15/6/21 - 17:31
شماره مطلب : 2636
گزارش ویژه

مجلس توافق بد را ممنوع کرد+ اصلاحات ضروری در جزئیات

در مجموع، می توان گفت قانون فعلی الزامات ضروری لازم برای جلوگیری از یک توافق بد را فراهم می کند.

حامد علوی، ایران هسته ای- مجلس شورای اسلامی در قانونی ضمن تاکید بر لغو یکجا و کامل تحریم ها، هرگونه دسترسی به اسناد، افراد و تجهیزات نظامی (غیر هسته ای) و همچنین محدودیت بر برنامه تحقیق و توسعه را ممنوع کرد.

این قانون در حالی تصویب شده است که مذاکرات میان تیم های ایران و 1+5 برای نگارش متن توافق نهایی (برنامه جامع اقدام مشترک) در مراحل نهایی قرار داد و باید تا روز 9 تیر یا حداکثر چند روز پس از آن، تعیین تکلیف شود.

الزاماتی که طرح مجلس مقرر کرده، با روندی که در مذاکرات در حال طی شدن است مغایرت های اساسی دارد و بنابراین احتمالا متن برجام در صورتی که به محک این قانون سنجیده شود، معتبر نخواهد بود.

این قانون خواستار لغو یکجا و کامل تحریم ها شده است در حالی که آنچه در مذاکرات می گذرد مبتنی بر تعلیق بخشی از تحریم ها طی یک جدول زمانی است.

همچنین این قانون هرگونه دسترسی به افراد، مکان ها، اسناد و تجهیزات هسته ای را ممنوع می کند در حالی که طرف امریکایی این موضوع را به عنوان اصل ضروری و غیر قابل اجتناب هرگونه توافق در نظر گرفته است.

درباره تحقیق و توسعه نیز این قانون تاکید می کند برنامه تحقیق و توسعه هسته ای ایران نباید هیچ محدودیتی داشته باشد و حال آنکه متن برجام –تا جایی که اطلاعات موجود نشان می دهد- حاوی محدودیت های جدی بر هرگونه برنامه تحقیق و توسعه غنی سازی طی 10 سال خواهد بود.

در عین حال، قانون فعلی، خواستار همزانی میان آغاز اجرای تعهدات ایران و لغو تحریم ها شده است. این بند حاوی این اشکال است که معین نمی کند بین روز امضا و روز اجرا دقیقا چه اتفاقی رخ خواهد داد. برخی کارشناسان می گویند مجلس باید روز سه شنبه حین بحث درباره جزئیات بر این موضوع تصریح کند در فاصله میان اجرا تا امضا نباید کوچکترین تغییری در ساختار فنی برنامه هسته یا ایران ایجاد شود.

علاوه بر این، قانون درباره بازرسی و تحقیق و توسعه، قید تطابق با مصوبات شورای عالی امنیت ملی را در نظر گرفته است که قید با اهمیتی نیست چرا که مطابق قانون اساسی مصوبات شورای عالی پس از تایید رهبر معظم انقلاب بر همه قوانین اولویت دارد و این موضوعی نیست که نیاز به تصریح به آن در متن یک قانون عادی باشد.

در مجموع، می توان گفت قانون فعلی الزامات ضروری لازم برای جلوگیری از یک توافق بد را فراهم می کند.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/