14/12/16 - 17:57
شماره مطلب : 2452
متن کامل مصاحبه رییس سازمان انرژی اتمی با العالم

صالحی: در طول مدت مذاکرات ماشین های IR-8 و ماشین های غیر فعال در نطنز را راه اندازی نمی کنیم

ما سانتریفوژهای IR-4 و IR-6 و IR-8 نیز داریم که این IR-8 آخرین نسل سانتریفوژ است که قریب به 24 سو قدرت غنی سازی آن است.

ایران هسته ای- رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه اختصاصی با شبکه العالم گفت: ایران آ‌خرین نسل سانتریفوژ را در اختیار دارد.

جمهوری اسلامی ایران آخرین نسل سانتریفوژ (IR-8) را در اختیار دارد، ولی هنوز به آن گاز تزریق نشده است.

دکتر علی اکبر صالحی روز یکشنبه در برنامه «من طهران» این شبکه گفت: ما اکنون سانتریفوژهای نسل دوم خودمان را داریم که حدود هزار عدد آنها نصب شده است، و حدود یک زنجیره 164 تایی آنها به صورت آزمایشی کار می کند.

وی تأکید کرد: ما سانتریفوژهای IR-4 و IR-6 و IR-8 نیز داریم که این IR-8 آخرین نسل سانتریفوژ است که قریب به 24 سو قدرت غنی سازی آن است.

دکتر صالحی با این حال گفت: ما به این سانتریفوژ گاز تزریق نکرده ایم و این کار نیز داوطلبانه است و تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد، قرار نیست که به IR-8 گاز تزریق کنیم.

وی ادامه داد: ما این را به عنوان حسن نیت خودمان به طرف مقابل نشان می دهیم البته تست های مکانیکی در حال انجام شدن است و تست های متنوعی باید انجام گیرد ولی به سانتریفوژ IR-8 اکنون تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد ما قصد تزریق گاز اکتیو یعنی یو اف 6 نداریم.

صالحی تأکید کرد: ما اکنون قریب به 20 هزار سانتریفوژ نصب شده داریم که قریب به 9 هزار و اندی از این ها کار می کند و تقریبا 9 هزار تا از آن ها اکنون در حال نصب است ولی کار نمی کند. تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد، ما قصد راه اندازی آن 9 هزار دستگاه بعدی را نداریم. این نوعی تفاهم است که با هم انجام داده ایم؛ هرچند نانوشته اما ما مقید به این هستیم. حتی از دولت گذشته نیز این طور بوده است؛ تنها برای این که ما حسن نیت خودمان را نشان دهیم که به دنبال حل موضوع هستیم نه به دنبال تحریک مسئله یا پیچیده تر کردن آن. بنابراین ما با همین 9 هزار دستگاه اکنون کار می کنیم، تا ببینم که سرانجام این مذاکرات چه خواهد بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: راه دیگری جز تعامل و تفاهم باقی نمانده است، و هر دو طرف باید به توافق برسند از این رو من به حصول توافق خوشبین هستم، چون اگر اتفاق دیگری بیفتد به نفع هیچ کس نیست.

دکتر صالحی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در این مدت حکمت سیاسی و عقلانیت اش را نشان داده است، بر خلاف تصویری که آن ها از ما در جهان ارائه کرده اند که لجاجت می کنیم، و اهل مذاکره نیستیم.

دکتر صالحی با بیان این که تا آنجا که جا داشته از خود انعطاف نشان داده ایم، اظهار کرد: افکار عمومی جهان نسبت به اقدام های ما روشن شده و اگر قرار باشد که خدای نکرده به تفاهم نرسیم، همه می دانند مقصر کیست و حداقل استفاده و بهره‌ای که از این مذاکرات بردیم این است که با افکار عمومی جهان اتمام حجت کردیم، که ما تمام مسیرهای ممکن را برای رسیدن به تفاهم طی کردیم اما طرف مقابل اهل تفاهم نبوده است.

وی تأکید کرد: بنابراین من فکر می‌کنم که برای طرف مقابل نیز راهی جز تفاهم باقی نمانده است البته ما نیز همان طور که آقای رئیس جمهور گفتند، به دنبال تفاهم برد - برد هستیم یعنی این طور نیست، بخواهیم همه امتیازات را بگیریم و آن ها نیز برای افکار عمومی خودشان حرفی برای گفتن نداشته باشند.

دکتر صالحی تصریح کرد: بنده با اطلاعاتی که دارم، فکر می کنم در مجموع امکان رسیدن به تفاهم بسیار بالا است.

دکتر صالحی با اشاره به حضور نمایندگانی از سازمان انرژی اتمی در گروه مذاکره کننده، گفت، بحث آب سنگین، فردو، غنی سازی و تحریم ها مطرح شده که به صورت کلی عرض می کنم در این موارد خیلی به هم نزدیک شده ایم؛ و در بعضی موضوع ها پرونده بسته شده است .

وی ادامه داد: اول از بعد فنی و سپس از بعد حقوقی به هم نزدیک شده ایم، و تنها می‌ماند بعد سیاسی که مستلزم اراده ای است که اگر طرف مقابل این اراده را کرده باشد، احتمال رسیدن به تفاهم خیلی بالا است، و اگر هنوز این اراده شکل نگرفته باشد دیگر این مشکل آن ها است زیرا ما این اراده را داریم و از روز اول نیز به گونه ای وارد مذاکره شدیم که به نتیجه برسیم ما به دنبال مذاکره برای مذاکره نیستیم و امیدواریم اراده سیاسی آن ها نیز بر این قرار گرفته باشد که بخواهند با توجه به تفاهم هایی که در بعد فنی و حقوقی صورت گرفته و تا حدود زیادی به هم نزدیک شده ایم، با اراده سیاسی آن مختصر باقی مانده را نیز تمام کنیم و انشالله موضوع را ببندیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: برداشت من این است که در آمریکا نیز آراء سیاسی مختلفی هست، و مخصوصا فشار لابی صهیونیستی که کاملا مشهود است و خود نتانیاهو چند روز پیش رسما اعلام کرد که باعث شده مذاکرات در وین به سرانجام نرسد.

دکتر صالحی افزود: کری نیز اعلام کرد، آمریکا همه چیز را با اسرائیلی ها هماهنگ می کند. رژیم صهیونیستی نیز طبیعتا ترجیح می دهد این پرونده ساختگی بین المللی حل نشود، و ادامه داشته باشد و به عنوان کانون فشار بر ایران از آن استفاده شود.

وی ادامه داد: اما من عرض می کنم، جمهوری اسلامی ایران بحمدالله در موقعیتی است که اگر موضوع حل شود که چه بهتر ولی اگر حل نشود ما چیز زیادی از دست نداده ایم و راه مان را ادامه می دهیم؛ البته موضوع تحریم دیگر نمی تواند به شرایط سابقش برگردد و به قول دکتر روحانی ترک خورده است، ضمن آن که تجربه و آگاهی ما نسبت به حل مشکلات مان بیشتر شده و روش های مختلفی را اندیشیده ایم تا آثار تحریم را کمتر کنیم و امور اقتصادی خودمان را با جامعه بین الملل به پیش ببریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: لذا بنده احساس می کنم در آمریکا این فشار بر دولت آمریکا وجود دارد. یعنی بنده برداشت شخصی خودم است که احتمالا آقای اوباما و آقای کری علاقه مندند، این مسئله حل شود، اما دیگرانی هستند که دلشان نمی خواهند این مسئله حل بشود.

صالحی افزود: این امر را در نظر بگیرد، اگر این موضوع حل شود، برای آقای اوباما امتیاز بسیار بزرگی خواهد بود و وی را در زمره روسای جمهور مشهور آمریکا قرار خواهد داد؛ برای این که توانسته است، پرونده ای - هرچند ساختگی- ولی پرونده ای بین المللی را حل و فصل کند، و این یک امتیاز بزرگ برای وی است.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز همه تلاش خودش را کرده است، این گفت وگوی با 5+1 به سرانجام درستی برسد. امیدوارم که آمریکایی ها از این فرصت پیش آمده حسن استفاده را بکنند زیرا ممکن است که این فرصت دیگر پیش نیاید و ما برمی گردیم به گذشته. یک بار نیز این اتفاق افتاد و دیدید که آن زمانی که جمهوری اسلامی ایران چند ده سانتریفوژ بیشتر نداشت و ما فعالیت های هسته ای خودمان را بیش از دوسال و نیم تعلیق کردیم ولی متاسفانه آن ها به تعهدات خودشان پایبند نشدند؛ و ما مجبور شدیم مجددا فعالیت های خودمان را آغاز کنیم و دیدید که چه رشد و پیشرفتی داشتیم و الان بیش از 20 هزار سانتریفوژ در ایران نصب است و فعالیت های جمهوری اسلامی ایران بر اساس روال خودش پیش می رود. به ویژه ما قراردادی به تازگی با روس ها بستیم و اصلا ایران در این عرصه وارد فاز جدیدی شده است.

به گزارش این پایگاه، صالحی درپاسخ به این سئوال که اگر مذاکرات با غرب شکست بخورد آیا ایران از نظر فنی به پیش از توافقنامه اصولی ژنو بازخواهد گشت؟ گفت: این امر در خود تفاهم نامه ژنو و اقدام مشترک آمده است، اگر به نتیجه نرسد، هرکسی کار خودش را انجام می دهد؛ این امر واضح است.

دکتر صالحی اضافه کرد: قرار نیست، اگر به تفاهمی نرسیم، به همین سبک ادامه دهیم یعنی بعضی کارهایمان را تعلیق کنیم، مثل نصب نکردن تجهیزات عمده اراک یا حفظ سطح میزان تولید غنی سازی اورانیوم خودمان. قرار نیست ما این ها را به همین سبک ادامه دهیم. ما بر اساس آنچه مصلحت باشد و منافع ما را در نظر گیرد و نیاز ما باشد، عمل می کنیم. این طور نیست که خواسته باشیم همه چیز را برگردانیم. تصمیم مناسب را در زمان مقتضی خواهیم گرفت.

دکتر صالحی در پاسخ به سئوال دیگری درباره توافق با روسیه درخصوص ساخت دو نیروگاه هسته ای در ایران و جزئیات مربوط به آن و موضع کشورهای غربی گفت: ما قریب به یک یا دو هفته پیش مسکو بودیم و قراردادی را با آن ها برای دو نیروگاه جدید دیگر در محل نیروگاه بوشهر امضا کردیم، و این دو نیروگاه ساخت و تحویل آن قریب به 10 سال طول می کشد. اولین نیروگاه هشت سال و نیم دیگر و دومین نیروگاه قریب دو سال بعد از آن (تحویل خواهد شد.)

وی افزود: یادداشت تفاهمی با روس ها در مورد امکان همکاری در تامین سوخت این نیروگاه ها به صورت مشترک امضا کرده ایم که به صورت مشترک در ایران، ما سوخت های مورد نظر را بسازیم و تولید کنیم و در نیروگاه از آن استفاده کنیم.

دکتر صالحی تصریح کرد: در خصوص کشورهای دیگر، جالب است، برخی کشورهای اروپایی با ما تماس داشتند و گفتند، در عقد قراردادها عجله نکنید و ما علاقه مند هستیم که با شما وارد همکاری ساخت نیروگاه های جدید هسته ای شویم، و ما نیز استقبال کردیم زیرا ما قرار است بر اساس تکلیفی که مجلس محترم به دولت کرده است، 20 هزار مگاوات برق هسته ای داشته باشیم یعنی قریب به 20 نیروگاه مثل بوشهر.

وی ادامه داد: خوب ما اکنون نیروگاه بوشهر را داریم و دو قرارداد نیز بسته ایم، و برای نیروگاه های جدید خیلی جا داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در ادامه مصاحبه اختصاصی با شبکه العالم با اشاره به اعلام آمادگی برخی از کشورهای آسیایی برای همکاری با ایران در زمینه ساخت نیروگاه های جدید گفت: ما از این پیشنهاد استقبال کردیم. اما منتظر نمی مانیم تا آن ها ادعا کنند، باید شرایط آماده شود تا با ایران همکاری کنیم؛ بلکه ما بر اساس منافع ملی مان عمل می کنیم.

دکتر صالحی افزود: در حال حاضر ما با روس ها این قرارداد را بسته ایم که قرارداد بسیار خوبی است. به همین دلیل از دولت و سازمان انرژی اتمی روسیه تشکر می کنیم. زیرا آن ها کمک کردند تا در حالی که هیچ کشوری به ما در زمینه ساخت نیروگاه اول بوشهر جواب مثبتی نمی داد، این نیروگاه را بسازیم.

دکتر صالحی در پاسخ به سؤالی درباره رضایت یا فقدان رضایت ایران درباره عملکرد نیروگاه هسته ای بوشهر، گفت: ما از کار نیروگاه بوشهر بسیار راضی هستیم و امیدواریم تا پایان سال جاری مسئولیت بهره برداری کامل نیروگاه بوشهر به طرف ایرانی واگذار شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیروگاه بوشهر را یکی از بهترین و ایمن ترین نیروگاه های دنیا دانست و گفت، بالاترین استانداردهای ایمنی در آن رعایت شده است. زیرا در زمان ساخت این نیروگاه با آژانس بین المللی انرژی اتمی در ارتباط بودیم و کنسرسیومی متشکل از ایران، روسیه و آژانس در خصوص مسائل ایمنی این نیروگاه به طور مستمر نظارت می کردند.

صالحی در پاسخ به سؤالی درباره همکاری مشترک ایران و روسیه در زمینه تولید سوخت هسته ای و ادعاهای غربی ها مبنی بر انتقال سوخت هسته ای ایران به خاک روسیه و کار بر روی آن در خاک آن کشور، گفت: اگر قرار بود ما جای دیگری، سوخت هسته ای مان را بسازیم یا مواد اولیه آن را به کشور دیگری منتقل کنیم، که این پیشنهاد از سال ها پیش بوده است. بلکه چالش ما این است و قرار است، تمام فرآیند سیکل سوخت را در داخل خاک جمهوری اسلامی ایران انجام دهیم و سوخت را در داخل کشور تولید کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، درباره برخی اخبار منتشر شده مبنی بر درخواست عربستان برای دستیابی به امتیازاتی مشابه آنچه ایران براساس توافق نامه ژنو در صورت امضای آن به دست می آورد، گفت: ما خوشحال می شویم که هر کشور اسلامی یا هر کشور در حال توسعه دیگری، براساس حقوقی که در ان پی تی و در اساسنامه آژانس برای آن ها ترسیم شده است، از تمامی امکانات مذکور در این، سند حقوقی بین المللی استفاده کند. خواه این کشور عربستان سعودی یا امارات باشد، ما هیچ گونه نگرانی از این بابت نداریم.

صالحی افزود: کشورها در این زمینه حق دارند و ما پیشتاز و پرچمدار این امر هستیم و برای حقوق کشورهای در حال توسعه برای استفاده کامل از همه حقوق به رسمیت شناخته شده در ان پی تی و اساسنامه آژانس، مبارزه می کنیم. ما از ورود آن ها به عرصه فعالیت های صلح آمیز هسته ای استقبال می کنیم.

وی با اشاره به پیشنهاد کشورمان برای همکاری کشورهای حوزه خلیج فارس در زمینه هسته ای، گفت: در حال حاضر امارات در حال ساخت چهار نیروگاه است و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز برای ساخت نیروگاه های هسته ای در کشورهایشان اعلام آمادگی کرده اند. ما از همکاری با این کشورهای همسایه استقبال می کنیم و آماده ایم تا تجربیات بسیار ارزنده ای را که به دست آورده ایم در اختیار آن ها قرار دهیم و پیشنهاد کرده ایم تا مانند آمریکای لاتین یا آسیای جنوب شرقی، شورای مشترک انرژی هسته ای تشکیل دهیم و آماده ایم تا درباره مسائل ایمنی و امنیتی و علمی، تکنوژیکی شورایی مشترک تشکیل دهیم و از تجارب یکدیگر استفاده کنیم.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/