15/10/3 - 15:54
شماره مطلب : 2727
مقاله مهم رامین جهانبگلو در هافینگتون پست

مبانی برنامه تغییر رژیم ایران در دوران پسابرجام از زبان همکار جرج سوروس

یکی از مرتبطین اصلی جامعه اطلاعاتی امریکا با جریان معارض انقلاب اسلامی در ایران، از پیش فرض های تئوریک و برنامه آینده امریکا برای ایجاد تغییر در ایران در دوران پسا توافق پرده برداشت.

 ایران هسته ای- یکی از مرتبطین اصلی جامعه اطلاعاتی امریکا با جریان معارض انقلاب اسلامی در ایران، از پیش فرض های تئوریک و برنامه آینده امریکا برای ایجاد تغییر در ایران در دوران پسا توافق پرده برداشت.

رامین جهانبگلو که از مرتبطین ایرانی بنیاد اعانه ملی برای دموکراسی (NED)، موسسه جامعه باز و همچنین موسسه وودرو ویلسون است، در مقاله ای که روز جمعه 10 مهر 1394 (2 اکتبر 2015) در وب سایت نشریه هافینگتون پست منتشر کرده، می گوید وضعیت اقتصادی ایران در مرحله ما بعد اجرای توافق و برداشته شدن تحریم ها، یکی از مهم ترین امیدها برای تغییر رژیم در ایران است.

اصل مقاله را اینجا ببینید.

وی که به دلیل ارتکاب جرائم امنیتی متعدد مدتی در ایران زندانی بود و اکنون در امریکا زندگی می کند، در این مقاله تلویحا تاکید می کند که برجام یک سرمایه شورش برای آن چیزی است که وی جامعه مدنی در ایران می خواند.

وی در مقاله خود هدف جریان معارض در ایران را به صراحت «تغییر رژیم» اعلام کرده و می نویسد: «شورش مدنی سال 2009 نیز نشان دهنده همین رویکرد تغییری (تمایل جوانان به تغییر نظام سیاسی) است که به تدریج در میان جوانان ایرانی رواج یافته است. هنوز چنین رویکردی در میان جوانان ایرانی رواج دارد».

وی سپس در عبارتی جالب توجه تاکید می کند برجام همان همبستگی را میان جریان معارض ایجاد کرده است که فتنه 88 ایجاد کرد: «سوء مدیریت و فساد دشمن مشترکی بود که در نهایت به اعتراضات طبقات مختلف ایران در سال 2009 انجامید. شگفت آور است که چنین همبستگی ملموسی در حمایت از توافق هسته ای در ایران مشاهده می شود»!

وی در مقاله خود آورده است: «توافق هسته ای ایران علاوه بر این که دستاوردی بزرگ برای آینده استراتژیک خاور میانه (غرب آسیا) بود، هوای تازه ای برای جامعه مدنی ایران نیز محسوب می شود. بدون تردید کاهش تدریجی تحریم ها که آسیب های بسیار جدی به اقتصاد ایران وارد کرده است، می تواند مهلت نفس کشیدن و بهره مندی بیشتر از آزادی و حقوق مدنی را به آن اهدا کند».

جهانبگلو همچنین می نویسد: «تنها امید برای تغییرات دموکراتیک در ایران به شدت و به طور مستقیم به بهبود اوضاع اقتصادی این کشور پس از پایان تحریم ها بستگی دارد».

وی در تشریح این مسئله تاکید می کند جامعه مدنی در ایران می خواهد از فضای ما بعد توافق برای تجدید سازماندهی خود استفاده کند: «اکنون جامعه مدنی ایران به دنبال راهی است تا از دشواری های اقتصادی نجات یابد تا بتواند نیروهای خود را دوباره سازماندهی کند و به دوره جدید پس از سیاست ایدئولوژیک وارد شود. به همین علت است که جامعه مدنی ایران توافق هسته ای را دوره جدید سیاسی می داند. البته هنوز نتیجه گیری درباره چشم اندازها و نتایج توافق هسته ای بر روی سیاست های داخلی ایران خیلی زود است».

وی در پایان این نوشته به یک نکته بسیار مهم دیگر اشاره می کند و آن اینکه پایان دادن به انقلاب در ایران بدون همکاری ننیروهای داخلی با نیروهای خارجی ممکن نیست.

جهانبگلو نوشته است: «هرچند ایران مسیری طولانی باید طی کند تا به یک دولت واقعا خوب تبدیل شود، اما جامعه مدنی ایران گام بزرگی در جهت ایفای نقشی بیشتر در زمینه ایجاد تغییرات مسالمت آمیز و بدون خشونت در سیاست ایرانی ها برداشته است. اما برای پایان دادن به انقلاب، ایران باید با دنیای خارج همکاری های اقتصادی و سیاسی داشته باشد».

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/