15/9/7 - 15:29
شماره مطلب : 2703
گزارش ویژه

راز مخالفت مستمر دولت با بررسی برجام در مجلس چیست؟

برخی منابع می گویند علت اصلی مخالفت مستمر دولت با بررسی برجام در مجلس تعهدی است که در این باره به طرف امریکایی واگذار کرده است.

محمد صدری، ایران هسته ای- برخی منابع می گویند علت اصلی مخالفت مستمر دولت با بررسی برجام در مجلس تعهدی است که در این باره به طرف امریکایی واگذار کرده است.

دولت اخیرا به صراحت مخالفت خود را با هرگونه بررسی برجام از سوی مجلس اعلام کرده است.

حسن روحانی رییس جمهور گفته است اولا چیزی امضا نشده که به مجلس برود و ثانیا هیچ یک از طرف های برجام آن را در پارلمان های خود مطرح نکرده اند.

علی اکبر صالحی نیز صبح دوشنبه (16 شهریور) گفته است اگر برجام به هر نحوی در مجلس رد شود، همه چیز به هم خواهد ریخت.

حقوقدانان و کارشناسان، همه این استدلال ها را رد کرده اند.

در زمینه عدم امضای متن، حقوقدانان عقیده دارند همین که یک متن برای کشور تعهدآور باشد، باید در مجلس بررسی شود و این ربطی به امضا یا عدم امضای رسمی آن ندارد.

همچنین این موضوع که برجام در مجالس دیگر طرف ها بررسی نشده، موضوعی مربوط به حقوق داخلی کشورهاست و نحوه رفتار یک کشور در این باره، ارتباطی به کشورهای دیگر پیدا نمی کند.

درباره اظهارات آقای دکتر صالحی نیز تذکر این نکته اهمیت دارد که توجه کنیم بنا نیست مجلس برجام را دستکاری کند بلکه اتفاقی که به احتمال زیاد رخ خواهد داد این است که مجلس تفسیر استاندارد جمهوری اسلامی از برخی بخش های مبهم برجام را شفاف و رسمی خواهد کرد.

اما نکته مهم در این میان این است که علت اصلی مخالفت مستمر دولت با برجام ظاهرا این است که پس پرده در مذاکرات متعهد شده اند که اجازه بررسی برجام در مجلس را نخواهند داد.

برخی منابع می گویند طرف امریکایی نگران بوده است که در صورت ورود مجلس ایران به مسئله بررسی برجام، احتمالا دستکاری هایی در متن ایجاد خواهد شد و تیم ایرانی به منظور رفع این نگرانی غربی ها، قول داده است که برجام صرفا در شورای عالی امنیت ملی بررسی خواهد شد و مجلس در این زمینه ورودی نخواهد داشت.

این تعهد پس پرده است که اکنون باعث شده دولت با هرگونه اقدام مجلس در زمینه برجام مخالفت کند.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/