15/7/1 - 23:24
شماره مطلب : 2642
گزارش ویژه

احتمال ارسال متن نهایی برجام به تهران در روز شنبه/ رونمایی از بازی جدید

کار نگارش متن برجام در مرحله کارشناسی تقریبا پایان یافته و در دو روز آینده معاونین وزرای خارجه و همچنین وزرا، تغییرات نهایی را روی آن اعمال خواهند کرد.

محمد صدری، ایران هسته ای- اطلاعات دریافتی «ایران هسته ای» از وین نشان دهنده آن است که کار نگارش متن برجام در مرحله کارشناسی تقریبا پایان یافته و در دو روز آینده معاونین وزرای خارجه و همچنین وزرا، تغییرات نهایی را روی آن اعمال خواهند کرد.

این احتمال جدی است که روز شنبه متن توافق برای بررسی به پایتخت ها ارسال شود.

البته، این امر تا حد قابل توجهی به نتیجه سفر یوکیا آمانو به تهران –که به احتمال بسیار زیاد روز پنج شنبه انجام خواهد شد- بستگی دارد.

اطلاعات اجمالی موجود که از سوی منابع غربی منتشر شده نشان دهنده آن است که حداقل در دو موضوع بازرسی و تحریم، این توافق با منافع ملی ایران و خطوط قرمز اعلام شده از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مغایرت جدی دارد.

در زمینه بازرسی ها، مطابق اعلام مقام های ارشد امریکایی، تمرکز فعلا از روی دسترسی به فهرست های خاص افراد و مکان ها برداشته شده ولی اولا حل PMD به عنوان پیش شرط اجرای تعلیق تحریم ها از سوی 1+5 حفظ شده و ثانیا آژانس می تواند به بهانه راستی آزمایی توافق و اجرای پروتکل در آینده به هر تاسیسات مشکوکی از جمله تاسیسات نظامی دسترسی پیدا کند.

اطلاعات موجود نشان می دهد در مورد بازرسی ها صرفا تغییر ادبیات رخ داده و مسئله دسترسی به اسناد، مکان ها، افراد و تجهیزات نظامی به هیچ وجه استثنا نشده است.

درباره تحریم ها نیز، تا حدود زیادی روشن است که اجرای تعلیق تحریم ها پس از اجرای کامل تعهدات از سوی ایران و راستی آزمایی آن از سوی آژانس انجام خواهد شد و مسئله همزمانی در متن برجام دور زده شده است.

به این ترتیب و بر اساس اطلاعات و گزارش های فعلی، روشن است که برجام، بر اساس چارجوب لوزان نوشته شده و هیچ اصلاح اساسی در آن صورت نگرفته است.

نکته کلیدی این است که آوردن این متن به تهران از سوی وزیر خارجه، نشان دهنده آن است که تم مذاکره کننده کار خود را تمام کرده و تصمیم نهایی درباره متن باید از سوی مقام های سیاسی در تهران گرفته شود.

این در حالی است که مطلعین تاکید دارند تیم مذاکره کننده خود اختیار نه گفتن به یک توافق بد را دارد و دلیلی ندارد متنی که پای بندی صریح آن به خطوط قرمز محرز نشده به تهران آورده شود.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/