13/11/8 - 17:38
شماره مطلب : 1907
گزارش ویژه/ فوری

ظریف و کری در آستانه توافق نهایی در ژنو/ 5 سوال درباره فوری درباره نتیجه مذاکرات

شواهد نشان دهنده این است که ایران و گروه 1+5 به یک توافق نهایی در مذاکرات دست یافته اند.

حامد علوی، ایران هسته ای- شواهد نشان دهنده این است که ایران و گروه 1+5 به یک توافق نهایی در مذاکرات دست یافته اند.

منابع مطلع به «ایران هسته ای» گفتند جزئیات این توافق روشن نیست ولی هر 3 محور مدنظر ایران یعنی اهداف، گام اول و گام آخر را در بر می گیرد.

بنا به گفته این منابع، با این حال هنوز درباره دو نکته میان تیم ایران و تیم امریکا اختلاف نظر جدی وجود دارد که تصمیم گیری درباره آن مستلزم مذاکرات مستقیم در سطح وزرا تشخیص داده شده و به همین دلیل است که جان کری تصمیم دارد برای برگزاری یک نشست 3 جانبه با اشتون و ظریف به ژنو برود.

منابع آگاه می گویند اگر اختلافات غیر قابل حل بود، کری سفر به ژنو را نمی پذیرفت بنابراین می توان حدس زد که تفاهم در حال نهایی شدن است.

نکته اول درباره نوع و کیفیت تحریم هایی است که امریکا در گام اول آنها را تعدیل خواهدکردو نکته دوم درباره مشخصات گام آخر است که هنوز تفاهم نهایی درباره آن وجود ندارد.

منابع مطلعی که «ایران هسته ای» با آنها گفت وگو کرده می گویند این توافق 6 ماهه خواهد بود و در طول این 6 ماه مذاکرات برای نهایی کردن یک توافق جامع ادامه خواهد داشت.

آنچه در این میان مبهم است، چند نکته اساسی است که لازم است تیم مذاکره کننده قبل از نهایی شدن هرگونه توافق درباره آن اطلاع رسانی کند:

1- آیا امریکا پذیرفته است که باید زیرساخت قانونی تحریم ها را در طول فرآیند و از جمله در گام اول برچیند یا خیر؟

2- آیا همانطور که گام های ایران بازگشت ماپذیر خواهد بود، تعدیل تحریم ها از سوی امریکا هم بازگشت ناپذیر است؟

3- آیا امریکا به حقوق کامل ایران طبق ان پی تی از جمله سیکل سوخت با تاکید بر حق غنی سازی داخل خاک ایران رسما و طی یک توافقنامه مکتوب اذعان خواهد کرد؟

4- آیا زیرساخت غنی سازی صنعتی ایران نهایتا در داخل کشور حفظ خواهد شد و تضمینی وجود دارد که امریکا در توافق جامع خواستار تعلیق غنی سازی 5 درصد در ایران نشود؟

5- چه ضمانت هایی وجود دارد که امریکا تا انتهای روند پای میز مذاکره باقی بماند؟

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/