13/11/1 - 19:45
شماره مطلب : 1885
گزارش ویژه

وزیر اطلاعات اسراییل: فقط تکرار الگوی لیبی را در ایران می پذیریم

اجازه بدهید به صورت مشخص بگویم که اگر توافقی مطابق الگوی لیبی حاصل شود که موفق بود و نه مطابق الگوی کره شمالی، ما از این توافق حمایت خواهیم کرد.

ایران هسته ای- یووال اشتاینیتز، وزیر امور راهبردی اسراییل که مسئولیت پرونده ایران را در دولت این کشور جعلی بر عهده دارد، در گفت وگویی با شبکه تلویزیونی بی بی سی، تاکید کرد اسراییل تنها توافق دیپلماتیکی را می پذیرد که در آن الکوی لیبی در ایران به اجرا گذاشته شده باشد.

متن کالم گفت وگوی وی با بی بی سی که روز 9 آبان (30 اکتبر 2013) انجام شده چنین است:

***

مجری: میهمان این هفته برنامه گفتگوی صریح بی بی سی، یووال اشتاینیتز وزیر اطلاعات اسرائیل است. وی در اسرائیل مسئول پرونده ایران است. در ایران رئیس جمهور جدیدی به قدرت رسیده است و لحن جدیدی از جانب سیاستمداران ایرانی به گوش می رسد. کاملا روشن است که آمریکا می خواهد با سران جدید ایران به تعامل بپردازد. چرا اسرائیل از این راهبرد آمریکا حمایت نمی کند؟

یووال اشتاینیتز: در وهله نخست اینکه، ما لحن جدیدی از زبان حسن روحانی می شنویم اما باید منتظر بمانیم تا اقدامات عینی جدید ایران را مشاهده کنیم. لحن سخن مهم است اما کافی نیست. نکته دوم اینکه، اسرائیل با مذاکرات دیپلماتیک گروه 1+5 با ایران، مخالف نیست. باید توجه داشت که این مذاکرات دیپلماتیک برای مدت ده سال در جریان بوده است. این گفتگوها از سال 2003 در جریان بوده است. در آن زمان ایران فقط 164 سانتریفیوژ در اختیار داشت اما حالا ایران حدود 20 هزار سانتریفیوژ دارد. ما باب گفتگو برای رسیدن به راه حل دیپلماتیک با ایران را نمی بندیم بلکه برعکس، اگر آمریکا و گروه 1+5 بتواند به راه حلی جامع و رضایت بخش برسد، ما از این نتیجه حمایت خواهیم کرد.

مجری: شما گفتید که لحن سخن مهم است. با توجه به این مسئله، آیا زمان آن فرا نرسیده است که اسرائیل نیز لحن خودش را تغییر بدهد. خود شما چند روز پیش گفتید که رئیس جمهور جدید ایران به تحرکات اغواگرانه و ترفند لبخند روی آورده است که برای جهانیان خطرناک است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز حسن روحانی را گرگی در لباس میش توصیف کرده است. این کلیشه ها باید پایان یابد و حذف شود. آیا نباید این کار انجام شود؟

یووال اشتاینیتز: خیر. تاکید بر این نکته مهم است که لحن حسن روحانی مثبت تر و میانه رو تر است. این تحول مثبت است. اما نباید فریب خورد. لحن سخن مهم است اما عامل اصلی برای ملاحظه نیست.

مجری: بنابراین از منظر شما، فقط لحن سخن مهم نیست. دستگاههای اطلاعاتی و سازمانهای اطلاعات نظامی خود اسرائیل اعلام کرده اند تحول بسیار مهمی در داخل ایران در حال رخ دادن است. روزنامه هاآرتص اخیرا گزارشهایی به نقل از مطالب محرمانه از زبان ژنرال آبیو کیچاوی منتشر کرده است مبنی بر اینکه تحولات جاری در داخل ایران، تغییرات واقعی در اوضاع سیاسی داخل این کشور از زمان به ریاست جمهوری رسیدن حسن روحانی است. به گفته این ژنرال اسرائیلی، این تغییرات در سالهای اخیر اصلا مشاهده نشده است. به گفته وی، این تغییرات چشمگیر و راهبردی هستند.

یووال اشتاینیتز: باتوجه به لحن سخنان حسن روحانی امیدواریم او در زمینه وعده هایش برای ایجاد اصلاحات داخلی در این کشور صادق باشد و فشارها بر جوانان و مخالفان ایرانی کاهش یابد و آزار و اذیت و حتی اعدام همجنس بازان و موارد متعددی ازقبیل این، کاهش پیدا کند. اما درباره پروژه هسته ای ایران باید گفت شاید شاهد ظهور لحن جدیدی از مقامات ایرانی باشیم اما ما منتظر اقدامات محتوایی هستیم. تاکنون، شاهد هیچ عزم واقعی از مقامات ایرانی نبوده ایم مبنی بر اینکه آنها بخواهند از پروژه نظامی هسته ای خود دست بکشند. اجازه بدهید به صراحت بگویم که می توان به راه حلی بسیار ساده و منطقی رسید. ایران می تواند اجازه داشته باشد انرژی هسته ای تولید کند و سوخت لازم برای این کار را از هلند یا فرانسه خریداری کند درست همانند اکثر کشورهایی که انرژی هسته ای تولید می کنند. سوئیس، بلژیک، مکزیک، افریقای جنوبی، کره جنوبی و بسیاری از کشورهای دیگر، انرژی هسته ای صلح آمیز دارند اما سوخت هسته ای خود را از کشوری دیگر خریداری می کنند.

مجری: اما اسرائیل حق ندارد به ایران بگوید که تحت هیچ شرایطی نمی تواند به غنی سازی اورانیوم بپردازد. ایران از امضاء کنندگان معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای (ان پی تی) است و براساس این معاهده حق دارد تحت شرایطی خاص، به غنی سازی اورانیوم مبادرت کند. دولت جدید ایران نیز اعلام کرده حاضر است درباره میزان غنی سازی و گستره و حجم غنی سازی اورانیوم خود به مذاکره بپردازد اما حاضر نیست از حق خودش برای غنی سازی دست بکشد.

یووال اشتاینیتز: هرگاه حقی وجود داشته باشد، مسئولیتی نیز وجود دارد. باید توجه داشت که رئیس جمهور سابق ایران تهدید می کرد که می خواهد اسرائیل را از صفحه روزگار محو کند. باید به صورت مشخص گفت که هیچ حق مشروع و اتوماتیکی برای غنی سازی اورانیوم وجود ندارد. شورای امنیت سازمان ملل متحد و نه اسرائیل، تصمیم گرفته است که براساس آن، ایران از غنی سازی منع شده است. پنج تصمیم گیری قانونی (پنج قطعنامه) در این خصوص اتخاد شده است. در این قطعنامه ها گفته شده است ایران نمی تواند تجهیزات غنی سازی برای غنی سازی اورانیوم داشته باشد. چرا ایران به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، عمل نمی کند؟ اسرائیل این درخواست را مطرح نکرده است بلکه در قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد چنین درخواستی مطرح شده است. مسئله بسیار ساده است. اگر سران ایران واقعا انرژی هسته ای صلح آمیز می خواهند، می توانند مطابق الگویی که گفته شد عمل کنند. ما می خواهیم کاملا اطمینان خاطر داشته باشیم که آنها نتوانند بمب تولید کنند. منظور از ما فقط اسرائیل نیست بلکه منظور اسرائیل و کشورهای اروپایی و آمریکا است. این راه حل بسیار ساده است. ایران می تواند همانند سوئد و اندونزی از کشورهای دیگر از قبیل روسیه سوخت هسته ای خریداری کند. در این صورت، موقعیت برد-برد پیش خواهد آمد زیرا آنها می توانند انرژی هسته ای صلح آمیز داشته باشند و ما نیز اطمینان خاطر پیدا خواهیم کرد که آنها قادر نخواهند بود بمب اتمی تولید کنند.

مجری: مواضع اسرائیل و آمریکا درباره ایران در حال حاضر یکسان نیست. شما اخیرا با جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن دیدار کردید. پس از این ملاقات، مقامات اسرائیلی گفتند که این دیدار بسیار دوستانه بوده است اما روشن است که بین شما دو نفر اختلافهایی وجود دارد. در حال حاضر، اختلاف نظر اسرائیل و آمریکا دقیقا چیست؟

یووال اشتاینیتز: من در سه روز اقامت در واشنگتن درباره چند مسئله با مقامات آمریکایی صحبت کردم. ابتدا ما درباره گفتگوهای راهبردی اسرائیل و آمریکا به گفتگو پرداختیم.

مجری: در حال حاضر، اختلاف نظر شما و آمریکا درباره ایران چیست؟

یووال اشتاینیتز: در وهله نخست، این مسئله به هدف نهایی مربوط می شود. هدف نهایی این نیست که از اقدام ایران برای ساخت تسلیحات هسته ای جلوگیری شود بلکه هدف نهایی این است که مانع از آن شویم ایران به توان ساخت تسلیحات هسته ای دست پیدا کند. این ظرفیت و توانایی، بسیار مهمتر از ساخت تسلیحات هسته ای است. اختلاف ما درباره این نیست که هدف نهایی جلوگیری از دستیابی ایران به توان ساخت تسلیحات هسته ای است بلکه اختلاف ما، به نحوه رسیدن به این هدف و تاکتیکهای نیل به این مقصد و شروط حداقلی مربوط می شود دال بر اینکه به جهانیان اطمینان خاطر داده شود مبنی بر اینکه ایران نمی تواند بمب اتمی بسازد.

مجری: دولت آمریکا از کنگره بویژه سنای این کشور خواسته است بررسی طرح اعمال دور جدید تحریمها علیه ایران را به حال تعلیق درآورد. مطالبی نیز در درون دولت آمریکا برای اعطای برخی از مشوقهای مالی به ایران در جریان است به این معنا که اگر ایران در دور بعدی گفتگوهای 5+1 همکاری کند و امتیاز بدهد، برخی از مشوقهای مالی به این کشور داده شود ازقبیل اینکه برخی از دارایی های توقیف شده ایران در آمریکا ، آزاد شود. آیا اسرائیل فکر می کند این کار اشتباه است؟

یووال اشتاینیتز: همه می دانند که ایران این بار با سطحی از تمایل برای مصالحه سر میز مذاکرات حاضر شده و علت این مسئله نیز فقط فشارهای شدید اقتصادی است که علیه این کشور اعمال شده است. بنابراین، نباید پیش از رسیدن به هدف نهایی، از این ابزارها دست کشید و فشارها را کاهش داد. باید توافق رضایت بخش و جامع در این خصوص حاصل شود.

مجری: برخی از جهانیان به سخنان شما در توبیخ ایران گوش می کنند و اینکه این کشور تهدید هسته ای برای جهان است اما در عین حال احساس می کنند نوعی تزویر در این موضع اسرائیل وجود دارد. این تلقی از ریاکاری اسرائیل مبتنی بر این واقعیت است که اسرائیل صدها سلاح هسته ای در اختیار دارد اما از اذعان به داشتن این تسلیحات خودداری می کند و از امضای ان پی تی خودداری می کند اما در عین حال انتظار دارد جهانیان به پیام آن درباره ایران و برنامه هسته ای این کشور گوش کنند.

یووال اشتاینیتز: من نمی خواهم به چیزی اذعان کنم یا به چیزی اشاره کنم.

مجری: نکته همین مسئله است. اسرائیل به هیچ وجه حاضر نیست درباره برنامه هسته ای نظامی خودش شفاف سازی داشته باشد.

یووال اشتاینیتز: می خواهم به سوال شما پاسخ بدهم. این مقایسه (بین ایران و اسرائیل) نه تنها شنیع است بلکه به نظر من، نوعی تزویر در آن نهفته است زیرا کاملا روشن است که اسرائیل، ایران نیست. می توان وضع اسرائیل را با هلند یا انگلیس یا فرانسه یا ایتالیا مقایسه کرد و نه ایران. اسرائیل، کشور کوچک یهودی با دموکراسی است. اسرائیل باید در یکی از دشوارترین مناطق جهان باید به بقای خودش ادامه بدهد. اسرائیل هرگز تهدید نکرده است ایران را نابود کند. اما ایران تهدید کرده است اسرائیل را نابود خواهد کرد. بنابراین، نمی توان ایران و اسرائیل را با هم مقایسه کرد.

مجری: نکته مدنظر من متفاوت است. نکته مدنظر من این است که شما می گویید بخاطر تامین امنیت جهان، به هیچ وجه قابل قبول نیست که ایران به تسلیحات هسته ای دسترسی داشته باشد. این درحالی است که بسیاری از کشورها سلاح هسته ای دارند. اگر ایران بخواهد به سلاح هسته ای دسترسی پیداکند، جهانیان باید برای مهار حرکت هسته ای ایران اقدام کنند. به نظرمن، مهار ایران نیز می تواند نتیجه بخش باشد. آیا اینطور نیست؟

یووال اشتاینیتز: در وهله نخست باید بخاطر داشت که ایران چگونه کشوری است. در ایران فقط رژیمی بی رحم حاکم نیست. ایران در میان کشورهای جهان در حمایت از تروریسم، در رتبه نخست قرار دارد. ایران به تروریستها کمک مالی می دهد و به آنها آموزش می دهد. حزب الله لبنان و جهاد اسلامی از جمله این گروهها هستند. در میان کشورهای جهان، ایران اصلی ترین حامی جنگ داخلی وحشیانه بشار اسد در سوریه است. نیروهای ایرانی در داخل سوریه حضور دارند. ایران نه تنها به سوریه سلاح و منابع مالی می دهد بلکه نیروهایش در سوریه حضور دارند. سرانه اعدامها در ایران در میان کشورهای جهان در رتبه نخست است. شما درباره کشوری به نام ایران خطرناک صحبت می کنید. باآنکه حسن روحانی لحن ایران را تغییر داده است اما این رژیم هنوز هم بسیار بسیار مشکل ساز است.

مجری: من عمق احساسات اسرائیل را درباره ایران درک می کنم. اما به نظر می رسد در چند ماه اخیر، تغییری مهم رخ داده است مبنی بر اینکه قدرت پیام اسرائیل کاهش پیدا کرده است. پیام اسرائیل این بوده است که اگر دیگر کشورهای جهان نمی خواهند به مشکل هسته ای ایران رسیدگی کنند، اسرائیل خودش این کار را انجام خواهد داد. خود شما همچنان به صورت مستمر تاکید دارید که ممکن است ایران تا چند ماه دیگر به توان ساخت تسلیحات هسته ای دسترسی پیدا کند. اما باتوجه به شرایط جدید پیش آمده یعنی قدرت گرفتن حسن روحانی در ایران و تعامل جامعه بین المللی با ایران با رویکردی جدید، این گزینه که اسرائیل به تنهایی علیه ایران وارد عمل خواهد شد و به صورت نظامی به ایران حمله خواهد کرد، غیرقابل قبول شده است. آیا شما با این نگرش موافق هستید؟

یووال اشتاینیتز: نمی خواهم در این خصوص توضیح بدهم که اسرائیل می تواند از نظر نظامی چه کاری انجام بدهد یا چه کاری باید انجام بدهد. به هرحال، یک نکته کاملا روشن است و آن اینکه ما این حق را داریم که از خودمان دفاع کنیم و این حق را برای خودمان محفوظ می دانیم که خودمان در مقابل هرگونه تهدیدی اقدام کنیم که تهدیدی برای ماهیت وجودی ما باشد. علت اینکه نمی خواهم در این خصوص توضیح بیشتری بدهم این است که ما واقعا امیدوار هستیم روند دیپلماتیک به موفقیت منجر شود. اگر چنین نتیجه ای حاصل شود ما از آن حمایت خواهیم کرد.

مجری: اما نکته این است که اگر توافقی حاصل شود، اسرائیل بر این باور خواهد بود که این توافق، ناکافی است. یکی از مقامات بسیار بلندپایه سابق دفاعی (نظامی) اسرائیل چند روز پیش به یکی از روزنامه های اسرائیل گفت که اگر توافقی حاصل شود، درصورتیکه اسرائیل بخواهد به ایران حمله کند، این اقدام به منزله خودکشی راهبردی اسرائیل خواهد بود. این سخنان را مقام مذکور اسرائیلی بیان کرده است. آیا شما با این سخن موافق هستید؟

یووال اشتاینیتز: خیر. من مخالف این سخن هستم. اگر لازم باشد ما از خودمان دفاع خواهیم کرد.

مجری: آیا شما برخلاف خواست آمریکا، به تنهایی اقدام خواهید کرد؟

یووال اشتاینیتز: من نمی خواهم در این خصوص توضیح بدهم.

مجری: اما شما چنین سخنی را به من گفتید.

یووال اشتاینیتز: همانطور که می دانید ما در گذشته یک رئاکتور هسته ای صدام حسین را در سال 1981 نابود کردیم. براساس برخی از شایعات ما یک بار هم درباره سوریه این کار را انجام دادیم یا اینکه طرف دیگری این کار را انجام داد و رئاکتور هسته ای سوریه را نابود کرد. به هرحال، ما واقعا امیدواریم که راه حل دیپلماتیک و رضایت بخش حاصل شود. اجازه بدهید به صورت مشخص بگویم که اگر توافقی مطابق الگوی لیبی حاصل شود که موفق بود و نه مطابق الگوی کره شمالی، ما از این توافق حمایت خواهیم کرد.

مجری: شما می گویید که اگر آمریکا با ایران به توافق برسد اما این توافق با آستانه معیارهای مدنظر اسرائیل منطبق نباشد، شما همچنان حق اقدام نظامی را برای خودتان محفوظ نگاه می دارید. آیا می دانید که مییر داگان رئیس سابق موساد حدود یک سال پیش با برنامه گفتگوی صریح ما به گفتگو پرداخت و گفت حمله نظامی اسرائیل علیه ایران، نتیجه معکوس به همراه خواهد داشت زیرا اولا اسرائیل به تنهایی نمی تواند فناوری هسته ای ایران را نابود کند و ثانیا این اقدام فقط سبب خواهد شد تندروهای ایران، چراغ سبزی پیدا کنند تا در نهایت این تصمیم را بگیرند که برنامه هسته ای ایران را تسلیحاتی کنند و به سمت بمب اتمی بروند.

یووال اشتاینیتز: مییر داگان دوست من است. او رئیس فوق العاده ای برای موساد بود اما با این سخن او مخالف هستم. به هرحال، من نمی خواهم در این خصوص توضیح بدهم. من هرگز درباره اقداماتی که اسرائیل از نظر نظامی می تواند علیه ایران انجام بدهد یا باید انجام بدهد، توضیح نمی دهم. من نمی خواهم در این باره سخن بگویم.

مجری: من این موضع را درک می کنم. قبلا نیز این سخن را زبان مقامات اسرائیلی شنیده ام. می خواهم درباره موضوع دیگری از شما سوال بپرسم که جدای از مسئله ایران است اما درباره روابط شما با واشنگتن است. دیک چنی، معاون سابق رئیس جمهور آمریکا چند روز پیش گفت او نگران است متحدان آمریکا اعتماد چندان زیادی به دولت کنونی آمریکا نداشته باشند. منظور سخن او کاملا روشن بود که بیش از هر متحد دیگری، منظورش اسرائیل است. دیک چنی گفت نگران است که مسئله ایران وضعی همانند مسئله سوریه و مداخله در این کشور پیدا کند. او گفت که دولت آمریکا مطالب تندی بیان می کند اما عملا کاری انجام نمی دهد. آیا نگاه شما به دولت جدید آمریکا اینطور است؟

یووال اشتاینیتز: خیر. همیشه باید به نتیجه نهایی نگاه کرد. در نهایت شاهد آن بودیم که سوریه به صورت رسمی توافق کرد همه انبارهای تسلیحات شیمیایی خود را نابود کند و توانایی خود را برای تولید چنین جنگ افزارهایی در آینده برچیند. به نظر من، چنین توافقی بسیار خوب است زیرا این توافق به صورت نسبی نیست بلکه کامل است. آنها توافق کردند ظرفیت تولید کامل تسلیحات شیمیایی را در آینده نداشته باشند. باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا این توافقنامه به صورت موفقیت آمیز اجرا می شود یا خیر. به هرحال، این توافق که با میانجیگری روسیه و آمریکا حاصل شده نمونه بسیار خوبی است از اینکه چگونه فشارهای بین المللی از جمله فشارهای شدید آمریکا می تواند به توافقی کافی و نتایجی کافی منجر شود. از این رو، من درباره ایران کاملا بدبین نیستم. اگر سوریه از تسلیحات شیمیایی اش دست بکشد، ممکن است ایران نیز به علت فشارهای مناسب، از برنامه هسته ای تسلیحاتی خودش دست بکشد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/