13/12/12 - 20:32
شماره مطلب : 1992
گزارش ویژه

کری: در توافق نهایی اگر ما غنی سازی ایران را نپذیریم غنی سازی انجام نمی شود

در خصوص غنی سازی باید توافق باشد اگر ما توافق نکنیم، این اتفاق نمی افتد.

 ایران هسته ای- جان کری وزیر خارجه امریکا در مجلس نمایندگان امریکا تاکید کرده است که مطابق توافق ژنو، اگر 1+5 غنی سازی ایران را نپذیرد، این غنی سازی در ایران انجام نخواهد شد.

وی ضمنا تاکید کرده است که تحریم ها با موضوعات غیر هسته ای مانند مسائل منطقه ای، تروریسم و حقوق بشر ادامه پیدا خواهد کرد.

متن کامل سخنرانی پرسش و پاسخ وی با نمایندگان کنگره را در اینجا ببینید.

متن کامل فارسی این سخنرانی، در ادامه تقدیم خوانندگان «ایران هسته ای» می شود.

***

من خوشحالم که اینجا حضور دارم.  الان هیچ مسئله ای مهمتر از این مسئله در سیاست خارجی آمریکا وجود ندارد.  من اینجا هستم تا به سوالات شما پاسخ دهم و نگرانی هایتان را برطرف کنم زیرا معتقدم این توافق که باید اجرایش کنیم و فکر می کنم مسیری نیز که در آن قرار داریم، باید در همین جهت باشد. امیدوارم امروز شما در حالی اینجا را ترک کنید که به کار ما اعتماد داشته باشید و بدانید چشمان ما باز است و خیالپردازی نمی کنیم. این مسیر بسیار سخت و دشوار است. من با هیچ تضمینی اینجا نیامده ام و فکر می کنم هیچکدام از کارهایی که در این توافق انجام دادیم، چنین ایده ای در بر نداشته باشد. به عبارت دیگر، هر چیزی، قابل راستی آزمایی یا روشن است و مجموعه ای از الزامات پیش روی ما قرار دارد که حتی ممکن است در مسیر به سمت توافق جامع بیشتر شود و ما می توانیم در این باره صحبت کنیم.  

اجازه دهید صحبت خود را با این مطلب آغاز کنم که پرزیدنت اوباما و من خاطرنشان کرده ایم - همانطور که اعضای این کمیته خاطر نشان کرده اند - ایران نباید به سلاح هسته ای دست پیدا کند.  این در کانون سیاست خارجی رئیس جمهور قرار دارد:  ایران به سلاح هسته ای دست پیدا نخواهد کرد. این اولویت در رأس برنامه های امنیت ملی ما قرار دارد و من می دانم در رأس برنامه های شما نیز قرار دارد. از این رو، از این فرصت استقبال می کنم تا بگویم این توافق گام اول چه چیزی در بر دارد و چه چیز در بر ندارد زیرا همیشه در چنین مواقعی خیالبافی ها گسترش می یابند.

عنوان جلسه امروز این است:  «معامله هسته ای ایران:  آیا این توافق امنیت ملی آمریکا را تقویت می کند؟» من به شما می گویم که جواب این سوال «آری» است. امنیت ملی ایالات متحده با این توافق گام اول قویتر از گذشته می شود. امنیت ملی اسرائیل امروز از یک روز قبل از این توافق بیشتر است. منافع خاورمیانه و خلیج الان ایمن تر از یک روز قبل از این توافق است.  

دلیل آن این است: وقتی این توافق به اجرا در می آید - تا چند هفته دیگر- پیش روی برنامه هسته ای ایران متوقف می شود، پیشرفت متوقف می شود و برای نخستین بار در تقریباً ده سال گذشته، برخی بخش های خاص این برنامه به عقب رانده می شود. این توافق امکان نظارت ها و بازرسی های بی سابقه را فراهم می کند، در عین حال ما مذاکره می کنیم تا ببینیم آیا می تواند به یک توافق جامع رسید البته اگر بتوانیم به توافق جامع برسیم. من در حالی از مذاکرات اولیه خارج شدم که سوالات جدی درباره آمادگی و تمایل آنها در قبول برخی گزینه های اجباری داشتم. اما این همان چیزی است که در چند ماه آینده محک می زنیم. در حالی که برای رسیدن به توافق جامع و دربردارنده همه نگرانی هایمان مذاکره می کنیم، یک واقعیت مهم وجود دارد:  برنامه هسته ای ایران به پیش نمی رود.

بر اساس این توافق، ایران باید کل ذخایر اورانیوم غنی شده 20 درصدی خود را که فاصله کمی تا اورانیوم مورد نیاز بمب دارد، خنثی سازی کند.  ازاین رو اگر به یاد داشته باشید آن زمان که نخست وزیر نتانیاهو در سال 2012 تصویری از بمب را در سازمان ملل نشان داد، او در واقع جدولی را به دنیا نشان داد که در آن درباره نوع اورانیوم یعنی ذخایر اورانیوم 20 درصدی ابراز نگرانی کرده بود.  بر اساس این توافق، ایران همه این اورانیوم (دویست کیلوگرم) و نه بخشی از آن را از دست می دهد.  

بر اساس این توافق، ایران غنی سازی بالاتر از 5 درصد را نیز متوقف می کند و اجازه ندارد به ذخایر اورانیوم 5/3 درصدی خود بیفزاید. ایران نمی تواند تعداد سانتریفوژهای عملیاتی خود را افزایش دهد و نباید سانتریفوژ نسل جدید برای غنی سازی استفاده کند.  

بر اساس این توافق، ما شفافیت برنامه هسته ای ایران را افزایش می دهیم، پنجره ای به روی فعالیت هایشان باز می شود که تاکنون وجود نداشته است. ما به فردو، مرکز مخفی در دل کوه آنها دسترسی پیدا می کنیم، دسترسی که تا الان وجود نداشته است.  ما به این مرکز نه یک بار نه دو بار بلکه هر روز دسترسی خواهیم داشت.  ما به نطنز دسترسی خواهیم داشت و این توانایی را داریم که نه یک بار نه دو بار بلکه هر روز اتفاقات نطنز را زیر نظر داشته باشیم.  ما هر ماه به تاسیسات اراک دسترسی خواهیم داشت، ما از طریق بازرسی ها این توانایی را خواهیم داشت ثابت کنیم که آیا آنها به تعهدات خود عمل می کنند یا نه.  

هم اکنون، این نظارت ها دامنه مشاهدات ما از برنامه هسته ای ایران و همچنین توانایی ما را در واکنش به خلف وعده احتمالی ایران افزایش می دهد. به طور کلی، این قدم های اول به ما کمک می کند نگذاریم ایران در پوشش مذاکره مخفیانه برنامه هسته ای خود را به پیش ببرد- نگرانی که همه اینجا دارند.  

علاوه بر این، یکی از بزرگترین نگرانی های ما، تاسیسات رآکتور هسته ای اراک بوده است. این رآکتور آب سنگین و تولید پلوتونیوم است. ما آن را قبول نداریم. در قدم اول، توانستیم آنها را از آزمایش های بیشتر در زمینه سوخت، انتقال میله های سوخت به رآکتور و نصب قطعات اضافه در رآکتور که برای پیشرفت این رآکتور خاص ضرورت دارند، باز داریم.  بنابراین، این [رآکتور] الان کاملاً سرد شده است. ایران قادر نخواهد بود رآکتور اراک را در این دوره موقت، راه اندازی کند. این خیلی اهمیت دارد.  

هم اکنون، ما درباره آنچه که در یک توافق جامع نهایی اتفاق می افتد، احساس قوی داریم. از نقطه نظر ما، اراک غیرقابل قبول است. شما نمی توانید یک رآکتور آب سنگین داشته باشید. اما ما قدم اول را برداشته ایم و آنها ناچارند تولید سوخت این رآکتور را متوقف کنند و سوخت یا آب سنگین به محل رآکتور منتقل نکنند.  ایران نمی تواند آزمایش های اضافه در زمینه سوخت این رآکتور داشته باشد.  و باید اطلاعات طرح این مرکز را به ما بدهد. ما واقعاً به دنبال دریافت این طرح ها هستیم. از مدت ها قبل به دنبال این اطلاعات بودیم و این طرح اطلاعات حساسی درباره رآکتور به ما می دهد که تاکنون از طریق منابع دیگر در اختیار ما قرار نگرفته است.  

این نکات که ذکر کردم، نکات اصلی توافقنامه اند. می دانم که بسیاری از شما سوال می کنید : «ایران در عوض چه چیز دریافت می کند؟».  در برخی مقالات از اعداد و ارقام عجیب و غریب سی، چهل و پنجاه میلیارد دلاری یا فروپاشی تحریم ها صحبت می شود. اما این واقعیت ندارد.  کاملاً غلط است. ما به صورت تیمی همه اعداد و ارقام را در جامعه بین المللی و در وزارت خزانه داری و با کمک کسانی که مسئول تحریم ها هستند، بررسی کردیم و برآورد ما این است که در پایان شش ماه اگر آنها همکاری کنند و توافق پابرجا بماند، حدود هفت میلیارد دلار خواهند داشت و این باید مایه افتخار شما باشد.  من وقتی به عنوان رئیس اینجا کار می کردم، مثل همه در مجلس سنا به این تحریم ها رای دادم. فکر می کنم صد به صفر بودیم. ما تحریم ها را با این هدف تصویب کردیم که به این مذاکرات برسیم. هدف این بود که ببینیم آیا دیپلماسی و پرهیز از جنگ می تواند همان چیز یا بهتر از آن را که شما از طریق رویارویی به دست می آورید، به ارمغان آورد.

کاهش تحریم ها به چند حوزه محدود و هدفمند که در این توافق مشخص شده است و به حدود هفت میلیارد دلار بالغ می شود، محدود است.  ما -آقای انجل عضو ارشد کمیته- با جدیت ادامه خواهیم داد، ما قاطعانه این کار را خواهیم کرد .  

این [توافق] عملا قراراست به تمرکز شدیدتر و بیشتر بر تحریم ها منتهی شود زیرا من یک پیام را به همه مراکز آمریکا در هر جای دنیا فرستاده ام مبنی براینکه هر سازمانی باید هشیار باشد تا هر تحرک کوچک هر کسی به سمت تلاش برای دور زدن یا بی اثرکردن تحریم ها را ببیند.  ما باور نداریم که این امر رخ دهد.  یکی از عللی که این امر اتفاق نخواهد افتاد این است که ما یک گروه پنج بعلاوه یک متحد داریم.  روسیه، چین،‌آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیای کبیر همگی در این تضمین که ما تحریم ها را باطل نخواهیم کرد و بر اجرای آن متمرکز خواهیم ماند، متحد هستند. اکنون همه تحریم هایی که علیه ایران به علت سوابق بسیار بدش در خصوص حقوق بشر، به علت حمایتش از تروریسم -که شما متذکر شده اید- و به علت فعالیت هایش در نقاطی چون سوریه که برهم زننده ثبات است، همگی به قوت خود باقی خواهند ماند.  این تحریم ها ربطی به مسئله هسته ای نداشته اند.  آنها به علت مسائلی که در آنجا هست، وجود دارند و ما آنها را حذف نمی کنیم.  این توافق کاهش بسیار محدود، موقتی و بازگشت پذیری را برای ایران فراهم می کند.  این [کاهش تحریم ها] در هر زمان در این روند که پیروی از آن [توافق] وجود نداشته باشد، برگشت پذیر است.  اگر ایران به تعهداتش عمل نکند، ما می توانیم این کاهش را باطل کنیم و این کار را خواهیم کرد.  ما اولین کسانی خواهیم بود که در چنین شرایطی برای تصمیم گیری درباره تحریم های بیشتر، نزد شما خواهیم آمد.  

حجم کلی این کاهش، همانطور که شرح دادم، بین شش تا هفت میلیارد [دلار] است. این کمتر از یک درصد از اقتصاد یک تریلیون دلاری ایران است و بخش کوچکی از درآمد نفتی صد میلیارد دلاری آن است که ما از سال 2012 ایران را از آن محروم کرده ایم.  

من می خواهم شما این کاهش واقعا ناچیز را در مقایسه با حجم فشاری که ما آن را همچنان حفظ کرده ایم، در ذهن داشته باشید.  ایران با توجه به تحریم هایی که برقرار هستند، در شش ماه آینده سی میلیارد دلار زیان خواهد دید.  بنابراین مقایسه کنید، آنها ممکن است به کاهشی هفت میلیارد دلاری دست یابند اما همچنان سی میلیارد دلار را از دست خواهند داد.  این حجم وارد حساب های مسدودشده می شود.  این [ وجوه] به چهل و پنج میلیارد دلار یا بیشتر افزوده می شود که هم اکنون در حساب های مسدود شده است و آنها به آن دسترسی نمی توانند داشته باشند.  

طی دوره شش ماهه مذاکرات، فروش نفت خام ایران نمی تواند افزایش داشته باشد.  تحریم های نفتی به شکلی که امروز هستند، ادامه می یابند.  کاهشی در تحریم های نفتی و بانکی که شما وضع کردید، وجود نخواهد داشت.  ما آنها را لغو نکرده ایم.  ما آنها را کاهش نداده ایم.  این بدان معنا است مادامی که ما مذاکره می کنیم، تحریم های نفتی همچنان سی میلیارد دلار برای ایران زیان خواهند داشت و ایران عملا در هر ماه نسبت به پولی که از کاهش تحریم ها به دست می آورد، پول بیشتری را از دست خواهد داد.  و به رغم اینکه ما طی شش ماه 2/4 میلیارد دلار با کاهش تحریم ها فراهم می کنیم -که پولی است که ما مستقیما از وجوه مسدود شده آزاد خواهیم کرد- این کاهش را به شکلی ساختاربندی می کنیم که با اقدامات تایید شده آژانس بین المللی انرژی اتمی که آنها توافق کرده اند در خصوص برنامه هسته ای شان انجام دهند، هماهنگ است.  این بدان معنا است که این وجوه یکباره منتقل نخواهند شد بلکه به منظور اطمینان از اقدام ایران در اجرای تعهداتش، به شکل قسمت بندی شده منتقل خواهند شد.  و این بدان معنا است که ایران کاهش کامل تحریم ها را تا پایان مدت مذاکره دریافت نخواهد کرد و این امر منوط به این است که ما پیروی آنها از تعهداتشان را تایید و تصدیق کرده باشیم.

بنابراین ما همراه با شرکای خود در 1+5، متعهد شده ایم هیچ تحریم جدید دیگری را که مرتبط با برنامه هسته ای باشد، در این دوره شش ماهه وضع نکنیم.  من اطمینان دارم در این خصوص سوالاتی وجود دارد.  من می دانم و مشاهده کرده ام که برخی در کنگره هستند که گفته اند ما باید این کار را انجام دهیم.  من خوشحال خواهم شد که به آنها پاسخ بدهم.  من از کاری که در اینجا انجام دادیم، احساس غرور می کنم.  اما قابل انکار نیست که فشاری که ما از طریق این تحریم ها بر ایران وارد کردیم، دقیقا آنچیزی است که ایران را امروز پای میز آ‌ورده است و من فکر می کنم کنگره از این نظر شایسته تقدیر فراوان است.  

اما من فکر نمی کنم هیچ یک از ما باور داشته باشیم که ما این تحریم ها را فقط با هدف اعمال کردن آنها وضع کرده باشیم.  ما اینکار را کردیم زیرا می دانستیم که اینکار امیدوارانه (به امید خدا) موجب اقدام ایران در برچیدن برنامه هسته ای اش می شود.  این کل نکته موجود در این رژیم [تحریم ها] بود.  

اکنون آیا ایران محاسبات هسته ای خود را تغییر داده است؟ من صادقانه فکر نمی کنم هنوز بتوانیم این را به طور قطع بگوییم. ما به طور قطع فقط به حرف ها توجه نخواهیم کرد.  به من اعتماد کنید، این روند به معنای اعتماد نیست. با توجه به تاریخ، -و آقای رئیس شما به مسئله فریبکاری اشاره کردید- با توجه به تاریخ، ما همگی به درستی درباره اینکه آیا افراد آماده اند تا انتخاب های سختی را در این راه داشته باشند، تردید داریم.  اما ما اکنون بهترین فرصتی را در اختیار داریم که تا کنون برای آزمودن جدی این مسئله بی آنکه چیزی از دست دهیم، داشته ایم.  دستکم دو بار در این توافقنامه اشاره شده است که درباره هیچ چیز توافق نشده است مگر آنکه درباره تک تک مسائل توافق وجود داشته باشد و این در مسیر توافق نهایی ما نیز هست.  علاوه بر این، در جایی که این [توافق] از غنی سازی احتمالی در آینده می گوید، دستکم چهار بار به «توافق دوجانبه درباره آن» اشاره می کند -سه یا چهار بار در آن پاراگراف به این موضوع اشاره شده است.  در این خصوص باید توافق باشد اگر ما توافق نکنیم، این اتفاق نمی افتد.  

همه ما عبارت معروف رونالد ریگان را در زمانی که با اتحاد جماهیر شوروی مذاکره می کرد، به خاطر داریم:  اعتماد کن اما درباره صحت آن تحقیق کن.  ما یک عبارت تازه داریم:  بیازمای اما درباره صحت آن تحقیق کن و این دقیقا کاری است که ما قصد دارند در این روند [مذاکرات]‌ انجام دهیم.  

اکنون همه ما در مسیر اتخاذ تصمیماتی سخت قرارداشته ایم.  افرادی از شما مدت ها مشغول این قضیه بوده اید و شاهد بوده اید. همه ما به ماهیت تصمیمات سختی که ما باید بگیریم، آگاه هستیم.  اما ما از شما می خواهیم به مذاکرات و کارشناسان ما فرصت بدهید تا کار خود را انجام دهند و این کار شامل این درخواست از شما است که مادامی که ما مذاکره می کنیم، وضع تحریم های تازه را متوقف کنید. 

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/