14/7/21 - 16:38
شماره مطلب : 2296
متن کامل بیانیه وزیر خارجه انریکا پس از مذاکرات وین 6

کری: دورنمای بسیار واقعی برای توافق نهایی با ایران وجود دارد

جان کری وزیر خارجه امریکا با صدور بیانیه ای پس از مذاکرات وین 6 اعلام کرد دورنمای بسیار واقعی برای توافق نهایی با ایران وجود دارد.

ایران هسته ای- جان کری وزیر خارجه امریکا با صدور بیانیه ای پس از مذاکرات وین 6 اعلام کرد دورنمای بسیار واقعی برای توافق نهایی با ایران وجود دارد.

متن کامل بیانیه وی که روز شنبه 28 تیر منتشر شده، چنین است:

***

همان گونه که پرزیدنت اوباما و تمامی هیئت دولت تاکید کرده اند، ما خود را در قبال آزمون یکی از مهم ترین اولویت های جهان، یعنی تضمین این که  ایران سلاح اتمی تولید نخواهد کرد – از طریق مذاکرات دیپلماتیکی که هم اکنون میان ما و شریکان بین المللی مان در جریان است -متعهد می دانیم.

این تلاش همان قدر که فشرده است، مهم هم هست. و ما در مدتی کم راه دشواری طی کرده ایم. کم تر از یک سال پیش پرزیدنت اوباما و  پرزیدنت روحانی رئیس جمهوری ایران، با یک دیگر گفت و گو کردند و کوشیدند لحظه دیپلماتیک جدیدی را بنیان گذارند. و من نخستین مذاکرات دو جانبه  میان وزیر خارجه آمریکا و وزیرخارجه ایران را، برای تخستین بار در طی بیش از سه دهه، برگزار کردم.

از آن زمان، ما درگیر تلاشی فشرده و دائمی بوده ایم – این بهترین فرصتی بوده که تاکنون برای حل صلح آمیز این مسئله داشته ایم.  این فرصت از طریق برنامه مشترک اقدام که از پیشرفت برنامه اتمی ایران جلوگیری می کرد، و بخش هایی از آن را حتی به عقب می برد، برای نخستین بار در مدت یک دهه،  به دست آمد.

برنامه مشترک اقدام، تفاهمی شش ماهه بود که از ۲۰ ژانویه 2014  آغاز شد و  موفقیتی آشکار نصیب ما کرد. ایران از زمان آغاز این برنامه به تعهدهای خود در زمینه خنثی کردن مخازن اورانیوم ۲۰درصد غنی شده خود عمل کرده و آن را به ۵ درصد رسانده است. سانتریفوژ پیشرفته ای نصب نکرده، و ترکیب های تازه ای در نیروگاه اراک خود  نصب یا آزمایش نکرده است. و در عین حال به بازرسی های مکرر از تاسیساتش تن داده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی به  طور منظم تصدیق کرده که ایران به همه این تعهدات عمل کرده است. دراین میان، ما وشریکان گروه ۵+۱ و اتحادیه اروپا بنا بر توافق برنامه مشترک  اقدام، تحریم هارا در میزان محدودی لغو کرده ایم. حال آن که بخش وسیعی از تحریم ها به قوت خود باقی مانده اند. همان گونه که روز دوشنبه دروین گفته ام، بر من آشکار است که ما به پیشرفت های ملموسی درمذاکرات جامع خود دست یافته ایم، اما هنوز شکاف های واقعی در برخی از حوزه ها وجود دارد. امروز، ما پیش نویسی تدوین کرده ایم که مسائل اصلی را دربر گرفته است اما هنوز تعدادی از پرانتزها و فضاهای سفید در متن آن وجود دارد.

ما باهم برای یافتن راه حلی بلندمدت  که مسیر رسیدن پلوتونیوم به بمب را در نیروگاه اراک مسدود کند، کار کرده ایم. با هم درمورد فوردو، با هدفی دیگر و برای آن که مطمئن شویم که از آن برای ساختن سلاح هسته ای استفاده نخواهد شد، کارکرده ایم.  با هم کار کرده ایم تا تضمین کنیم که ذخیره اورانیوم کم غنی شده ایران به غنای بالا که برای بمب سازی به کار می رود، نخواهدرسید. و توافق کرده ایم که هر توافق بلندمدت و فراگیری حتما همراه با بازرسی هایی پیش رفته و تدبیرهای راستی آزمایی باشد که از وضعیت موجود بسیار فراتر رود- تدبیرهایی که برای مطمئن کردن ما از این که ایران درخفا قادر به ساختن بمب اتمی نخواهد بود، اهمیت مطلق دارد.

زمینه های دیگری هم هست که در آن ها پیشرفت داشته ایم. که برخی از آنها به راستی بسیارمهم اند. البته هنوز درباره همه این مسائل جا برای کار کردن و حل اختلاف وجود دارد. اما ما به راستی پیش رفته ایم.

 با این همه هنوز شکافهای واقعی درباره مسائلی چون ظرفیت غنی سازی در تأسیسات غنی سازی نظنز وجود دارد. این مسئله بخش بسیارمهمی ازهرتوافق بالقوه فراگیروجامع است. هنوز باید در این زمینه و زمینه های دیگر کارهای زیادی انجام دهیم.

دیپلماسی وقت می برد. و برای تعیین این که می توانیم از راه های صلح آمیز به هدف های خود دست یابیم، به پشتکار و ثبات قدم نیاز داریم.  پشت کردن دائم به تلاش های دیپلماتیک، آن هم  وقتی پیشرفت های مهمی به دست آمده، به منزله آن است که خود را از قدرت دست یابی صلح آمیز به هدف های خود و حفظ این  اتحاد بین المللی که بوجود آورده ایم، محروم کنیم. درحالی که روشن کرده ایم که نرسیدن به توافق، بهتر از  توافق بد است، اما دورنمای بسیار واقعی دست یابی به توافقی خوب که هدف های ما را برآوَرَد، مارا به زمان بیشتری نیازمند می کند.

درنتیجه، ما- همراه با اتحادیه اروپا، گروه ۵+۱ و ایران- تصمیم گرفته ایم که مهلت برنامه مشترک اقدام را تا ۲۴ نوامبر تمدید کنیم. که دقیقا یک سال پس از زمانی خواهد بود که مرحله اول توافق را در ژنو نهایی کردیم. این امرمهلت کوتاهی دراختیارما می گذارد تا بتوانیم به کار برای نهایی کردن توافقی فراگیر ادامه دهیم – که بر اساس  پیشرفت هایی که تابه حال کرده ایم و راهی که در آن قدم گذاشته ایم، معتقدیم که می توانیم دستیابی به آن را تضمین کنیم .

دراین مدت کوتاه، همه طرف ها متعهدند که به تعهد های خود در برنامه مشترک اقدام پابند بمانند. در چهارماه آینده، ما از پیشرفت برنامه اتمی ایران در حوزه های کلیدی آن جلوگیری خواهیم کرد. به علاوه، ایران تعهد کرده است در چهارماه آینده در ارتباط با برنامه اتمی خود گام هایی منطبق با آنچه در برنامه مشترک توافق کرده، بردارد. که این شامل غنی سازی ۵ درصدی اورانیوم  و تعهد به اکسید کردن ذخیره های با غنای بالاتر است.

بر اساس برنامه مشترک اقدام، ایران نیمی از اورانیوم ۲۰ درصدی خود را رقیق کرد و بقیه را به اکسید تبدیل کرد. دراین مهلتی که به وجود آمده، ایران تعهد کرده که قدمی فراتر بردارد و همه اورانیوم 20درصدی را به سوخت برای نیروگاه تحقیقاتی تهران تبدیل کند. تا پایان این مهلت، ۲۵ کیلوگرم از این ماده به سوخت تبدیل خوهد شد. پس از تبدیل اورانیوم ۲۰ درصدی به سوخت، استفاده از آن برای تولید سلاح، درصورت نقض تعهدات،  بسیار دشوار است. دست زدن به این اقدام بی درنگ ازطریق بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی قابل کشف  است و دلیلی روشن برای قصد ایران به تولید سلاح اتمی خواهد بود.

درعوض، ما با تعلیق تحریم ها بر اساس توافق برنامه مشترک ادامه خواهیم داد و ایران به ۲ میلیارد و هشتصد میلیون دلار دارایی مسدود شده خود دسترسی خواهد یافت. و این را هم روشن کنم، که پولی که دراین چهارماه به ایران داده می شود بیش از آنچه در شش ماه گذشته به دست آورده، نخواهد بود. و بخش عمده درآمد مسدود شده نفت ایران همچنان دسترس ناپذیر خواهد ماند. و نیز این که، مانند  شش ماه گذشته  تحریم ها به قوت خود باقی خواهند ماند.

سرانجام این که هدف ما از تمدید مذاکرات آنست که از پیشرفت هایی که تاکنون کرده ایم نتیجه مطلوب بگیریم و درعین حال بهترین فرصت را برای موفقیت آمیز بودن نتیجه این روند به خود بدهیم. متوقف ماندن برنامه اتمی ایران در چهارماه آینده بسیار خطیر است. این امر هم در جهت منافع ما و هم در جهت منافع متحدان ماست. و همچنان که در این راه پیش می رویم با آن متحدان و با کنگره درباره این مسئله خطیر مشورت خواهیم کرد.

ما این کار را با درنظر گرفتن این که تاکجا می توانیم برویم، و نه آن که امیدواریم به کجا برسیم، انجام می دهیم. یک سال پیش، کمتر کسی پیش بینی می کرد که ایران به همه تعهدهایی که در مرحله اول توافق داده است، عمل کند؛  و یا این که بتوانیم با هم بر سر یک توافق جامع بلندمدت، فعالانه مذاکره کنیم. اکنون،چهارماه اضافی درپیش است تامسیر این سفردشوار دیپلماتیک  تعیین شود. بیاییم همه ازاین فرصت استفاده کنیم و از این مهلت اضافی در راه ساختن گزینه های بنیادی لازم برای رسیدن به توافقی جامع، که سراسر جهان را مکانی امن تر سازد، استفاده کنیم.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/