13/11/20 - 20:11
شماره مطلب : 1935
گزارش ویژه

3 نشانه توافق در ژنو 6

برخی ناظران عقیده دارند نشانه هایی که بر افزایش احتمال امضای توافقنامه اولیه میان ایران و1+5 در مذاکرات ژنو 6 دلالت می کند رو به افزایش است.

علی شاهدیان، ایران هسته ای- برخی ناظران عقیده دارند نشانه هایی که بر افزایش احتمال امضای توافقنامه اولیه میان ایران و1+5 در مذاکرات ژنو 6 دلالت می کند رو به افزایش است.

نخستین نشانه این است که فرانسوا اولاند رییس جنهور فرانسه در سفر خود به سرزمین های اشغالی در 27 آبان (18 نوامبر) 4 شرط برای توافق با ایران ذکر کرد که بر خلاف آنچه رسانه ها عموما گفته اند با شروط اسراییل منطبق نیست. شروط اعلام شده از سوی اولاند چنین بود:

1- توقف کار در راکتور اراک

2- تحت نظارت قرار گرفتن فوری برنامه هسته ای ایران

3- تعلیق غنی سازی 20 درصد

4- خنثی شدن ذخیره مواد هسته ای ایران

این شروط مشخصا با شروط اسراییل که خواهان توقف همه انواع عملیات غنی سازی در ایران و توقف کامل غنی سازی در اراک است تفاوت دارد.

ناظران در تهران می گویند اگرچه درباره همین شروط اولاند نیز، ایران ملاحظات مهمی دارد ولی همین که اولاند درون اسراییل حاضر به تکرار دقیق مواضع صهیونیست ها نشد، نشان دهنده این است که آنچه پای میز مذاکره رخ می دهد با آنچه سیاست داران پشت میکروفون ها می گویند تفاوت جدی دارد.

علامت دوم این است که جان کری وزیر خارجه امریکا به روشنی خطاب به کنگره اعلام کرده است که امریکا قصد دارد گام اول را بر دارد. این نشان دهنده آن است که اراده سیاسی لازم برای آغاز فرآیند در دولت امریکا شکل گرفته است.

ظاهرا دولت امریکا اعتقاد دارد اگر فرصت فعلی برای توافق از دست برود، احیای مجدد آن بسیار هم از حیث راضی کردن مجدد نظام ایران به بازگشت پای میز و هم از جهت کنترل تندروها در کنگره و اسراییل بسیار دشوار خواهد بود.

سومین علامت این است که کری تصمیم گرفته روز جمعه به قدس اشغالی برود. برخی ناظران در تهران و عموم تحلیلگران غربی این موضوع را اینگونه تحلیل کرده اند که توافق اولیه میان ایران و1+5 در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه رخ خواهد داد و کری در روز جمعه برای توجیه نتانیاهو به بیت المقدس اشغالی می رود. اگر امریکا اراده ای برای توافق نداشت برنامه ریزی برای سفر به سرزین های اشغالی در روز جمعه تا حدود زیادی بی معنا بود.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/