14/3/8 - 14:04
شماره مطلب : 2151
گزارش ویژه

آیا پول های حاصل از توافق ژنو وارد ایران شده است؟

شنیده های «ایران هسته ای» حکایت از آن دارد که این پول ها به ایران وارد نشده و در حساب بانک مرکزی در خارج از ایران مانده است.

حامد علوی، ایران هسته ای- منابع غربی خبر داده اند امروز (شنبه 17 اسفند 1392/ 8 مارس 2014) کره جنوبی سومین قسط از پولی را که 1+5 طبق توافق ژنو متعهد به پرداخت آن به ایران شده را به حساب بانک مرکزی ایران واریز خواهد کرد.

مبلغ این پول 550 میلیون دلار است و پیش از این هم باید دو قسط 550 و 450 میلیون دلاری به ایران پرداخت می شده است.

قسط های اول و دوم را ژاپن به ایران پرداخت کرده است.

1+5 طبق توافق ژنو متعهد است 4/2 میلیون دلار از پول بلوکه شده نفت ایران را طی 6 ماه و در 8 قسط به ایران پرداخت کند.

پرداخت این اقساط به تداوم روند اجرای گام نخست توافق ژنو در ایران بویژه استمرار از بین رفتن مواد 20 درصد در ایران (اکسید شدن آن) مشروط شده و ادامه پرداخت پول ها –همانطور که گزارش اخیر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد- نشان دهنده آن است که این روند در ایران ادامه دارد.

گزارش آژانس می گوید تا کنون ایران چیزی حدود نیمی از ذخیره مخواد 20 درصد خود را کسید کرده است.

اما پرسش مهم درباره پول های دریافتی این است که آیا این پول ها وارد ایران شده است یا نه؟

اظهارات مقام های دولتی در این اره بسیار مبهم است. ولی الله سیف رییس بانک مرکزی روز 14 اسفند تنها تایید کرده است که این پول ها به حسابی که بانک مرکزی ایران نزد بانک مرکزی سوییس دارد واریز می شود اما به این سوال که آیا پول ها وارد ایران شده یا نه جوابی نداده است.

شنیده های «ایران هسته ای» حکایت از آن دارد که این پول ها به ایران وارد نشده و در حساب بانک مرکزی در خارج از ایران مانده است.

علت این است که ظاهرا طرف غربی همچنان حاضر به حل مشکل مبادله بین بانکی به دلار نیست و تنها اتفاقی که افتاده این است که ایران می تواند از این پول برای خرید کالا در خارج از کشور استفاده کند.

این امکانی است که پیش از توافق ژنو هم کم و بیش برای ایران وجود داشت.

همچنین اطلاعات موجود و اظهارات مقام های غربی نشان می دهد ایران اجازه استفاده ازکانال های بانکی برای انتقال این پول به ایران را ندارد.

 

 

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/