14/9/27 - 20:19
شماره مطلب : 2370
گزارش ویژه

مذاکرات نیویورک پایان یافت/ اختلاف های اساسی کجاست؟

هم منابع ایرانی و هم منابع نزدیک به 1+5 اعلام کرده اند «پیشرفت هایی در حوزه مسائل فنی» در مذاکرات رخ داده اما درباره مسائل اساسی همچنان اختلاف نظرهای جدی وجود دارد.

حامد علوی، ایران هسته ای- مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 در نیویورک پایان یافت.

هم منابع ایرانی و هم منابع نزدیک به 1+5 اعلام کرده اند «پیشرفت هایی در حوزه مسائل فنی» در مذاکرات رخ داده اما درباره مسائل اساسی همچنان اختلاف نظرهای جدی وجود دارد.

وزیر امور خارجه فرانسه نخستین مقام غربی بود که این اختلافات را آشکار کرد.

فابیوس گفته است: «هدف از این گفتگوها رسیدن به توافقی است تا مطمئن شویم تحت هیچ شرایطی ایران به سلاح های اتمی دست پیدا نخواهد کرد. ما باید درباره راکتور اراک و سانتریفوژها گفت وگو کنیم زیرا اگر ایران از رفتن به سمت سلاح اتمی چشم پوشی کند به این رقم بی شمار سانتریفوژها نیاز نخواهد داشت. همچنین باید درباره کنترل همه اینها گفتگو کرد.»

وزیر امور خارجه فرانسه اضافه کرد: «عناصری وجود دارد که درباره آن گشایش و امکاناتی به وجود آمده است که از آن جمله می توان به اراک اشاره کرد اما درباره دیگر مسایل پیشرفتی وجود ندارد».

سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه در کنفرانسی خبری در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در این باره گفت: «درباره اینکه درباره برنامه اتمی ایران به توافق برسیم، محتاطانه خوشبین هستیم. مذاکره کنندگان به حصول به توافق بسیار نزدیک شده اند».

یک دیپلمات غربی هم که خواست نامش فاش نشود، جزئیات بیشتری از مذاکرات را فاش کرده است.

وی به خبرنگاران گفته است: «ما در خصوص مسائل اصلی همچنان خیلی فاصله داریم. در خصوص غنی سازی، ما هنوز به آنجا نرسیده ایم. در خصوص تحریم ها نیز همینطور».

دیپلمات های غربی گفته اند علاوه بر غنی سازی، سرعت لغو تحریم ها مسئله ای دشوار است. مسئله ای که هیئت های ایرانی و غربی اختلافاتی شدید در خصوص آن دارند.

این دیپلمات غربی گفت آمریکا و اروپایی ها آماده هستند در صورت دستیابی به توافقی قابل قبول، تحریم های یکجانبه خود را خیلی سریع لغو کنند، اما تحریم های سازمان ملل متحد به تدریج بر اساس پیروی ایران از هر گونه توافق آینده پایان خواهد یافت.

وی افزود: «آنچه آنها علاقه مند هستند ببینند رها شدن خیلی سریع و فوری از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد است».

این دیپلمات خاطر نشان کرد: «اما این دقیقا آن گونه ای نیست که ما فکر می کنیم».

گفته می شود ایران و 1+5 دور بعدی مذاکرات خود را از ماه اکتبر آغاز خواهند کرد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/