15/9/15 - 17:37
شماره مطلب : 2708
گزارش ویژه

رییس سابق MI6: برجام محیط داخلی ایران را تغییر خواهد داد

رییس سابق سرویس اطلاعات خارجی انگلستان ابراز اطمینان کرد که برجام ظرف 15 سال آینده ایران را به کشوری میانه رو تبدیل خواهد کرد.

ایران هسته ای- رییس سابق سرویس اطلاعات خارجی انگلستان ابراز اطمینان کرد که برجام ظرف 15 سال آینده ایران را به کشوری میانه رو تبدیل خواهد کرد.

جان ساورز که حدود یک سال است پست ریاست MI6 را ترک کرده، به فرید زکریا از شبکه تلویزیونی سی ان ان گفته است که عقیده دارد ایران در حال تهی شدن از ماهیت انقلابی خود و تبدیل به یک کشور عادی است.

وی اکنون مشاور دولت در لندن است و الکس یانگر به جای او بر سمت ریاست MI6 تکیه زده است.

متن کامل سخنان ساورز، درباره ایران در ادامه می آید.

متن اصلی گفت وگوی وی با زکریا را اینجا ببینید.

ما شاهد کشوری هستیم که در مرحله انتقال از اساس و پایه های انقلابی به کشوری عادی تر قرار دارد اما در داخل ایران در این مسیر تنش و چالش وجود دارد. من از زمان مذاکرات هسته ای 2003 تا 2007، رئیس جمهور روحانی را که در آن زمان ریاست تیم مذاکره کننده ایران را بر عهده داشت، می شناسم و من هم در آن زمان مذاکره کننده ارشد انگلیس بودم. من ظریف وزیر خارجه ایران را هم خوب می شناسم. به نظر من آنها به لحاظ امنیت ایران، دیدگاهی متفاوت با تندروها و سپاه پاسداران انقلاب و نیروی قدس و گروههای مشابه دارند. بنابراین دیدگاههای متفاوتی در ایران درباره آینده این کشور وجود دارد. زمانی که من یک دیپلمات و مذاکره کننده بودم، به ایران سفر داشتم. اگر به ایران سفر کنید، متوجه می شوید که مردم ایران به ویژه جوانان خیلی به مفاهیم انقلاب و حکومتی انقلابی اعتقاد ندارند. آنها می خواهند زندگی عادی داشته باشند. آنها دوست دارند بتوانند تجارت و فعالیت اقتصادی انجام دهند، مسافرت کنند، از آیفون استفاده کنند، به اینترنت دسترسی داشته باشند، دقیقا همان کارهایی که جوانان در کشورهای دیگر می کنند. به نظر من ما نیاز داریم به شکلی استراتژیک درباره ایران صبور باشیم و به آن فرصت دهیم در ده تا پانزده سال آینده تکامل و توسعه پیدا کند. در هر حال اگر ایران بخواهد گریز هسته ای داشته باشد، ما ضمانت لازم را برای اقدام نظامی احتمالی داریم. اما به نظر من ایران پتانسیل و استعداد زیادی دارد که در ده یا پانزده سال آینده به کشوری عادی مثل کشورهای دیگر تبدیل شود و ما باید این احتمال و امکان را به حداکثر برسانیم.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/