15/1/27 - 19:27
شماره مطلب : 2488
گزارش ویژه

تازه ترین ارزیابی مقام اطلاعاتی امریکا از وضعیت امنیتی ایران و منطقه

قائم مقام سابق سازمان سیا که چند ماهی است پست خود را ترک کرده، پاکستان را خطرناک ترین کشور جهان خواند.

ایران هسته ای- قائم مقام سابق سازمان سیا که چند ماهی است پست خود را ترک کرده، پاکستان را خطرناک ترین کشور جهان خواند.

مايکل مورل که روز 6 بهمن طی سخنانی در مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی همچنین گفته است مشکل امریکا با ایران بسیار فراتر از موضوع هسته ای است.

متن بخش های مهم سخنان وی که توسط وب سایت تامپا تریبیون منتشر شده، در ادامه می آید.

***

پاکستان با توجه به جمعیت زیاد خود، فقر، شبه نظامیان و سلاح های هسته ای اش، خطرناک ترین کشور جهان است. سوریه با جنگی پنج جانبه و پیچیده ترین وضعیت سیاسی سه دهه اخیر مواجه است. القاعده از فرصت خوبی برخوردار است که بار دیگر توانایی های خود را بازسازی کند و پس از سه سال از تکمیل خروج ما از افغانستان، از این کشور، حمله ای دیگر را به خاک آمریکا ترتیب دهد. رهبر معظم ایران، که از «تروریسم به عنوان یک ابزار حکومت» استفاده می کند و هزینه شورش ها در یمن و نقاط دیگر را تامین می کند، در ذهن خود مصمم است سلاح های هسته ای ساخته شوند و در این راه نتیجه مذاکرات فعلی، برای او بی اهمیت است.

جنگی که علیه نیروهای جهادی ادامه دارد و بهترین شکل آن رویارویی با القاعده بود، پیروزی هایی را برای هر دو طرف به همراه داشته است.

پیروزی بزرگ ما از هم گسستن، تضعیف و تقریبا نابودی القاعده در پاکستان بود... القاعده ای که یازده سپتامبر و آن تراژدی را برای ما ایجاد کرد، اما پیروزی بزرگ آنها بسط دادن ایدئولوژی القاعده در یک گسترده جغرافیایی وسیع که از آفریقا تا خاورمیانه و جنوب آسیا را در بر می گیرد، بود.

من واقعا نگران اوضاع افغانستان هستم. بهترین حالت این است که نیروهای امنیت ملی افغان قادر باشند کابل و -اگر نه همه- بیشتر شهرها را حفظ کنند، اما آنها آنقدر قوی نیستند که بتوانند از پناه گرفتن مجدد طالبان در قسمت هایی از جنوب و شرق این کشور جلوگیری کنند. بدترین حالت این است که طالبان ظرف 12 تا 18 ماه پس از خروج نیروهای آمریکایی، به آستانه کابل برسد.

مهم نیست ملا عمر (رهبر طالبان) چه می گوید، القاعده از مرزها به داخل افغانستان باز خواهد گشت و این کشور را مجددا به پایگاه امنی برای خود تبدیل می کند... این گروه طی سه سال، مجددا توانایی خود را برای انجام دادن حمله ای دیگر در ابعاد یازده سپتامبر علیه آمریکا، تجدید می کند.

شما فقط اخبار موجود درباره ایران را نظاره کنید و فقط رسانه های معروف را ببینید، فکر می کنید، برنامه هسته ای، تنها موضوعی است که ما باید به آن بپردازیم. اما ما فهرست بلندی از موضوعات مربوط به ایران را داریم:

شماره 1. این است که «ایران می خواهد قدرت مسلط خاورمیانه باشد. من فکر نمی کنم، این قضیه با منافع آمریکا همسو باشد».

شماره 2. «ایران از تروریسم به عنوان ابزاری برای کشورداری استفاده می کند. ایران خود در سراسر دنیا به تروریسم متوسل می شود که عمدتا این امر را در برابر اسرائیل می توان مشاهده کرد. اما آنها از تروریسم به عنوان ابزاری برای اداره حکومت خود استفاده می کنند».

شماره 3. «ایران از سازمان های تروریستی نظیر حماس و از همه مهم تر، حزب الله، حمایت می کند».

شماره 4. «ایران هزینه شورش ها در بحرین را تامین می کند، این کشور به شورش در یمن و حوثی ها کمک مالی می کند. ایران به شورش در استان های شرقی عربستان سعودی کمک مالی می کند و آنگاه شما برنامه هسته ای را در صدر همه اینها قرار می دهید».

[ایت الله] علی خامنه ای رهبر معظم ایران، در ذهن خود چنین قضاوت کرده است که به دو علت به نفع ایران است به سلاح هسته ای دست یابد. یکی اینکه ایران این مسئله را مزیتی عمده در تلاش برای تبدیل شدن به قدرت برتر منطقه می بیند، و علت دوم که احتمالا مهم تر است، این است که آنها این تسلیحات را یک بازدارندگی نهایی در برابر آمریکا -که به زعم آنها در صدد براندازی رژیمشان است- به شمار می آورند.

مورل گفت خبرهای خوب این است که گرچه برخی دولت های دوست منطقه ما را دوست دارند، مردمشان از ما متنفرند، در ایران دولت از ما متنفر است اما مردمشان ما را دوست دارند. این امر به ما فرصتی برای یافتن راهی برای همزیستی می دهد.

پس از آن سوریه است، سخت ترین مشکل سیاسی که من تا کنون دیده ام، علت این است که این کشو که اکنون آمریکا و متحدانش در آن سرگرم بمباران اهداف دولت اسلامی هستند، در جنگی پنج جانبه گرفتار است.

یک درگیری شبیه بهار عربی بین اسد و مردمش وجود دارد، جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی نیز جریان دارد. جنگ دیگر جنگ شیعه و سنی است و بین اسد و القاعده و بین میانه روهای سوری با گروه های القاعده هم جنگ وجود دارد.

تصمیم باراک اوباما برای حمله نکردن به نیروهای سوری پس از نقض خط قرمز استفاده از سلاح های شیمیایی لحظه ای مایوس کننده برای میانه روهای این کشور بود. می توانم به شما بگویم پس از این تصمیم چه تعداد مقامات سازمان های اطلاعاتی خارجی با من تماس گرفتند و این سوال را مطرح کردند که آیا شما می دانید این تصمیم چه خسارتی خواهد داشت؟

درباره راهبرد موجود در عراق، نگاهی مثبت دارم و بر این باورم که این راهبرد در نهایت علیه دولت اسلامی موثر واقع می شود.

اما درباره سوریه هیچ اعتمادی به راهبرد موجود برای مقابله با دولت اسلامی عراق و شام، وجود ندارد. مشکل این است که موفقیت در عراق، کافی نیست، زیرا آنها مجددا از مرز باز می گردند. آنها همچنان کنترل بخش های شرقی سوریه را در اختیار خواهند داشت.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/