14/12/24 - 15:35
شماره مطلب : 2457
گزارش ویژه

شمخانی: در صورت عدم توافق نخواهیم مرد

دبیرشورای عالی امنیت ملی هرگونه ارتباط میان مذاکرات هسته ای و بهبود روابط دو جانبه ایران و غرب را منتفی اعلام کرد. علی شمخانی این موضوع را در مصاحبه با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در روز سه شنبه 2 دی 1393 (23 دسامبر 2014) بیان کرده است.

ایران هسته ای- دبیرشورای عالی امنیت ملی هرگونه ارتباط میان مذاکرات هسته ای و بهبود روابط دو جانبه ایران و غرب را منتفی اعلام کرد.

علی شمخانی این موضوع را در مصاحبه با روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در روز سه شنبه 2 دی 1393 (23 دسامبر 2014) بیان کرده است.

متن اصلی این مصاحبه را اینجا ببینید.

متن کامل مقاله فایننشال تایمز چنین است:

***

علی شمخانی در نخستین مصاحبه خود با رسانه های بین المللی در سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت موضع ایران در منطقه از تابستان گذشته در پی ایفای نقش این کشور در تغییر صلح آمیز قدرت در عراق و نیز ایفای نقش در بقای بشار اسد رییس جمهور سوریه تقویت شده است.

وی در دفتر خود در مرکز تهران گفت ایران و آمریکا می توانند به گونه ای در منطقه رفتار کنند که از انرژی خود برضد یکدیگر استفاده نکنند. توافق هسته ای در این زمینه می تواند بسیار حیاتی باشد.

شمخانی گفت همه چیز به صداقت آمریکایی ها در گفتگوهای هسته ای بستگی دارد. وی با این حال زمانی که از وی سئوال شد آیا نشست های منظم ایران و گروه پنج به علاوه یک می تواند منجر به نزدیک شدن دو کشور شود پاسخ داد: خیر این مذاکرات تنها درباره مسئله هسته ای است.

آقای شمخانی که یک عرب شیعه مورد احترام هم اصلاح طلبان و هم محافظه کاران است مسئول اجرای سیاست خارجی ایران در منطقه از طرف آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم این کشور است. وی که از جمله اعضای موسس سپاه پاسداران ایران و نیز وزیر دفاع سابق این کشور است از سال گذشته سمت دبیرکلی شورای عالی امنیت ملی ایران به عهده دارد که سمتی مهم در محافل سیاست خارجی در ایران به شمار می رود.

اگرچه وی به رغم افراد قبلی در این سمت، مسئول مذاکرات هسته ای نیست ، این سمت به وی قدرت تصمیم گیری درباره مسایل مروبط به مسئله هسته ای ایران را می دهد.

یک استاد روابط بین الملل در تهران که تفکراتی نزدیک به اصلاح طلبان دارد می گوید زمانی که شمخانی درباره مسایل استراتژیک صحبت می کند وی در واقع منعکس کننده تصمیم هایی است که توسط رهبران سیاسی و شخصیت بلندپایه نظامی گرفته شده است.

شمخانی درباره اظهارات دیپلماتهای غربی در طول مذاکرات درباره اینکه آیت الله خامنه ای رهبر معظم ایران واقعا از توافق هسته ای پایدار حمایت نمی کند گفت اگر ایشان به دنبال بهانه ای برای برهم زدن مذاکرات بودند طی یک سال و نیم اخیر از فرصت کافی برای این کار برخوردار بودند.

وی گفت ایران تحت تحریم های بین المللی کمر خم نخواهد کرد و از حقوق خود براساس پیمان عدم اشاعه عقب نشینی نخواهد کرد. وی گفت اگر توافق نشود ما نخواهیم مرد و اگر توافق حاصل شود به بهشت نخواهیم رفت.

شمخانی همچنین درباره عراق که ایران و آمریکا با دشمن مشترک داعش در آن روبرو هستند از تایید گزارش ها درباره همکاری غیرمستقیم تهران و واشنگتن خودداری کرد.

وی گفت تهران آمریکا را از عملیات خود در حمایت از شبه نظامیان شیعی از طریق دولت عراق آگاه کرده است با این حال تاکید کرد حملات هوایی ائتلاف ضد داعش غیرموثر است.

وی گفت تغییر دولت عراق پس از برداشته شدن حمایت ایران از نوری مالکی نخست وزیر سابق عراق و حمایت تهران از انتصاب حیدرالعبادی به سمت نخست وزیری در ماه اوت به تقویت موضع ایران در منطقه کمک کرد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/