15/3/4 - 15:51
شماره مطلب : 2524
متن کامل

متن کامل سخنرانی جنجالی نتانیاهو در کنگره امریکا

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی طی سخنانی در کنگره امریکا که با حرف و حدیث های فراوانی همراه بوده است، از امریکا خواست به یک «توافق خوب» با ایران برسد.

ایران هسته ای- بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی طی سخنانی در کنگره امریکا که با حرف و حدیث های فراوانی همراه بوده است، از امریکا خواست به یک «توافق خوب» با ایران برسد.

«ایران هسته ای» به سبب اهمیت موضوع، متن کامل سخنان وی را که از تصویر پیاده شده، منتشر می کند.

این سخنرانی روز سه شنبه 12 اسفند 1393 (3 مارس 2015) انجام شده است.

متن انگلیسی سخنرانی را اینجا ببینید.

***

برای من مایه افتخار است که برای سومین بار در مهمترین نهاد قانونگذاری جهان یعنی کنگره آمریکا سخنرانی کنم. من می خواهم از همه شما به علت این سخنرانی تشکر کنم. می دانم که این سخنرانی، مایه جنجال بسیار شده است. البته من هرگز قصد نداشتم که چنین وضعی پیش بیاید. من می خواهم از دموکراتها و جمهوری خواهان به علت حمایت مستمرشان از اسرائیل تشکر کنم. شما حامی اسرائیل هستید و فرقی نمی کند که از کدام حزب باشید.

من می خواهم از هری رید رئیس دموکراتها در مجلس نمایندگان آمریکا تشکر کنم . هری! خوشحال هستم که شما را بار دیگر سرپا می بینم. دوستان من! من بسیار افتخار می کنم که این فرصت به من داده است تا برای سومین بار در مهمترین نهاد قانونگذاری جهان یعنی کنگره ایالات متحده سخنرانی کنم. من می خواهم از همه شما برای اینکه امروز اینجا حضور دارید تشکر کنم. می دانم که سخنرانی من، موضوع جنجال زیادی شده است. من بسیار متاسف هستم که برخی حضور من را در اینجا، کاری سیاسی تلقی کرده اند. هرگز قصد من این نبوده است. من می خواهم از شما دموکراتها و جمهوری خواهان برای حمایت مشترک شما از اسرائیل در سالهای متمادی و دهه های متمادی تشکر کنم. می دانم قطع نظر از اینکه در کدام طرف سالن باشید (جمهوری خواه باشید یا دموکرات)، شما حامی اسرائیل هستید. ائتلاف فوق العاده بین اسرائیل و ایالات متحده، همواره فراتر از مسائل سیاسی بوده است و همواره باید فراتر از مسائل سیاسی باقی بماند زیرا آمریکا و اسرائیل، سرنوشتی مشترک دارند. سرنوشت ما، سرزمین موعود است که مروج آزادی و امید باشد. اسرائیل از حمایت مردم آمریکا و روسای جمهور آمریکا از هری ترومن گرفته تا باراک اوباما، سپاسگزار است. ما قدردان همه کارهایی هستیم که رئیس جمهور اوباما برای اسرائیل انجام داده است. برخی از این اقدامات به صورت گسترده شناخته شده است. برخی از این اقدامات از قبیل تقویت همکاری امنیتی و تبادل اطلاعات، مخالفت با قطعنامه های ضداسرائیل در سازمان ملل متحد شناخته شده است. برخی از کارهایی که رئیس جمهور (اوباما)برای اسرائیل انجام داده است کمتر شناخته شده است. من در سال 2010 که مشکل داشتیم با او تماس گرفتم و او به سرعت موافقت کرد که به درخواست من برای ارسال کمک، پاسخ مثبت بدهد.

در سال 2011 سفارت ما در قاهره محاصره شد و او (اوباما) کمک اساسی به ما در شرایط زمانی حساس داد. یا اینکه او از اسرائیل با دادن سامانه های بیشتر رهگیری (راکتها) در عملیات تابستان سال گذشته که علیه تروریستهای حماس وارد عمل شده بود، حمایت کرد. در هریک از این مواقع، من با رئیس جمهور (اوباما) تماس گرفتم و او به درخواست من پاسخ داد. برخی از اقداماتی که رئیس جمهور (اوباما)برای اسرائیل انجام داده است شاید هرگز علنی نشود زیرا به برخی از حساس ترین و راهبردی ترین مسائل مربوط است که بین رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر اسرائیل مطرح است. اما من این کارها را می دانم و همواره قدردان رئیس جمهور اوباما خواهم بود برای این حمایتها.

اسرائیل از شما کنگره آمریکا به علت حمایت شمااز اسرائیل تشکر می کند. شما از اسرائیل به صورتهای متعدد حمایت کرده اید بویژه مساعدتهای سخاوتمندانه نظامی و سامانه دفاع موشکی ازجمله (سامانه) گنبد آهنین. تابستان گذشته، میلیونها اسرائیلی از هزاران راکت حماس در امان ماندند زیرا این گنبد (ساختمان کنگره آمریکا)، به ما کمک کرد تا گنبد آهنین خودمان را بسازیم.

من از آمریکا تشکر می کنم.

من از آمریکا برای همه کارهایی که برای اسرائیل انجام داده است تشکر می کنم. دوستانم! من امروز به اینجا آمده ام زیرا در مقام نخست وزیر اسرائیل، به شدت احساس وظیفه می کنم تا با شما درباره مسئله ای صحبت کنم که به شدت تهدیدکننده بقای کشورم و آینده مردم کشورم را تهدید می کند. منظورم تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته ای است. ما ملتی دیرینه هستیم. ما تاریخ حدود چهار هزار ساله داریم. بسیاری از قبایل به صورت مکرر تلاش کرده اند تا ملت یهودی را نابود کنند. فردا شب در تعطیلات یهودی پوریم، ما کتاب استر را می خوانیم. ما درباره یک فرد قدرتمند پارسی به نام هامان می خوانیم که دسیسه چینی کرده بود تا ملت یهود را حدود دو هزار و پانصد سال پیش نابود کند. اما یک زن شجاع یهودی به نام ملکه استر این دسیسه را فاش کرد و حق دفاع را برای یهودیان به دست آورد تا آنها بتوانند از خودشان درمقابل دشمنانشان دفاع کند. این دسیسه خنثی شد و مردم ما نجات یافتند.

 درحال حاضر، یهودیان با تلاش دیگری ازجانب یک حاکم مستبد دیگر فارسی مواجهند که می خواهد ما را نابود کند. وی رهبر عالی ایران آیت ا.. خامنه ای است. او به گونه ای تهوع آمیز، نفرتهای قدیمی یهودستیزی را با فناوری جدید بیان می کند.

او در پیامهای توئیتری می گوید که اسرائیل باید نابود شود. در ایران، اینترنت آزاد وجود ندارد اما او به زبان انگلیسی پیام توئیتری منتشر می کند مبنی بر اینکه اسرائیل باید نابود شود. کسانیکه باورشان این است که ایران کشور اسرائیلی را تهدید می کند و نه ملت یهودی را، باید به سخنان حسن نصرالله رهبر حزب الله گوش کنند که اصلی ترین مزدور تروریستی ایران است. او گفته است که اگر همه یهودیان در اسرائیل جمع شوند، فقط زحمت ما برای پیداکردن آنها در سراسر جهان کم می شود. اما رژیم ایران فقط مشکلی برای یهودیان نیست همانطور که رژیم نازی (آلمان) فقط مشکلی برای یهودیان نبود. شش میلیون یهودی به دست نازی ها به قتل رسیدند که بخش کوچکی از شصت میلیون نفری هستند که در جنگ جهانی دوم کشته شدند. به همین صورت، رژیم ایران نه تنها برای اسرائیل بلکه برای صلح کل جهان، خطرناک است. برای درک این مسئله که ایران با سلاح هسته ای تا چه اندازه می تواند خطرناک باشد باید ماهیت این رژیم را کاملا درک کرد.

مردم ایران، مردمی بسیار مستعد هستند. آنها میراث دار یکی از بزرگترین تمدنهای جهانی هستند اما در سال 1979، افراد تندروی دارای نگرشهای دینی، آنها را ربودند. این تندروهای دینی، دیکتاتوری سیاه و بیرحم را بلافاصله بر مردم ایران تحمیل کردند. در آن سال، این افراد تندرو، قانون اساسی جدیدی برای ایران تدوین کردند که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران دستور داده است نه تنها از مرزهای ایران محافظت کنند بلکه ماموریت ایدئولوژیک جهاد را نیز انجام بدهند. آیت ا.. خمینی بنیانگذار رژیم ایران، به پیروان خود دستور داد تا انقلاب خود را به سراسر جهان صادر کنند. وقتی در آمریکا هستم می بینیم این پیام با وضع آمریکا چقدر تفاوت دارد. سند بنیانگذاری آمریکا (قانون اساسی آمریکا)، زندگی و آزادی و تلاش برای سعادت را وعده داده است. اما سند بنیانگذاری ایران، مرگ و ظلم و پیگیری جهاد را وعده داده است.

 کشورها در منطقه خاورمیانه درحال فروپاشی هستند. ایران این ماموریت را دارد که دقیقا همین کار را انجام بدهد. دست نشاندگان ایران در غزه، مزوردانش در لبنان و نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در بلندیهای جولان، اسرائیل را با سه چنگال ترور احاطه کرده اند. اسد با پشتیبانی ایران، در حال کشتار سوری ها است. شبه نظامیان شیعی با حمایت ایران در عراق هرج و مرج می کنند. حوثی ها با پشتیانی ایران، در حال در دست گرفتن کنترل یمن هستند و تنگه های راهبردی در دهانه دریای سرخ را تهدید می کنند. خداوند در تنگه هرمز، دومین گلوگاه نفتی جهان را به ایران داده است. هفته گذشته ایران نزدیک تنگه هرمز، رزمایشی نظامی انجام داد و یک ماکت ناوهواپیمابر آمریکا را منهدم کرد.این اتفاق هفته گذشته رخ داد یعنی زمانی که با ایالات متحده در حال مذاکرات هسته ای بودند. اما متاسفانه در سی و شش سال گذشته، حملات ایران علیه ایالات متحده اصلا حملات ماکتی نبوده است. اهداف این حملات کاملا واقعی بوده است. ایران دهها آمریکایی را در تهران به گروگان گرفت، صدها نظامی تفنگدار آمریکایی را در بیروت به قتل رساند و مسئول کشتن و قطع عضو شدن هزاران نظامی زن و مرد امریکایی در عراق و افغانستان بوده است.

ایران در فراتر از منطقه خاورمیانه به آمریکا و متحدانش ازطریق شبکه تروریستی جهانی اش حمله کرده است.ایران مرکز یهودیان و سفارت اسرائیل در بوئینس آیرس را منهدم کرد. ایران به القاعده کمک کرد تا درسفارتخانه های آمریکا در آفریقا بمب گذاری کند. ایران حتی تلاش کرد سفیر عربستان سعودی را در واشنگتن ترور کند. ایران در منطقه خاورمیانه، چهار پایتخت عربی را در سلطه خودش دارد که عبارتند از بغداد، دمشق، بیروت و صنعاء و اگر درباره تجاوزهای ایران کاری انجام نشود، بی تردید پایتختهای بیشتری در این ردیف قرار خواهند گرفت. بنابراین، وقتی بسیاری امیدوار هستند که ایران به جامعه بین الملل ملحق شود، ایران سرگرم بلعیدن کشورها است.

ما همه باید با هم متحد باشیم تا مانع اقدامات ایران برای فتح (کشورهای دیگر، به انقیاد کشیدن و ترور شویم.

دو سال پیش، به ما گفته شد تا به حسن روحانی رئیس جمهور و ظریف وزیر امورخارجه ایران فرصت داده شود تا تغییرات و اعتدال را در ایران بوجود بیاورند. برخی تغییرات و برخی اعتدالها ایجاد شد. دولت روحانی، همجنس بازان را اعدام می کند، مسیحیان را آزار و اذیت می کند، روزنامه نگاران را زندانی می کند و شمار بیشتری از زندانیان را درمقایسه با گذشته اعدام می کند. سال گذشته همین (محمدجواد) ظریف که دیپلماتهای غربی را فریفته خودش کرده است، در قبر عماد مغنیه تاج گل نثار کرد. عماد مغنیه مغز متفکر تروریستی است که بعد از اسامه بن لادن بیش از دیگران خون آمریکایی ها را ریخته است. می خواهم ببینم چه کسی دراین خصوص سوال می پرسد.

رژیم ایران همانند هروقت دیگری، افراطی است. این رژیم بازهم می گوید مرگ بر آمریکا. این همان آمریکایی است که ایران آن را شیطان بزرگ می خواند. ایران با صدای بلند این سخن را بیان می کند. این سخن باید تعجب اور نباشد زیرا ایدئولوژی رژیم ایران به شدت در اسلام ستیزه جو ریشه دارد. به همین علت است که این رژیم همواره دشمن آمریکا خواهد بود. نباید فریب خورد. مبارزه میان ایران و دولت اسلامی عراق و شام(داعش)، ایران را به دوست آمریکا تبدیل نمی کند. ایران و دولت اسلامی عراق و شام(داعش) با هم برای تخت اسلام ستیزه جو رقابت می کنند.یکی از این دو، خودش را جمهوری اسلامی می خواند و دیگری خودش را دولت اسلامی (داعش) می خواند. اما هر دوی آنها می خواهند امپراتوری اسلام ستیزه جو را ابتدا در منطقه و بعدا در کل جهان تحمیل کنند. آنها فقط با هم اختلاف دارند که چه کسی حاکم این امپراتوری باشد. در این بازی مرگبار برای رسیدن به این تخت، هیچ جایی برای آمریکا یا اسرائیل نیست و هیچ صلحی برای مسیحیان یا یهودیان یا مسلمانانی نیست که با اعتقادهای قرون وسطایی این اسلامگرایان هم اعتقاد نیستند و در چنین نظامی، هیچ حقی برای زنان و هیچ آزادی برای هیچکس لحاظ نمی شود. بنابراین، وقتی موضوع ایران و دولت اسلامی عراق و شام (داعش) مطرح است، دشمن دشمن شما، دشمن شما است. تفاوت این است که داعش مجهز به چاقوی قصابی و تسلیحات به دست آورده و یوتیوب مجهز است حال آنکه ایران بزودی می تواند به موشکهای قاره پیمای بالستیک و تسلیحات هسته ای دست پیدا کند. بار دیگر می گویم ما باید همواره به خاطر داشته باشیم که بزرگترین خطر پیش روی جهان ما، پیوند اسلام ستیزه جو با تسلیحات هسته ای است. برای شکست دادن دولت اسلامی عراق و شام(داعش) درحالیکه به ایران اجازه داده شود به تسلیحات هسته ای دست یابد به منزله آن است که در یک مبارزه پیروز شویم اما در جنگ (کلی) بازنده شویم. نمی توانیم اجازه بدهیم چنین اتفاقی رخ بدهد. اما دوستان من! ممکن است دقیقا چنین اتفاقی رخ بدهد اگر توافقی که در حال حاضر درباره آن مذاکره می شود، ازجانب ایران پذیرفته شود. این توافق مانع از آن نخواهد شد که ایران سلاح هسته ای بسازد. این توافق فقط تضمین خواهد کرد که ایران به تعداد زیادی از این تسلیحات دست پیدا خواهد کرد. اجازه دهید توضیح بدهم چرا. باآنکه توافق نهایی هنوز امضاء نشده است، برخی از مولفه های این توافق احتمالی، علنی شده است. لازم نیست دستگاههای اطلاعاتی یا اطلاعات محرمانه داشته باشید تا این اطلاعات را بدانید. شما می توانید این مطلب را در اینترنت جستجو کنید.

با نبود تغییراتی چشمگیر، می توانیم اطمینان داشته باشیم که هر توافقی با ایران، شامل دو مصالحه عمده با ایران خواهد بود. اولین مصالحه با ایران باعث می شود این کشور زیرساخت های عمده هسته ای خود را نگه دارد که مدت زمان فرار هسته ای کوتاهی برای ساخت بمب در اختیار این کشور قرار می دهد. زمان برای فرار هسته ای زمانی است که یک کشور برای ذخیره میزان اورانیوم یا پلوتونیوم کافی برای ساخت بمب داشته باشد. براساس توافق، هیچکدام از تاسیسات هسته ای برچیده نمی شود. هزاران سانتریفوژی که برای غنی سازی اورانیوم به کار میرفت، همچنان خواهند چرخید، هزاران سانتریفوژ دیگری که به صورت موقت قطع اتصال شده بودند، از میان نمی روند.

به خاطر اینکه برنامه اتمی ایران به صورتی گسترده دست نخورده باقی می ماند، مدت زمان فرار هسته ای ایران بسیار کوتاه خواهد بود. براساس ارزیابی های آمریکا یک سال است که ارزیابی های اسرائیل نشان می دهد این مدت کوتاه تر نیز هست. اگر ایران روی سانتریفوژهای پیشرفته تر و سریعتر کار کند که این کار متوقف نشده است، این مدت زمان فرار هسته ای به مراتب کوتاه تر نیز خواهد بود.

دوم اینکه برخی محدودیت های خاص روی برنامه اتمی ایران اعمال می شود و پای بندی ایران بر این محدودیت ها تحت نظارت بازرسان بین المللی خواهد بود. ولی در اینجا مشکلی نیز هست؛ در صورتی که بازرسان نقض سندی را مشاهده کنند، آن را متوقف نمی کنند. بازرسان می دانستند که کره شمالی به سوی ساخت بمب اتمی می رود، ولی این چیزی را متوقف نکرد. کره شمالی دوربین ها (ی آژانس بین المللی انرژی اتمی) را خاموش و بازرسان را اخراج کرد و در طول چند سال، به بمب رسید. حال ما این هشدار را داریم که این کشور در طول پنج سال دیگر، زرادخانه ای مشتمل بر صد بمب اتمی خواهد داشت.

وی گفت مانند کره شمالی، ایران نیز در برابر بازرسان بین المللی سرکشی کرده است. این مساله دست کم در سه مورد بود؛ دو هزار و پنج، دو هزار و شش و دو هزار و ده. مانند کره شمالی، ایران نیز مهر ها را برچید و دوربین ها را خاموش کرد. می دانم که جای شگفتی برای هیچکدام از شما نخواهد بود ولی ایران نه فقط در برابر بازرسان سرکشی کرده است بلکه بازی قایم باشک بازی بسیار خوبی را نیز با آنان به راه انداخته است. آژانس بین المللی انرژی اتمی، بار دیگر دیروز اعلام کرد که ایران هنوز از شفاف سازی درباره برنامه اتمی نظامی خود سر باز می زند.

مچ ایران نه فقط یک بار بلکه دو بار گرفته شده است که تاسیسات اتمی مخفی را در نطنز و قم به راه انداخته بود. تاسیساتی که بازرسان حتی از وجود آن نیز اطلاع نداشتند. اکنون نیز ممکن است ایران تاسیساتی مخفی داشته باشد که ما، یعنی آمریکا و اسرائیل، از وجود آن اطلاع نداشته باشیم. همانطور که سربازرس سابق اژانس بین المللی انرژی اتمی در 2013 گفت، اگر هیچ تاسیسات اعلام نشده ای در ایران وجود نداشته باشد، اولین بار در بیست سال گذشته خواهد بود که این کشور چنین تاسیساتی را ندارد.

ایران بار دیگر ثابت کرده است که نمی تواند مورد اعتماد باشد و برای همین هم اولین مصالحه بزرگ، منشاء نگرانی عمده ای است. این مصالحه باعث می شود ایران زیرساخت های عمده هسته ای در اختیار داشته باشد و (این مصالحه) اتکای خود را به بازرسان قرار داده است تا از فرار هسته ای جلوگیری کند. این مصالحه خطری بزرگ ایجاد می کند که این کشور با نقض توافق، به بمب اتمی برسد.

ولی دومین مصالحه بزرگ خطری به مراتب بزرگ تر را ایجاد میکند، اینکه ایران با حفظ این توافق به بمب برسد. زیرا به صورت مجازی، همه محدودیت ها علیه برنامه اتمی ایران به صورت خودکار بعد از یک دهه برچیده می شود. حال، ممکن است یک دهه در زندگی سیاسی، زمانی طولانی به نظر برسد ولی در زندگی یک ملت، چشم بر هم زدنی است. برای زندگی کودکان ما، چشم بر هم زدنی است. همه ما مسئولیت داریم که ملاحظه کنیم چه روی می دهد. زمانی که توانمندی هسته ای ایران به واقع هیچ محدودیتی نداشته باشد و همه تحریم ها برچیده شود، این کشور مجاز خواهد بود که توانمندی هسته ای بزرگی را برای خود ایجاد و شمار بسیار زیادی بمب تولید کند.

رهبر معظم ایران به روشنی گفته است که این کشور می خواهد صد و نود هزار سانتریفوژ داشته باشد. نه شش هزار، نه حتی نوزده هزار سانتریفوژ که این کشور امروز دارد، بلکه ده برابر این شمار، صد و نود هزار سانتریفوژ که اورانیوم غنی می کنند. با این توانمندی بزرگ، ایران می تواند سوخت لازم برای یک زرادخانه کامل را تولید کند و این فقط چند هفته زمان از موقع تصمیم گیری نیاز دارد.

جان کری، دوست قدیمی من و وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته تایید کرد که ایران می تواند به صورت مشروع این میزان عمده از سانتریفوژها را در زمان منقضی شدن توافق داشته باشد. حال، از شما می خواهم به آن فکر کنید.

عمده ترین حامی تروریسم در جهان می تواند چند هفته ای با داشتن میزان کافی اورانیوم غنی شده برای یک زرادخانه کامل سلاح های هسته ای و با مشروعیت کامل بین المللی فاصله داشته باشد.

به هر روی، اگر برنامه موشک های قاره پیمای ایران بخشی از توافق نباشد، که این کشور حتی از طرح آن در مذاکرات نیز سر باز زده است، می تواند ابزار تحویل این زرادخانه را به چهارگوشه جهان از جمله همه نقاط آمریکا داشته باشد. از این رو، دوستان، می بینید که این توافق دو مصالحه عمده دارد: اول اینکه ایران با برنامه اتمی گسترده باقی می ماند و دوم این که محدودیت های این برنامه بعد از یک دهه برچیده می شود. برای همین است که این طرح تا این اندازه بد است. این طرح، مسیر ایران به سوی بمب اتمی را نمی بندد بلکه این راه را هموار می کند. چرا باید کسی چنین توافقی را بکند؟ زیرا امید دارد که ایران در سالهای آینده بهتر شود؟ یا اینکه باور دارند که جای گزین این توافق بدتر است؟ من مخالفم.

من باور ندارم که رژیم تندروی ایران بعد از این توافق، بهتر شود. این رژیم سی و شش سال روی قدرت بود و اشتهای آن برای تجاوز گری با گذشت هر سال، بیشتر نیز شد. این توافق فقط باعث افزایش چنین اشتهایی می شود. اگر با برچیده شدن تحریم ها، ایران تخاصم کمتری می یابد و اقتصادش قوی شود؛ اگر ایران در حال حاضر چهار کشور را در حال حاضر که در تحریم است، بلعیده، ممکن است چند کشور دیگر زمانی که تحریم ها برداشته شدند، بلعیده شوند؟ آیا ایران زمانی که این کشور با داشتن مقادیر عمده پول از تروریسم حمایت می کرد، کمتر شده است؟ چرا باید رژیم تندروی ایران وقتی می تواند با تجاوز در بیرون و رفاه در داخل دنیای بهتری داشته باشد، تغییر کند و بهتر شود؟ این سوالی است که همه در منطقه ما می پرسند: همسایگان اسرائیل، همسایگان ایران، می دانند که این کشور زمانی که اقتصاد این کشور از قید رها و راهش برای ساخت بمب هموار شود، تخاصمی تر می شود و از تروریسم بیشتری حمایت می کند.

بسیاری از این همسایگان نیز می گویند واکنششان ساخت بمب خودشان خواهد بود. از این رو، این توافق نه فقط ایران را تغییر رو به بهبود نمی دهد بلکه باعث تغییر خاورمیانه و وخامت آن می شود. توافقی که می بایست از اشاعه تسلیحات اتمی جلوگیری می کرد، باعث مسابقه هسته ای در خطرناک ترین نقطه دنیا می شود. این توافق می بایست برای کنترل تسلیحات باشد نه مسلح شدن و خاورمیانه به زودی تبدیل به محلی پر از تسلیحات اتمی می شود، جایی که یک درگیری کوچک به جنگی بزرگ تبدیل می شود، به محلی برای طوفان های هسته ای می شود.

اگر کسی فکر می کند که این توافق باعث می شود راه حلی کوتاه مدت ایجاد شود، بار دیگر به این مساله فکر کنید. زمانی که به انتهای راه رسیدیم، با ایرانی خطرناک تر، خاورمیانه ای پر از بمب اتمی و شمارشی معکوس برای یک کابوس اتمی روبرو می شویم.

آقایان و خانم ها، من امروز اینجا آمده ام که بگویم ما نمی توانیم روی امنیت جهان به این امید قمار کنیم که ایران تغییر کند و بهتر شود. نمی توانیم روی آینده خود و کودکانمان قمار کنیم. می توانیم اصرار کنیم که محدودیت های روی برنامه اتمی ایران تا زمانی که این کشور به تجاوزگری های خود در منطقه و جهان ادامه بدهد، برچیده نشود.

پیش از برچیدن این محدودیت ها، جهان می بایست از ایران سه چیز بخواهد: اول اینکه به تجاوزگری به همسایگان خود در خاورمیانه پایان بدهد. دوم به حمایت از تروریسم در سراسر دنیا خاتمه بدهد و سوم اینکه به تهدید به نابود کردن کشور من اسرائیل، تنها کشور یهودی دنیا پایان بدهد.

اگر قدرت های جهانی آماده نیستند بر لزوم تغییر رفتار ایران پیش از امضای توافق اصرار کنند، دست کم می توانند بر لزوم تغییر رفتار ایران پیش از منقضی شدن توافق اصرار کنند. اگر ایران رفتار خود را تغییر دهد، این محدودیت ها برچیده می شود، اگر تغییر نکند، این محدودیت ها نباید برداشته شوند.

اگر ایران می خواهد مانند کشوری عادی با آن رفتار شود، باید مانند یک کشور عادی رفتار کند. دوستان من، درباره این مساله که گفته می شود جای گزینی برای این مذاکرات وجود دارد صحبت کنیم، اینکه دانش هسته ای در ایران را نمی توان برچید، برنامه اتمی این کشور چنان پیشرفت کرده است که نهایت کاری که می توانیم بکنیم به تاخیر انداختن آن است که البته همین توافق نیز به دنبالش است. خوب، دانش هسته ای بدون زیر ساخت های هسته ای چندان به کار نمی آید. راننده خودروی مسابقه بدون خودروی خود می تواند رانندگی کند؟ آیا خلبان بدون هواپیما می تواند پرواز کند؟ بدون هزاران سانتریفیوژ و تنها اورانیوم غنی شده یا تاسیسات آب سنگین، ایران نمی تواند بمب اتمی درست کند.

برنامه اتمی ایران را می توان فراتر از پیشنهادهای داده شده، با اصرار بر یک توافق خوب، فشار روی یک رژیم بسیار آسیب پذیر، بخصوص با توجه به فروپاشی اخیر در قیمت نفت، به عقب راند. در صورتی که ایران تهدید به خروج از میز مذاکرات کند که معمولا در خرید و فروش های ایرانی دیده می شود، آن را یک بلوف به شمار آورید، آنان باز خواهند گشت زیرا نیاز آنان به یک توافق بسیار بیشتر از شماست. و با حفظ فشار بر روی ایران و کسانی که با این کشور داد و ستد می کنند، شما قدرت این را خواهید داشت که نیازشان (به توافق) را به مراتب بیشتر نیز بکنید.

دوستان من، برای سالها، به ما گفته شده بود که توافق نکردن بهتر از توافق بد است. این توافقی بد است. این توافقی بسیار بد است و وضع ما بدون این توافق بهتر خواهد بود. حال به ما گفته می شود که تنها جای گزین توافق بد، جنگ است. این نیز صحیح نیست، جای گزین این توافق بد، توافقی به مراتب بهتر است. توافقی بهتر که باعث نمی شود زیرساخت های عمده هسته ای و این مدت زمان کوتاه فرار هسته ای در دست ایران باقی بماند. توافقی بهتر که محدودیت های برنامه اتمی ایران را تا زمانی که تجاوزگری های ایران ادامه داشته باشد، نگاه می دارد.

توافق خوبی که راه ساده را برای ساخت بمب در اختیار ایران قرار نمی دهد، توافقی بهتر که اسرائیل و همسایگانش شاید خوش نداشته باشند ولی می توانند با آن کنار بیایند و هیچ کشوری به اندازه اسرائیل در توافقی خوب که به صورتی صلح آمیز این تهدید را برمی چیند، سود نداشته باشد. آقایان و خانم ها؛ تاریخ گذارهای عمده ای را نشان می دهد که باید بین دو راه، یکی را انتخاب کنیم. یک راه باعث ماندن توافق بد می شود که در حال حاضر، به سود جاه طلبی های هسته ای ایران است ولی در نهایت باعث ظهور ایرانی مسلح به سلاح اتمی و تجاوزگری بی حد می شود که به صورتی گریز ناپذیر، به جنگ منتهی می گردد. راه دوم، هر چند دشوار است، می تواند به توافقی بهتر منجر شود که از رسیدن ایران به سلاح اتمی، خاورمیانه ای هسته ای و پیامدهای دهشتناک هر دو برای انسانیت جلوگیری می کند.

نیازی نیست نوشته های رابرد فراست را بخوانید که بدانید، باید زندگی کنید، می دانید که راه دشوار، راهی است که معمولا کمتر از آن گذر می شود، ولی برای آینده کشور من بسیار متفاوت خواهد بود، امنیت خاورمیانه و صلح جهان؛ صلحی که همه ما شایسته آن هستیم.

دوستان من، ایستادن در برابر ایران کار آسانی نیست؛ ایستادن در برابر یک رژیم تاریک و جنایتکار هرگز راحت نبوده است. امروز در کنار ما، الی ویزل بازمانده هولوکاست و برنده جایزه نوبل حضور دارد. الی، زندگی و آثار تو الهام بخش معنی دادن به کلمات «دوباره هرگز» است. و مایلم این قول را به تو بدهم که درس های تاریخ آموخته شده اند. فقط می توانم از سران دنیا بخواهم که اشتباه گذشته را تکرار نکنند، آینده را قربانی حال نکنند، تجاوزگری را به امید صلحی توهمی فراموش نکنند. ولی می توانم این را تضمین کنم که روزگاری مردم یهودی در برابر دشمنان نسل کش منفعل بودند ولی این روزگار به سر رسیده است.

ما دیگر در میان ملت های مختلف پراکنده نیستیم که قدرت دفاع از خود را نداشته باشیم. ما حاکمیت مان را در سرزمین باستانی خود اعاده کرده ایم و سربازانی که از میهمانمان دفاع کنند، شجاعتی بدون مرز دارند. نخستین بار در صدها نسل گذشته، ما مردم یهود می توانیم از خود دفاع کنیم.

من به عنوان نخست وزیر اسرائیل به شما یک چیز بیشتری را وعده می دهم. حتی اگر اسرائیل ناچار باشد تنها بایستد،خواهد ایستاد اما من می دانم که اسرائیل تنها نخواهد ایستادو من می دانم که آمریکا در کنار اسرائیل خواهد بود. من می دانم شما در کنار اسرائیل خواهید ایستاد.

شما در کنار اسرائیل خواهید ایستاد زیرا شما می دانید داستان اسرائیل،فقط داستان مردم یهود نیست بلکه روح بشری است که همواره در برابر وحشت های تاریخ تسلیم نشده است.

روبروی من و پیش روی همه ما در این اتاق روح و تصویر موسی است.موسی به مردم ما اجازه داد از بردگی به دروازهای سرزمین موعود بازگردند و قبل از این که مردم اسرائیل وارد سرزمین اسرائیل شوند، موسی به ما یک پیام داد که برای هزاران سال همچنان موجب عزم ما است. من امروز پیام وی را به شما می گویم. قوی و مصمم باشیدو ترس و وحشت نداشته باشید.

دوستان من!اسرائیل و آمریکا همواره در کنار هم قوی و مصمم ایستاده اند و در برابر چالش های پیش رو ترس و وحشتی ندارند و با آینده با اطمینان و قدرت و امید مواجه می شوند.

خداوند یار کشور اسرائیل و آمریکا باشد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/