13/7/6 - 23:31
شماره مطلب : 1513
منابع مطلع در تهران خبر دادند

اقدام حقوقی علیه دولت امریکا درباره پروژه استاکس نت اولویت وزارت خارجه دولت یازدهم

یک دیپلمات گفت که ایران این حمله سایبری را به عنوان یک اقدام جنگی تفسیر خواهد کرد همانطور که دولت امریکا لات سایبری علیه خاک خود را چنین تفسیر کرده است.

حامد علوی، ایران هسته ای- برخی منابع در تهران می گویند وزارت امور خارجه ایران اخیرا به این جمع بندی رسیده است که استدلال ها و شواهد حقوقی کافی برای اقدام حقوقی علیه دولت امریکا درباره موضوع استاکس نت را در اختیار دارد.

یک منبع مطلع به «ایران هسته ای» گفت: «اکنون وقت اقدام حقوقی فرا رسیده است. دولت امریکا هم بر مبنای موازین بین المللی و هم بر اساس دو سند دولتی خودش یعنی سند استراتژی پنتاگون در فضای سایبر و همچنین سند استراتژی ملی امریکا در فضای سایبر محکوم است».

وی اضافه کرد: «وزارت خارجه اکنون در حال جمع آوری اسناد و مدارک برای اقامه دعوا در نهادهای بین المللی است. اظهارات مقام های امریکایی نقش مهمی در این مستندات خواهد داشت. علاوه بر این، ایران حس می کند می تواند یک اجماع جهانی قدرتمند در این باره بوجود بیاورد چرا که اکنون کشورهای زیادی هستند که در معرض این خطر قرار دارند».

این دیپلمات گفت که ایران این حمله سایبری را به عنوان یک اقدام جنگی تفسیر خواهد کرد همانطور که دولت امریکا لات سایبری علیه خاک خود را چنین تفسیر کرده است.

این دیپلمات همچنین تاکید کرد که ایران خسارات ناشی از این ویروس را برآورد کرده و خواهان بازپرداخت آن از جانب دولت امریکا خواهد شد.

این دیپلمات ایرانی حدس زد که پیگیری این مسئله یکی از اصلی ترین پروژه های دولت حسن روحانی و وزیر خارجه احتمالی او خواهد بود.

لازم به ذکر است که روزنامه نیویورک تایمز سال گذشته خبر داده بود که استاکس نت پروژه مشترک دولت های امریکا اسراییل و آلمان بوده است.

بلافاصله پس از انتشار این گزارش در نیویورک تایمز باراک اوباما رییس جمهور امریکا رد مصاحبه ای گفت افشاط اطلاعات دولتی به این شکل را تحمل نمی کند و به این ترتیب اعتراف کرد که این اطلاعات درست بوده است.

پس از آن ویدئویی از مئیر داگان رییس سابق موساد منتشر شد که در آن به صراحت ادعا شده بود استاکس نت جزو دستاوردهای دوره ریاست او بر موساد بوده است.

روزنامه واشینگتن پست و شبکه تلویزیونی سی بی اس هم هفته گذشته گزارش دادند که ژنرال جیمز کارت رایت معاون رییس سابق ستاد مشترک ارتش امریکا درز دهنده اصلی اطلاعات پروژه استاکس نت به روزنامه نیویورک تایمز بوده و به همین دلیل از سوی وزارت دادگستری امریکا تحت بازجویی قرار گرفته است.

ریچارد کلارک مسئول سابق امور ضد تروریسم کاخ سفید هم هفته گذشته در مصاحبه ای به صراحت پذیرفت که طراح استاکس نت دولت امریکا بوده است. 

دیپلمات ها می گویند انتشار رسمی اخبار مربوط به دست داشتن کارت رایت در این مسئله، سند روشنی است که دخالت امریکا در این حمله سایبری را ثابت می کند. 

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/