14/9/26 - 23:54
شماره مطلب : 2367
گزارش ویژه

امریکا دیدگاه خود درباره تعداد سانتریفیوژها را به دیدگاه ایران نزدیک می کند

آمریکا در حال بررسی کاهش درخواست های کنونی خود درباره برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران و مطرح کردن پیشنهادی جدید است که براساس آن ایران اجازه خواهد داشت نزدیک به نیمی از برنامه هسته ای خود را دست نخورده نگه دارد.

ایران هسته ای- خبرگزاری امریکایی آسوشیتدپرس از تلاش امریکا برای نزدیک تر کردن دیدگاه خود به ایران درباره تعداد سانتریفیوژ ها خبر داده است.

این خبرگزاری در گزارشی به قلم جرج جان خبرنگار خود در وین که روز جمعه 4 مهر 1393 (26 سپتامبر 2014) منتشر شده این موضوع را از دیپلمات های امریکایی نقل کرده است.

متن گزارش ای پی در ادامه می آید.

«ایران هسته ای» به زودی مسئله را ارزیابی خواهد کرد.

***

 آمریکا در حال بررسی کاهش درخواست های کنونی خود درباره برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران و مطرح کردن پیشنهادی جدید است که براساس آن ایران اجازه خواهد داشت نزدیک به نیمی از برنامه هسته ای خود را دست نخورده نگه دارد و در عین حال محدودیت های دیگری بر احتمال دستیابی خود به تسلیحات هسته ای اعمال کند.

این ابتکار پنجشنبه شب پس از چندین ماه مذاکرات هسته ای میان ایران و شش قدرت بزرگ منتشر شده است که نتوانسته است اختلافات میان ابعاد آتی و ظرفیت برنامه غنی سازی اورانیوم را کاهش دهد. ایران تاکید دارد به دنبال تسلیحات هسته ای نیست با این حال غرب تنها در صورتی تمایل دارد تحریم ها برضد این کشور را لغو کند که تهران موافقت کند به طور قابل ملاحظه ای غنی سازی و دیگر فعالیت هایی که می تواند منجر به دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای شود محدود کند.

آمریکا که نگران است اورانیوم غنی شده در سطوح بالا در ایران برای تولید کلاهک های هسته ای مورد استفاده قرار گیرد، اعلام کرده است به طور ایده آل خواستار آن است که تعداد سانتریفوژ های فعال در ایران از عدد 1500 فراتر نرود. ایران تاکید دارند قصد دارد از فناوری غنی سازی برای تولید سوخت هسته ای و دیگر اهداف صلح آمیز استفاده کند و تاکید دارد باید اجازه یابد دستکم 9400 سانتریفوژ خود را فعال نگه دارد.

دو دیپلمات که خواستند نامشان فاش نشود اعلام کردند پیشنهاد جدید آمریکا همچنین تلاش دارد که به شمار سانتریفوژهایی که ایران خواستار حفظ آن است نزدیک شود. این دیپلمات ها اعلام کردند براساس این پیشنهاد، ایران اجازه حفظ 4500 سانتریفوژ را خواهد داشت با این حال باید ذخایر گاز اورانیومی که به این دستگاهها تزریق می شود تا سطحی کاهش دهد که زمان لازم برای تولید اورانیوم غنی شده لازم برای ساخت یک کلاهک هسته ای به یک سال افزایش یابد. آنها می گویند به این ترتیب جامعه بین المللی زمان کافی برای مقابله با تلاش احتمالی ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای را خواهد داشت.

دیپلمات ها تاکید دارند این پیشنهاد تنها یکی از چندین پیشنهاد در حال بررسی توسط شش قدرت جهانی یعنی آمریکا، روسیه، چین ، انگلیس، فرانسه و آلمان است و تاکنون به طور رسمی به ایرانیها ارائه نشده است.

دیگر پیشنهادها شامل اجازه دادن به ایران برای حفظ بیش از 1500 سانتریفوژ است با این حال بیشتر تاسیسات لازم برای حفظ کارکرد آنها از جمله - سیمها و لوله های ویژه تزریق گاز اورانیوم و دیگر تجهیزات جانبی باید برداشته شود.

هر دو پیشنهاد به ایران اجازه خواهد داد ادعا کند درباره قول خود مبنی بر کنار نگذاشتن توان غنی سازی امتیاز نداده است و همزمان درخواست های آمریکا مبنی بر محدود شدن برنامه هسته ای ایران به گونه ای که نتواند به سرعت به بمب هسته ای دست یابد اجرا شده است.

این پیشنهادهای جدید منعکس کننده تمایل واشنگتن برای پیشرفت مذاکرات پیش از ضرب الاجل بیست و چهار نوامبر است که از ماه ژوئیه گذشته تمدید شده است. دور کنونی یک هفته پیش در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل آغاز شد و منجر به گمانه زنی درباره این مسئله شده است که وزرای خارجه کشورهای مذاکره نیز به این مذاکرات بپیوندند. با این حال دیپلمات ها می گویند به علت فقدان پیشرفت فوق العاده تاکنون هیچ قصدی در این باره وجود ندارد.

سرنوشت راکتورهای در دست ساخت نزدیک شهر اراک و نیز تاسیسات زیرزمینی فردو همچنین از دیگر موارد جنجالی است. آمریکا و متحدان غربی این کشور خواستار کاهش ظرفیت تولید این راکتور با هدف به حداقل رساندن تولید پلوتونیوم است که مسیر جایگزین برای تولید تسلیحات هسته ای به شمارمی رود. آنها تاکید دارند سایت فردو نیز بسته شود و یا کاربری آن تغییر کند زیرا از استحکام بالایی برخوردار است و گفته می شود در برابر حملات هوایی آسیب پذیر نیست.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/