13/9/8 - 22:12
شماره مطلب : 1728
متن کامل

وزیر اطلاعات اسراییل: خطر بزرگ برای اسراییل این است که ایران تصمیم به رفع نگرانی های بین المللی بگیرد!

اکنون خطر بزرگتر این است که ایرانی ها سعی می کنند به توافقاتی دست یابند یا اقداماتی برای اعتماد سازی انجام دهند.

ایران هسته ای- مسئول پرونده ایران در دولت اشغالگر قدس شریف، در مصاحبه ای گفت که خطر بزرگ برای اسراییل این است که ایران تصمیم به همکاری در پرونده هسته ای و رفع نگرانی های غرب بگیرد.

روزنامه جروزالم پست روز 15 شهریور 1392 (6 سپتامبر 2013) در مصاحبه ای تفصیلی با هرب کینون، خبرنگار روزنامه جروزالم پست اعلام کرد که بزرگترین نگرانی اسراییل این نیست که برنامه هسته ای ایران ادامه پیدا کند بلکه نگرانی اسراییل این است که ایران تصمیم به رفع نگرانی های جامعه جهانی بگیرد.

متن کامل مقاله منتشر شده در جروزالم پست چنین است:

***

اگر مجاورت با یک رئیس به معنی دسترسی بیشتر به او و دسترسی بیشتر به معنای نفوذ بر وی است در نتیجه یووال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات اسرائیل بر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نفوذ زیادی دارد.

دفتر وی در بیت المقدس در ساختمان دفتر نتانیاهو است و وی بیش از دیگر وزرا به دفتر نتانیاهو رفت و آمد دارد. گرچه اشتاینیتز عضو کابینه امنیتی هفت نفره نیست اما نتانیاهو به نظرات وی احترام می گذارد و او را در بسیاری از جلسات با سران خارجی دعوت می کند.

وزیر اطلاعات اسرائیل هفته گذشته در یک مصاحبه دو ساعته با روزنامه جروزالم پست در مورد منطقه شرکت کرد. وی در این مصاحبه گفت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران ممکن است با هدف فریب دادن غرب اقداماتی یک جانبه برای اعتماد سازی انجام دهد.

وزیر اطلاعات اسرائیل همچنین در مورد محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ابراز تردید کرد و در مورد مصر نیز گفت این کشور کمی به سمت ثبات حرکت کرده است، اما سوریه تنها موضوعی بود که وی تمایلی به صحبت در مورد آن نداشت. در واقع وی دستور نتانیاهو به وزرای خود را اجرا کرد مبنی بر این که درباره تحولات در این کشور، خواسته های اسرائیل و نظرات آن درباره سیاست باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا سخنی نگویند.

اشتاینیتز گفت: «سیاست ما دخالت در ناآرامی های خاورمیانه و شرکت در جنگ داخلی وحشیانه در سوریه نیست مگر آن که به طور مستقیم مورد حمله قرار بگیریم».

وی افزود: «گرچه ما معتقدیم کاملا غیرمحتمل است که کسی تصمیم بگیرد به ما حمله کند اما ما در آمادگی کامل هستیم و به هر حمله ای، قاطعانه و با قدرت پاسخ خواهیم داد».

این همه حرفی بود که وی در مورد سوریه زد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت جهان عرب امروز به صورت تعجب برانگیز و به شکل متناقضی احساس می کند از سوی ایران تهدید شده است، این تهدید به علت تلاش های ایران برای ایجاد یک محور شیعه متشکل از ایران، عراق و سوریه تا لبنان و همچنین تلاش این کشور برای دستیابی به سلاح هسته ای است که موجب سلطه بر منطقه خلیج فارس و جهان عرب می شود. جهان عرب احساس می کند این مسئله از تهدید اسرائیل خطرناک تر است.

وی افزود: «جهان عرب ناگهان می گوید ما با یک تهدید بزرگ، حتی بزرگتر از اشغال یهودیه و سامریه توسط اسرائیل روبرو هستیم. صد هزار نفر در سوریه کشته شده اند، حدود یک میلیون نفر از خانه های خود بیرون رانده شده اند، و این تلاشی برای تبدیل کردن سوریه به یک کشور شیعه مانند ایران است».

این مقام اسرائیلی افزود این مسئله می تواند بر لبنان هم تاثیر زیادی بگذارد، در عراق نیز نبرد مشابهی در جریان است و اگر همه مبارزات به موفقیت برسد، محور شیعه ایرانی نیمی از منطقه خلیج فارس و اردن را احاطه خواهد کرد. در نتیجه آنها به ابومازن می گویند این بازی تعیین پیش شرط برای مذاکرات را کنار بگذارد و مذاکرات بی معنا را متوقف کند.

وزیر اطلاعات اسرائیل در مورد حمایت اسرائیل از گفتگوهای گروه 5+1 با ایران گفت: «در شش هفته گذشته، من به برلین، پاریس و لندن سفر کردم و با وزرای امور خارجه این سه کشور اروپایی که عضو گروه 5+1 هستند دیدار کردم. در این دیدارها به این نتیجه رسیدم که گرچه همه ما می دانیم تهدید هسته ای ایران بزرگترین تهدید در جهان است، باید متوجه میزان این تهدید نیز باشیم زیرا ایران از کره شمالی سه برابر خطرناک تر است و این به علت اندازه صنعت هسته ای و میزان بلندپروازی های آن است».

وی افزود کره شمالی در پنج سال گذشته پنج بمب اتمی ساخته است و این نشان می دهد که قابلیت آن ساخت یک یا دو بمب در سال است. اما ایران اورانیوم غنی کرده است و آب سنگین برای تبدیل اورانیوم به پلوتونیوم تولید می کند که در صورتی که از خط قرمز بگذرد می تواند در سال اول پنج تا هفت بمب بسازد و پس از چند سال می توانند سالانه بیست بمب یا بیشتر تولید کنند. ظرف مدت ده سال ایران برخلاف کره شمالی می تواند صد بمب یا بیشتر داشته باشد.

در همین حال، ایران در حال ساخت موشک های بالستیک بین قاره ای است. موشک های ایران کل منطقه خاورمیانه از جمله اسرائیل و بخشی از اروپا را می توانند هدف قرار بدهند.

وزیر اطلاعات اسرائیل در ادامه گفت دومین تفاوت میان ایران و کره شمالی میزان بلندپروازی های آنها است. هیچ کس در کره شمالی نمی گوید قصد تغییر توازن قدرت در جهان یا صدور انقلاب کره شمالی به چین، ژاپن یا آمریکا را دارد. کره شمالی فقط به بقای رژیم خود و شاید به دست آوردن کمی پول علاقمند است.

اما ایرانی ها در سی سال گذشته درباره هدف همیشگی خود که تغییر توازن قدرت میان جهان اسلام و غرب است صحبت کرده است. آنها درباره لزوم تغییر جهان حرف می زنند. آنها در حال ساخت نیروگاه های هسته ای بزرگتر از نیروگاه های کره شمالی و با بلندپروازی هایی بیشتر از کره شمالی هستند. و این دو مسئله کاملا با یکدیگر متفاوت است.

این وزیر اسرائیلی افزود اروپایی ها هم متوجه این مسئله شده اند، آنها می دانند که اگر ایران در سه تا چهار سال آینده تبدیل به یک قدرت هسته ای شود، آنها باید برای دفاع موشکی از شهرهای خود مبالغ هنگفتی هزینه کنند درست همان کاری که کره جنوبی و ژاپن به علت خطر کره شمالی انجام می دهند.

وی گفت اکنون خطر بزرگتر این است که ایرانی ها سعی می کنند به توافقاتی دست یابند یا اقداماتی برای اعتماد سازی انجام دهند.

اشتاینیتز گفت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در انتخابات خود را کارشناس دیپلماسی و استاد فصاحت و بلاغت معرفی کرد. وی به شدت از احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران انتقاد کرد. پیام وی این بود که «احمدی نژاد به قدری احمق بود که گرگی در لباس گرگ بود که دندان ها و چنگال های خود را به نمایش گذاشت و زنگ خطر غرب را به صدا درآورد. من می توانم یک گرگ در لباس میش باشم. من برای این کار همه مهارت های دیپلماتیک و سخنوری را دارم».

روحانی در کتاب خود نوشت زمانی که مذاکره کننده هسته ای با غرب بوده است توانست آنها را فریب دهد و برخی کارهای مصالحه جویانه انجام دهد اما اقدام خاصی که به برنامه هسته ای ایران لطمه بزند انجام نشد. و در عوض، خطر تحریم های اقتصادی یا حتی حمله نظامی به ایران از بین رفت.

وزیر اطلاعات اسرائیل گفت: «وی مرد خطرناکی است. وی جبهه تازه ای را مطرح می کند که خطر بسیار کمتری دارد. من یک بار در مصاحبه ای گفتم وی حیله گر و جذاب است و همه راه تا رسیدن به بمب را لبخند می زند».

وی افزود: «ما باید متوجه باشیم که با تلاش ایران برای یافتن فضایی برای مانور دادن از جمله رسانه های بین المللی مواجه هستیم. من دو روز پیش در مقاله ای در روزنامه نیویورک تایمز خواندم که باید از روحانی استقبال کنیم و این که ما با لحن تازه ای در ایران مواجه شده ایم و این مسئله مرا بسیار نگران کرد زیرا این تصمیم ایران بود که از روحانی برای نفوذ در غرب استفاده کند».

وی افزود ابتدا باید ایران را با عملکردش و نه با حرف هایش مورد قضاوت قرار دهیم و دوم این که باید با ایران وارد گفتگو شویم اما نه در مذاکرات چند مرحله ای. ما چهار سال وقت تلف کردیم و یک یا دو سال دیگر برای ادامه مذاکرات فقط به نفع آنها خواهد بود.

وی در ادامه گفت: «ما باید به آنها بگوییم اگر می خواهید اقتصاد خود را حفظ کنید باید طرح های هسته ای خود را کنار بگذارید و از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل تبعیت کنید. اما اگر تصمیم بگیرید به برنامه هسته ای خود ادامه دهید، اقتصاد ایران نابود خواهد شد و راه سومی وجود ندارد».

وزیر اطلاعات اسرائیل گفت بزرگترین خطر این است که روحانی احتمالا در سخنرانی خود در سازمان ملل ژست و لحن خاصی به خود می گیرد. وی شاید بگوید تصمیم گرفته است یا رهبر معظم ایران را متقاعد کرده است که تصمیم بگیرد غنی سازی را به مدت چهار ماه در قم متوقف کند یا بگذارد بازرسان از پارچین بازدید کنند.

«او خواهد گفت که این اقدامات را به صورت یک جانبه و با هدف اعتماد سازی انجام می دهد و خواهد گفت در ازای آن چیزی به من بدهید این یک عمل متقابل است. این بزرگترین خطر است زیرا ایران قصد دارد تحریم ها را کاهش دهد».

این مقام اسرائیلی در ادامه گفت مشکل این جاست که روحانی می تواند غنی سازی را در یک محل به مدت سه یا چهار ماه متوقف کند و در همین زمان سانتریفوژهای پیشرفته بیشتری در محلی دیگر نصب کند یا پس از سه یا چهار ماه غنی سازی را دوباره از سر بگیرد. اما زمانی که جامعه بین المللی شروع به کاهش تحریم ها کند برقراری مجدد آن بسیار دشوار خواهد بود زیرا لازم است بار دیگر موافقت چین و روسیه را به دست آورند و این زمان می برد و در عین حال منافع اقتصادی برای ایران به همراه خواهد داشت. این خطرناک ترین وضعیت ممکن است، اقدامات برای اعتماد سازی می تواند راه را برای ساخت بمب در ایران هموار کند.

وی افزود: «اقتصاد ایران در وضعیت بسیار دشواری قرار دارد. آنها به خوبی می دانند که نمی توانند بیشتر از یک یا دو سال دیگر به همین صورت ادامه دهند. ما باید با تهدید نظامی فشار را بر این کشور افزایش دهیم زیرا هر چه فشار بیشتر باشد، شانس موفقیت بیشتر است».

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/