13/11/30 - 15:52
شماره مطلب : 1961
گزارش ویژه

پروژه جدید تحریم ایران قبل از فرارسیدن موعد اجرای توافق ژنو/ ایران تاسیسات خود را گسترش می دهد؟

احتمال دارد 1+5 بخواهد از خلا زمانی که میان تاریخ امضا و تاریخ اجرای توافق ژنو بوجود آمده، برای تشدید تحریم ها علیه ایران استفاده کند.

 محمد صدری، ایران هسته ای- کارشناسان در تهران هشدار می دهند احتمال دارد 1+5 بخواهد از خلا زمانی که میان تاریخ امضا و تاریخ اجرای توافق ژنو بوجود آمده، برای تشدید تحریم ها علیه ایران به منظور افزایش قدرت چانه زنی خود در مذاکرات بر سر توافق نهایی استفاده کند.

مطابق توافقنامه ژنو که روز 3 آذر (24 نوامبر) میان ایران و 1+5 امضا شد، امریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت هیچ یک حق تصویب تحریم جدیدی را علیه ایران ندارند.

با این حال، از آنجا که دو طرف به طور غیر رسمی اعلام کرده اند اجرای تواف از ماه ژانویه (دی ماه) آغاز خواهد شد، اروپا و امریکا رویه تشدید تحریم های ایران را در پیش گرفته اند.

طی دو روز گذشته هم در امریکا و در اروپا تحرکات جدیدی برای افزودن بر تحریم های ایران آغاز شده است.

شورای اروپا روز2 آذر (23 نوامبر) نام 17 شرکت ایرانی را به فهرست تحریم های خود افزود.

دادگاه عالی اتحادیه اروپا روز 25 شهریور (16 سپتامبر) تحریم این شرکت ها را ابطال کرده بود ولی شورای اروپا به جای فرجام خواهی ترجیح داد مجددا آنها را تحریم کند.

علت هم این بود که مقام های اروپایی اعتراف می کردند که شانسی در فرجام خواهی ندارند.

شرکت مدیریت ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای ایران و 16 شرکت کشتی‌رانی شرکت‌هایی هستند که در فهرست تحریمی اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند.

 شورای اتحادیه اروپا همچنین تحریم‌ها علیه سه شرکت «ایران ترانسفو»، شرکت «توربوکمپرسور نفت آسیا»، و شرکت «ساخت توربوپمپ» و «کمپرسور ساتاک» را لغو کرده است.

پست بانک ایران، بیمه ایران، کشتی‌رانی گودلاک، بانک توسعه صادرات، بانک بین‌المللی پرشیا، بانک رفاه کارگران و شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی شرکت‌هایی بودند که به علت نبود شواهد و مدارک معتبری از همکاری آنها با برنامه هسته‌ای ایران از تحریم‌ها معاف شده بودند.

فهرست 16 شرکت کشتی‌رانی که اتحادیه اروپا آنها را در فهرست جدید تحریم‌های خود قرار داده عبارتند از:

1- شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

2- شرکت کشتیرانی بوشهر

3- شرکت کشتیرانی حافظ دریا

4- کشتیرانی ایران و مصر

5- کشتیرانی اییرین وست شیپ

6- شرکت مالتا

7- شرکت کشتیرانی جی‌ام‌بی‌اچ اروپا

8- شرکت مهندسی و خدمات دریایی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی

9- شرکت دریایی آی‌اس‌آی مالتا

10- شرکت کشتیرانی خزر

11- شرکت کشتیرانی ماربل

12- شرکت کشتیرانی سفیران پیام دریا

13- شرکت خدمات کامپیوتری کشتیرانی

14- شرکت کشتیرانی سروش سرزمین اساطیر

15- آژانس کشتیرانی راه جنوب

16- شرکت کشتیرانی والفجر 8

در خبری دیگر، امریکایی ها هم اعلام کرده اند که به زودی تحریم های جدیدی را به بهانه نقض حقوق بشر علیه ایران تصویب خواهند کرد.

کارشناسان عقیده دارند این رویه غرب نشان دهنده این است که اروپا و امریکا به فاصله زمانی نوامبر تا ژانویه به عنوان فرصتی برای افزودن بر تحریم های ایران تا حداکثر مقدار ممکن نگاه می کند تا قدرت چانه زنی خود را در مذاکراتی که باید تا 6 ماه آینده درباره توافق جامع انجام شود، افزایش بدهد.

یک کارشناس در تهران که با موضوع درگیر است، به «ایران هسته ای» گفت: «اگر این رویه ادامه پیدا کند ایران هم باید از حق خود برای توسعه تاسیسات هسته ای از الان تا ماه ژانویه استفاده کند. این حق قانونی ایران است و قدرت چانه زنی آن را در مذاکرات نهایی هم افزایش خواهد داد».

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/