14/5/16 - 13:40
شماره مطلب : 2227
گزارش ویژه

در وین 4 چه می گذرد؟

به نظر می رسد 4 مسئله چالش برانگیز خواهد بود: ظرفیت غنی سازی، PMD، R&D، و جدول زمانی لغو تحریم ها. درباره این مسائل هم درباره شیوه حل و فصل اختلاف وجود دارد و هم درباره نحوه نگارش

علی شاهدیان، ایران هسته ای- منابع خبری می گویند نگارش بخش هایی از توافق جامع میان کاترین اشتون و محمد جواد ظریف آغاز شده اما به دلیل وسواس دو طرف درباره کلمات کار به کندی پیش می رود.

در حالی که مذاکرات وین 4 از روز چهارشنبه 24 اردیبهشت آغاز شده، این گفت وگوها هنوز ادامه دارد.

اگرچه مذاکرات به صورت کاملا پنهانی انجام می شود ولی اطلاعات درز کرده از آن به بیرون، تا حدودی متنقض است.

از یک سو عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران گفته است دو طرف درباره حدود 13 مورداختلاف دارند. از سوی دیگر، منابع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران گفته اند درباره حدود 60 درصد مسائل اشتراک وجود دارد. این اطلاعات متناقض این پرسش را بوجود آورده است که واقعا درون مذاکرات چه می گذرد و پیشرفتی در حال رخ دادن است یا خیر؟

«ایران هسته ای» پیش از این خبر داده بود که تیم های ایران و 1+5 در این مذاکرات نگارش متن درباره دو موضوع بازرسی ها و راکتور اراک را آغاز خواهند کرد. این بدان معناست که درباره این مسائل و نحوه حل و فصل آنها توافق نسبی وجود دارد و اختلافات درباره Wording مسئله است.

یک دیپلمات مطلع در تهران به «ایران هسته ای» گفت: «اصول راه حل ها درباره بیش از 60 درصد موضوعات روشن شده است که البته عموما راه حل های خوبی نیست و به منافع امریکا نزدیک تر است تا منافع ایران. اکنون اختلافات باقی مانده در این موضوعات، درباره جملات و عبارات است که اختلافی راهبردی نیست».

وی ادامه داد: «به نظر می رسد 4 مسئله چالش برانگیز خواهد بود: ظرفیت غنی سازی، PMD، R&D، و جدول زمانی لغو تحریم ها. درباره این مسائل هم درباره شیوه حل و فصل اختلاف وجود دارد و هم درباره نحوه نگارش».

اما اینها مسائلی است که احتمالا تا دقایق آخر مذاکرات درباره آنها تصمیم گیری نخواهد شد

در عین حال، منابع مطلع می گویند این احتمال جدی است که مذاکرات میان ایران و 1+5 تبدیل به روندی روزانه شود و هر چه به تاریخ 29 تیر نزدیک تر شویم، این مذاکرات فشرده تر گردد.

نگرانی اصلی در تهران در  این باره است که آیا خروجی مذاکرات به خطوط قرمز ترسیم شده برای تیم ایرانی، پای بند خواهد بود یا نه؟

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/