13/11/2 - 20:10
شماره مطلب : 1889
گزارش ویژه/ فوری

ارزیابی اطلاعات ملی اسراییل: اقدامات روحانی در حوزه سیاست داخلی راهبردی، مهم و امیدوار کننده است

از زمان انتخاب روحانی تغییراتی واقعی در وضع سیاسی داخلی ایران بوجود آمده است، تغییراتی که ما در سال های زیادی شاهد آن نبوده ایم.

حامد علوی، ایران هسته ای- رژیم صهیونیستی در یک برآورد اطلاعاتی قابل توجه و در عین حال نگران کننده اقدامات دولت حسن روحانی در حوزه سیاست داخلی را «مهم» و «راهبردی» خوانده است.

باراک راوید، خبرنگار حوزه امنیتی و اطلاعاتی روزنامه هاآرتص روز 8 آبان 1392 (29 اکتبر 2013) گزارش داد که آویو کوچاوی، رییس سرویس اطلاعات نظامی اسراییل (امان) که همزمان سمت ارزیاب اطلاعات ملی را هم بر عهده دارد در یک گزارش اطلاعاتی ملی اقدامات روحانی در حوزه سیاست داخلی را ستوده است.

در مقاله هاآرتص آمده است: «کوچاوی در گزارش خود نوشته است در حالی که در برنامه هسته ای ایران تغییری بوجود نیامده، از زمان انتخاب روحانی تغییراتی واقعی در وضع سیاسی داخلی ایران بوجود آمده است، تغییراتی که ما در سال های زیادی شاهد آن نبوده ایم. پیروزی روحانی موجب بوجود آمدن روندی از تغییر سریع شد که نمی توان آن را نادیده گرفت».

به نوشته هاآرتص، وی این تغییرات را « مهم » و حتی « راهبردی » خوانده است.

این گزارش ماه گذشته به نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس تحویل شده است.

بنابر گزارش این روزنامه اسراییلی کوچاوی بویژه به افزایش قدرت جناح میانه رو و این حقیقت اشاره کرده و گفته است که 51 درصد مردم در انتخابات به فردی رای دادند که –بنابر ادعای این مقام صهیونیست- نامزد آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران نبود.

کوچاوی همچنین تحلیل خود را بر اساس قصد اعلام شده روحانی و کابینه وی برای پیشبرد اصلاحات داخلی، افزایش صداقت کشور در قبال غرب و پایان دادن به تحریم ها در مورد ایران مبتنی کرده است.

نکته جالب توجه این است که همزمان با انتشار این خبر در هاآرتص، یووال اشتاینیتز وزیر امور راهبردی اسراییلکه مسئولیت پرونده ایران را در دولت نتانیاهو بر عهده دارد هم اقدامات روحانی در حوزه سیاست داخلی را امیدوار کننده خوانده است.

و روز 9 آبان به شبکه تلویزیونی بی بی سی گفته است: « باتوجه به لحن سخنان حسن روحانی، ما امیدوار شده ایم که او در زمینه وعده هایش برای ایجاد اصلاحات داخلی در این کشور صادق باشد و فشارها بر جوانان و مخالفان ایرانی کاهش یابد و آزار و اذیت و حتی اعدام همجنس بازان و موارد متعددی ازقبیل این، کاهش پیدا کند».

اهمیت این تحلیل ها از این روست که در حالی که ممکن است اینگونه به نظر برسد که نقطه اصلی توجه غرب سیاست خارجی و دیپلماسی هسته ای دولت روحانی است، اما ارزیابی های اطلاعاتی غربی عمدتا بر تغییراتی متمرکز شده است که او در حوزه داخلی در حال ایجاد آن است.

در عین حال هاآرتص گزارش داده است که کوچاوی عقیده دارد روحانی در حوزه هسته ای تغییر راهبرد نداده و همچنان در پی کسب توان فرار سریع هسته ای است.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/