13/5/11 - 02:13
شماره مطلب : 1418
گزارش ویژه

حمله اسراییل به سوریه معادله موشکی در منطقه را دگرگون می کند

به نظر می رسد احتمال تکرار حمله هوایی اسراییل به سوریه، در حال جابجا کردن معادله موشکی درمنطقه است.

 

ایران هسته ای- به نظر می رسد احتمال تکرار حمله هوایی اسراییل به سوریه، در حال جابجا کردن معادله موشکی درمنطقه است.

برخی تحلیلگران عقیده دارند این احتمال اکنون به طور جدی مطرح است که روسیه و ایران تصمیم بگیرند، با انجام برخی اقدامات خاص در حوزه موشکی با استفاده از فرصتی که تهدید صهیونیست ها در اختیار آنها قرار داده، برخی زیرساخت های جدید موشکی در منطقه ایجاد کرده یا معادله تسلیحاتی در این حوزه را دگرگون کنند.

رژیم صهیونیستی تا کنون دو بار با حمله به سوریه تلاش کرده از انتقال محموله های سلاح به مقاومت جلوگیری کند.

منابع مطلع اما می گویند در هر دو مورد این حمله زمانی انجام شده است که بخش اعظم محوله ها جابجا شده بود.

با این حال، تحلیلگران نظامی و راهبردی می گویند این احتمال وجود دارد که اسراییل بخواهد با تکیه بر این فرض که سوریه فعلا توان یا اراده پاسخگویی به حملاتش را ندارد، این حملات را تبدیل به یک رویه کند.

این موضوع باعث شده ایران، سوریه، حزب الله و روسیه اخیرا به این جمع بندی برسند که می توانند اقدامات جدیدی را در این حوزه در دستور کار خود قرار بدهند.

احتمالات زیر در این باره جدی است:

1- نخستین احتمال این است که روسیه سیستم های دفاع موشکی اس-300 یا اس-400 را در اختیار سوریه قرار بدهد. به نظر می رسد پوتین اخیرا دستورات مهمی در این باره صادر کرده است. یکی از علت های سفر غیر منتظره جان کری به مسکو همین موضوع بوده است. برخی کارشناسان می گویند موفقیت های پی در پی میدانی ارتش و مردم سوریه در مقابل تروریست ها و ضربات مهلکی که اخیرا به جبهه النصره وارد شده، انگیزه های روسیه را برای کمک به سوری ها مضاعف کرده است. یک کارشناس در تهران به «ایران هسته ای» گفت: «این رویه روس هاست. وقتی حس کننده در جبهه ای در حال نتیجه گرفتن هستند با شدت عمل بیشتری وارد صحنه می شوند. اگر پیروز شدند که نتیجه گرفته اند وگرنه در موقعیت بهتری برای چانه زنی در انتهای کار خواهند بود». برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که روسیه چهار سامانه اس-300 را که 6 سکوی پرتاب و 144 موشک را شامل می شود و برد آن به 200 کیلومتر می رسد، برای ارسال به سوریه آماده کرده باشد.

2- دومین احتمال این است که نسل جدیدتری از موشک های زمین به زمین و سلاح های ضد هوایی به حزب الله منتقل شود. نگرانی آشکار اسراییل از تسلیح بیشتر حزب الله، انگیزه های طرف های مختلف برای تسریع این کار را جدی تر کرده است. حزب الله اکنون از سامانه های پدافند هوایی برخوردار است اما هنوز به سامانه های دفاع موشکی و رهگیرها مجهز نشده است.

کارشناسان عقیده دارند که اگر این دو اتفاق رخ بدهد و اگر سامانه های اس-300 و اس-400 نهایتا به ایران منتقل شود، معادله موشکی در منطقه خاورمیانه کاملا جابجا خواهد شد. ایران اکنون مطابق ارزیابی های اطلاعاتی امریکا دارای قوی ترین توان تهاجمی موشکی در خاورمیانه است و افزده شدن یک توان دفاع موشکی قدرتمند به آن، 

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/