13/11/7 - 15:46
شماره مطلب : 1904
گزارش ویژه/ اختصاصی/ فوری

در ژنو 5 چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

امریکا تلاش می کند بدون نهایی کردن گام آخر از ایران بخواهد توافق 6 ماهه درباره گام اول را بپذیرد تا در زمان ایجاد شده -سر فرصت- درباره گام آخر بحث شود.

 محمد صدری، ایران هسته ای- در حالی که در ساعات آغازین مذاکرات ژنو 5 قرار داریم، برخی محورها هست که طرح آن در مذاکرات تقریبا قطعی به نظر می رسد و می توان گفت که تعیین کننده فرمت مذاکرات خواهد بود.

دو نکته در این میان از همه کلیدی تر است:

1- نخستین موضوع این است که تقریبا روشن است که امریکا خواستار دو نوع توافق با ایران است. نوع اول یک توافق موقت است که امریکا آن را «گام اعتمادساز» می خواند و هدف از آن دو چیز است: 1- متوقف کردن روند پیش روی برنامه هسته ای ایران در حوزه تولید مواد، نصب ماشین ها و توسعه تاسیسات 2- گرفتن ابزارهای قدرت ایران در گام اول و خالی کردن دست آن برای گام های بعدی. این دقیقا همان نکته ای است که وندی شرمن هم در نطق خود در سنا بر آن تاکید کرده است. وی همچنین دیروز به صراحت گفته است که در گام اول، هدف امریکا متوقف کردن برنامه هسته ای ایران است. منابع غربی می گویند دولت امریکا درصدد نهایی کردن این توافق موقت با ایران با زمان بندی 6 ماهه در مذاکرات ژنو است. این نکته بسیار کلیدی است که اگرچه امریکا ادعا می کند هدف از درخواست انجام گام های اعتمادساز از سوی ایران در گام اول تولید اعتماد و ایجاد زمان برای مذاکره درباره توافقنامه جامع (نوع دوم توافق) است، ولی تجربه مذاکرات سال های 2003-2005 نشان می دهد که غرب وقتی نگرانی های فوری خود را در گام اول رفع کرد، در ادامه مسیر انگیزه ای برای امتیاز دهی نخواهد داشت. ضمن اینکه در این تردیدی نیست که امریکا در مذاکرات جامع، هدف گذاری غنی سازی صفر را تعقیب می کند و هیچ شاهدی از اینکه امریکا در گام آخر غنی سازی در خاک ایران را خواهد پذیرفت وجود ندارد.

2- موضوع دوم این است که ایران یک بسته مبسوط در مذاکرات ژنو 4 به غرب پیشنهاد کرده و جزئیات آن را هم در دو روز مذاکرات کارشناسی با گروه 1+5 به بحث گذاشته است. حسین موسویان مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران که زمانی معاون حسن روحانی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بود دیروز در الشرق الاوسط نوشته است که این پیشنهاد «به همه نگرانی های غرب پاسخ می دهد» و دارای 5 رکن است:

اول- پذیرش پروتکل الحاقی و کد 1/3 از سوی ایران

دوم- پذیرش سقف برای انباشت مواد هسته ای

سوم- توقف غنی سازی 20 درصد

چهارم- تضمین اینکه در اراک پلوتونیوم تولید نخواهد شد

پنجم- پذیرش محدودیت هایی درباره نوع و تعداد ماشین های سانتریفیوژ

این موارد، در واقع متن افشا شده پیشنهاد ایران در ژنو است که تا کنون دو طرف برای مخفی کردن آن تلاش کرده بودند. به لحاظ مذاکراتی مهم ترین نکته این است که اکنون 1+5 باید به پیشنهاد ایران پاسخ بدهد؛ یا باید این پیشنهاد را به طور کامل بپذیرد و برداشتن گام ها طبق آن آغاز شود، یا خواستار اصلاحاتی در آن شود و یا اینکه آن را به طور کامل کنار بگذارد و پیشنهاد جدیدی عرضه کند. کارشناسان می گویند احتمالا 1+5 گزینه دوم را انتخاب خواهد کرد اما همچنان تلاش می کند بدون نهایی کردن گام آخر از ایران بخواهد توافق 6 ماهه درباره گام اول را بپذیرد تا در زمان ایجاد شده -سر فرصت- درباره گام آخر بحث شود. پذیرش برداشتن گام اول بدون توافق درباره گام آخر اشتباه مذاکراتی بزرگی خواهد بود که بعید به نظر می رسد تیم ایرانی حاضر به انجام آن باشد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/