14/3/5 - 20:17
شماره مطلب : 2147
گزارش ویژه

متن کامل کنفرانس خبری نتانیاهو و اوباما

نتانیاهو به منظور شرکت در اجلاس سالانه لابی اسراییل در امریکا (آیپک) به واشینگتن رفته است.

ایران هسته ای- باراک اوباما رییس جمهور امریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم غاصب قدس شریف، دوشنبه شب (12 اسفند/ 3 مارس) در یک کنفرانس خبری مشترک به تشریح دیدگاه های خود درباره ایران پرداختند.

نتانیاهو به منظور شرکت در اجلاس سالانه لابی اسراییل در امریکا (آیپک) به واشینگتن رفته است.

متن کامل سخنان این دو چنین است:

بنیامین نتانیاهو: جناب رئیس جمهور ! از اینکه این فرصت امروز به ما داده شد تشکر می کنم بویژه آنکه می دانم شما کارهای مهم دیگری هم در برنامه های خود دارید. در پنج سال دوران ریاست جمهوری شما ، اسرائیل و آمریکا و من و شما درباره مسائل بسیار حائز اهمیت ازقبیل امنیت، تبادل اطلاعات، و دفاع موشکی همکاری بسیار نزدیکی داشته ایم و من از این بابت بسیار سپاسگزارم. من امیدوارم در سالهای آینده نیز با شما همکاری داشته باشیم تا بتوانیم به چالشهای اصلی بپردازیم که پیش روی هر دو کشور (آمریکا و اسرائیل) است و بی تردید، بزرگترین چالش مطرح ، جلوگیری از دستیابی ایران به ظرفیت ساخت تسلیحات هسته ای است. به نظرم می توان به هدف مطرح در این زمینه دست یافت اگر از غنی سازی اورانیوم در ایران جلوگیری شود و تاسیسات هسته ای نظامی آن کاملا برچیده شود. جناب رئیس جمهور! اگر بتوان به صورت مسالمت آمیز و از طریق دیپلماسی به این هدف دست یافت، هیچ کشوری بیش از اسرائیل از این مسئله سود نخواهد برد زیرا همانطور که شما می دانید و مطمئنم درک می کنید، ایران به صورت علنی خواستار نابودی اسرائیل شده است. بنابراین، مطمئن هستم شما درک می کنید که اسرائیل نمی تواند اجازه بدهد چنین کشوری توانایی ساخت تسلیحات هسته ای را داشته باشد تا به هدف فوق نائل شود. ما نمی توانیم اجازه بدهیم بار دیگر در آستانه نابودی قرار بگیریم. من در مقام نخست وزیر اسرائیل هرکاری که باید انجام بدهم انجام خواهم داد تا از کشور یهودی (اسرائیل) دفاع کنم.

باراک اوباما: بار دیگر مایه مسرت است به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در دفتر بیضی ( محل کار رئیس جمهور آمریکا) خیرمقدم عرض کنم. من با هیچکس به اندازه نتانیاهو ملاقات یا مشورت نکرده ام و این مسئله گواه روابط باور نکردنی است که بین دو کشور وجود دارد. در گذشته گفته ام و بازهم تکرار خواهم کرد که هیچ دوست یا متحدی به اندازه اسرائیل به ما نزدیک نیست و روابط بین دو کشور و دو ملت، غیرقابل شکستن است. به همین علت است که در طیف وسیعی از مسائل ما رایزنی نزدیکی داریم. ما نوعی از همکاری های امنیتی، نظامی و اطلاعاتی را داریم که بی سابقه است. التزام قوی دو حزب (دموکرات و جمهوری خواه) در داخل آمریکا وجود دارد به این مسئله که امنیت اسرائیل در هر شرایطی تامین شود. باتوجه به تحولاتی که در عرصه جهانی و بویژه خاورمیانه رخ داده است، ما می خواهیم درباره طیف وسیعی از مسائل صحبت کنیم. بنابراین، ما زمانی را برای بحث درباره مسائل سوریه صرف خواهیم کرد و اینکه لازم است نه تنها راه حلی سیاسی برای اوضاع اسف بار سوریه پیدا کنیم بلکه باید به مسئله افراط گرایی فزاینده در داخل سوریه نیز بپردازیم و اینکه مسئله سوریه چه تاثیراتی ناشی از سرایت به کشورهای دیگر بویژه اردن و لبنان دارد. ما فرصتی خواهیم داشتم تا درباره اقداماتی صحبت کنیم که در زمینه مقابله با تروریسم انجام می دهیم و کارهایی که می خواهیم انجام بدهیم تا فضایی را به ثبات برسانیم که از بسیاری جهات بسیار خطرناک شده است. درعین حال ما فرصتی خواهیم داشت تا درباره مسائل مصر صحبت کنیم. مصر کشوری است که بی تردید اهمیت حیاتی دارد. در مصر این فرصت را داریم تا بار دیگر از رخدادهای اخیر این کشور در سالهای اخیر فراتر برویم و به نقطه ای برسیم که بار دیگر مسیری مشروع برای حرکت به سمت انتقال سیاسی در این کشور شکل بگیرد. این مسئله برای امنیت اسرائیل و امنیت آمریکا مهم است. ما می خواهیم درباره ایران و تعهد کامل من به این مسئله صحبت کنیم که ایران تسلیحات هسته ای نداشته باشد. من می دانم که نخست وزیر اسرائیل به شدت نگران همین مسئله است. ما درباره طرح مشترک اقدام نیز صحبت خواهیم کرد که در حال حاضر اجرا می شود و می تواند دست کم به راه حلی منجر شود که اطمینان ایجاد کند که ایران تسلیحات هسته ای نمی سازد.

ما در گفتگوهایمان زمانی را هم برای بحث درباره چشم انداز صلح بین اسرائیل و فلسطین صرف خواهیم کرد. من می خواهم به صورت علنی تلاشهای نخست وزیر اسرائیل را در مذاکرات بسیار طولانی و طاقت فرسا با جان کری وزیر امورخارجه آمریکا و ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ستایش کنم. این مذاکرات سخت است. مسائل مطرح بسیار جدی است. بی تردید اگر این مسائل ساده بودند می توانستیم سالها پیش آن را حل کنیم. فکر می کنم نخست وزیر نتانیاهو با سطحی از جدیت و تعهد به این مذاکرات روی آورده است که نشان دهنده رهبری و عزم او برای تامین صلح برای مردم اسرائیل است.

به اعتقاد من هنوز هم مهم است که دو کشور ایجاد کرد یعنی یک کشور اسرائیلی و یک کشور فلسطینی که مردم دو طرف در صلح و امنیت در کنار هم زندگی کنند. اما این کار دشوار است و مستلزم مصالحه همه طرفها است. بار دیگر می خواهم به صورت علنی، تلاشهای نخست وزیر اسرائیل را به علت جدیتش در مذاکرات بستایم. بازه زمانی که برای تکمیل این مذاکرات درنظر گرفته ایم به پایان خود نزدیک می شود و باید تصمیمات سخت اتخاذ شود. قطع نظر از نتایج این مذاکرات می دانم که نخست وزیر اسرائیل این تصمیمات را براساس تعهد مطلقش به امنیت اسرائیل اتخاذ کرد و با عنایت به این مسئله که در نهایت، امنیت اسرائیل ازطریق صلح با همسایگانش تقویت خواهد شد. بنابراین می خواهم بار دیگر به نخست وزیر اسرائیل خیرمقدم بگویم و بار دیگر از او به علت رهبری و دوستی اش با مردم آمریکا تشکر کنم.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/