من ذهنیت آنها در آن زمان در هشت سال قبل گیر کرده بود... آنها عادت به تروریست های چپگرا اروپایی داشتند که شب ها خوشگذرانی می کردند و روزها دست به انفجار می زدند. به همین جهت قبولاندن ضرورت مسئله برای آنها بسیار دشوار بود».

در ماه ژوئیه 2001 زمانی که با پدیدار شدن شواهد بیشتر، سخنان کوفر و تنت تایید شد، آنها خواستار نشستی فوق العاده با رایس شدند و به وی گفتند که ترویست ها قصد نابودی آمریکا را دارند.

بر پایه گفته‌های تنت، رایس پرسید: «به نظر شما چه کار باید بکنیم؟» و بلک نیز مشت خود را روی میز کوبید و گفت:«ما باید در وضعیت جنگی قرار بگیریم».

رایس بعدا در خاطرات خود گفت وی در آن زمان تصور می کرد که هشدارها امری روزمره بود و اهمیت چندانی نداشت. وی گفت آنها هر روز درباره تهدیدات صحبت می کردند.

 در اواخر ماه ژوئیه 2001، گروه سیا به ریاست تنت بار دیگر برای بررسی تهدیدات نشستی تشکیل داد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/