14/9/24 - 21:19
شماره مطلب : 2364
گزارش ویژه

آخرین وضعیت مذاکراتی در نیویورک

اطلاعات دریافتی «ایران هسته ای» نشان می دهد اراده تیم مذاکره کننده ایرانی این است که در نیویورک توافقات مهم درباره مسائل اختلافی در مذاکرات هسته ای صورت بگیرد.

ایران هسته ای- اطلاعات دریافتی «ایران هسته ای» نشان می دهد اراده تیم مذاکره کننده ایرانی این است که در نیویورک توافقات مهم درباره مسائل اختلافی در مذاکرات هسته ای صورت بگیرد.

برخی منابع مرتبط با موضوع در تهران می گویند دولت آقای روحانی به مذاکرات نیویورک به عنوان فرصتی راهبردی نگاه می کند که تا یک سال آینده دیگر تکرار نخواهد شد.

این تیم بر این عقیده است که به هر شکل ممکن باید تکلیف اختلاف های کلیدی در مذاکرات روشن شود.

به گفته این کارشناسان تحلیل تیم مذاکره کننده این است که روحانی باید در این مذاکرات از بین چند راه حل بالقوه پیدا شده برای هر کدام از مسائل اختلافی، یکی را در تعامل با سران دیگر کشورهای عضو گروه 1+5 برگزیند.

به همین دلیل، حتی اگر دیدار به اوباما رخ ندهد – که اکنون احتمال آن بسیار کاهش پیدا کرده- تحلیلگران می گویند مسلما تماس های نزدیکی میان روحانی و سران کشورهای 1+5 رخ خواهد داد.

یک کارشناس ارشد در تهران گفت: «نشست وزرای خارجه ایران و 1+5 قطعی است. روحانی هم دائما با مذاکرات در تماس و تعامل خواهد بود. بدون تردید پیغام هایی هم که می تواند خیلی مفصل باشد، حتی سطح سران، رد و بدل خواهد شد. اما دیدار دو جانبه رخ نخواهد داد».

برخی منابع دیگر می گویند ممکن است برای زمانی پس از مذاکرات نیویورک، یک قرار برای ملاقات سران 6 کشور با آقای روحانی هماهنگ شود.

این موضوع هنوز در حد گمانه زنی است.

با این حال، مطابق اطلاعات موجود، جمع بندی تیم مذاکره کننده این است که اگر توافقات اصولی در نیویورک رخ ندهد، نهایی کردن توافق جامع تا روز 3 آذر بسیار دشوار خواهد بود.

یک دیپلمات ایرانی در این زمینه به خبرگزاری رویترز گفته است که اگر توافقات اصولی در نیویورک انجام شود، تمام دو ماه آینده باید صرف توافق روی جزئیات و آماده کردن یک متن قابل امضا شود.

بر اساس این دلایل، کارشناسان باور دارند که روزهای آینده برای مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 سرنوشت ساز خواهد بود.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/