14/10/14 - 22:00
شماره مطلب : 2386
متن کامل

روحانی: در مذاکرات هسته ای حتما تفاهم می شود

اگر بر فرض مسائلی پیش بیاید که ما نمی دانیم که می توانیم همه مسائل را حل کنیم، به هر حال یک راه حلی برای آن مسئله هسته ای پیدا می شود و حتماً دو طرف به تفاهم می رسند.

ایران هسته ای- حسن روحانی، رییس جمهور اسلامی ایران در یک گفت وگوی تلویزیونی تاکید کرد که ایران و 1+5 در مذاکرات هسته ای حتما به تفاهم می رسند.

این گفت وگو یک شب قبل از عزیمت تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به وین و انجام مذاکرات سرنوشت ساز امروز و فردا انجام شد.

متن پیاده شده از تصویر اظهارات آقای رییس جمهور که دوشنبه شب 21 مهر 1393 (13 اکتبر 2014) انجام شده است، چنین است.

***

مردم احساس کردند که دولت در زمینه سیاست خارجی با منطق، کارشناسی و با تبحر حرکت می کند.

البته روبروی ما قدرت های بزرگ هستند. ایران با شش قدرت جهان بحث می کند و با منطق و استدلال به توافق و هرچند توافق شش ماهه می رسد، قدم مهمی است که دولت برداشته است.

بعد از مذاکرات ژنو به کارآفرینان گفتم ما کار خود را انجام دادیم و حالا نوبت شماست.

مردم احساس می کنند تلاطم های خارجی کاهش یافته است و در زمینه هسته ای هر حرکتی انجام دهیم مردم می دانند که در چارچوب روابط و تعامل سازنده با جهان است.

اکنون در اجلاس های بین المللی، کشور بزرگی نیست که داوطلب مذاکره و ملاقات با مسئولان کشورمان نباشد در حالی که در گذشته وقتی با مقامات ما ملاقات می کردند گاهی زبان نصیحت داشتند اما امروز زبان سؤال دارند و درباره منطقه، اقتصاد ایران و مسائل مختلف کشور و جهان پرسش می کنند.

اصولا سیاست خارجی ما حرکت و گامی رو به جلو داشته است.

البته بحث هسته ای از مباحث مهم ماست و در قدم نخست موفق شدیم به توافق موقت دست پیدا کنیم واکنون کار بزرگی پیش رو داریم که توافق نهایی است.

این موضوعی است که 12 سال میان ایران و کشورهای بزرگ جهان از جمله گروه کشورهای 1+5 و آن اوایل مذاکره ایران با سه کشور اروپایی برقرار بوده است و معضل 12 ساله را یک روزه ، دو روزه و یک ماهه نمی توان حل کرد اما قدم های خوبی برداشتیم.

ما امروز در کلیات مسئله اتفاق نظر با 1+5 داریم. البته جزئیات هم خیلی مهم است و راجع به آن جزئیات بحث های مهمی داریم.

امروز 1+5 قبول کرده است که موضوع هسته ای ایران و حق ایران را به رسمیت بشناسد و اینکه ایران برای چند سال و چه شرایطی را بپذیرد و آن هم محدود، جای بحث است.

در اینکه تحریم باید برداشته شود جای اختلاف نظر نیست و حالا از کی شروع و کی تمام شود، مسائل مهمی است اما در کلیات مسائل توافق داریم.

در اینکه در نطنز باید غنی سازی انجام شود و اینکه فردو مرکزی برای ایران است و همچنین در اینکه در اراک نیاز به نیروگاه داریم، جای بحث وجود ندارد و اینکه ویژگی این نیروگاه چه و چگونه باشد، داریم بحث می کنیم.

گام بزرگی امروز برداشته شده و کلیات مسئله امروز مورد توافق نظر در دو طرف است.

دیگر هیچ کس بدنبال این نیست که ایران غنی سازی نکند و این بحث فراموش، منتفی و حذف شده است.

در اینکه ایران باید برای رادیوداروهایش یک نیروگاه داشته باشد، دیگر بحثی نیست.

حتی اینکه ایران در کنار غنی سازی از سایر فناوریهای مدرن هسته ای باید برخوردار باشد، یکی از مباحث ما با 1+5 است.

اکنون کشورهایی در 1+5 داوطلبند که به محض توافق با ما وارد گفتگو شوند.

رئیس جمهور فرانسه در سفر اخیر ما به نیویورک مطرح کرد که پس از توافق، تعاملات هسته ای با ایران خواهد داشت و می گفت قصد دارد در بحث هسته ای، فناوریهای مدرن را در اختیار ایران بگذارد.

اینکه ایران باید همه فناوریهای مدرن هسته ای را در اختیار داشته باشد مورد اتفاق نظر است.

البته وقتی می گوییم ما یعنی همه ملت ایران، و تا کنون نیز هر کاری که کرده ایم ملت ایران انجام داده است و اگر در مذاکرات هسته ای ما موفقیتی به دست آورده ایم به خاطر حمایت ملت ایران بوده است.

ما به عنوان نماینده ملت ایران در مذاکرات حضور پیدا می کنیم و همه دارند حمایت می کنند و اگر این تفاهم و توافق بین قوای سه گانه و حمایت های مقام معظم رهبری نبود و اگر ملت ایران در این زمینه همصدا و همفکر نبود ما خیلی مشکل داشتیم.

من پاسخ سؤال شما را این گونه می دهم که موضوع هسته ای بازگشت ناپذیر است یعنی هیچ وقت ما به عقب برنخواهیم گشت و ما به شرایطی رسیده ایم که به یک سال قبل برنمی گردیم اما اینکه چگونه پیشرفت کنیم و آیا در این چهل روز باقیمانده همه مسائل تمام می شود و توافق نهایی می شود یا بخشی باقی می ماند یا احتمالاً تمدید می شود یا نمی شود؛ اینها مباحثی است که مطرح است و اراده ما نیز بر این است و فکر می کنیم در همین چهل روز باقیمانده همه مسائل قابل حل و فصل نهایی است و می تواند حل و تمام شود.

اما اگر بر فرض مسائلی پیش بیاید که ما نمی دانیم که می توانیم همه مسائل را حل کنیم، به هر حال یک راه حلی برای آن مسئله هسته ای پیدا می شود و حتماً دو طرف به تفاهم می رسند.

می خواهم به ملت بزرگ ایران بگویم که دنیا هم قبول کرده که ایران باید دارای فناوری هسته ای باشد و هم پذیرفته که این مسئله از طریق مذاکره حل و فصل شود و هم همه قبول کرده اند که این تفاهم برد- برد و به نفع همه خواهد بود.

امسال در نیویورک نه تنها کشورهای اروپایی بلکه مقامات همه کشورهایی که ما با آنها ملاقات داشتیم ؛ در واقع در اجلاس شانگهای و نیویورک ما با 1+5 جز با آن یک با پنج تای آنها در سطح بسیار بالا ملاقات داشتیم که چهار تای آنها در سطح سران و آن یکی نیز در سطح وزیرخارجه بود ؛ همه آنها به این مسئله اعتراف داشتند که مسئله باید حل شود و حتی یکی از سران این کشورها می گفت که ما دیگر خسته شده ایم و باید هر طوری که هست این مسئله را تمام کنیم.

این نشان می دهد که شرایط عوض شده و این شرایط را ملت ما عوض کرده است و دنیا می داند که اراده دولت و ملت بر چه قرار گرفته و ما امیدواریم این مسئله در مسیر حل خود و مسیری که به نفع منطقه و جهان است قرار گیرد.

ما همه تلاش های خود را در این راه به کار گرفته ایم و خواهیم گرفت.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/