13/11/8 - 22:36
شماره مطلب : 1909
گزارش ویژه/ فوری

چه چیز کری را به ژنو کشاند؟/ اختلاف اصلی در مذاکرات ژنو 5 کجاست؟

مسئله اصلی این است که در دو حوزه تحریم هایی که باید از سوی امریکا لغو شود و حق غنی سازی ایران در گام آخر، هنوز اتفاق نظری وجود ندارد.

ایران هسته ای- برخی منابع که از روند مذاکرات ایران و 1+5 تا حدی مطلع هستند به «ایران هسته ای» گفتند طی دو روز مذاکره متنی میان ایران و 1+5 نوشته شده اما این متن اولا هنوز ناقص است، ثانیا نهایی نیست و ثالثا مشخص نیست که ارزش حقوقی آن در حد یک بیانیه مشترک است یا یک توافقنامه، که باید توسط وزرا امضا شود.

به گفته این منابع، طی دو روز مذاکره در روزهای پنج شنبه و جمعه (16 و 17 آبان 1392) در ژنو، دو طرف هنوز به یک متن مشترک که به عنوان توافق نهایی تلقی شود نرسیده اند.

نخستین مشکل این متن این است که هنوز بخش هایی از آن بویژه در دو حوزه تحریم هایی که باید از سوی امریکا لغو شود و حق غنی سازی ایران در گام آخر، ناقص است و نیاز به تصمیم گیری هایی دارد که در سطح معاونین وزرا امکانپذیر نبوده است.

احتمالا مهم ترین اختلاف این است که ایران عقیده دارد در گام اول باید تحریم هایی در حوزه بانک و نفت لغو شود در حالی که امریکا نمی خواهد درگام اول، درباره این رده از تحریم ها بحث کند.

علاوه بر این، در گام آخر ایران عقیده دارد که حق غنی سازی ایران باید به رسمیت شناخته شده و تمام تحریم ها لغو شود، اما امریکا این موضوع را غیر ممکن می داند.

منابع مطلع می گویند همین دو اختلاف اصلی است که جان کری را به ژنو کشانده است و باید دید پس از یک دهه آیا او در موقعیتی هست که درباره این دو مسئله اصلی حرف جدیدی از جانب واشینگتن روی میز بگذارد یا نه.

مسئله بعدی درباره متن این است که این متن حتی اگر بخش های ناقص آن رفع شود نهایی نیست چون احتمالا برخی کشورها خواهان آن هستند که متن توافقنامه را یک بار دیگر در پایتخت های خود بررسی کنند.

سومین مسئله هم این است که جایگاه حقوقی این موافقتنامه چیست. آیا این موافقتامه، سندی است که وزرا باید آن را امضا کنند یا اینکه صرفا می تواند در حد یک بیانیه میان طرفین اعلام شود.   

منابع مطلع می گویند همه چیز در 12 ساعت آینده روشن خواهد شد. 

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/