15/7/9 - 22:41
شماره مطلب : 2655
گزارش ویژه/ فوری/ اختصاصی

کری بازی را به هم زد/ خودداری امریکا از تعهد روشن درباره لغو تحریم/ تیم ایرانی مقاومت می کند

گزارش های دریافتی «ایران هسته ای» حکایت از آن دارد که تیم مذاکره کننده از انعطاف امریکایی ها در موضوعات کلیدی ناامید شده است.

علی شاهدیان، ایران هسته ای- گزارش های دریافتی «ایران هسته ای» حکایت از آن دارد که تیم مذاکره کننده از انعطاف امریکایی ها در موضوعات کلیدی ناامید شده است.

در حالی که منابع غربی طی دو روز گذشته تلاش فراوانی کرده اند تا با بزرگنمایی ضرب الاجل کنگره ایران را در تنگنای زمانی قرار بدهند، اطلاعات موجود حکایت از آن دارد که هدف اصلی از این تلاش ها زیر فشار قرار دادن ایران به منظور پذیرش یک توافق بد بوده است.

برخلاف جریان خبری مسلط، اطلاعات کم و بیش مبسوط موجود حکایت از آن دارد که متن مدنظر امریکا، با منافع ملی ایران دارای فاصله های جدی است.

با وجود همه تلاش تیم ایرانی که در مواردی همراه با خلاقیت های مهم و مقاومت جدی در مقابل امریکایی ها بوده، متن فعلی محدودیت های غیر قابل قبولی را بر برنامه تحقیق و توسعه ایران تحمیل می کند.

علاوه براین، در این متن همچنان آژانس به عنوان داور نهایی تعیین شده است.

تناظریک به یک و مورد قبول میان تعهدات ایران و 1+5 بویژه در زمینه تحریم ها نیز آنگونه که انتظار می رفت در این متن مشاهده نمی شود.

منابع مطلع می گویند تیم مذاکره کننده به اندازه کافی بر سر این موارد مقاومت کرده و دقیقا به همین دلیل هم هست که تاکنون چیزی نهایی نشده است.

اکنون دولت امریکا تلاش می کند به جای گرفتن تصمیم های سخت، ایران را متهم به خودداری از گرفتن تصمیم های مهم بکند.

تحلیلگران می گویند هدف اصلی مصاحبه جان کری همین بوده است.

یک دیپلمات در تهران به «ایران هسته ای» گفت: «متن با حفظ همه اختلافات در وین مانده و مذاکرات ادامه دارد. امریکا می خواهد چارچوب لوزان را هم چند برابر بدتر کند. چنین امری از سوی تیم مذاکره کننده پذیرفته نخواهد شد. تیم اختیارات کامل دارد و تا فردا تصمیم خواهد گرفت».

وی ادامه داد: «مسئله اصلی این است که امریکایی ها همه چیز را می خواهند و هیچ چیز نمی دهند. بویژه در حوزه تحریم ها امریکا هیچ تعهد روشنی نداده که ایران را مطمئن کند تحریم ها برچیده خواهد شد. ظاهرا مسئله این است که امریکایی ها از ایران می خواهند همه کار بکند و منترظر لطف آنها بماند».

این دیپلمات گفت ما سخنرانی کری را به معنای به هم زدن میز بازی در نظر می گیریم. 

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/