15/4/21 - 14:24
شماره مطلب : 2576
گزارش ویژه

با برقرار ماندن تحریم های غیر هسته ای هیچ شرکتی ریسک حضور در ایران را نخواهد پذیرفت

یک اندیشکده انگلیسی می گوید برقرار ماندن تحریم های غیر هسته ای (تروریسم، حقوق بشر و ...) باعث خواهد شد بسیاری از شرکت های جهان عملا ریسک حضور در اقتصاد ایران را حتی پس از یک توافق نهایی نپذیرند.

ایران هسته ای- یک اندیشکده انگلیسی می گوید برقرار ماندن تحریم های غیر هسته ای (تروریسم، حقوق بشر و ...) باعث خواهد شد بسیاری از شرکت های جهان عملا ریسک حضور در اقتصاد ایران را حتی پس از یک توافق نهایی نپذیرند.

تام کیتینگ، محقق اندیشکده سلطنتی روسی انگلیس روز 29 فروردین در گزارشی نوشته است: «باید دید کشورهایی که همواره ایران را برای منعقد ساختن توافق هسته‌ای تحت فشار قرار داده‌اند چگونه خواهند توانست به وعده خود در زمینه کاهش تحریم‌های اعمال شده علیه ایران عمل کند؟ نامه‌ای که به باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا و به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران ارسال شد خود تأکیدی است بر اینکه رئیس‌جمهوری آمریکا با چالش بسیار بزرگی در این زمینه روبروست. حتی اگر پیشرفت‌ها و پیامدهای مثبت حاصل از توافق لوزان همچنان ادامه یابد و تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا نیز به تدریج کاهش یابند، رهبران ایران و از همه مهم‌تر مردم این کشور می‌خواهند پیشرفت‌های اقتصادی واقعی و سریع حاصل از لغو تحریم‌ها را احساس کنند».

وی در ادامه با اشاره به انتظارات مردمی شکل گرفته از توافق نهایی درون ایران می نویسد: «اگر اقتصاد ایران به طور پیوسته و مداوم بهبود نیابد، ممکن است امتیازات اعطاء شده از سوی رهبران ایران تحت بیانیه مشترک لوزان سوئیس همگی زیر سؤال بروند».

وی در نهایت تاکید می کند تا زمانی که تحریم های غیر هسته ای سرجای خود باقی است چنین انتظاری محقق نخواهد شد: «درحالی‌که دو طرف مذاکره‌کننده همچنان در مورد ماهیت و مکانیسم دقیق لغو تحریم‌ها با یکدیگر اختلاف‌نظر دارند می‌توان گفت که آینده روابط در گرو تمایل این شرکت‌ها و مؤسسات مالی ریسک‌گریز برای تعامل دوباره و تسهیل سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران است؛ اقتصادی که تاکنون برای آنها میلیاردها دلار جریمه در پی داشته است و به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری در آن و ایجاد تعامل مجدد حداقل تا مدتی برای آنها خطرات بسیاری را در پی خواهد داشت، چرا که حتی پس از لغو تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای تحریم‌های مربوط به تروریسم و نقض حقوق بشر در ایران همچنان به قوت خود باقی خواهند ماند».

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/