15/3/30 - 15:19
شماره مطلب : 2548
تازه ترین مقاله گرت پورتر

امریکا می خواهد زیرساخت تحریم ها را تا سال ها حفظ کند

مقامات دولت آمریکا اعلام کردند تحریم های آمریکا تنها در صورتی برداشته خواهند شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کند « تهران به مفاد توافق نامه پایبند است تا بدین ترتیب بتوان اهرم ها را در زمینه وادار کردن ایران به رعایت مفاد توافق نامه هسته ای حفظ کرد.»

ایران هسته ای- گرت پورتر در مقاله ای مهم توضیح داده است که چگونه هرگونه تعهد هسته ای از سوی ایران باید مشروط به لغو تحریم ها شود.

وی که نویسنده کتاب مهم «بحران ساختگی» است مقاله خود را روز 10 فروردین 1394 در وب سایت آنتی وار منتشر کرده است.

مسئله ای که پورتر درباره آن بحث کرده مهم ترین موضوع در مذاکرات جاری در لوزان میان ایران و 1+5 است.

متن کامل مقاله وی در ادامه می آید.

***

در حالی که تنها دو روز به فرا رسیدن ضرب الاجل تعیین شده برای دست یابی به توافق بر سر چارچوب سیاسی توافق نامه هسته ای بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک باقی مانده است، سرنوشت مذاکرات هسته ای در حال حاضر به کاهش اختلافات و شکاف ها بین گروه پنج بعلاوه یک و ایران بر سر لغو تحریم ها بستگی دارد.

موضوعات مرتبط با برنامه هسته ای ایران در حال حاضر تا حدود زیادی حل و فصل شده اند، به جز موضوع مربوط به محدودیت در زمینه انجام تحقیقات و توسعه. اما در زمینه کاهش تحریم ها، همه شواهد نشان می دهد دو طرف به پیشرفتی فراتر از پیشرفت های حاصل شده در نوامبر گذشته دست نیافته اند.

سخت گیری غرب درباره این موضوعات بخشی از مشکل محسوب می شود. دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا مصرانه بر این باور است که تنها دلیل ایران برای حضور بر سر میز مذاکرات هسته ای این است که این کشور به سبب اعمال تحریم های سخت گیرانه به شدت آسیب دیده است. آمریکا به کنه این واقعیت پی نبرده است که ایران تا چه حد به لغو تحریم ها به عنوان مسئله ای که مایه افتخار ملی این کشور است و همچنین توانایی برای پیشرفت اقتصادی بیشتر پایبند است.

در حقیقت، کارشناسان امنیت ملی ایران دو دهه است که در تلاش برای برنامه ریزی درباره چگونگی انباشتن ابزارهای چانه زنی برای وادار کردن آمریکا به منظور برگزاری مذاکرات برای پایان دادن به تحریم هایی هستند که طی دوران دولت کلینتون بر ایران اعمال شده اند. یک تحلیل گر مستقل ایرانی اعلام کرد چند سال پیش مقامات بلندپایه امنیت ملی در ایران در محافل خصوصی طی سال های 2003 تا 2005 می گفتند ذخیره اورانیوم غنی شده ابزاری موثر برای چانه زنی با آمریکا در صورت برگزاری مذاکرات محسوب می شود.

مذاکره کنندگان ایرانی در حال حاضر از ابزارهای چانه زنی خود تا زمان برچیده شدن تحریم ها دست بر نخواهند داشت. اما آمریکا و هم پیمانانش هیچ تلاشی برای پنهان کردن این حقیقت نمی کنند که آنها قصد دارند حتی پس از اجرایی شدن توافق نامه هسته ای تحریم ها را برای سال های زیادی بر سر جای خود نگه دارند.

نوامبر گذشته، مقامات دولت آمریکا اعلام کردند تحریم های آمریکا تنها در صورتی برداشته خواهند شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کند « تهران به مفاد توافق نامه پایبند است تا بدین ترتیب بتوان اهرم ها را در زمینه وادار کردن ایران به رعایت مفاد توافق نامه هسته ای حفظ کرد.»

دولت باراک اوباما در اتخاذ این سیاست، از روند طراحی شده توسط مارک دوبوویتز مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی - موسسه ای نو محافظه کار که تحلیل هایش به نفع اسرائیل است - پیروی می کند . دوبوویتز معمار تحریم های اعمال شده علیه ایران بود که کنگره آمریکا در اواخر سال 2011 آنها را تصویب کرد . دوبوویتز همچنین بر سیاست اعمال تحریم های دولت آمریکا طی دوران اجرایی شدن طرح اقدام مشترک تأثیر فراوانی گذاشته است.

دوبوویتزدر مقاله ای در ژوئن 2014 خواستار « لغو تدریجی تحریم های ایران بسته به پایبندی این کشور به مفاد توافق نامه » شد . او همچنین خواستار تعلیق آن دسته از تحریم ها شد که می توان با سرعت آنها را بار دیگر وضع کرد.

مقامات حاضر در ائتلاف در توضیح موضع گروه پنج بعلاوه یک در دور کنونی مذاکرات هسته ای دیدگاهی مشابه دوبووتیز دارند و « تأکید می کنند که تحریم ها را تنها می توان به حالت تعلیق درآورد نه این که آنها را لغو کرد»، از این رو در صورت نقض مفاد توافق نامه هسته ای از سوی ایران می توان بار دیگر آنها را وضع کرد .

مقامات آمریکایی کاهش تدریجی تحریم های اعمال شده علیه ایران را طی چند سال این گونه توجیه می کنند که «اصول اساسی» مربوط به توافق نامه از قبیل « اجرایی و تأیید برچیده شدن برخی از تأسیسات هسته ای خاص » مدت زمان زیادی به طول خواهد انجامید . اما مشکل مربوط به این بحث آن است که ایران با « برچیده شدن » تأسیسات هسته ای خود موافقت نکرده است و کاهش شمار سانتریفوژها و همچنین دیگر تعهدات تهران چندین ماه طول خواهد کشید نه چندین سال.

ائتلاف به رهبری آمریکا همچنین در حال ارائه پیشنهادی برای تعلیق و نه پایان دادن به تحریم های اعمال شده بر بخش نفت و گاز ایران است که اتحادیه اروپا آنها را اعمال کرده است. آنها می گویند زمانی که تحریم ها لغو شوند اعمال دوباره آنها کار دشواری خواهد بود.

اما زمانی که مقامات دولت اوباما برای نخستین بار در سال 2012 با توسل به چنین منطقی از پایان دادن به تحریم ها خودداری کردند، هم پل پیلار - افسر سابق اطلاعات ملی آمریکا - و هم پیتر جنکینز - نماینده دایم انگلیس در آژانس بین المللی انرژی اتمی - اعلام کردند اعمال دوباره تحریم ها از دست یابی به توافق نامه ای چند جانبه بسیار آسان تر خواهد بود .

به گفته یک منبع اروپایی که با دیپلمات های گروه پنج بعلاوه یک گفتگو کرده است، این ائتلاف در حال برنامه ریزی برای ارائه پیشنهاد آزاد کردن دارایی های مسدود شده ایران در خارج از این کشور به ارزش 100 میلیارد دلار است که ایران به سبب تحریم های بانکی اجازه دسترسی به آنها را نداشت . این یک پیشنهاد وسوسه انگیز محسوب می شود اما هزینه پذیرفتن چنین پیشنهادی از سوی ایران بسیار زیاد است. این بدان معنا خواهد بود که ایران در حال پذیرش موضوع حفظ تحریم هاست.

آنچه که ایران با پذیرش چنین پیشنهادی از آن هراس د ارد این است که با حفظ رژیم تحریم ها، سرمایه گذاران خارجی همچنان از ورود به ایران خودداری خواهند کرد زیرا بیم آن دارند در معرض تحریم های آمریکا قرار گیرند.

همانگونه که یک مقام بلندپایه ایرانی دسامبر گذشته در گفتگو با علی واعظ از گروه بحران بین الملل اعلام کرد :« تا زمانی که رژیم تحریم ها بر سر جای خود باقی بماند این موضوع بر سرمایه گذاران خارجی تأثیر منفی خواهد داشت.»به عبارت دیگر، تا زمانی که رژیم تحریم ها پایان نیابد، ایران هرگز از فشارهای اعمال شده از سوی آمریکایی رهایی نخواهد یافت.

از دیگر موضوعات باقیمانده این است که پیشنهاد کاهش حجم تحریم ها به قضاوت درباره این موضوع بستگی دارد که آیا ایران به تعهدات خود بر اساس آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبند باقی خواهد ماند یا خیر . آژانس بین المللی انرژی اتمی - که پیشتر نهادی مستقل در سیاست های مربوط به هسته ای بود - طی چند سال گذشته به عنوان بازوی سیاست خارجی آمریکا عمل کرده است. این موضوع سبب شده است ایران به سبب اسناد اطلاعاتی ارائه شده از سوی اسرائیل هدف قرار گیرد، اسنادی که صحت آنها هرگز تأیید نشده اند . همچنین شواهد بسیاری وجود دارند که این شواهد جعلی و دستکاری شده هستند.

حتی دولت اوباما و هم پیمانانش اعلام کرده اند رژیم تحریم ها تا زمانی بر سر جای خود باقی خواهد ماند که ایران رضایت آژانس بین المللی انرژی اتمی را در ارتباط با این اسناد جلب کند و آژانس نیز اعلام کند هیچ مکان اعلان نشده یا مواد هسته ای در ایران وجود ندارد. آژانس بین المللی انرژی اتمی به گروه بحران بین الملل اعلام کرده است چنین اقدامی - تأیید موارد ذکر شده در بالا - می تواند تا ده سال به طول بینجامد. به عبارت دیگر، لغو تحریم ها را بر اساس انجام تحقیقات درباره فعالیت های ایران، می توان رد کرد.

ایران به خوبی از این موضوع آگاه است که پذیرش این پیشنهاد اغوا کننده -یعنی دسترسی به وجوه مسدود شده اش - مشکل تحریم های اعمال شده علیه تهران را حل نخواهد کرد. اما آنها ایده تعلیق برخی از تحریم ها را در شرایط خاص رد نمی کنند . ایرانی ها تأکید می کنند اعطای هر گونه امتیاز برگشت ناپذیر از سوی ایران باید «با لغو تحریم ها همراه باشد.»

بنابراین، امکان رسیدن به یک چارچوب سیاسی طی روزهای آتی وجود دارد به گونه ای که هم در بر گیرنده اصولی درباره قابلیت های غنی سازی و هم کاهش تحریم ها باشد.

اگر یک توافق نامه مفصل در خصوص برچیده شدن تحریم ها به دست نیاید دولت اوباما توافق نامه امضای شده ای را که در آن ایران با برخی محدویت های کمّی موافقت کرده است، اجرایی نخواهد کرد.

این اتفاق رخ نخواهد داد مگر آن که گروه پنج بعلاوه یک از موضع اولیه خود در ارتباط با این موضوع به صورت قابل توجهی کوتاه بیاید.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/