13/1/12 - 22:50
شماره مطلب : 1191
گزارش ویژه

عامل حمله سایبری به بانک های امریکا چه کسی است؟

دانش فنی سایبری در ایران در اصل در جهت دفاع دز مقابل حملات برونی سازمان یافته نه تهاجم های سایبری که ایران هرگز در آن نفعی نداشته است.

علی شاهدیان، ایران هسته ای- اگرچه دولت امریکا طی روزهای گذشته تلاش کرده ایران را متهم به حمله سایبری به زیر ساخت های مالی این کشور از جمله 20 بانک کند، اما کارشناسان سایبری عقیده دارند وزارت امنیت داخلی و همچنین آژانس امنیت ملی امریکا به خوبی می دانند که مسبب اصلی این حملات گروه هایی مانند القاعده یا گروه های هکری مستقلی هستند که اخیرا به ابزارهای جنگ سایبری خطرناکی دست یافته اند.

کارشناسان امنیت فناوری اطلاعات و مقامات سابق آمریکایی روز چهارشنبه 20 دی 1391 (9 ژانویه 2013) ایران را به حملات سایبری به شمار زیادی از بانکهای آمریکایی متهم کردند.

این کارشناسان و مقامات سابق آمریکایی ادعا کرده اند که حملات سایبری ایران به این بانک ها در واکنش به تحریم های واشنگتن علیه تهران انجام شده است.

جیمز لوئیس از مقام های سابق وزارت بازرگانی آمریکا و کارشناس مسایل امنیت فناوری اطلاعات روز چهارشنبه به نیویورک تایمز گفته است: «هیچ تردیدی در داخل دولت آمریکا وجود ندارد که ایران در پشت پرده در این حملات دست دارد».

 20 بانک بزرگ آمریکایی روز چهارشنبه 20 دی 1391 (9 ژانویه 2013) هدف حملات الکترونیکی قرار گرفتند که سومین حملات در نوع خود است.

این حملات برای نخستین بار در سپتامبر 2012 صورت گرفت.

جالب است که در حالی که ایران هرگونه دست داشتن در این حملات را رد می کند و دولت امریکا هم هیج نشانه فنی که تایید کننده ادعایش باشد ارائه نکرده، یک گروه که ادعا می کند وابسته به گردان های عزالدین القسام شاخه نظامی جنبش حماس است، بلافاصله مسئولیت این حملات را برعهده گرفت.

کارشناسان مطلع اما می گویند انتساب این حملات به حماس تا حدودی مضحک است چرا که گروه حماس اولا توان فنی و زیر ساختی لازم برای این حملات را ندارد و ثانیا اساسا معلوم نیست انگیزه حماس از چنین حمله ای چه می تواند باشد.

یک کارشناس ارشد امنیت اطلاعات درباره چرایی دروغ بودن اتهام زنی به ایران به «ایران هسته ای» گفت: «چند دلیل وجود دارد که ثابت می کند اتهام های دولت امریکا به ایران درباره حمله سایبری به زیرساخت هایش ساختگی است.

اول- اساسا معلوم نیست ادعایی که درباره حمله به بانک های امریکایی مطرح می شود تا چه حد درست است و دولت امریکا خبرسازی نکرده است؟

دوم- توان سایبری ایران اساسا دفاعی است و در مقابل تهاجم های تقریبا هر روزه به زیرساخت ها یا موسسات مالی و صنعتی به دفاع از دارایی های کشور می پردازد. دانش فنی سایبری در ایران در اصل در جهت دفاع دز مقابل حملات برونی سازمان یافته نه تهاجم های سایبری که ایران هرگز در آن نفعی نداشته است.

سوم- با وجود اینکه امریکا تقریبا کنترل تمام اینترنت جهان را در دست دارد اما دولت این کشور تا کنون نتوانسته هیچ دلیل یا شاهد متقاعد کننده ای که اثبات کنده اتهام هایش علیع ایران باشد عرضه کند. اگر به راستی آنگونه که دولت امریکا ادعا می کند امکانات دولتی ایران پشت سر این حملات قرار داشت، حتما ردی از آن به جا می ماند ولی دولت امریکا تا به حال از اثبات ادعاهایش کاملا ناتوان بوده است».

در همین حال برخی کارشناسان اعتقاد دارند مهاجملان اصلی به امریکا یا گروه هایی مانند القاعده هستند که اثر سیاست امریکا در سوریه به شدت تقویت شده اند و یا گروه های هکری درون اروپا که پس شکسته شدن کدهای ویروس هایی مانند فلیم و استاکس نت اکنون استفاده از آنها علیه خود امریکا را آغاز کرده اند.

در همین حال، نمایندگی دیپلماتیک ایران در سازمان ملل نیز هر گونه دخالت در حمله سایبری به بانک های آمریکایی را رد کرد.

 نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ایران قاطعانه هر گونه دست داشتن در حملات سایبری به بانک های آمریکایی را رد می کند و استفاده از چنین روش‌هایی را که نقض حاکمیت کشورها به شمار می رود، محکوم می کند».

نمایندگی دیپلماتیک ایران در سازمان ملل از سوی دیگر حملات سایبری به تأسیسات هسته‌ای و صنعتی ایران را محکوم کرد و افزود که تهران تاکنون از هرگونه اقدام تلافی‌جویانه خودداری کرده است.

http://sildenafilcitrategen.com/ http://vardenafilonline.org/