14/9/19 - 20:42
شماره مطلب : 2356
گزارش ویژه

آیا روحانی با اوباما ملاقات می کند؟

ایران و امریکا ظرف یک سال گذشته تا سطح وزیر خارجه بدون محدودیت درباره موضوع هسته ای مذاکره کرده اند اما این مذاکرات رفتار امریکا را علیه ایران خصمانه تر کرده است.

حامد علوی، ایران هسته ای- برخی ناظران عقیده دارند احتمال دیدار حسن روحانی با باراک اوباما در نیویورک کم نیست.

احتمال دارد حسن روحانی که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر می کند، متمایل به یک دیدار مستقیم با باراک اوباما رییس جمهور امریکا باشد.

روحانی خود در مصاحبه با شبکه تلویزیونی امریکایی NBC این احتمال را رد نکرده است: «فعلا در برنامه من چیزی به عنوان ملاقات با رییس جمهور اوباما وجود ندارد. در دنیای سیاست همه چیز امکان پذیر است اما در عین حال موضوع آمریکا یک موضوع خاصی است، شرایط خاصی دارد و بین ایران و آمریکا سالیان دراز تخاصم و تنش وجود داشته است».

طرف امریکایی با صراحت بیشتری از این موضوع استقبال کرده است.

یک مقام عالی رتبه دولت اوباما روز پنجشنبه 27 شهریور، به پل ریشتر خبرنگار روزنامه لس آنجلس تامیز گفته است: «باراک اوباما رئیس جمهور حاضر است در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در هفته آینده گفتگوی تاریخی سال گذشته با حسن روحانی رئیس جمهور ایران را تکرار کند».

خبرگزاری رویترز هم در گزارشی از نیویورک به قلم لوئی شاربونو و پریسا حافظی نوشت: «یک مقام بلندپایه آمریکایی روز پنجشنبه گفت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برنامه ای برای نشست با حسن روحانی همتای ایرانی خود در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ندارد اما با این حال رئیس جمهور آمریکا با چنین نشستی مخالفتی ندارد».

اگر چنین ملاقاتی صورت بگیرد بدون تردید آقای روحانی با چالش های بی سابقه ای مواجه خواهد شد.

تماس تلفنی سال گذشته وی با اوباما نه تنها هیچ تاثیر مثبتی بر مذاکرات هسته ای نگذاشت، بلکه برخی کارشناسان عقیده دارند منجر به تشدید زیاده خواهای آنها در مذاکرات شده است.

ایران و امریکا ظرف یک سال گذشته تا سطح وزیر خارجه بدون محدودیت درباره موضوع هسته ای مذاکره کرده اند اما این مذاکرات رفتار امریکا را علیه ایران خصمانه تر کرده است.

اکنون سوال این است که هدف از چنین ملاقاتی چه می تواند باشد؟

با وجود اینکه کارشناسان در تهران احتمال چنین ملاقاتی را زیاد ارزیابی نمی کنند ولی همین که این موضوع قاطعنه از سوی رییس جمهور رد نشده، نشان دهنده این است که دولت نمی خواهد تماس در این سطح را منتفی کند.

اگر چنین ملاقاتی رخ بدهد، احتمالا 3 علت خواهد داشت:

1- این تصور که ملاقات با رییس جمهور امریکا حل موضوعات دشوار در مذاکرات هسته ای را آسان تر خواهد کرد.

2- علاقمندی روسای جمهور دو کشور به اینکه خود را به عنوان تصمیم گیرندگان نهایی و مقام های تمام کننده به افکار عمومی معرفی کنند.

3- تلاش برای پل زدن از مذاکرات هسته ای به روابط دوجانبه با امریکا

با این حال، این دیدار به معنای خروج از ضوابط دیپلماتیکی خواهد بود که مجوزهای تیم مذاکره کننده در چارچوب آنها قرار دارد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/