14/4/15 - 01:53
شماره مطلب : 2194
گزارش ویژه

سوال هایی درباره نحوه دریافت پول توافق ژنو از سوی ایران

ایران هسته ای- سید عباس عراقچی از واریز قسط چهارم دارایی‌های بلوکه شده به حساب بانک مرکزی خبر داده است.

عراقچی روز دوشنبه 25 فروردین (14 آوریل) به ایسنا گفته است که مبالغ مربوط به اقساط 4/2 میلیارد دلاری به حساب بانک مرکزی واریز شده است.

وی افزوده است: «تا کنون همه اقساط طبق توافق ژنو پرداخت شده و در حساب بانک مرکزی قرار دارد».

اما نکته ای که عراقچی توضیح نداده این است که اولا این پول به حساب بانک مرکزی در کجا واریز شده است (که می دانیم پاسخ این سوال حساب بانک مرکزی در یکی از بانک های سوییس است) و ثانیا آیا ایران اکنون اجازه برداشت از این حساب ها و انتقال پول نقد به کشور را دارد یا خیر.

اطلاعات فعلی نشان دهنده آن است که تا کنون حتی یک دلار از پول دریافتی وارد ایران نشده است.

به همین دلیل است که امروز در نخستین جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی، کمیسیون امنیت ملی مجلس، مقرر کرده است که بانک مرکزی اقدام عاجل و شفافی در مورد انتقال و به کارگیری ارز آزاد شده در چهار قسط گذشته بعد از توافق ژنو به کشور انجام دهد.

بنابر ادعای وزارت خارجه قسط اول دارایی‌های ایران که مبلغ 550 میلیون دلار و نزد بانک مرکزی ژاپن بود، سوم فوریه از طریق نشنال بانک سوییس به فرانک سوییس تبدیل و به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز شد. قسط دوم از مبلغ 4،2 میلیارد دلار مورد توافق به مبلغ 450میلیون دلار نیز به ین ژاپن در تاریخ 3 مارس 2014 برابر با دوازدهم اسفند ماه 1392 آزاد و در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت

قسط سوم معادل 550 میلیون دلار، 7 مارس مصادف با 16 اسفندماه و قسط چهارم معادل 550 میلیون دلار نیز 10 آوریل برابر با 21 فروردین به حساب بانک مرکزی واریز شد.

با آزادشدن قسط پنجم در هفته جاری، مجموع دارایی های آزادشده به دو میلیارد و ٦٥٠ میلیون دلار می رسد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/