13/10/1 - 14:06
شماره مطلب : 1807
گزارش خبری

اوباما: تحریم ها ایران را پای میز مذاکره آورد/ نتانیاهو: پس باید تحریم ها را بیشتر و با تهدید نظامی همراه کرد

سخنان این دو در این کنفرانس خبری از این رو حائز اهمیت است که عملا ارزیابی نهایی آنها از حضور دکتر حسن روحانی در نیویورک و خطوط اصلی راهبرد آتی آنها را نشان می دهد.

ایران هسته ای- باراک اوباما رییس جمهور امریکا و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم جعلی اسراییل در یک کنفرانس خبری مشترک که روز 8 مهر 1392 (31 سپتامبر 2013) برگزار شد آخرین دیدگاه های خود را درباره ایران تشریح کردند.

سخنان این دو در این کنفرانس خبری از این رو حائز اهمیت است که عملا ارزیابی نهایی آنها از حضور دکتر حسن روحانی در نیویورک و خطوط اصلی راهبرد آتی آنها را نشان می دهد.

«ایران هسته ای» متن کامل سخنان نتانیاهو و اوباما در این کنفرانس خبری را منتشر می کند.

 

* متن اظهارات باراک اوباما در این کنفرانس خبری چنین است:

من مفتخرم که از نتانیاهو بیشتر از هر یک از سران جهان در این اتاق استقبال کرده ام.

من و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره خاورمیانه صحبت کردیم.

ما این فرصت را داشتیم که درباره موضوعات زیادی صحبت کنیم.

من با وی درباره گفتگوها با مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین و چگونگی بررسی چالش ها صحبت کردم.

هم محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و هم نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل مذاکره کنندگان فوق العاده ای را برای این گفتگوها تعیین کرده اند.

آنها وارد مذاکرات جدی شده اند. هدف ما تداوم این گفتگو هاست و ایجاد تسهیلاتی نه دیکته کردن، بلکه تسهیل نوعی مذاکرات اصیل است که به ایجاد دو کشور که در کنار هم در صلح و امنیت زندگی کنند، بیانجامد. ما زمان محدودی برای دسترسی به این هدف داریم.

من از شهامت نخست وزیر برای به پیش بردن این گام ها تقدیر می کنم.

ما درباره اوضاع سوریه صحبت کردیم. مشخص است که ما نگرانی ها راهبردی وسیعی در سوریه داریم. مطلوب هر دوی ما این است که در نهایت امکان خروج تمامی تسلیحات شیمیایی از سوریه وجود داشته باشد و من فکر می کنم که هر دوی ما نگرانی های عمیقی در این باره داریم که بتوانیم آنچه را که در شورای امنیت سازمان ملل درباره تسلیحات شیمیایی سوریه به توافق رسید، مورد تایید قرار دهیم و اجرا کنیم. تسلیحات شیمیایی در سوریه هم غیر نظامیان سوری را مورد تهدید قرار داده است و هم در دراز مدت تهدیدی برای اسرائیل است و ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که بتوانیم این تسلیحات را از سوریه خارج کنیم.

از این رو ما در این باره به مشورت با جامعه جهانی پرداخته ایم. من و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در این عقیده سهیم هستیم که باید این اقدام را با سرعت انجام دهیم و اطمینان حاصل کنیم که آنچه درباره تسلیحات شیمیایی سوریه در سازمان ملل مورد توافق قرار گرفت، انجام شود.

علاوه بر این ما درباره چگونگی برخورد با جنگ داخلی در سوریه گفتگو کردیم و اهمیت سرایت این درگیری ها و فعالیت ها در سوریه به اسرائیل را به دقت مورد بررسی قرار دادیم.

ما درباره مصر گفتگو کردیم و من به نتانیاهو آنچه را که در سازمان ملل درباره مصر در هفته قبل گفته بودم، بازگو کردم.

اینکه ما درباره آنچه که در مصر روی داده است، احساس نگرانی داریم اما به روابط سازنده خود با مصر متعهد هستیم زیرا پیمان کمپ دیوید نقش مهمی در صلح اسرائیل و مصر دارد. این پیمان نه تنها بر ثبات و امنیت دو کشور بلکه بر امنیت منطقه و امنیت آمریکا هم تاثیر دارد.

بنا بر این ما به همکاری خود با دولت مصر ادامه می دهیم و از آنها می خواهیم در مسیری حرکت کنند که فراگیر باشد و در مسیری باشد که مردم این کشور خواستار آزادی و دمکراسی بیشتری شده اند.

ما این فرصت را داشتیم که درباره ایران گفتگو کنیم. هم من و هم نخست وزیر موافق هستیم که از زمانی که من به روی کار آمدم مشخص بود که واجب است ایران تسلیحات هسته ای نداشته باشد. این هم برای امنیت آمریکا و امنیت اسرائیل و امنیت جهان مهم است زیرا ما نمی خواهیم شاهد رقابت تسلیحات هسته ای در شکننده ترین منطقه جهان باشیم. ما در این زمینه اقدام کردیم. با وجود تهدیدات گذشته رژیم ایران علیه اسرائیل و اقدامات علیه اسرائیل کاملا مشخص است که ایران باید اقداماتی کند که در حقیقت به جامعه جهانی نشان دهد که به تعهدات بین المللی خود به صورت کامل عمل می کند و در موقعیتی نیست که تسلیحات هسته ای داشته باشد.

آنچه من و نخست وزیر اسرائیل درباره آن توافق داشتیم این بود که به دلیل تحریم های فوق العاده ای که ما توانستیم علیه ایران در سالهای گذشته اعمال کنیم، به نظر می رسد ایرانی ها در حال حاضر آماده مذاکره هستند. ما باید دیپلماسی را مورد آزمایش قرار دهیم و ببینیم که ایرانی ها درباره تمایل خود برای اجرای هنجارهای جهانی، قوانین بین المللی، قطعنامه های بین المللی و مواد مورد نیاز جامعه جهانی جدی هستند و ما با دیدگاهی مثبت این قضیه را پیش می بریم. با این نشانه که برای ما ترجیح دارد که این مسئله به صورت دیپلماتیک حل شود.

ما در این مذاکرات با چشمان باز وارد می شویم. این مذاکرات آسان نخواهد بود و هر آنچه که ما انجام می دهیم نیازمند معیارهای قابل تاییدی است تا بتوانیم آنچه که خواسته ایرانی ها است و آن کاستن از تحریم ها است را انجام دهیم.

از این رو ما با اسرائیل و دیگر دوستان و همپیمانان خود در این رابطه مشورت های نزدیکی انجام خواهیم داد و امیدواریم که بتوانیم این موضوع را به صورت دیپلماتیک حل و فصل کنیم. اما به عنوان رئیس جمهور امریکا من قبل از این هم گفته ام و اکنون تکرار می کنم که ما هیچ گزینه ای شامل گزینه نظامی را هم در ارتباط با ایران از روی میز خارج نکرده ایم تا اطمینان حاصل کنیم که ایرانی با قابلیت تسلیحات هسته ای منطقه را از ثبات خارج نکند و باعث تهدید آمریکا نشود.

در تمام این مسائل ما با مردم اسرائیل قویتر از همیشه متحد هستیم و تعهد ما به امنیت اسرائیل قویتر از همیشه است. ما همانند گذشته به دنبال تدام همکاری ها با دوستان خود در اسرائیل هستیم که اطمینان حاصل کنیم نیازهای امنیتی اسرائیل و آمریکا تامین شود و بتوانیم صلح و امنیت بیشتری در منطقه ایجاد کنیم، صلح و امنیتی که با خشونتها و تنش هایی در منطقه مواجه شده است. من از دیدگاه های نخست وزیر تقدیر می کنم و بار دیگر به وی خوشامد می گویم.

 

*متن کامل سخنان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم غاصب اسراییل هم چنین است:

تهدید قابل قبول نظامی و تحریم قوی همچنان تنها فرمولی است که ما می توانیم براساس آن به راه حل مسالمت آمیز درباره ایران برسیم.

شما می دانید و مردم آمریکا می دانند متحدی بهتر، مطمئن تر، پایدار تر و دموکراتیک تر از اسرائیل برای آمریکا در جاهای بسیار خطرناک نیست.

بنابراین من از فرصت بدست آمده استفاده کردم تا درباره نحوه همکاری نزدیک تر در برابر چالش های بسیار بزرگی که هر دو کشور با آن مواجه هستیم،گفتگو کنیم.

من فکر می کنم مهمترین چالش جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای است.

من از این که شما به صورت آشکار گفتید به این هدف (جلوگیری از ایران) متعهد هستید، تشکر می کنم. من همچنین از صحبت شما که گفتید گفتار آشتی جویانه ایران باید با اقدامات واقعی، روشن، قابل راست آزمایی و جدی سنجش شود، تشکر می کنم.

ایران از نابودی اسرائیل سخن گفت بنابراین این آخرین آزمایش اسرائیل است مبنی بر این که توافق آتی با ایران منجر می شود این کشور برنامه نظامی هسته ای خود را برچیند یا خیر.

این خلاصه کلام است.

خلاصه کلام این است که ایران برنامه نظامی هسته ای خود را به طور کامل برچیند.

من از شما به خاطر تلاش های بسیار برای اعمال رژیم های تحریم برای جلوگیری از تلاش های ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته ای تشکر می کنم.

من معتقدم ترکیبی از تهدید نظامی قابل قبول و فشار این تحریم ها ایران را به میز مذاکره بازگردانده است.

من همچنین معتقدم اگر دیپلماسی می خواهد کارساز باشد این فشارها باید باقی بماند و نباید این فشارها را تا رسیدن به موفقیت کمتر کرد.

در حقیقت اسرائیل معتقد است اگر ایران به پیشروی در برنامه هسته ای خود در جریان مذاکرات ادامه دهد، تحریم ها باید تقویت شود.

من به ترکیبی از سیاست هدایت شده شما و سیاست ما معتقدم.

تهدید قابل قبول نظامی و تحریم قوی همچنان تنها فرمولی است که ما می توانیم براساس آن به راه حل مسالمت آمیزدر این زمینه برسیم.

ما درباره موضوعات مختلف صحبت کردیم.

من از شما و تلاش های جان کری وزیر امور خارجه و دیگران در این دولت برای صلح بین اسرائیل و فلسطین تشکر می کنم.

من به این صلح پایبند هستم و امیدوارم تلاش های ما منجر به صلح پایدار گردد.

من امیدوارم آینده ی بهتر برای ما و همسایه فلسطینی ما رقم بخورد.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/