13/11/23 - 00:48
شماره مطلب : 1943
گزارش ویژه

استفاده از عبارات مبهم درباره مسائل کلیدی، تهدید اصلی توافق در ژنو 6

اخبار موجود نشان می دهد ایران و 1+5 بسیار به توافق نزدیک شده اند.

ایران هسته ای- اخبار موجود نشان می دهد ایران و 1+5 بسیار به توافق نزدیک شده اند.

در حالی که نشانه های بیشتری از حرکت ایران و 1+5 به سمت اصلاح پیش نویس موجود به گونه ای که برای هر دو طرف قابل پذیرش باشد مشاهده شده، به نظر می رسد این متن هنوز نهایی نشده است.

پیگیری های «ایران هسته ای» نشان می دهد احتمال رسیدن به یک توافق مشترک بسیار بالا رفته است اما احتمالا همه چیز به شنبه موکول خواهد شد.

یکی از دلایل تفاوت نتیجه این دور از مذاکرات با ژنو 5 این بود که شکل مذاکرات تغییر کرد. در مذاکرات قبلی در حالی که هنور بحث نهایی نشده بود وزرا  وارد ژنو شدند و حضور آنها بویژه لوران فابیوس به هیچ وجه سازنده نبود، در حالی که این بار هیچ کدام از دو طرف عجله ای برای دعوت وزرای خارجه به ژنو نشان ندادند و کاترین اشتون به نمایندگی از همه هیئت ها مسئولیت مذاکره با ایران را بر عهده گرفت.

کارشناسان می گویند حسن این روش این بوده است که از دیدارهای دوجانبه زائد پرهیز شد و ایران خود را درگیر اختلافات داخلی 6 کشور نکرد.

اما درباره مسائل مورد اختلاف هنوز روشن نیست که دقیقا چه اتفاقی رخ داده است.

در حالی که برخی منابع از پذیرش حق غنی سازی ایران توسط 1+5 خبر می دهند، این موضوع توسط هیچ منبع رسمی تایید نشده است.

ضمن اینکه اساسا معلوم نیست که معنای اصطلاح پذیرش غنی سازی در اینجا چیست. به عنوان نمونه روشن نیست که 1+5 به حق کامل ایران برای داشتن چرخه سوخت طبق ماده 4 ان پی تی درون خاک ایران اذعان کرده است یا نه. علاوه بر این، این هم مبهم است که تکلیف قطعنامه 1737 که غربی ها ادعا می کنند حق غنی سازی ایران را تعلیق کرده چه می شود.

برخی کارشناسان می گویند یک اتفاق بد این است که عبارات توافق نهایی به گونه ای نوشته شود که دارای ابهام باشد و در هنگام اجرای توافقنامه یا بحث درباره توافق نهایی هر کدام از دو طرف بتواند تفسیر خاص خود را از آن عرضه کند.

علاوه بر این شواهد نشان می دهد غربی ها علاوه بر 4 موضوع حق غنی سازی، نحوه تعدیل تحریم ها، ذخیره مواد 20 درصد و راکتور آب سنگین در اراک، روی یک موضوع پنجم هم تمرکز دارند که تا کنون کمتر رسانه ای شده و آن مسئله تعیین سقف انباشت برای مواد 5 درصد ایران است.

آخرین گزارش آژانس نشان می دهد که ایران حدود 10 هزار کیلوگرم اورانیوم 5 درصد دارد و غرب خواهان آن است که ایران ذخیره مواد 5 درصد خود  را محدود کند.

کارشناسان در تهران می گویند از آنجا که در این وافع این توافق اولیه است که با اصلاحاتی تبدیل به توافق نهایی خواهد شد، استفاده از عبارات مبهم در توافقنامه اولیه اقدامی دارای تبعات خطرناک خواهد بود.  

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/