14/7/21 - 21:04
شماره مطلب : 2295
گزارش ویژه

کاخ سفید: چشم انداز خوبی برای توافق نهایی وجود دارد

کاخ سفید پس از مذاکرات وین 6 با صدور بیانیه ای اعلام کرد چشم انداز خوبی برای رسیدن به توافق نهایی با ایران وجود دارد.

ایران هسته ای- کاخ سفید پس از مذاکرات وین 6 با صدور بیانیه ای اعلام کرد چشم انداز خوبی برای رسیدن به توافق نهایی با ایران وجود دارد.

متن کامل این بیانیه که روز 28 تیر منتشر شده، چنین است:

***

در یکسال گذشته، آمریکا با همکاری اتحادیه اروپا و گروه 1+5 وارد یک تعامل بی سابقه دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران شده است تا به یک راه حل جامع هسته ای برسد.

در ماه نوامبر گذشته با امضای توافقنامه موقت هسته ای قدم مهم نخست را برداشتیم. طبق این توافقنامه، ایران متعهد شد پیشروی برنامه هسته ای خود را متوقف کند و در بخش های کلیدی نیز عقب برود و دسترسی بی سابقه بازرسان بین المللی را به تاسیسات خود در ازای لغو محدود تحریم ها فراهم کند.

به تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به تعهدات خود در چارچوب این توافقنامه پایبند مانده،‌ غنی سازی اورانیوم در سطوح بالا را متوقف کرده، برای خنثی سازی ذخایر خطرناک مواد هسته ای خود اقدام کرده، از نصب سانتریفوژهای جدید خودداری کرده، پیشروی در رآکتور اراک را متوقف کرده و امکان بازرسی های بیشتر و فشرده تر را فراهم نموده است.

در ضمن ، لغو تحریم های گروه 1+5 و اتحادیه اروپا محدود بوده و بخش اصلی تحریم ها به قوت خود باقی مانده است.

طرح مشترک اقدام با جلوگیری از پیشروی ایران به سمت سلاح هسته ای، با شفاف کردن هرچه بیشتر برنامه هسته ای این کشور و تداوم فشارها بر آن به هدف بزرگ خود که فراهم کردن زمان و فضای لازم برای کار به سمت حل و فصل بلند مدت مناقشه است، رسید.

در این شش ماه، دیپلمات های ما در مذاکرات فشرده با ایران برای رسیدن به این هدف تلاش کردند.

مذاکره کنندگان ما در برخی زمینه ها پیشرفت کردند و در حالی که اختلافات جدی باقی است، چشم انداز خوبی برای یک معامله جامع وجود دارد.

به همین علت و به این علت که ایران به تعهدات خود مطابق توافقنامه اولیه عمل کرده است، ما امروز با تمدید مذاکرات موافقت می کنیم.

تمدید مذاکرات به ما امکان می دهد به گفتگو ادامه دهیم ضمن این که برنامه هسته ای ایران در جریان مذاکرات پیشروی نمی کند.

مسائل پیش روی ما پیچیده است و کار سختی برای حل و فصل آنها پیش رو داریم. هدف ما مشخص است. رسیدن به یک معامله جامع که همه راههای ایران را به سمت بمب از طریق اعمال محدودیت های شدید بر ظرفیت غنی سازی ایران، برطرف کردن نگرانی ها در خصوص رآکتور اراک و اقدامات بیشتر نظارتی و راستی آزمایی، می بندد.

در جریان این فرآیند، ما دائماً با کنگره که حمایت هایش از فرصت دیپلماتیک ضروری بوده است، در تماس بوده ایم.

ما همچنین با متحدان منطقه ای خود به ویژه اسرائیل و کشورهای خلیج (فارس) مشورت کرده ایم. همینطور، تحریم ها را داریم که اجرای آن ادامه می یابد.

در حرکت رو به جلو، فرصت داریم به یک راه حل پایدار دیپلماتیک برای حل و فصل یکی از مهمترین مسائل امنیت ملی عصر خود برسیم.

ما به چیزی کمتر از یک راه حل جامع که اهدافمان را در بر دارد، رضایت نمی دهیم. با حرکت به سمت جلو قادر خواهیم بود ائتلاف بین المللی را حفظ کنیم، برنامه هسته ای ایران را متوقف نگه داریم و راه حل جامع را دنبال کنیم.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/