15/3/26 - 02:45
شماره مطلب : 2540
در آستانه دور نهایی مذاکرات لوزان مطرح شد

مقام امریکایی: خرابکاري هسته‌اي بعد از توافق نيز ادامه خواهد يافت

یک مقام امریکایی به روزنامه نیویورک تایمز گفته است خرابکاری هایی نظیر ارسال ویروس استاکس نت به تاسیسات غنی سازی ایران پس از توافق هسته ای نیز ادامه خواهد یافت.

ایران هسته ای- یک مقام امریکایی به روزنامه نیویورک تایمز گفته است خرابکاری هایی نظیر ارسال ویروس استاکس نت به تاسیسات غنی سازی ایران پس از توافق هسته ای نیز ادامه خواهد یافت.

این اظهارنظر در حالی بیان شده است که ادعا می شود ایران و گروه 1+5 در آستانه رسیدن به یک توافق نهایی هستند.

متن کامل مقاله نیویورک تایمز که روز 4 فروردین به قلم دیوید سانجر و ویلیام برود نوشته شده در ادامه می آید.

اصل مقاله را اینجا ببینید.

***

در اواخر سال 2012 درست زمانی که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و مشاورانش به صورت محرمانه ترسیم خطوط کلی برقراری روابط دیپلماتیک با ایران را آغاز کردند، دستگاه های اطلاعاتی آمریکا نیز همزمان مشغول انجام آخرین اقدامات جاسوسی خود برای خرابکاری در زیرساخت های هسته ای تهران بودند.

اگر مذاکرات هسته ای با ایران به توافق منجر شود، آیا خرابکاری های پنهانی و عظیم آمریکا، اسرائیل و برخی از متحدان آمریکایی آنها در برنامه هسته ای ایران ادامه خواهد یافت؟

یکی از مقامات بلند پایه گفت احتمالات اینگونه اقدامات ادامه خواهد داشت در حقیقت، برخی از مقامات معتقدند نظارت بر برنامه هسته ای ایران تشدید خواهد شد و برای اطمینان از این که ایران به موادی که برای تسریع در ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته یا حرکت پنهانی به سوی ساخت بمب لازم است، دسترسی پیدا نکند اقدامات مخفیانه ممکن است بیش از گذشته اهمیت پیدا کند.

دولت اوباما به صورت آشکار می گوید تحریم صادرات نفت و مبادلات مالی ایران، این کشور را به پای میز مذاکره کشانده است و به منظور محدود کردن تولید سوخت هسته ی در این کشور به مدت ده سال یا بیشتر، لغو این محدودیت ها بهترین فرصت است تا مقامات ایرانی برای توافقی دیپلماتیک ترغیب شوند.

از طرفی، مقامات آمریکایی به صورت غیر علنی می گویند خرابکاری به مثابه سیاست چماق دیگری است برای کنترل پیشرفت ایران در این زمینه و نشان می دهد که آمریکا راه های دیگری برای مقابله با برنامه هسته ای این کشور دارد.

گرچه مقامات آمریکایی همچنان در مورد این مسئله که ایران تاسیسات هسته ای مخفیانه ای دارد مظنون هستند، اما می گویند هنوز هیچ مدرکی دال بر عملیات مخفیانه در این زمینه وجود ندارد و اگر فعالیت جدیدی آغاز شود، نقض توافقی است که در سوئیس در حال شکل گیری است. اما در عوض اقدامات خرابکارانه در هیچ توافقی ذکر نخواهد شد گرچه نقض آشکار روابط جدید میان واشنگتن و تهران محسوب می شود.

احتمال زیادی وجود دارد که در صورت حصول یک توافق، اوباما خواستار توقف چنین حملاتی شود که بیش از یک دهه بر ضد ایران انجام شده است و معروف ترین آنها «بازی های المپیک» (Olympic Games) بود که پیچیده ترین سلاح های سایبری را وارد تاسیسات ایران کرد. یکی از آنها بد افزار استاکس نت بود که حدود هزار سانتریفیوژ ایران را از کار انداخت.

رسیدن به یک توافق با اعتماد سازی بسیار فرق دارد. در داخل ایران، فشارهایی برای پیشرفت برنامه هسته ای ایران وجود خواهد داشت زیرا این برنامه، هسته اصلی بلند پروازی های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و هزاران دانشمندی است که سال ها در این راه فعالیت کرده اند. از طرف دیگر، اسرائیل، آمریکا و اروپا نیز به بحث پیرامون این مسئله ادامه خواهند داد که آیا فشار دیپلماتیک و اقدامات پنهانی برای ممانعت از تبدیل ایران به کشوری در آستانه ساخت سلاح هسته ای اعمال شود یا خیر.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/