15/9/18 - 16:58
شماره مطلب : 2711
گزارش ویژه

سیا گزارش های اطلاعاتی ارائه شده به 2 رییس جمهور سابق امریکا را منتشر کرد+ متن کامل اسناد

آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) انتشار گزارشهای محرمانه اطلاعاتی ارائه شده به روسای جمهور سابق این کشور را آغاز کرد.

ایران هسته ای- آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز چهارشنبه 25 شهریور (16 سپتامبر) انتشار گزارشهای محرمانه اطلاعاتی ارائه شده به روسای جمهور سابق این کشور را آغاز کرد.

 گزارشهای روزانه برای رئیس جمهور آمریکا  مجموعه اطلاعات فوق محرمانه ای را شامل می شود که به طور ویژه برای رئیس جمهور تهیه و در اختیار وی قرار داده می شود.

آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا انتشار گزارش های روزانه ارائه شده به روسای جمهور قبلی را با گزارشهایی که برای کندی و جانسون در فاصله سالهای 1961 تا 1969 تهیه شده اند، آغاز کرد.

جان برنان، مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، اعلام کرد این گزارش ها که مشتمل بر چندین صفحه است و نمادی قدرت رئیس جمهور آمریکا محسوب می شود، در راستای تلاشهای باراک اوباما در زمینه شفاف سازی در پایگاه اینترنتی سیا منتشر شده است.

جان اف کندی در اوایل دوره ریاست جمهوری خود اعلام کرده بود اطلاعات مهم سرویس های اطلاعاتی آمریکا در اختیار وی قرار نمی گیرد و سیا در همان زمان تهیه گزارش های روزانه را برای رئیس جمهور آغاز کرد.

جان برنان تصریح کرد این گزارش ها در چند صفحه کلیه اطلاعاتی را که برای رئیس جمهور جالب توجه است، خلاصه می کند.

این کار از همان زمان به یک سنت تبدیل شد و تا زمان ریاست جمهوری باراک اوباما ادامه یافته است و اوباما اکنون در یک آی‌پد به همه این اطلاعات دسترسی دارد.

مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا تاکید کرد: «انتشار این اسناد محرمانه می تواند به افکار عمومی نشان دهد که سرویس های اطلاعاتی آمریکا در زمانهای مهم و برهه های حساس از جمله بحران کوبا و جنگ ویتنام چه نقش مهمی در اطلاع رسانی به رئیس جمهور ایفا کرده اند».

جان برنان افزود: «آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا در زمان جنگ ویتنام شرح  تهدیدآمیزتر و در عین حال مشخص‌تری  از اوضاع ویتنام تهیه کرد و با این کار حتی در مقطعی ناراحتی برخی از مشاوران کاخ سفید را برانگیخت و رئیس جمهور وقت را که مایل بود بهبود اوضاع را باور کند، تا اندازه ای دلسرد کرد».

برنان گفته است  آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا در سال 2015 نیز همچنان جهان و تحولات آن را آنچنان که می بیند، توصیف می کند.

مطالبی که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا درباره کندی و جانسون منتشر کرده در پایگاه اینترنتی این نهاد منتشر شده است.

اصل اسناد را اینجا ببنید.

جان برنان تصریح کرده است که 2000 مطلب دیگر مربوط به نیکسون و فورد نیز سال 2016 منتشر خواهند شد. مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا تاکید کرد این روند ادامه خواهد یافت اما وی مشخص نکرد که مطالب مربوط به روسای جمهور بعدی آمریکا چه زمانی منتشر خواهند شد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/