15/10/18 - 13:52
شماره مطلب : 2745
گزارش ویژه

فشار دولت به سازمان انرژی اتمی برای تسریع در برچیدن تاسیسات هسته ای

این نگرانی در میان کارشناسان در تهران به طور جدی وجود دارد که دولت به دلیل عجله برای رسیدن به روز توافق، احتیاط ها و دقت های فنی لازم را در جمع آوری زیرساخت های هسته ای به عمل نیاورد.

حامد علوی، ایران هسته ای- ایران و 1+5 از امروز اجرای برجام را آغاز می کنند.

مطابق برنامه توافق شده میان طرفین، روز یکشنبه 26 مهر (18 اکتبر) روز رسمی توافق میان ایران و 1+5 است.

با این حال، نگاه دقیق تر نشان می دهد آنچه دقیقا امروز آغاز می شود نه انجام تعهدات از سوی 1+5، بلکه شروع یک جانبه آغاز اجرای تعهدات ایران با ضریب بازگشت پذیری پایین است.

ایران از امروز مطابق یک برنامه کاری اعلام نشده، دستکاری هایی وسیع در بخش های مهمی از برنامه هسته ای خود در اراک، نطنز و فردو را آغاز خواهد کرد.

این نگرانی اکنون در میان کارشناسان در تهران به طور جدی وجود دارد که دولت به دلیل عجله برای رسیدن به روز توافق، احتیاط ها و دقت های فنی لازم را در جمع آوری زیرساخت های هسته ای به عمل نیاورد.

روز اجرا، روزی است که اجرای تعهدات ایران پایان یافته و آژانس آن را راستی آزمایی کرده است.

کارشناسان فنی تخمین می زنند زمان مناسب برای این کار 4 تا 6 ماه باشد، اما برخی منابع می گویند دولت در حال فشار به سازمان انرژی اتمی است که این اقدامات را ظرف 1/5 تا دو ماه و بلکه در زمانی کمتر- انجام بدهد.

این امر می تواند به ماشین ها و قطعات برچیده شده ضربه جدی زده و عملا آنها را بلااستفاده کند.

برخی ناظران داخلی و خارجی می گویند علت عجله دولت در برچیدن تاسیسات هسته ای این است که حسن روحانی معتقد است توافق باید به گونه ای اجرا شود که بیشترین تاثیر را بر انتخابات مجلس داشته باشد.

مایکل کراولی امروز در وب سایت پالیتیکو این تحلیل را تایید کرده است.

علاوه براین، هنوز روشن نیست آیا دولت اجرای هیچ بخشی از تعهدات خود را به پس از روز 15 دسامبر موکول خواهد کرد یا نه.

15 دسامبر روزی است که آژانس باید گزارش خود در زمینه PMD را به شورای حکام ارائه کند و برخی ناظران عقیده دارند بهتر است ایران به منظور پیش گیری از خلف وعده آژانس، انجام یک یا چند تعهد خود را به پس از انتشار این ارزیابی موکول کند.

یک منبع در تهران به «ایران هسته ای« گفت: «احتمالا این موضوع در مورد رقیق سازی مواد رخ خواهد داد».

مسئله مهم دیگر این است که گفته می شود تا پیش از صدور یک فرمان عالی رتبه در تهران اجرای برجام ممکن نیست و مصوبه سه شنبه گذشته مجلس را نمی توان پایان روند بررسی برجام در داخل ایران دانست.

در اروپا و امریکا نیز امروز فرمان های سطح بالایی در زمینه تعلیق تحریم ها در آینده و به شرط اتمام اجرای تعهدات ایران صادر خواهد شد.

برخی منابع می گویند ممکن است صدور این فرمان ها در تهران، بروکسل و واشینگتن هم زمان باشد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/