14/12/14 - 13:13
شماره مطلب : 2448
گزارش ویژه

معاون وزیر خارجه روسیه: همه موضوعات میان ایران و 1+5 حل شده و فقط یک موضوع باقی مانده است

ایرانی ها می خواهند تحریم ها فوراً لغو شود و آمریکائی ها به علت مسائل داخلی شان با این موضوع موافقت نمی کنند.

ایران هسته ای- میخائیل بوگدانف معاون وزیر خارجه روسیه در امور خاورمیانه می گوید در مذاکرات میان ایران و 1+5 همه موضوعات حل شده و فقط یک موضوع حل نشده باقی مانده است.

وی گفته است که این موضوع باقی مانده مسئله تحریم هاست.

بوگدانف که هفته گذشته را در لبنان به سر می برد، در این باره گفته است: «در مذاکرات هسته ای ایران تنها یک گره همچنان باقی است و همین مسئله موجب به تعویق افتادن امضای توافقنامه هسته ای میان تهران و گروه 1+5 شد و آن جدول زمانی امضای توافقنامه و لغو تحریم هاست. ایرانی ها می خواهند تحریم ها فوراً لغو شود و آمریکائی ها به علت مسائل داخلی شان با این موضوع موافقت نمی کنند. آمریکائی ها می خواهند میان امضای توافقنامه و سازش دوره ای زمانی واقع شود. به همین علت ماشین حل اختلافات متوقف شده است و توافقات در این نقطه متوقف شده اند».

بوگدانوف بدون اشاره به محتوا گفت: «برسر مابقی مسائل توافق شده است».

وی در توضیح علت این اختلاف نظر گفته است: «دولت روسیه معتقد است که مشکل ریشه ای در عمق قضایا است و به تحول در مواضع طرفین و مسائل داخلی طرفین مذاکره مربوط می شود. روسیه معتقد است تیم اوباما-کری نمی تواند در شرایط حاد داخلی به کشورش بازگردد و بگوید که تحریم های ایران لغو شده است زیرا چنین اقدامی موجب نابودی میزان باقیمانده از محبوبیت مردمی دولتشان خواهد شد. دولتی که آماده می شود تا چند هفته دیگر آزمایش سختی را پشت سر بگذارد زیرا کنگره تحت کنترل مخالفان قرار گرفته است. موضع روحانی- ظریف نیز بهتر نیست. زیرا بازگشت مذاکره کنندگان به تهران درحالی که توافقنامه ای را با آمریکا امضا کرده اند که تحریم ها همچنان ادامه دارد منجر به تغییر فوری دولت می شود».

بوگدانف درباره وضعیت سیاست داخلی ایران می گوید: «اگرچه آیت الله خامنه ای رهبر معظم ایران از مذاکره کنندگان علناً حمایت کرده است. ایشان طی چند روز سه بار از مذاکرات حمایت کرد. بدین شکل طرفین مذاکره کننده گرفتار تندروهای داخلی خود هستند. اما این امر به طرفین کمک کرد تا به این اتفاق نظر دست یابند که طرفین احساس می کنند علیرغم اختلافات موجود، ‌جناح میانه رو در کشورشان هستند».

وی به طور خاص درباره تحریم ها می گوید: «تحریم ها در سه سطح هستند. تحریم های اروپائی که محدوده زمانی دارند و به زودی فرا می رسند. این تحریمها تجدید نخواهند شد و عملاً لغو خواهند شد و نیاز به لغو نخواهند داشت. پس از آن تحریم های سازمان ملل و سپس تحریمهای آمریکا وجود دارد. طرفین پس از دوره انتقالی و در ماه ژوئن پای میز مذاکره باز خواهند گشت و آمریکا در آن زمان قادر به امضای توافقنامه خواهد بود بدون آنکه به علت لغو تحریم ها تحت فشار داخلی قرار گیرد. طرف ایرانی نیز همین وضع را خواهد داشت و در برابر مطالبات داخلی نخواهد بود».

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/